Vrácení slevy na dani za dítě

noocyt
13. dub 2015

Dobrý den maminky potřebuji poradit, přítel si ted podával v daňovém přiznání slevu na dani za dítě (za celý rok 2014) a školkovné. Samozdřejmě že penízky chci já jelikož by je utratil za blbosti pro sebe a né pro dítě a já platím všechno ze svýho přispívá mi jen na nájem a stravu a něco málo na malou. Ale ten mi tvrdí že to není ta částka 13404kč za slevu na dani za dítě a za školkovné 6500kč ale jen nějaké procento z toho (dával si to do daní on protože já nastoupila do práce až od dubna 2014 a naše firma chtela papíry už do 15.1. a za školkovné nám to dali až v půlce unora ve školce, tak jsem všechno nechala jejich firemní učetní s tou je lepší domluva než u nás ve firmě kde je centrála v Praze a řešit snimi něco po tel je za trest) . Nikde ale na netu to nemohu nahít jak to je a daním nerozumím. Nerada bych aby peníze zazdil a utratil za sebe chtela bych jet tento rok někam třeba na týden s dítětem do přírody jako rodina atd... nehledě na to že díte mi ze všeho vyrostlo a musím obnovit šatník atd... děkuji za odpovědi.

ninive211
16. dub 2015

@pipilena A proč si slevu na dceru neuplatní přítel? Tedy pokud je uveden v rodném listu jako otec...to jestli je nebo není OSVČ, je jedno, akorát tu dceru si může uplatnit jen jednou ročně, vždy na konci roku v přiznání. Což za rok 2014 mohl do konce března (resp. do 1.4.2015)

eva118
16. dub 2015

@ninive211 myslím, že by se to dalo i dodatečně podat ten odečet.

ninive211
16. dub 2015

@eva118 Ano, udělat dodatečné daňové přiznání.

banitram
16. dub 2015

Ale pokud je přítel OSVČ a uplatňuje paušál, tak si dítě také nemůže neodečíst.

ninive211
16. dub 2015

@banitram Ano, to je pravda, na to jsem zapomněla. Tak pokud si uplatňuje paušál, tak pak bohužel ano, smůla.

pipilena
16. dub 2015

Děkuji za odpovědi maminky. Přítel si jako OSVČ uplatňuje paušál, tudíž daň. zvýhodnění na dceru uplatňuji já. Jen by mě zajímalo, jakou částku by mě asi mohli vracet dle toho, co jsem napsala. Nemám vůbec představu. Děkuji.

xpila
16. dub 2015

@pipilena Odpovědi už tady ale máš. Pokud jsi byla jen na mateřské a pak na rodičovské a ani jsi nečerpala dovolenou, tak ti nevrátí nic, protože ti nemají co vrátit (neodvedla jsi žádnou daň).

anina32
16. dub 2015

@pipilena Pokud si v roce 2014 neměla zdanitelné příjmy převyšující 51000,- nemůžeš si slevu na dani uplatnit a tudíž nedostaneš nic. Do těch zdanitelných příjmů se mateřská a rodičák nezapočítávají, takže jedině pokud si třeba po mateřské vybírala dovolenou a dosáhlo by to té částky 51000,- Sleva na dítě za rok 2014 je 13404,-

pipilena
16. dub 2015

Děkuji maminky,už v tom mám konečně jasno.

luciusek
28. dub 2015

Ahoj holky,
mám dotaz...pokud už někde takový je, tak se omlouvám.
Od loňského ledna jsem s manželem nežila ve společné domáctnosti - od září 2014 jsme rozvedení-, ale on do konce října uplatňoval úlevu na daních za naše dvě děti. Já jsem tou dobou byla na rodičovské dovolené, ale pracovala jsem na DPČ. Měl nárok úlevu uplatňovat? Děkuji za případné odpovědi.

banitram
28. dub 2015

Neměl nárok - podmínkou uplatnění daňového zvýhodnění je společná domácnost.
V tuto chvíli už ale zdanění za rok 2014 proběhlo - vy i manžel jste určitě do konce března podali daňové přiznání příp. proběhlo roční zúčtování
Máte dvě možnosti - nahlásit mzdové účetní manžela nebo FÚ, že neoprávněně uplatnil daňové zvýhodnění a potom zkusit podat ještě dodatečně daňové přiznání za rok 2014, kde byste si děti uplatnila vy. Ale i když jste měla přívýdělek na DPČ, bylo to tolik, abyste mohla zvýhodnění na děti uplatnit nebo získat daňový bonus na děti ?
- a nebo ten loňský rok nechat plavat, případně požádat exmanžela, aby se s vámi o tu neoprávněně čerpanou slevu podělil

luciusek
28. dub 2015

@banitram já jsem si daňové přiznání podávala sama a vraceli mi cca 22.000 - myslím si, že to je ten bonus. Jde mi o to, že ex si skoro celý rok daně uplatňoval, nežil s námi, dětem nepřispěl ani na školku v přírodě, na kurz plavání na nic a mi taky z těch peněz nedal nic, přitom jsem měla na ně nárok já. Kdyby se sním dalo rozumně domluvit, tak to neřeším. Teď se mi akorát vysmívá jak na to vyzrál.

banitram
28. dub 2015

@luciusek tak to vám vraceli hodně, ale těžko odhadnout za co to bylo. Podstatné je, že manžel po odchodu ze společné domácnosti už neměl nárok a měl to neprodleně oznámit mzdové účetní.

luciusek
28. dub 2015

@banitram Děkuji, zkusím se zajít zeptat na finančák co se s tím dá dělat

princikovi
29. dub 2015

@luciusek sleva náleží na "Daňové zvýhodnění na jedno vyživované dítě v domácnosti - podmínkou pro využití slevy je, že jde o takzvané vyživované dítě, žijící s poplatníkem ve společné domácnosti. " takže Váš ex udělal daňoví podvod - asi bych řekl, že se nyní hodí přísloví - kdo se směje naposled ten se směje nejlíp.