Vyplatí se dělat domácí knedlíky, nebo kupovat?

magdalenax
31. črc 2015

Ahoj, před cca měsícem se mi kamarádka svěřila, že nějak nevychází s penězi. Sice prý to vždycky nějak dotáhne, aniž by si musela půjčovat, ale dne jsem se s ní potkala před obchodem a hned jsme se domluvily, že po nákupu pokecáme u kafe. No, a jak tak nakupujeme, nestačila jsem se divit. Ve vozíku najednou měla nějaké hotové jídlo, pak i mražené bůhvíco, dvě nějaké skleničkové omáčky na těstoviny. No, já jsem nechápala. To, že koupila i tři šišky knedlíků jsem ani nestihla postřehnout, ale když jsme dorazily ke mně, tak jsem měla na knedlíky již zaděláno a těsto vykynuté, že je tedy při tom kafi už jen uvařím. Kamarádka mi začala tvrdit, že se knedlíky doma vařit nevyplatí a nevysvětlila jsem jí to ani náhodou a že všechny takové věci kupuje, že jsem si i ,mohla všimnout, že knedlíky dneska kupovala. Já neříkám, že nekoupím knedlík, ano, koupím, když zbyde omáčka, tak kvůli čtyřem koláčkům knedlíku nebudu vařit čtyři šišky, jak jsem zvyklá, ale určitě z toho nedělám pravidlo. Tak ona do práce nechodí, sice nemá invalídku, ale s jejími problémy ji nikdo nezaměstná, penězi moc neoplývá ale knedlíky se podle ní doma nevyplatí. Jak to děláte vy? Já jsem došla totiž k výsledku, že se doma vařit knedlíky sakra vyplatí a můj známý, který má restauraci řekl, že přílohy dělají kšeft, že kdyby měl mít pomocného kuchaře jen na poloviční úvazek, na vaření právě knedlíků, halušek a takovýchto, že ho mít bude vždycky

werik153
31. črc 2015

Já jsem tedy kuchařka a knedlíky bych nikdy nekoupila. Navíc doma aspoň víte co v tom je. V tom kupovaným je x dalších věcí a konzervantů aby vydrželi. Ale já tedy, když už nevycházím tak určitě nekupuji jídlo mražené a hotové, vždyť je to dost drahé. Většinou si uděláme například - těstoviny s tuňákem - jídlo za 50,- a máme ho ve dvou na dva dny.

werik153
31. črc 2015

Třeba je uvařit neumí a tak jí to bylo trapné, a třeba proto řekla, že se to nevyplatí, nemůže to být takto ? 🙂 Znám spousty holek co nevaří právě z toho důvodu - že to neumí. Kamarádka ve 20 ti letech neuměla uvařit brambory...mě bylo 16 a ona se mě ptala jestli je má jen podusit ( jako dát vodu jen do půlky) a nebo je zalít celé vodou 😀

nolies
31. črc 2015

Knedliky nekupujem. Vzdy delam domaci. Ten rozdil jak chutovy tak cenovy je obrovsky. 🙂

magdalenax
autor
31. črc 2015

@werik153 Právě, že ona vařit umí, vím to, znám ji roky. Ve svých 16 letech uvařila kupř. svíčkovou včetně knedlíků, - ani nemrkla. Je ale fakt, že ráda nevařila nikdy, i když vaření jak píšu, perfektně ovládala, jde asi o pohodlnost a tím si právě hledá ty výmluvy....

mandala
31. črc 2015

Hele, mě se nedávno kámošky smály, že v v dnešní době ještě dělám domácí nudle, no já kdysi zkoušela najít nějaké opravdu dobré a levné k tomu, ale nenašla. Je to prostě o povaze, poctivá a šetrná kuchtička nikdy nebude kupovat polotovary, nebo hotové výrobky. Že by se nevyplatilo, to je spíš výmluva pro toho, komu se vařit prostě nechce. 😉

werik153
31. črc 2015

@mandala Taky občas dělám. Dokonce doma peču i housky 🙂

werik153
31. črc 2015

Tak je to pak asi o té pohodlnosti, moje babička, u které se to teda dá už chápat, přeci jen je to babička, tak knedlíky taky už kupuje, svoje sice umí, ale nechce se jí s tím plácat.

mandala
31. črc 2015

@werik153 Taky peču svoje housky a různě další, ale zase mám doma pekárnu, která mi to jednak ulehčí a jednak to těsto je fakt dobře propracované a výsledek výborný. U babičky bych to pochopila, i když mám pocit, že ty jejich vybouchaný buchty a knedlíky byly stejně nejlepší. 😉

lenbela
31. črc 2015

Vařím všechno a baví mě to. A rozhodně se to vyplati, oproti kupovanému. I když chápu, že někdy není čas, tak se to prostě koupí.
Někdo ale vaření nesnáší, nebo je spíš líný.

brunetka11
31. črc 2015

@magdalenax Tak nevysvětluj, jestli není tupá, musí od začátku vědět, že to jsou jen hloupé výmluvy a je to jen o její pohodlnosti / lenosti.
A když už jsme u toho, zda se to vyplatí - když to člověk přepočítá na člověkohodiny jako třeba u sazby na hodinu u živnostníka, pak se to opravdu nevyplatí.
Mne to však baví, chci, aby jsme se stravovali kvalitně, záleží mi na zdraví našich dětí. A to nevykompenzují žádné peníze.

magdalenax
autor
31. črc 2015

@brunetka11 Ahoj, co chceš prosímtě, radši jsem nic neříkala, protože bychom se pohádaly. Ona byla těhotná a pak kojící a ládovala se instatníma polívkama třikrát týdně

werik153
31. črc 2015

@magdalenax hm...nechápu. Ale tak její věc, moje kamarádka zase kojí a kafe si nedá ( protože kojí) ale kofolu do půl litru už jo :D 😒

magdalenax
autor
31. črc 2015

@werik153 Ona už nekojí, zmínila jsem jen to, co bylo před léty

andrrriiik
31. črc 2015

@magdalenax Ahoj,a není to její věc?Jinak knedlíky taky dělám domácí ty houskové,nebo koupím přímo z restaurace.Ty z marketu nám ani nechutnají.Bramborové nedělám,koupím prášek na těsto,ale i tak je nemáme skoro vůbec 🙂 Polotovary kupujeme výjimečně,jinak vařím každý den 😉

andrrriiik
31. črc 2015

@werik153 Taky jsem pila kofolu i colu,u obou,i v těhotenství.

magdalenax
autor
31. črc 2015

@andrrriiik Já přece netvrdím, že to není její věc. Zeptala jsem se jen na vaše názory. Ona si postěžovala, že jí nevychází peníze a když jsem jí dnes řekla, že se mi zdá, že by mohla mít výdaje daleko nižší, tak se začala bránit tak, jak se bránila

lu777
31. črc 2015

cenově nevím, pro mě je priorita kvalita... takže domácí určitě... ale já je dělám tak jednou za uherský rok, děti na to moc nejsou a já taky ne, není to moc zdravé... takže jedeme v různé zelenině, bramborách, rýži...

ale určitě vše lepší domácí 🙂 jinak to je ale její věc, zbytečné se o tom dohadovat, každý má jiné priority... někdo s penězi nevyjde a utratí za knedlíky... já třeba utratím za kvalitní sýr nebo maso... pokud na něj nemám, tak si to radši odpustím... každý to máme prostě nastavené jinak 😉

pozor abyste se na takové drobnosti nerozhádaly třeba zbytečně 😉

werik153
31. črc 2015

@andrrriiik Já jsem to psala ale v tom smyslu, že říkala, že si nedá kafe ( protože obsahuje kofein) a Kofolu si v klidu dala, když je přitom horší, než to kafe. 😉

magdalenax
autor
31. črc 2015

@lu777 Víš, čekala jsem i takový příspěvek, že bychom se mohly rozhádat právě díky takovéto hlouposti. Ono to začalo totiž tím, že já mám peněz dost, když si dovolím vařit vlastně ještě v týdnu kuře (maso), se zelím či na zelí, že je to jedno a knedlík, a že ví, že u nás je maso skoro každý den a že ona by na to peníze neměla, ale to, že stojím u plotny, dělám paštiky, sýry, kečupy a jiné hlouposti, že jsem sterilované okurky koupila jen v případě opravdové nouze, to už nevidí

lu777
31. črc 2015

@magdalenax no právě, jde o drobnosti... 😉 já mám zkušenost, že fakt na takových věcech se člověk rozhádá velmi lehko bohužel... je to tím, že jak je člověk doma, tak vidí vše pod drobnohledem...

tanak
31. črc 2015

Já třeba dělám kynuté knedlíky podle Romana Vaňka. Jsou chutné a levné, z půl kila mouky mám 2 šišky... Nicméně jednou za čas zatoužíme po koupeném, nakypřeném, mega nadýchaném, nezdravém za 25kč drahém knedlíku a koupím ho 😀

andrrriiik
31. črc 2015

@magdalenax Tak to je jiná,špatně jsem to pochopila,to se omlouvám 😉

andrrriiik
31. črc 2015

@werik153 Jo,tak to potom nemá logiku,to je fakt 🙂

magdalenax
autor
31. črc 2015

@andrrriiik Prosímtě, v pohodě, stačí vynechat při čtení písmenko a jsi jinde, šlo mi spíš o to, aby nevznikla tady nějaká následovná debata - kafe, kofola, kola a těhotenství. Mě to jinak bylo jasný, žes to přehlédla
Neopravuji překlepy, - jen dodávám, teď jsem se zase ztratila já.... 🙂

andrrriiik
31. črc 2015

@magdalenax To máš pravdu,díky za pochopení 😉

olusenka
1. srp 2015

Vařit mě moc nebaví, vařím jídla, co jsou komplet hotová do půl až jedné hodiny max. Houskové knedlíky jsem zkusila ve spolupráci s manželem uvařit 1x v životě. POvedly se, byly dobré, ale stačilo . Než se vařit s knedlíky apod. složitostmi, radši jedu někam na výlet. Navíc takováto jídla, ke kterým se knedlíky jedí, vařím naprosto minimálně (např. segedín, jinak mě teď nic jiného nenapadá, ke koprovce dělám brambory a vejce) a pouze v zimním období.

myrha
1. srp 2015

tak já třeba knedlíky moc nemusím, takže jsem je dělala párkrát v životě. Určitě vyjdou levněji, ale u nás se třeba šiška sní tak tak spíš půlka, takže...

A jako ušetří se na tom, ale třeba jí 10 Kč nepřijde. Ale ona to je korunka ke korunce.

Omáčky na špagety atp. Je je jiná, tam se to teda sakra vyplatí. Na druhou stranu manžel si občas kupuje hotová jídla. Za 60 Kč se nají a nemusí vařit, případně si dá něco, co doma neděláme.
Ale kdybychom museli obracet každou korunu dvarkát, víme, že jídlo je položka, kde bychom měsíčně mohli ušetřit.

poupe
1. srp 2015

Každý to má nastavený jinak 😉a hlavně to je její věc, že neumí šetřit.Vařit doma se určitě ušetří, když teda ty polotovary nekupuješ stravenkami 🙂 Já třeba nedělám domácí knedliky vůbec, kupuju minimálně. Taky je rozdíl být na matěřský a vařit denně nebo lítat z práce pro děti, na kroužky... a vařit, to jsem ráda že vůbec něco snim 😀

10lulu04
1. srp 2015

Já dělala domácí knedlíky dneska poprvé a troufám si říci, že na kupované opravdu nemají. Je pravda, že jsou pracnější a doba přípravy je delší, než jen napařit ty kupované, ale jsou zkrátka domácí. V poslední době se snažím vyvarovat polotovarům i kvůli té finanční stránce. Má některé ještě nějaký tip čím se dá v jídle ušetřit??

elvira
1. srp 2015

Tak knedlíky taky kupuju, sem tam udělám doma, ovocné dělám jen domácí, bramborové taky - ale je to kvůli pohodlnosti - hromada nádobí, patlat se s tím...
Jenže já chodím do práce a k tomu mám ještě jednu práci...
Polotovary kupuju jen vyjímečně - ta chuť nic moc, to raději uvařím obden a dva dny to pak jíme. Vím, co tam dám a cenově to mám za polovinu, než polotovar.