Zaměstnavatel nepotvrdí potvrzení o zdanitelných příjmech

nikita211
18. bře 2015

Ahojky mám takový problém,v září jsem skončila u zaměstnavatele dohodou.Po měsíci mi byl dan k podpisu papír,že díky mému překlepu došlo k chybě a musím firmě zaplatit 5000 Kč.Peníze jsem ještě zaměstnavateli nedoplatila,protože v současné době žiji sama se synem a peněz nemám na rozhazování.Problém nastal až teď ,když jsem po zaměstnavateli žádala o podpis a razítko na potvrzení řekl ,že mi ho nedá z důvodu nedoplacené částky.Chci se zeptat zda na to má právo či ne?Díky

beveron
18. bře 2015

se spíš obraťte na inspektorát práce. vydání potvrzení blokovat kvůli tomuhle...no nevím.

lv
18. bře 2015

A způsobila jste jim tu škodu? Prokazatelně? Aby se nesoudili o tu částku oni s vámi, kdyžjste jim nezaplatila...

nikita211
autor
18. bře 2015

@lv No nevim jestli prokazatelně sama si nejsem jistá,zda k takovému překlepu mohlo dojít,ale spis mi jde ted o ten podpis toho dokladu jestli opravdu kvuli tomu mi muzou nepodepsat potvrzení

breberka
18. bře 2015

já nerozumim tomu, o jaký "překlep" šlo......... to máte podepsanou nějakou hmotku nebo co? ale i tak podle mě to nemá nic společnýho s potvrzením o zdanitelných příjmech.....

pavlinka_zetko
18. bře 2015

Já myslím, že nemůžou. V práci jsem se s něčím podobným setkama. Po bývalé zaměstnankyni chtěl zaměstnavatel taky uhradit nějakou škodu a vydíral jí tím, že jí nedá evidenčák. Když jsme to pak řešili s právníkem, tak nám nařídil fofrem evidenčák poslat, že to s tou případnou pohledávkou nesouvisí. Ale po těch letech si fakt už nevzpomenu, podle jakých paragrafů to bylo. Normálně bych ho ohlásila na inspektorátu práce a nazdar. Si to rozmyslí.

lv
18. bře 2015

No vyžadovala bych po bývalém zaměstnavateli, aby mi chybu prokázal, aby na tebe nehráli habaduru - 5tis je dost. A právo nedat ti doklad nemají, asi na tebe chtějí mít nějakou páku, aby z tebe dostali ty peníze, protože az od nich budeš mít všechny papíry, museli by te dat k soudu, ze..asi ten inspektorát prace budeš muset kontaktovat.

nikita211
autor
18. bře 2015

@breberka ano hmotku jsem podepsanou měla.Šlo o údajně o překlep v číslech bylo by na delší rozebírání.Jde mi jen o to zda kvůli tomuto problému mi muzou zadržovat podepsání potvrzení či na to nemají právo.

breberka
18. bře 2015

@nikita211 našla jsem toto.....každopádně, když nám odchází zaměstnanec, tak je naše povinnost dát mu bezodkladně všechny možný papíry (potvrznení o příjmech, pak i ELDP a tak........)
http://www.adar.cz/online-poradna/4773-povinnos...

breberka
18. bře 2015

@nikita211 tak to podle mě na to právo nemaji....jsou to 2 odlišné věci a oni maji povinnost ti to vydat......ohlídej si i ELDP, aby ti ho za rok 2014 dali

nikita211
autor
18. bře 2015

Děkuju za všechny odpovědi..Volala jsem na inspektorát práce tam mi paní bohužel nedokázala poradit,ale řekla mi že na to nemají právo a odkazala mě na finančák.Na finančním úřadě mi paní řekla ,že můžu přijít s potvrzením bez podpisu a razítka a že jim ona zavolá aby ji to dodali a pokud nedodají,že sepíšeme čestné prohlášení + přiložíme emaily a že mi to takhle veme..Takže hurá

breberka
18. bře 2015

@nikita211 tak fajn 😉

beveron
18. bře 2015

@nikita211 tak to je úplně nejlepší řešení, dohodnout se přímo s FÚ. JInak na to právo opravdu nemají. Jste povinna ze zákona podat daňové přiznání a oni vám to tímto znemožňují. Normálně dopis na ten inspektorát, oni je vyzvou k předložení dokumentů a aspoň by měli nepříjemnosti. Zaměstnavatel musí stát za starou belu, když se uchyluje k takovýmto praktikám. taky jsem něco podobného v práci řešila a inspekci z toho úřadu nikdo ve firmě mít nechce. 😠 😀