Životní pojištění manžela a úrazové pro dítě

caroleen
28. led 2019

Zdravím, přemýšlíme s manželem nad životním pojištěním pro něj a úrazovém pojištění pro dítě (6m). Nemáme z toho ale dobrý pocit. Přijde nám to jako obchod se strachem. Proto bychom rádi znali Vaše názory, jestli tato pojištění mají cenu, nebo jestli se to nevyplatí (máme finanční rezervu, nemáme rizikové povolání, nikdy se nám ani v dětství nic nestalo, tudíž jsme tyto produkty nikdy nepotřebovali). Děkujeme!

lnk84
28. led 2019

@caroleen Můj manžel pojištění má, čekám čtvrté dítě a vím, že kdyby se mu něco stalo, těžko bychom to finančně zvladali..Pro děti pojištění nemáme.

calvac
28. led 2019

@caroleen Zivotni pojisteni mame a uvazujeme nad zrusenim. Mesicne za nas tri dame cca 3000,- (manzel ma rizikove povolani). Myslim,ze je nerealne,aby se vetsine lidem vratila rozumna castka zpet. Kolik by ten clovek musel mit urazu,hospitalizaci a nevim ceho a navic obcas se pojistovny i zdrahaji vyplatit sumu, nebo alespon rozumnou sumu. Jasne kdyz se nedej boze stane neco vazneho,tak mozna. Pokud tedy pojistovna vyplati to,co ma.

tercasv
28. led 2019

Pojištění máme oba dva. Občas jsme měli chřipku, jako každý a já měla max. v dětství zlomenou ruku. Máme pojištěný hlavně případ smrti, trvalé následky, úrazy a vážné nemoci (rakovina, leukémie atd.) Je to hlavně proto, kdyby se stalo něco opravdu vážného, tak za nás pojišťovna zaplatí hypotézu.

ange_de_la_morte
29. led 2019

Neumím si přestavit že bychom neměli životní pojištění - máme dítě (každý dnem bude druhé), splácíme hypotéku ... manžel je pojištěn na výrazně větší částku než já, oba máme pojištění hlavně na smrt a trvalé následky, manžel i na pracovní neschopnost delší než 3 měsíce ( 3 měsíce vykryjeme z rezerv) .... kdyby nedejbože manžela zítra srazilo auto tak rezervy mi vystačí na cca 3-4 měsíce normálního života a pak co ? z mateřské bych hypotéku fakt neutáhla ( vlastně ani ze své výplaty) .... pojištění máme tak aby se v případě ,,něčeho,, zaplatila celá hypotéka a zůstalo na cca rok života ( mimo jiné je životní pojištění podmínkou hypotéky) ... fakte ovšem je že těch peněz co se měsíčně dá za pojistky není málo ( roli tam ale hraje i fakt že manžel je voják a tak u pojišťovny spadá do nejvyššího rizika - byť realita až taková není) .... syn má úrazové jako bonus k manželovu životku

jennyska
29. led 2019

Ahoj @caroleen díky, že jsi položila tuto otázku! 🙂 Zkus se optat i v naší nové Poradně o financích a všem, co s nimi souvisí https://www.modrykonik.cz/forum/category/financ...

Poradny jsou u nás zdarma a anonymní a myslím si, že právě tady najdeš velmi dobrou radu i odpověď na svou otázku 🙂 Navíc bude otázka i odpověď veřejná a právě to pomůže další spoustě lidem.

Měj se krásně!
Jennyska
Modrý koník team

editah222
29. led 2019

Já mám 2 životní pojistky, protože v případě moji smrti nebo závažného úrazu by byl manžel v horší situaci než já, kdyby se něco stalo jemu. Je to blbé si to takto říct, ale je to pravda. Takže jsem dobře pojištěná, aby mohl s dětmi dobře žít kdyby něco. Co se dětí týče tak úrazy neřeším, ale oba mají pojistku pro případ vážného úrazu nebo nemoci.

belair
29. led 2019

Budeme řešit podobnou situaci, neb se nám má brzo narodit díte. Chceme na jednu pojistku dat nás dva (oba smrt, TNÚ, invalidita) a prcka (TNÚ). Ceny ještě nemáme, takže nemůžu posloužit.
Jen bych chtěla připomenout, jak už tu bylo řečeno, aby ses hlavně pojistila taky. Protože když zemřeš ty, tak je muž v naprosto stejně finanční situaci, jako kdyby zemřel on. On pak bude muset na RD, postarat se o dítě a tak. Hodně lidí na tohle zapomíná...jinak mám názor, že pojistka se samozřejmě nikdy nevyplati. Člověk i doufá, že ta situace vlastně nikdy nenastane. Ale když už nedejboze ano, tak je třeba mít pojistku pořádnou, jinak jsou to totalne vyhozené prachy a je lepší nemít nic.

caroleen
autor
29. led 2019

@tercasv Ano, vím, že v případě hypotéky je to i povinnost (aby druhá osoba zvládla hypotéku splatit). Uvažujeme, že dokud hypotéka nebude, nepotřebujeme ani pojištění. Až nastane doba, jako více dětí a třeba ta hypotéka, kdy budeme vědět, že bychom to bez toho druhého nezvládali, asi bychom jinak uvažovali.

jajulin
29. led 2019

@caroleen řešili jsme životní pojištění pro manžela před několika lety. Dostal přes finančního poradce desítky různých variant od všech možných pojišťoven, studoval to několik týdnů a došel k závěru, že zůstaneme bez pojistky. Dům máme splacený, dluhy žádné, životní náklady i při čtyřech dětech relativně nízké, rezervy naspořené. Na to, abych v případě jeho smrti dostala třeba 400 tis., na to pojistku nepotřebujeme. Abych dostala několik jeho ročních platů a bylo tam opravdu pojištěno vše důležité, bychom museli platit cca 5-6 tisíc měsíčně. A to už je dost velká suma na to, abychom ji vyměnili za jakousi "jistotu". A taky tady existuje něco jako vdovský a sirotčí důchod. Nestandardní situace vyžadují nestandardní řešení a my věříme, že nějaké řešení by se v krizové situaci našlo. Nemám pocit, že bychom skončili pod mostem.

sarrita
29. led 2019

Manžel životní pojištění nemá, ale já ano. Když se narodil syn (16 měsíců), nechala jsem ho připsat do mé pojistky. Platím necelých 900,- Kč za oba. Na začátku prosince si malý zlomil klíční kost. Když jsem se s kamarádem, který mi pojistky dělá, bavila o tom jestli to mám nahlásit na pojišťovnu, tak řekl že určitě ano, že se pojistka na tento úraz vztahuje. V pátek mi přišlo vyrozumění, že malý dostane 14.700,- odškodné. Takže jak to přijde, schovám to na letní dovolenou.

jajulin
29. led 2019

@belair nesouhlasím s tím, že automaticky se muž v případě smrti ženy dostane do stejné finanční situace jako když je to obráceně. To je přece závislé na výši jejich výdělku. Pokud oba vydělávají stejně, tak samozřejmě ano. Ale spíše je to tak, že muž má větší příjem než žena, takže třeba i možnost zaplatit chůvu, soukromou školku nebo pracovat na menší než celý pracovní úvazek.

belair
30. led 2019

@jajulin Souhlasím s tebou, ale člověk musí zapremyslet, jestli tyhle možnosti má (nejen finanční) - ne ve všech městech jsou chůvy či soukromé školky a ne všichni (i na dobře placených pozicích) si mohou vzít částečný úvazek. Při plánování pojištění je potřeba brát v úvahu plno věcí, já jen připomínám, že opravdu často páry zapomínají na kvalitní pojištění i pro ženu (z toho, co slycham kolem sebe a ty páry rozhodně nemají možnosti, co píšes).

caroleen
autor
30. led 2019

@jajulin Právě takto uvažujeme i my. Vyloženě nepotřebujeme mít jistotu, protože jsme bez dluhů, a radši ušetřené penízky někam jinam investujeme. Jak píše @sarrita, teprve při tom odškodnění za zlomenou kost se jí tak akorát vrátily peníze za 16 měsíců, co už platí...

belair
31. led 2019

@caroleen Tak pokud by vas pripadne upoutání na vozík manžela (pardon, že to píšu takhle naostro, ale v diskuzi o pojištění to asi nejde) nijak existenčně neohrožovalo, tak není samozřejmě nutné pojistku mít a je lepší ty peníze dát jinam. A jen znovu připomínám, penize za pojištění se většinou nikdy nevrati, resp. si snad nikdo nepřeje, aby to tak bylo (já rozhodně nechci, aby se mi vrátili peníze za havarijní 🙂).

badyr
31. led 2019

@caroleen oba máme s manželem životní pojištění, navíc manžel má v práci další velmi dobře postavenou pojistku. Malému jsme založili životní pojištění od jeho 11 měsíců. Manžel už měl pár úrazů ve sportu, takže nás jeho pojištění podrželo. Platíme každý 1000kc/měsíc, malý 400kc/měsíc.

barchen
31. led 2019

@caroleen Záleží jak si to představuješ, jak tady už některé maminky psaly. Já nejsem moc zastánce všech těchto pojištění, resp. životní a úrazové plynoucí ze životního. Ale, záleží, jestli vám jako rodině nabourá příjem týdenní chřipka (ano, dnes se lze pojistit už i na chřipku případně OČR s dětmi), zlomená noha manžela, autonehoda s léčením na pár měsíců nebo úraz s trvalými následky, případně smrt. A taky, jaká částka by vám pomohla z případné situace. Čím vyšší částka na odškodnění, tím vyšší platby, to je jasné. Dále, trpí manžel nějakou nemocí, léčí se s něčím, léčil se s něčím, měl operaci, měl úraz, užívá léky, dokonce dnes občas už chtějí i dědičné nemoci? Tohle všechno se pak bere u plnění v úvahu a na všechno jsou výluky. Když to shrnu, za pár stovek měsíčně ti v případě smrti (ale nesmí to být prac. úraz, autonehoda s jeho zaviněním, alkohol, léky a milión dalších..) vyplatí ani ne 100.000 Kč v tom nejlepším případě. Jen pro zajímavost, podívej se na podmínky některých produktů, zadej si do google životní pojištění všeobecné smluvní podmínky a počti si 🙂 Obvykle jsou to dokumenty s 20-100 stranami podmínek a výluk. Není potřeba být právník, pouze si to přečíst.

caroleen
autor
31. led 2019

@belair Existují přece pojištění od státu, jako jsou invalidní důchod, vdovský, sirotčí... Jsou to peníze navíc, které by určitě pomohly s zajištění chodu rodiny...

caroleen
autor
31. led 2019

@barchen Děkuji. O víkendu máme sraz se člověkem z pojišťovny. Sama jsem zvědavá, co nám nabídne a jestli to vůbec bude stát za zvážení 🙂

belair
1. únor 2019

@caroleen Jasan, jen zase chce spočítat rodinne měsíční náklady, jestli tahle dávka od statu stačí. Vidime všichni, jak brecej důchodci 🙂. Jste bez dluhu, takže v případě smrti byste mohli s vdovským a sirotčím vystacit. Smrt je "výhodnější", než invalidita třetího stupně...je o krk na živení méně. Zase, zní to strašně, ale je to bohužel realita :(. A invalidní důchod IIIst. dělá pro hrubý plat 30000Kc necelých 13000Kc, pro IIst cca 8500Kc. Zdá se to dost, ale co tím člověk musí vše pokryt? Kromě std výdajů budou zvýšené výdaje na peci, možná přestavba bytu kvůli přístupnosti invalidního vozíku, nove auto? Vykonává muž práci, kterou by mohl dělat i při přiznání Id I nebo II stupně? Nepropaguju pojištění, jen nadhazuju, co vše je třeba brát v potaz 🙂. Snad pojišťovák nebude nějakej prospěchář, kterej vám bude cpat "výhodné" IZP.

jajulin
2. únor 2019

@belair otázky, které jsi v posledním příspěvku nadhodila, mi připadají natolik základní, že by si je měl aspoň teoreticky promyslet každý, ať už životko má, nebo ne. Mně jen přijde, že skoro každý nějaké pojištění má, protože si myslí, že bez toho nemůže v klidu žít. Samozřejmě, většina ho má kvůli hypotéce, prostě musí. A když se pak víc rozebere plnění atd., tak z toho vychází, že v případě smrti či vážného úrazu jim z pojištění bude doplacena hypotéka a to je všechno. Případně nějaká menší částka na živobytí. Takže ten, kdo hypotéku nemá, je na tom i bez pojištění stejně, možná i lépe (místo splácení hypotéky může mít něco našetřeno + ušetřené peníze za pojistku). Celá ta otázka pojištění je hrozně individuální a 100 rodin může mít na pojištění 100 různých požadavků. Jak jsem psala, my jsme se tím zabývali hodně dlouho, manžel prostudoval desítky, možná stovky stran různých podmínek a výluk. Ale vyšlo nám, že pojistka s plněním podle našich představ by nás vyšla na cca 5 tisíc měsíčně. To už je dost velká částka na to, aby vyletěla komínem v naději, že ji nikdy nedostaneme zpět.