Alimenty a nové vztahy rodičů. Bude výživné nižší, když jsem na výchovu nebyla nikdy sama?

sonakuli
18. bře 2021

Ahoj holky,
mám 2 letého syna z předešlého vztahu. Rozešli jsme se, když jsem byla v 5.měsíci. Otec dítěte občas poslal nějaké peníze, ale teď jdeme k soudu a já se ptám. Ještě v době těhotenství jsem si našla přítele, který syna přijal a staráme se o něj spolu. Máme spolu již i druhého syna. Bude mi tím pádem hrozit nižší výživné, když jsem na výchovu syna nikdy nebyla sama?

bara88
18. bře 2021

Jako že jdeš žádat o výživné až po dvou letech? je otec vůbec zapsány v rodném listě?

sonakuli
autor
18. bře 2021

@bara88 Ano, otec v rodném listě je. A ano, jdu žádat až nyní.

andelka
18. bře 2021

No jak kdy. Obvykle se soud o osoby společně žijící v domácnosti zajímá. Ale hlavní je příjem otce, a potřeby dítěte.

sonakuli
autor
18. bře 2021

@andelka Syn je naštěstí zdraví. Současný přítel vydělává cca 30-35 tisíc čistého. Bojím se právě, aby to prvorozeného syna nezasáhlo.

andelka
18. bře 2021

Jinak to,že jsi nebyla na výchovu sama nemá žádnou souvislost. On je otec,on měl platit pravidelně výživné na dítě, i na tebe do 2 let, podílet se na výdajích v těhotenství, po porodu, výbavu atd. A o dítě se zajímat a podílet se na výchově. To,že sis našla nového partnera je tvoje štěstí. Taky jsi mohla být celou dobu opravdu na všechno sama.

sonakuli
autor
18. bře 2021

@andelka No snad ano, děkuji 🙏🏻

andelka
18. bře 2021

@sonakuli jako v čem nezasáhlo? V rl ho má,takže vždycky bude vědět,že jeho otec je někdo jiný. Na výživné má / máš nárok. Otec na informace o synovi taky. Jak se časem vyvine podíl péče, zájem,vztah,to je další věc.
Můj muž si bere svou dceru pravidelně,od 2 let dodnes,i když měla hned v domě nového tátu.
Doteď nemáte určené nic. Jak jsi napsala návrh? Výživné tolik a tolik a styk dohodou? Má on zájem?

andelka
18. bře 2021

No, současný partner má sice krásný příjem,ale má taky tebe na RD a vaše dítě. Na synovy potřeby by měl přispívat především jeho vlastní otec. A pokud to nevypadá,že by si syna nějak často bral, podílel se na takových těch větších výdajích, koupil něco schopného k narozeninám atd,tak to rovnou zahrn do výše běžného výživného. Protože takové " přidám když bude potřeba" obvykle nefunguje ( zimní oblečení, boty, očkování, sportovní vybavení, kroužky, později školní vybavení, tábory..) Já to třeba ve výživném nemám, mám fakt spodní hranici, úplný základ,ale ex si děcka bere často, pokryje 2-3 týdny z prázdnin v létě, platíme spolu obědy, družinu, MHD, kroužky, SRPŠ..Ale mnohdy to takhle nefunguje.

sonakuli
autor
18. bře 2021

@andelka neznám výši platu bývalého. Takže jsem částku neuvedla.

andelka
19. bře 2021

@sonakuli takže to necháš na tom co on uvede a jak rozhodne soud? Ale představu bys měla mít.

sonakuli
autor
19. bře 2021

@andelka Měla bych představu okolo 2tisíc, ale myslím si, že to jsem zdaleka mimo realitu.

bara88
19. bře 2021

@sonakuli proč mimo realitu?však si klidně mohla uvést tři nebo čtyři a přinejhorším by to snížili ne?píšeš že nevíš ani kolik vydělává ,tak proč mimo realitu?

bara88
19. bře 2021

proč mimo realitu ?vždyt píšeš že neznáš ani výši jeho platu.pokud vydělá dost ,tak sis klidně mohla napsat 3000 i 4000

andelka
19. bře 2021

@sonakuli no to určitě. To je moc málo. Dala bych tak 4 tis.

andelka
19. bře 2021

@sonakuli no je to hodně málo. Dala bych tak 4 tis minimálně. Zvlášť pokud se nezajímá a nebude přispívat navíc.

nnnadja
19. bře 2021

@sonakuli před 10 lety jsem mela soud s ex a už v te době mi řekli ze 2tis je minimum a ani je nezajímal plat. Ja požadovala aspoň 1500... syn mel 3 roky,ex plat okolo 20 tis, milion exekuci

qeszi
19. bře 2021

@sonakuli Proč mimo realitu? Vždyť děti něco stojí. Ty penize jsou pro jeho dite! Ja jsem rozvedena už dvanact let, dceri byly tenkrat 3 roky a uz tenkrat mi byvaly muz platil 2 tis. mesicne + veskere krouzky jsme platili napul. Od 11 let mi jeji otec plati 4 tis., uz ale nehradi nic navic. Je pravda, ze jsme se na vsem dohodli a nemuseli resit pres soud. Dceru si bere kazdy druhy vikend a 2 tydny o prazdninach.