Byt je psaný na manžela. Mám na něj po rozvodu právo?

kasparekk
17. srp 2009

Prosím o radu,

jsme manželé 8,5 roku, máme 8 letého syna, byt jsme si kupovali za svobodna, ale je psaný na manžela.
V případě rozvodu, mám na tento byt nějaké právo ?????? Nebo na mě manžel musí dát přepsat půlku bytu???

Děkuju moc za radu...

kacka.va
17. srp 2009

pokud ho nabyl před svatbou, tak na něj právo podle mě nemáš. společným jměním jsou věci získané až během manželství

verbalinka
5. zář 2009

Ahoj, zalezi na vice okolnostech. Pokud ho koupil ze svyho a za svobodna, tak mas smulu. Ale pokud na nej ma hypoteku, tak tu platite spolecne, takze mas narok na cast. Ale nejlip ti odpovi opravdovy DOBRY pravnik 😉

popelka.miri
6. zář 2009

Za svobodna jsem s býv. manželem kupovala družstevní byt. Tento byt byl psán na mě, on tam byl uveden jako druh....po svatbě byl zapsán jako manžel a po rozvodu na byt neměl žádný nárok! V případě rozvodu, pokud dostaneš dítě do péče bys správně měla mít nárok min. na pokoj pro sebe a dítě....ale moje máma když se pře 15 lety rozváděla, měla stejný problém...byt byl na jejího manžela za svobodna, ale podle práva lprý mohla byt vysoudit pro sebe, protože měla v péči dítě!

jihanca
9. zář 2009

Nejsem odbornice na právo v oblasti bydlení, ale nedávno jsem narazila na dobrou knížku od pánů Křečka a Hulinského Právní minimum o bydlení. Vřele mohu doporučit. Řeší se tam i otázky převedení bytu po rozvodu apod. A přitom žádným složitým právním jazykem, ale pěkně lidsky... 😉

hofinka
9. zář 2009

Ahojky,nevím jak je to u bytů v OV nebo družstevním.Ve státním,když nahlásíš,že tam druh nebo manžel s tebou žije tak po třech letech už by jsi mu musela najít náhradní bydlení,nebo byt vyměnit za dva menší,aby jeden dostal on.Nejde to prostě ho odhlásit bez jeho svolení.Do tří let bydlení ho můžeš odhlásit.Aspoň tak mi to řekli na úřadě.Já si myslím,že když jsi tam přihlášená i ty tak by ti měl sehnat jiné bydlení. 😕

kacka.va
9. zář 2009

verbalinka: pokud si vzal kasparka manžel hypoteku na byt za svobodna, tak kasparek na něj právo nemá, leda by byla vedená jako spoludlužník, což předpokládám, že není.

pindruska
12. zář 2009

souhlasím s kacka.va, pokud manžel koupil byt za svobodna, je psaný na něho, tak nárok na byt bohužel nemáš

morka
26. led 2010

ahoj.my jsme si kupovali byt taky za svobodna.je psaný ted už na manžela i hypotéku má na sebe.ted po svatbě bysme byt chtěli vložit do společného jmění manželů.nemáte někdo zkušenosti jak postupovat?

kacka.va
26. led 2010

morka: zajdete k notářovi a ten udělá zápis o rozšíření společného jmění manželů a je to. Odnesete to na katastru a bude byt psaný na vás oba 🙂