Dítě do péče otce, ale nesmí se odstěhovat. Pravda?

jesterice123
16. únor 2012

Dobrý den,

pritel ma 3 a pul letou dceru se svoji pritelkyni, nyni ji chce dostat do vlastni pece,vcera byl na sociálce,nahlásil tam ze matka pije a fetuje, jeji rodice chlastaj taky. A ze z tohoto duvodu chce dite do vlastni pece. Chtel se odstehovat ke Strakonicum odkud pochazi, ale socialni pracovnice mu rekla,ze jeho dcera je mala, a ze potrebuje oba dva rodice a ze tim padem kdyz on ma trvale bydliste a dcera taky napsane u jeho pritelkyne,ze se nesmi odstehovat nekam jinam.Ze musi byt tam,nebo ve stejne lokalite,jinak ze mu dceru nedaji,neni to nejaka kravina?tohle se mi nejak nezda,vzdyt kolik je rodin co se rozpadnou a otec je na druhe strane republiky a taky to jde,Mohli by jste mi nejak poradit? JEstli to je doopravdy pravda?A nebo by se mohl normalne odstehovat a resit to?Vzdyt je to kravina aby byl nekde tady v podnajmu,Chteli sme si vzit byt tam a zaridit to pro malou,.,,Ale takhle to nepujde a me samotne se to nelibi ze bude stale zit kuli male u sve expřítelkyne,Prosim poradte mi nekdo,Dekuji...Nebo nejaky kontakt na nejakeho odbornika.Dekuju mockrát.

jop
16. únor 2012

@jesterice123 ty jo, tohle je hrozně těžko poradit, každý případ je jiný. Ale pokud matka dítěte není vyloženě ztracený případ (naprostý alkoholik a feťák, o dítě se nezajímá, nestará...), tak se nedivím, že sociálka má zájem na tom, aby matka i dítě bydleli blízko u sebe, přece jenom holčička je ještě malá a není možné ji odtrhnout od matky, na kterou byla doteď zvyklá. Samozřejmě to neznamená, že přítel musí bydlet s nimi v bytě, ale poblíž by být měl. Ale jak říkám, takhle po netu se radí těžko, když nevíš všechny okolnosti.

jijitka
16. únor 2012

@jesterice123 sociálka se v první řadě vždycky snaží o to, aby dítě mělo oba rodiče - pokud jeden z nich není asociál (alkoholik, feťák, násilník..). Jestli je to jak píšeš a matka skutečně pije a bere drogy, pak by určitě otec měl velkou šanci, že soud svěří dceru do péče jemu. A nikdo mu nemůže nakázat, kde s dcerou bude žít. Před jsme měli s přítelem problémy, takže jsem si preventivně zašla na sociálku zeptat se, jak postupovat, pokud bych se chtěla odstěhovat. Bylo mi řečeno, že mi nikdo nemůže přikázat, kde budu bydlet a je na otci, pokud bude chtít dítě vidět, aby si za ním přijel - třeba přes celou republiku.

jesterice123
autor
16. únor 2012

@jijitka
no a to je asi prave ono, on je na malou zatizenej,ani se mu teda nedivim jo,,ale myslim ze to chvilema dost prehani,necha si doslova srat na hlavu od ex,predevcirem ho vyhodila z bytu uz ponekolikate,tak se konecne odhodlal k tomu ze se odstehuje,ale pak byl prave na te socialce,a tam mu zenska rekla tohle,ze by se stehovat nemel, jeji matka pije,neni ji schopna odvest do skolky, kdyz ji tam neodvede on,tak ji tam neodvede nikdo,to same s topenim,holka je tam cely den v zime do te doby nez tam pride pritel a zatopi, je to des,myslim si ze je moc mekkej,porad se snazi to vyresit s ex podobrem,ale myslim si ze nevyresi nic a potahne se to jak dlouho timhle stylem,ja bych to dala k soudu normalne a nesrala se s ni,jenze on si nenecha rict proste,uz me to zacina stvat a jeho rodice taky,,,

jijitka
16. únor 2012

@jesterice123 v tomhle případě musí přítel začít jednat. Pokud by malou dostal do péče, může si s ní žít kde chce. Pochybuju, že ti dva by se domluvili, takže se musí obrátit na soud. Ten by rozhodl i o styku matky s dítětem a výši výživného, které by platila.

brusinka.pusinka
16. únor 2012

@jesterice123 jak píše
@jijitka začít jednat a to ihned a pokud mu takhle blbě radila soc. pracovnice hned bych šla za vedoucí odboru..... dítě má právo na klidné prostředí se vším komfortem co k tomu patří.... pokud ho matka a její příbuzní nedávají není co řewšit.... a po soudu o svěření do péče se klidně může odstěhovat v zájmu dítěte za prací a lepším životem...matka klidně může přijet když bude schopna. Běžte to řešit a čím dřív tím líp ..... malá si určitě nezasliouží žít jak píšeš 😉 uplně mi zvedá ze židle a jak se tak někdo může chovat k dítku 😠 Držím tvému příteli palce ať se rozhoupe a vyřeší ku prospěchu malé 😵

jesterice123
autor
16. únor 2012

@brusinka.pusinka
Ahojky no to ja vim ze pak se s ni odstehovat muze,ale chtela sem vedet,jestli se muze odstehovat ted, nez se to vyresi, myslim si ze by to treba pak bylo v jeho prospeh u soudu,kdyz se zjisti ze ona neni schopna se o ni postarat, O to mi jde, jesttli se proste muze odstehovat ted,najit si praci a zaridit si poradne byt,aby pak mala mela kde byt,,,protoze kdyby zustal tady,tak bude nekde v podnajmu v garsonce a to si myslim ze neni moc dobre.

marketa97
16. únor 2012

@jesterice123 pokud je matka skutečně feťačka a není schopná se o malou starat, tak by měl přítel zajít na soud a podat návrh na předběžné opatření ve věci svěření dcery do jeho péče. Nepíšeš jestli už mají nějak upravená práva k malé z dřívějška. Jestli už byl někdy u soudu ohledně malé, kde by byla dcera svěřená například do péče matky a jemu stanovené výživné.
S tou adresou je to tak, že sociálka může doporučit aby otec zůstal v lokalitě kde žije matka, aby nedošlo k zpřetrhání vazeb mezi dcerou a matkou, ale zakázat stěhování samozřejmě nemůže. Bude mít ale poměrně velké slovo u případného soudu, tak je lepší se pokusit nějak rozumně domluvit ikdyž to je těžké samozřejmě.

jijitka
16. únor 2012

@jesterice123 on se odstěhovat může kdykoli, ale je jednodušší, když prozatím bude žít ve stejném místě jako matka. Určitě by to urychlilo soudní jednání.

brusinka.pusinka
16. únor 2012

@jesterice123 odstěhovat se sám může ale zase je pak těžší vyřizován u soudu.... jak radí
@marketa97 zajděte rovnou na soud a hotovo a klidně i na sociálku ale rovnou za vedoucí né za běžné pracovnice.... mě se kolikrát zdá že ty nerady něco podnikají... raději zavřou oči a dělaj že se nic vlastně neděje☹

marketa97
16. únor 2012

Já jsem jedna z těch běžných pracovnic 🙂 tak se jich musím zastat, samozřejmě jsou mezi námi i takové jak píše brusinka.pusinka ale snad né všechny a zase znám pár vedoucích, se kterými tak nic nevyřešíš. Ono když půjdete na soud, tak se to pak stejně na sociálku dostane, protože ta bude celou záležitost pro soud šetřit. Jak píše jijitka pokud přítel zůstane v nynějším bydlišti tak to bude lepší pro rychlejší rozhodnutí ve věci. Jakmile se odstěhuje, tak se to protáhne, soudy i sociálky si budou vzájemně dopisovat atd. a nejlíp přehazovat celý případ, kdo ho vlastně bude řešit...

brusinka.pusinka
16. únor 2012

@marketa97 nechtěla jsme házet všechny do jednoho pytle ale vycházela jsme z toho co píše pracovnice mi pripadala laxní a jako by ji nezaleželo co bude s dítkem.... znám takové paní i u nás ale zase je to o lidech tobě se omlouvám😉

marketa97
16. únor 2012

@brusinka.pusinka nemusíš se omlouvat, nechtěla jsem aby to tak vyznělo, vím moc dobře jak to na sociálkách vypadá a nejen na těch kde se řeší děti, ale taky i dávky. I u nás na oddělení a vlastně odboru je pár dam na pěst...

jesterice123
autor
16. únor 2012

@marketa97
Markéto a mohla by jsi mi nejak více poradit kdyz v tom dělas?Moc by mi to pomohlo.Co mame presne delat a tak, tamta soc.pracovnice mu rekla at tam dotahne i jeho ex,ale samozrejme ona nechce,,,

marketa97
16. únor 2012

pokud nechce tak její problém, škodí sama sobě. Pokud opravdu není schopna péče o dceru je načase abyste zakročili, pokud vám paní na sociálce nevyšla vstříc tak se můžete obrátit na její vedoucí a nebo pak přímo na soud, kde si přítel může podat návrh na svěření dcery do své péče (pokud je situace opravdu tak špatná tak by to měl určitě udělat). Sociálka by správně už na základě vašeho prvního kontaktu na úřadě měla udělat šetření u matky a zjistit jak to tam vypadá a sama pak následně jednat...

jesterice123
autor
16. únor 2012

no pani na socialce se tomu jaksi smala,prislo mi ze ji je to uplne nekde u zadku,,,,po dlouhem vysvetlovani,ze jeho ex neni ochotna prijit se stale usmívala,,,,takze nic jineho nam asi nezbude,,,