Je manžel automaticky spoluvlastník bytu?

kristy82
16. srp 2016

Koupili jsme byt na hypotéku ještě před uzavřením manželství, v hypotéce jsme spoludlužníci, na katastru jsem zapsaná jako majitel já. Teď se budeme rozvádět a řeším vyrovnání majetku. Je manžel automaticky spoluvlastník bytu, když je spoludlužník na hypotéce? Před svatbou jsme se slovně dohodli, že kdyby něco, dělíme se na půl, jenže to něco nedávno nastalo v dost hnusné formě, manžel mě podváděl a z hodiny na hodinu odešel žít k jiné (která je s ním, mimochodem, těhotná), nemám nejmenší chuť mu dát polovinu bytu, protože mě nechal úplně na holičkách :( Na jednu stranu mám potřebu být férová, ale na druhou mi každý říká, jak jsem blbá, že on taky nejednal fér. Tak by mě zajímalo, jak to je, když manžel není na katastru, byt není v SJM a chtěla bych z něj třeba větší podíl. Poradí mi tu nějaký právník, prosím? Děkuji.

sinorina
17. srp 2016

Na byt nemá nárok a spoludlužníkem je do té doby dokud hypotéku nesplatíte, leda by jste vy doložila, že jste finančně schopná platit hypotéku sama. Jsem také spoludlužník a byt je manžela. Nemám na něj nárok a z hypotéky by mě vymazali jen kdyby byl schopný to platit sám. Ptala jsem se na to minulý týden.

j.a.n.i
17. srp 2016

@kristy82 Na byt nárok nemá, ale má nárok na vyplacení půlky z toho, co šlo ze SJM do tvého výlučného majetku.