Má partner právní nárok na nebiologické dítě?

31. bře 2021

Ahojte,

odišla som od partnera s ktorým som vychovávala od narodenia dcérku. Dcérka 7r, nie je jeho biologická dcéra. Zoznámili sme sa keď som bola v 3m tehotenstva, a zostali sme spolu. Partner samozrejme vie, že dcérka nie je jeho, a nie je ani zapísaný v rodnom liste. V RL som otca dietata neuviedla. Žili sme spolu na psí knížku, neuzavreli sme manželstvo.

Vzťah sa nám rozpadol, a ja som sa odsťahovala len veďla do bytovky, pretože dcérka s nim má pekný vzťah. Lenže tu nastal problém, pretože bývalý priateľ mi oznámil, že pokiaľ si dcérku nebudeme striedať, tak ma dá na súd a dieťa mi zoberie. Povedala som mu, že nie je zapísaný v RL, my niesme manželia a tak na dcérku žiadny právny nárok nemá. Začal po mne vrieskať, že kontaktuje OSPOD, sociálne pracovníčky, a že ten nárok má, a dieťa dostane. Že si to overil.

Neviete či je to možné? Podľa mna je to nezmysel, ale aj tak ma trápia pochybnosti. Neviem ani kde by som sa mohla spýtať, či je toto právne možné.

Vopred ďakujem za odpoveď

lv
1. dub 2021

@priefi souhlas, buď je táta, co ji chce, chce vychovavat, starat se a živit, nebo na co si to hraje tedy?

priefi
1. dub 2021

@lv jako já nechápu, jak může být takto drzý 😏

zuzineckah
1. dub 2021

Hele, začni tím, čím můžeš - omez vyzvedávání ze školy. On není její zákonný zástupce, a pokud si ho náhodou někdy do formuláře uvedla, není nic jednoduššího, než ho vymáznout a upozornit na to učitelku i družinářku, vysvětli jim situaci, aby je dcera náhodu neuprosila, kdyby se objevil. Nikdo mu dceru pak nedá. A pak řeš ostatní.