Oznámení narození dítěte manželovi v rozvodu

mravenecekmaly
27. led 2019

Ahoj, chci se zeptat jestli je/není povinné informovat manžela v rozvodu, že se nám narodil syn, pokud on se celou dobu nezajímá. Není to právně nějak napadnutelný pokud mu to neřeknu, když se nebude sám ptát?
Prosím zkuste mi odpovědět bez narážek, že z lidského hlediska má otec právo vědět, že se mu narodil potomek, ráda bych věděla jak je to z právního hlediska. Mám k tomu své důvody, ty nechci psát. Děkuji 🙂)

merope
27. led 2019

@mravenecekmaly Dívám se schválně na legislativu - vypadá to, že budeš potřebovat souhlasné prohlášení rodičů o jménu dítěte a to do měsíce od narození dítěte. Takže aniž bys to řekla manželovi, to nepůjde. Jedinou šancí by bylo, kdyby ses do porodu stihla rozvést a ještě hned znovu vdát - pak by otcem dítěte v RL byl již nový manžel a tím pádem by se to ten původní ani nemusel dozvědět. https://www.olomouc.eu/administrace/repository/... https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-o-matrik...

berna90
27. led 2019

@mravenecekmaly kamarádka se rozvádí a je těhotná..... Bývalý to ví.... Musí doložit papír že neni otcem dítěte a ten nový partner zase že je otcem dítěte..... Nevím zda to úplně utajite a lze utajit.... Slyšela jsem ze pokud je v rozvodovém řízení někdo v jiném stavu už s novým partnerem, tak se soud odloží do porodu dítěte.... Ze dříve vás nerozvedou, ale nevím zda to tak opravdu je.... Zajděte se poptat na městský úřad, měla by tam správně být nějaká právnická, která by vám měla zadarmo poskytnout konzultaci,.... V mém městě to tak funguje 🙂

berna90
27. led 2019

@mravenecekmaly pardon na úřad práce

lnk84
28. led 2019

@mravenecekmaly Pokud je otcem dítěte, tak to asi bude problém - jako Váš manžel bude automaticky zapsán v rodném listě a o tom by asi mě vědět. Zkusila bych se poradit na matrice. Bude asi problém i se jménem dítěte..

ivuska1986
28. led 2019

@mravenecekmaly Ahojky, myslím, že dokud není pravomocný rozsudek soudu o rozvodu, je za otce dítěte považován manžel matky.(domněnka otcovství platí i x dní po rozvodu, ale nevím už přesně kolik) Mrkni do občanského zakoniku, tam je otcovství upraveno. Když by byla situace taková, že mimco by nebylo manžela, stejně zprvu bude otec v rodném listě tvůj manžel, následně se podává žaloba k soudu, kde dojde k popření otcovství že strany tvého manžela a uznání otcovství že strany tvého současného muže. Co se týká práv/neprav, asi největší rádce v tomhle ohledu s největšími zkušenostmi jsou pracovnice na Ospodu-sedi na úřadu.

merope
28. led 2019

@lnk84 Tak to je asi jasné - já pochopila, že tazatelka se ptá nikoli zda je etické mu o tom říct, ale zda mu o tom říct musí. Teoreticky by říct nemusela, ale nedokáže pak sehnat ten formulář k domluvě o jménu dítěte a ten musí podepsat matka i otec a pokud to do měsíce od porodu neudělají, tak potom o tom rozhoduje soud a ten už by si otce určitě přizval. Takže nejpozději měsíc po porodu se to otec prostě dozví. Jedinou výjimkou by bylo, kdyby se to podařilo tak, že by v RL dítěte jako otec nebyl - to by se musela tazatelka znovu vdát, pak by byl otcem brán automaticky nový manžel.

bookwomen
28. led 2019

A co když otce neuvede...To je přeci možné, ne?

jaja01k
28. led 2019

@bookwomen Jenomže je vdaná, takže se jí nikdo ptát nebude a jako otce prostě zapíšou manžela. A to i v případě, že se dítě narodí do nějaké lhůty (tuším 300 dnů) po rozvodu.

bookwomen
28. led 2019

@jaja01k Pravda...

merope
28. led 2019

@bookwomen Otec je určen zákonem.

drakenn
28. led 2019

@jaja01k souhlasím

lnk84
28. led 2019

@merope Neresim jestli je to etické, obavam se ale,že je to nějak právně ošetřené..

merope
28. led 2019

@lnk84 Tak ošetřené je to minimálně tím formulářem o společném jménu. A tím, že pokud dítě není pojmenované do měsíce od porodu, tak to řeší soud. A ten už si oba rodiče sežene. V RL bude otec v tomto případě určitě a automaticky.

xmarg04
Autor odpověď smazal
Zobraz