Rozvod Slovenky v Čechách. Ako to súdy riešia?

kristiluky
2. led 2012

ahoj, vydala som sa do Čiech-manžel je Čech, aj náš 21mesačný syn má trvalý pobyt v Čechách, tu aj žijeme ako rodina. Ja tu mám len prechodný pobyt, inak stále na Slovensku. Manžel ma cez sviatky po hádke fyzicky napadol, volala som naňho policajtov, ale keďže sme manželia, nič sa nebude riesit ak naňho nepodám na obecnom úrade trestné oznámenie. Zatial som tak neurobila, nakolko som išla s malým na Slovensko k mame, ale musím sa najneskor v stredu doobedu vrátit lebo malý má povinné očkovanie, a okrem toho sa bojím aby na mna manžel neposlal policajtov za unos syna do zahraničia. Aj keď o nasom pobyte vie, vlastne nás pomáhal baliť, mali sme totiž íst na slovensko spolu, ale po tom incidente som išla len ja s malým a on sa tvári akoby sa nič nestalo. Teda ospravedlnil sa a tým to preňho hasne. Ale ja mám strach sa k nemu vrátiť, hlavne kvoli malému, je strašný nervák a nebol to jeho prvý výbuch ale bolo to prvýkrát čo som naňho volala policajtov. Teraz neviem ako to riešit, takto žiť nechcem, myslím prežiť celý život v strachu, ale mám zároveň strach sa s ním skúsit normálne v klude dohodnút na rozvode, že zas hneď vyletí. Máte niekto podobnú skúsenost, a neviete ako to súdy v takýchto prípadoch riešia, či mám ako Slovenka bez trvalého pobytu v čechách oproti nemu velkú nevýhodu? Chcela by som zažiadať o predbežné zverenie syna do mojej starostlivosti, ale problém je že s ním nemám kde byť v Čechách, len na Slovensku, mám tu vlastnú garsonku, ktorú momentálne prenájímam