Střídavá péče jen pro jedno dítě, může otec uspět?

jedna11
20. srp 2014

Dobrý den, prosím máte někdo zkušenost s tím, že by otec uspěl se střídavou péčí když chce jen jedno dítě a máme 3? Jsme už nějakou dobu rozvedený, všechny děti jsou v mojí péči. Nyní si otec zažádal o střídavou péči jen pro nejstarší dítě. Děkuji za odpovědi.

lenicka07
21. srp 2014

@jedna11 Tak pokud jsi mu vždy ustoupila a vyhověla, tak to dohoda byla (byť ti to třeba nevyhovovalo). Prostě by měl podle mě uvést proč chce jiné řešení. Pokud to bude o tom že nedokážete najít společnou řeč, může i ta střídavka reálně hrozit. Já bych se na tvém místě určitě poradila s advokátem, ten by ti mohl říci, nakolik ta střídavka v tvém případě hrozí, i když teda nyní po tom rozhodnutí ÚS to riziko bude větší. Chápu že to máš těžké, rozumím ti ...

lenicka07
21. srp 2014

@jedna11 Ještě jsem se koukala podrobněji, a citové vazby na sourozence soud při rozhodování také zohledňuje

jedna11
autor
21. srp 2014

@lenicka07 , no, je to těžké to máš pravdu. Hlavně v případech, kdy otec prostě není ten správný otec, který by měl pro dítě být. Když bys chtěla uvezt, že jako táta trošku pokulhává, bude to špatné, když neuvedeš pořádný důvod proč je střídavka špatná je to také špatné. Tak co mi zbude? Co mohu udělat???? T

jedna11
autor
21. srp 2014

@lenicka07 , díky jsi hodná, že se o to takhle zajímáš.

andelka
22. srp 2014

S tím ÚS je to pravda, mi to ex předhazuje skoro denně různé rozhodnutí (myslím že se bojí že se přestěhuju za přítelem 40km daleko a nebude moct děti vídat jak chce, na 90% by to pak dal k soudu aby tomu zabránil) ohledně tohoto. Soudy mají střídavku upřednostňovat tam kde jsou k tomu podmínky, kdy oba rodiče jsou schopní se stejně postarat. Výlučnou péči musí vždycky dobře zdůvodnit, proč je lepší, proč jiná není možná. A jen to že jeden nechce není důvod ji nenařídit, naopak, má se přiklonit i k tomu, který rodič je schopný a ochotný se více podílet na péči o dítě a umožnit to druhému. Můj má bohužel takovou práci (hledal si ji už s tím záměrem) že může být jeden týden v práci 6h a druhý 9, může mít práci z domu, má víc dovolené. Takže on bude jednou ideální otec na střídavku. A já nebudu mít žádné argumenty proti, kromě toho že se mi to pravidelné pendlování prostě nelíbí. Takže doufám že než půjde starší do školy se to nějak usadí a společná péče a dohoda mu budou stačit, aby se necítil ošizený.

lenicka07
22. srp 2014

@jedna11 Já myslím že i to "pokulhávání" uvést můžeš, samozřejmě záleží jak to podáš. Protože soudy mají přihlížet i k tomu jak kdo se podílí na citové, mravní..výchově dítěte. ...Nevím už přesně jak to tam bylo řečeno, ale pochopila jsem to tak, že určitou roli to hraje, jak kdo pečoval, staral se, vychovával, věnoval se dítěti.

jedna11
autor
22. srp 2014

@andelka , no, tohle dokázat je docela problém. Nevím jak jste na to vy s ex. Ale já také věřila, že se to časem urovná, že si zvykneme všichni , dokonce syn se zdál poslední půlrok už s tím, že se rodina rozbila tak nějak smířený, ale problémy začali když ex začal diktovat čím dál tím víc. Začal malého očkovat, od změny školy /které s se mnou nikdy nekonzultoval, po to, že i když jsme byli domluvený, že si ho vyzvedne ve 17hod, chtěl ho dřív jen protože se jemu změnil plán a tím narušil náš a lámal ho at jde raději s ním něž s se mnou atd. Takovýhle příkladů mám ix. Bále jsem se jít si nechat upravit styk , právě protože jsem věděla, že když mu nenechám jeho diktování, tak půjde do střídavky, ale po nějaké době, už jsem neměla kam ustoupit, tak začal se střídavou, s tou já nesouhlasila.

jedna11
autor
22. srp 2014

@lenicka07 , víš, soudy jsou jen a jen lidi. Já chápu, že nikdo není zvědav na to aby tam poslouchal očernování jednoho pak druhého. Já vždy jednala tak aby to malému neubližovalo, aby prostě naše spory neviděl. Bude těžké najít cestu, abych nevypadala, že mu bránim ve styku, ale zárověn upozornila na jeho dost zvláštní přístup k výchově, povinnostem ve škole, jeho ovlivnování co se týče malého atd.

andelka
22. srp 2014

@jedna11 no zatím je to jen předpoklad, ještě nejsme ani rozestěhovaní. Tak uvidíme. Nemáš to lehké a moc držím palce ať se střídavkou nepochodí.

jedna11
autor
22. srp 2014

@andelka , děkuji. Je to situace blbá asi vždy. takže děti ještě netuší, že bude maminka s tatínkem bydlet odděleně?

andelka
22. srp 2014

@jedna11 netuší. Vypadá to na rozestěhování v horizontu 3-5měsíců. Tohle pro ně bude největší změna. Teď je zvykáme na to že s náma bývají odděleně, že jsou o víkendu někdy jen s jedním. Tatínek si najde byt hodně blízko.

jedna11
autor
22. srp 2014

@andelka , to je dobrý, že jste takhle rozumný, že spolu takhle vycházíte a snažíte se to těm dětem ulehčit. U nás si táta nešel jinou, doma přestal fungovat uplně, nebyl skoro vůbec doma, syna začal vozit na výlety s novou tetou, doma neskutečná atmosféra a on dělal, že se nic neděje. tak jsem odešla a zažádala o rozvod..... Držím palce, at vám ta dobrá vůle a tohle jednání vydrží dokud se se změnou všichni nevyrovnáte.

andelka
22. srp 2014

@jedna11 no, taky je to hodně o ústupcích z mojí strany..ale snad se domluvíme. Na dětech nám záleží oběma. On s nima bude trávit hodně času, i odpoledne, i víkendy, takže největší změna bude to rozestěhování.

jedna11
autor
22. srp 2014

@andelka , to Ti závidím. To že věříš že se domluvíte. Mně každý říkal, že s tím, že budu pořád ustupovat nikam nedojdu, ale já věřila, že prostě najdeme cestu jak se domluvit. Nejdříve s ničím neměl problém a najednou? Ale nejvíc mi dráždí, že malé mu stačí vídat jednou 2dny za 14dní a starší chce do střídavky.....

andelka
22. srp 2014

@jedna11 no hlavně to tvrdil soudkyni, že se bude starat co nejvíc a že se domluvíme na všem..proto nám přiklepla společnou péči o kterou hlavně on tak stál.
To by mi taky vadilo..přece jsou to všechno jeho děti, tak co to jsou za rozdíly. Navíc čím menší dítě, tím častější kontakt potřebuje.

jedna11
autor
22. srp 2014

@andelka , a co je společná péče??? Co to znamená a obnáší??

jedna11
autor
22. srp 2014

@andelka , no, právě tohle mi přesvědčuje o tom, že to není ten táta co by byl vhodný pro střídavou péči. Prckové ho znají, ale víc se ptají po babičce a dědovi, které vidí obden než po tátovi. A k němu kolikrát ani nechtějí jí, čemuž se vůbec nemůže nikdo divit, když ho pořádně nevidí, dosud je má totiž jen 2 odpoledne v měsíci a k soudu jde s tím, že je chce na ten víkend /ze soboty do neděle), ale dosud nechtěl víc než odpoledne i když já mu říkala at si je někdy na noc vezme at si zvyknou......

jedna11
autor
22. srp 2014

@andelka , takže nemáš vlastní zkušenost s tím jak to vypadá u soudu, když se neshodneme? Když to bude vypadat, že naše domluva je prostě na bodu mrazu?

andelka
22. srp 2014

@jedna11 máme oba stejné práva a povinnosti, nejsou určené žádné návštěvy a pod, je to na domluvě. Jsou tři formy péče o dítě, výlučná jednoho rodiče, střídavá a společná. U společné nejsou dané žádné intervaly jako u střídavé, a hlavně na společné se musí rodiče domluvit že ji chtějí, kdežto střídavá může být nařízená soudem. Rozdíl je třeba v tom, že já nebudu mít nárok na přídavky na děti, protože nemám děti v péči. Ale on může brát daňové zvýhodnění v práci, protože máme oba stejná práva. Máme dvě děti, takže až půjdu do práce taky, můžeme uplatňovat každý na jedno.
Zkušenosti moc nemám, u nás měl jiný názor ospod (klasicky navrhoval děti do mé péče kvůli věku), ale soudkyně nakonec potvrdila naši dohodu.

jedna11
autor
22. srp 2014

@andelka , a jak dlouho to takhle u vás funguje??? Vidíš v tom nějaké nevýhody nebo naopak výhody???

andelka
22. srp 2014

@jedna11 právní moci to nabylo před měsícem a půl 😅 je to čerstvé. Ale prostě podle mě je to nejlepší, pokud rodiče fungují a domluví se, ideálně bydlí blízko, tak proč by děti měly být v péči jen jednoho rodiče a druhý být odsunut na vedlejší kolej? Děti jsou společné.

jedna11
autor
22. srp 2014

@andelka , to ano, pokud rodiče fungují a nedělají si naschvály, komunikují spolu a neuráží se. Kdybys viděla jakým stylem s se mnou ex mluví a jak mi neustále uráží. Držím palce, at vám to vydrží a hlavně děti to zvládnou a jsou nadále spokojený.

andelka
22. srp 2014

@jedna11 děkuju, bude to náročné a bojím se toho, ale snad to půjde.

novacek38
1. led 2015

@jedna11 tak jak to dopadlo?

nás to asi taky čeká, střídavku chceme oba, já hlavně proto, že máme kluky a ty otce potřebují o to více. ale 17měsíční dítě snad ještě tolik ne. s tím jsem doma. ale pokud se rozvedeme, tak budem mít málo peněz a budu muset do práce a dítě stejně do jeslí...

jedna11
autor
1. led 2015

@novacek38 , pokud chcete střídavku oba, tak vám asi nikdo nemůže v ničem bránit.. možná vám řeknou, že to vhodné není, ale pokud půjdete k soudu domluvení, tak vám to pravděpodobně odklepnou.... my čekáme jak se vyjádří soud...

novacek38
1. led 2015

@jedna11 a kolik je vašemu dítěti?

jedna11
autor
1. led 2015

@novacek38 , jestli nevadí písnu vám do pošty.

novacek38
1. led 2015

@jedna11 dobře