Svědectví u soudu. Nemusím jít?

karolinasvetla111
21. črc 2020

Dobrý den , chtěla bych se zeptat jestli je nějaká výjimka nejít k soudu jako svědek? Jde o to, že jsem chytla zloděje jak nám krade v prodejně, plný košík za 8700kc. A dnes mi přišlo předvolání k soudu jako svědek. Paní je to šíleně zlá, majitelce bytu zničila byt jen proto že ji řekla ať se odstěhuje, kvůli neplacení nájmu a dluhu má vodě. Vše rozbila, podlahy, zdi, kuchyni. A teď mám strach že když mě uvidí u soudu tak se mi bude mstít. Ví kde bydlím, byla to moje sousedka. Jednou mi její návštěva ( feťák) ukradl malého když mi spal v kočárku 10m ode mě. Je to i v záznamu u policie. A teď se fakt bojím že přijde a bude se mstít. Nemáte prosím zkušenost, že bych se soudu nechtěla z tohoto důvodu účastnit? Děkuji

zelenaesmolda
21. črc 2020

@karolinasvetla111
tak jestli vi,ze jste ji chytila vy tak je uplne jedno jestli proti ni budete nebo nebudete svedcit,mstit by se mohla chtit tak jako tak.

shaun40
21. črc 2020

Jít na nemocenskou pak se rozhodne z 99% bez svedka.Jedine papír od lékaře o ničem jiném nevím.

karolinasvetla111
autor
21. črc 2020

Neví že jsem ji chytla já. Byla se svým chlapem, ona "nakupovala" pak on přišel, ona šla zaplatit rohlíky a on mezitím chtěl utéct s plným košíkem dveřmi a tam jsem ho chytla. Utekl. Ona mě neviděla. Podle kamer je pak našli.

zelenaesmolda
21. črc 2020

@karolinasvetla111
tak kdyz to vi jeji chlap tak to ona vi samozrejme taky

karolinasvetla111
autor
21. črc 2020

@zelenaesmolda zapomněla jsem napsat , že s ním je nově, když bydlela tady tak s ním nebyla. Tak on mě nezná.

amazonkajanik
21. črc 2020

@shaun40 nene,jsou oficiální kroky
@karolinasvetla111 za vcasu zažádat soud buď a)nemuset svědčit kvůli obavám o život a zdraví své a svých blízkých nebo
b) zažádat,aby při svědecké výpovědi byla zalovana osoba mimo soudní síň,kvůli důvodům viz bod a)
Byla jsem kdysi svědčit proti jednomu individuu,jehož spis se četl 2dny,tak zkuste hádat,jak mi to v hlavě srotovalo. A to šlo v podstatě o banalitu,že řídil přes soudní zákaz a já ho viděla 🙄

karolinasvetla111
autor
21. črc 2020

@amazonkajanik děkuji, zkusím zavolat na soud. Má být 26.8. tak bych to mohla stihnout. Ona je šíleně agresivní člověk, chtěla podpálit i barák...

amazonkajanik
21. črc 2020

@karolinasvetla111 no,tam by měl k tomu soud přihlédnout. My ten první odmítli, ale pro nedostatek svědků nás předvolali znovu,tak musela být varianta b)
obžalovaný byl mafian a byli tam i těžké násilné trestné činy

shaun40
21. črc 2020

@karolinasvetla111 na modrém koníkovi je meronym uživatelka a ta je právnička.Napsala bych ji.Třeba neco poradi.

zelenaesmolda
21. črc 2020

@shaun40
ano,ta by mela vedet.taky me to napadlo ale uz jsem ji parkrat oznacila a nechci ji oznacovat porad jenom ja 🙂

merope
21. črc 2020

@karolinasvetla111 Myslím, že podobných situací bude opravdu mnoho, takže určitě se ptát na soudu. Že jako svědčit klidně, ale vůči obžalované anonymně z uvedených důvodů. Případně bych se zkusila zeptat, zda se ta svědecká výpověď nedá dát třeba na policii.

meronym
22. črc 2020

Na Váš dotaz je poměrně složité odpovědět. Začala bych tím, že pokud Vás předvolali k soudu, tak jste již určitě v přípravném řízení vypovídala na policii a Vaše údaje jsou ve spisu, ke kterému má obviněná přístup. Chápu, že následná osobní výpověď na soudě, kde bude dotčená paní přítomna, je mnohem méně příjemná, ale zákon stanovuje povinnost svědeckou výpověď poskytnout.

Sdělila jste policii svoje obavy z obviněné? Je o tom záznam ve spisu?

Zákon samozřejmě pamatuje na ochranu svědka během trestního řízení a po jeho skončení, ale o oprávněnosti ochrany rozhodují orgány činné v trestním řízení, není na ní automatický nárok. Existuji tři různé režimy: prvním režimem je obecný postup policie při krátkodobé ochraně svědka v trestním řízení; druhým je postup při ochraně svědků s utajenou podobou a totožností (anonymní svědek), a konečně třetím je postup podle speciálního zákona na ochranu svědků. Podrobně k tomu zde: https://www.bkb.cz/pomoc-obetem/svedek-trestneh...

Druhý a třetí režim se uplatňují spíše v případě různých mafiánských kauz apod., nikoli v případě zlomyslné sousedky. Pro Vás by ale mohlo být zajímavé tohle: podle okolností uvedených policejním orgánem v trestním spisu a s přihlédnutím ke konkrétní situaci může být obviněný po dobu svědecké výpovědi před soudem vykázán z jednací síně (viz § 209 odstavec 1 trestního řádu). Kontaktujte soud (na předvolání bude uvedeno jméno, možná i tel. číslo) a požádejte je o radu s tím, že máte obavy o svoje zdraví a zdraví svých blízkých.

PS: Cestou, jak se vyhnout podání svědectví, je i pracovní neschopnost, ale to nedoporučuji, neboť 1. soud může jednání odročit a předvolat Vás na jiné datum, 2. je to podvod, který by se mohl vymstít

meronym
22. črc 2020

Jinak upozorňuji, že pokud se bez omluvy nedostavíte, tak soud může jednak ukládat pořádkové pokuty (i opakovaně) nebo Vás dokonce nechat předvést (policií).

kattka009
22. črc 2020

@karolinasvetla111 Dobrý den, taky jsem u nás v prodejně chytla zloděje a musela jít k soudu. Když šli do Síně oni čekala jsem jinde na chodbe, když jsem šla já zavřeli je na dvur.Ale já jsem se domluvila s ostrahou co tam sacuje lidí u vstupu. Po soudě mě pustili zadním vchodem. Samozřejmě zloději čekali před soudem venku asi na mě. 😄No dobře mi taky nebylo, já jsem nervák, ale já makám a oni nakupovat za Dara?! Takhle prostě ne! 🤑

karolinasvetla111
autor
23. črc 2020

@meronym děkuji za odpověď, marodit nepůjdu, a byla jsem vypovídat na policii, takže záznam mají. Mluvila jsem o tom s moji sefovou a ona že zavolá na firmu na právní oddělení.

karolinasvetla111
autor
23. črc 2020

@meronym mě policie v tom únoru řekla že nikam nepůjdu, že to jen sepiseme. Tak to pro mě bylo překvapení když to přišlo

amazonkajanik
23. črc 2020

@karolinasvetla111 jo,to nám tehda policie tvrdila taky,když jsme se ptali,zda budeme muset k soudu a že bychom se tomu rádi vyhli. No a najednou po půl roce předvolání 😣

meronym
23. črc 2020

@karolinasvetla111 To Vam pekne kecali, protoze obecne plati, ze vypoved z pripravniho rizeni neni mozne pouzit, svedectvi musi zaznit pred soudem (jsou zakonne vyjimky, pro tento pripad nepodstatne).