Syn z 1. manželství chce nést příjmení mého manžela

anicka1211
13. kvě 2016

Zdravím, ráda bych se poradila,jestli máte s tímto nějaké zkušenosti a co k tomu potřebujeme, aby nám to s manželem vyšlo.
Synův pravý otec s námi nežije téměř od synova narození, o syna se nezajímal téměř, sice ho navštěvoval a bral si k sobě, ale zřídka, ne pravidelně. Platit na něj přestal, podala jsem na něj tedy trestní oznámení a následně exekuci. Pak i žalobu k soudu o navýšení výživného a úpravu styku. Jenže když jsem podala žalobu, začal dělat před soudem divadlo, najednou se zajímá,platí a vykládá jak syna miluje. Přitom to není pravda, když je syn nemocný, ani se nezeptá, když mám výdaje na začátku skolního roku, nepřispěje ani korunu nad rámec, když se synovi zdravotně přitíží a mě se zvednou výdaje za nové léky na asmta, alergie atd a požádám ho o finanční pomoc na půl, pošle mě někam . . ..
Syn ho sice rád má, ale jen zištně, protože u otce smí porušovat doma nastavená pravidla může hrát násilné hry na pc a tabletu a telefonu, běhat venku na lehko, když je chladno a pak to vždy odstoná a spoustu dalších. Mého manžela ale syn má rád jako otce, říká mu "tati" už 3 roky a to je mu už 8 let, mají spolu krásný vztah a syn by chtěl mít i jeho příjmení, jako já, příjmení svého vlastního otce nechce. Co pro to můžu udělat, aby měl syn manželovo příjmení a jaké máme šance? Poradíte prosím, kdo máte zkušenosti?

lenickakl
13. kvě 2016

Myslim, ze musi souhlasit biologicky otec

tulikiss
13. kvě 2016

@anicka1211 bud musi souhlasit biologicky otec nebo se musi zadat soud. musim rict ze samotna nedokazu rict jak ve vasem pripade soud rozhodne, protoze otec se zajima kontakt tam je takze by to asi spis zamitl, ale zase nadruhou stranu syn uz je ve veky kdy bude soud zajimat i jeho nazor a pokud i on bude tvrdit ze chce nove prijmeni, tak by se k tomu melo prihlednout. rekla bych ze je to loterie a zalezi ciste na soudci.

dencaf1
13. kvě 2016

Dost mi to připomíná naši situaci...já s otcem vycházím se notnou dávkou sebezapření normálně, ale i přes to, že pro syna dělá asi tolik, co biootec toho tvého, bude se kluk jmenovat po něm, přes to nejede vlak, a hotovo. Musel by podepsat souhlas, ale pozor i na to, co je s tím spojeno, dřív to bývalo, pokud vím, tak, že si ho "strejda" se změnou jména osvojil, a biootec se tak zbavil veškeré povinnosti cokoliv platit, stýkat se, atd.

j.a.n.i
13. kvě 2016

@dencaf1 Motáš 2 věci... změna jména je něco sakra jiného než osvojení... tomu dítěti se vlastně nemění jméno podle nového manžela matky, ale podle matky, takže pro manžela se vůbec nic nemění, k tomu dítěti nemá i nadále žádnou zákonnou povinnost

anicka1211
autor
13. kvě 2016

@j.a.n.i holky vůbec vám nerozumím, ztrácím se v tom

j.a.n.i
13. kvě 2016

@anicka1211 Stručně - ke změně jména dítěte potřebuješ buď souhlas biootce nebo rozhodnutí soudu. Ale podle toho co popisuješ si nejsem jistá, že soud ten souhlas dá, spíš bych řekla že ne.

dencaf1
13. kvě 2016

@j.a.n.i Je možné, že se úprava mezitím změnila, každopádně bez souhlasu otce nelze změnit ani školu, ne tak jméno...

j.a.n.i
13. kvě 2016

@dencaf1 Jde, pokud za něj resp. místo něj souhlasí soud...

anicka1211
autor
14. kvě 2016

@j.a.n.i a co by se muselo stat,aby soud souhlasil? Stačilo by,ze si to přeje syn? Nebo jsou k tomu potřeba další veci,zavazne okolnosti? Syn svym příjmením neni nadseny z vice důvodu,ten hlavni je,ze chce mit stejne příjmení jako ja a muj novy nuž. Podepisuje se na obálky příjmením meho muze,představuje se příjmením meho muze. . ., druhy důvod je,ze se mu deti ve skole posmívají - vymyslely si rýmovací přezdívku na jeho příjmení, a tim se mu samozřejmě jeho příjmení zprotivilo. Za me citim,ze si syn připadá,ze nejsme úplná rodina,kdyz nemáme všichni stejne příjmení. Kdyz jsme všichni spolu at doma nebo na veřejnosti, je stastny,když má jet k otci tak už kolik dni dopředu stávkuje . . .nikam nechce,chce byt nami

salenas
14. kvě 2016

Kamarádka to vyřešila propůjčením příjmení,aby synové měli stejné jako ona,zkus se zeptat na tohle.jelikož jde jen o propůjčení,pro biologického otce se nic nemění a pro náhradního taky ne,k ničemu se tím neuvazuje

salenas
14. kvě 2016

Tak to hledám na netu a nic...tak to už asi ani nejde,takže bud souhlas od otce nebo soudně

anicka1211
autor
14. kvě 2016

@salenas a jen teda ze zvědavosti, co to znamená to propůjčení příjmení? My teda společné dítě nemáme, každý máme z prvního manželství jedno a když jsme všichni spolu, tak jen můj syn má jiné příjmení a mrzí ho to a pak se představuje před cizíma příjmení mého muže, prostě chce zapadnout :(, rozumím tomu. Společné dítě však plánujeme, jen se nedaří, 2 x jsme o ně přišli ve 3. měsíci, naposledy teď v únoru. Ale v plánu je, takže až bude, bude mít příjmení po mém muži samozřejmě a bude to synův vlastní sourozenec a taky nebude mít stejné příjmení :(

salenas
14. kvě 2016

@anicka1211 no ona má dvojčata z duhého manželství,ve třetím už neměli vlastní a kluci dostali příjmení půjčené od jejího třetího manžela,ale nebyla provedena změna v rodným listě,až ji uvidím,pozeptám se

dencaf1
14. kvě 2016

@j.a.n.i To zní dobře, asi je to i pravda, jen si nedovedu procesně, finančně, časově aj. představit, že s každou věcí, na které se s otcem neshodnete (a když jsou dva na kordy, tak asi skoro na žádné) poběžíš k soudu. Pokud zůstaneme u změny příjmení, tady nehoří, a asi by to stálo za to zkusit. I mně by zajímalo, co by byl ten "správný" argument, aby to dopadlo, jelikož šance je 50:50. Zkusila bych možná zmínit blaho dítěte, a fakt, že se v rodině, kde se všichni jmenují jinak cítí jako kukačka/méněcenné/neplnohodnotnou součástí...apod. Myslím, že pokud by měl/a soudce/kyně rozum, dá na přání dítěte, a ne ego biootce...

anicka1211
autor
14. kvě 2016

@dencaf1 kéž by byl náš soudní systém celý postavený pro blaho dítěte,ale je postavený jen podle tabulek a blaho dítěte je to tam

anicka1211
autor
14. kvě 2016

@salenas děkuji, budu ráda 🙂.
No u nás je to teď těžké, soudím se s ním o větší výživné,protože na syna platí už 7 let pořád stejné peníze a kdykoli jsem ho poprosila o navýšení, že spolu zažádáme, poslal mě do pr**** a vyhrožoval mi, že si zažádá o snížení a jako podnikatel, že podá nižšší daňové přiznání a kdesi cosi, jen aby mu soud odklep nižší výživné. No a já se samozřejmě bála, že příjdu i o to, co na syna platí. Kdyby záleželo na ex, tak jsme se synem dávno někde skončili pod mostem. A do toho chci snížit styk, protože ex doslova ohrožuje synovo zdraví, porušuje i to co nakázali doktoři, ale soud to nijak nezajímalo :(. Musela bych na něj posílat denně sociálku, aby to někdo ohlídal a to dělat nikdo nebude:(. Ještě se na mě soudce osočil, proč syn říká tati mému muži, když jeho otec není a uzemnil mě jak nějakou svini matku s prominutím.Ani mi nedal šanci obhájit, proč tak syn mému muži říká, usadil mě zase do lavice a nesměla jsem promluvit :(. Myslel si, že sem to synovi nakukala, ale už se nezajímal o to, že syn tak začal říkat mému muži sám od sebe :(. Takže pochybuji, že by mi tenhle soudce ještě svolil k tomu, abych synovi změnila příjmení :(.

ivular
14. kvě 2016

@anicka1211 Soudci mají ohromnou moc - resp. je jim ponechán velký prostor pro vlastní vůli. Nevím, jestli u vás všechno soudí a soudit bude jeden soudce (styk, výživné, příp. tu změnu příjmení), nicméně pokud by to měl mít všechno v rukách tento soudce, radila bych Ti žádnou změnu příjmení ani nepokoušet. Zbytečně bys jej utvrzovala v přesvědčení, že jsi potvora, která chce dítěti vyštípat z hlavy jeho vlastního otce. To by se pak mohlo odrazit na ochotě soudce přiklepnout vám vyšší alimenty, příp. cokoliv jiného, co by mělo být ve Tvůj prospěch.
Vím, že je to šíleně frustrující, ale zkus si říkat, že až bude syn plnoletý, budete mít zase všechno v rukách vy a ne nějaký nefungující systém..

anicka1211
autor
14. kvě 2016

@ivular jj,to je bohužel pravda, u tohohle soudce se o to ani pokoušet nebudu. Bohužel řeší všechno on, takže jak říkáš,má všechno ve svých rukách on. Se synem jsem o tom mluvila, říkala jsem mu, že jestli s tím nechce počkat, až budeme mít to miminko, aby soudce uznal,že když má i sourozenec příjmení jiné, tak by slevil, aby měli spolu příjmení stejné, ale syn se rozčílil a prý to tak dlouho nevydrží :(. Kdybych mu řekla, že musí počkat až do svých 18ti let, tak to by se asi zbláznil. Holt s tím počkáme alespoň do té doby, než budu těhotná znovu a zažehnáme první tři rizikové měsíce, a pak podám žádost a uvidíme co se stane

ivular
14. kvě 2016

@anicka1211 Když tak nad tím přemýšlím, asi bych ve Vaší situaci zkusila počkat aspoň dva nebo tři roky, protože pak už bude syn ve věku, kdy bude jeho názor mnohem víc relevantní. Já věřím, že syn to teď třeba špatně nese, ale bylo by zbytečné, kdyby to ten soudce měl stejně zamítnout a ještě byste si to u něj pohnojili do budoucna ohledně alimentů či jiných zaležitostí. Chápeš, prostě mám pocit, že to teď za ten risk možná ani nestojí..

anicka1211
autor
14. kvě 2016

@ivular jj, rozumím tomu, máš pravdu a pak bychom akorát nad tím naříkali

kamca39
1. čer 2016

Mám osobní zkušenost. Pokud tomu dobře rozumím jednalo by se jen o matriční změnu příjmení. Tj. v rodném listě dítě bude mít příjmení jiné, ale biol.otec tam bude i nadále zapsany a tím pádem má stále práva a povinnosti. 1. biolog.otec s tím souhlasí..nebo rozhodne soud. Tam, ale musí být pádné argumenty. Dítě psychicky je na tom špatně, že má jiné příjmení atd. není to jednoduché. Ani to, že budete mít s partnerem společné dítě a všichni tři se budete jmenovat stejně není důvod ke změně příjmení. Vím, že vás tím asi neuklidním. Můj syn se posléze představoval jinak, když dostal vysvědčení tak ho vrátil, že není jeho atd... ato se stýkal pravidelně se svým otcem biologickým. Trvalo to asi 4 roky soudně......opakovaně. Pak jsme měli s manželem také společné dítě a také to nebyl důvod změny. ..prostě sociálka se opakovaně ptala na důvody syna proč chce změnu příjmení, ze školy (1 třída)...musely být zprávy atd. Sodoma gomora. Nakonec to vyšlo a syn má matriční změnu příjmení.

victress
16. črc 2022

@anicka1211 jakkoli vám i synovi fandím, dovolím si rýpnout, pokud byste se v budoucnu se současným manželem rozvedla, bude si syn zase měnit příjmení zpět nebo si ho nechá, i když otec už bude pryč?