Těhotná s přítelem, čeká mě rozvod. Jak to mám řešit?

malanikova
4. pro 2015

Dobrý den,jdu si kvam pro radu.su vdaná ale s manželem už spolu nejsme pomalé už rok žijeme každéj úplně jinde a každéj máme už své partnery.já mám přítele a tet sem zjistila že su těhotná,a rozvod budu mýt na jaře příštího roku.jak to mam řešit nebo dělat. Děkuji za rady.

nonacek
4. pro 2015

@malanikova moc nechápu co jako mas dělat ...?
Vidim to tak ,ze se rozvedes a porodiš.😉

eliska_z
4. pro 2015

Na jaře se rozvedeš, a pokud budeš chtít, aby mělo dítě jako otce uvedeného nového partnera, tak se ještě rychle vdáš, a pak porodíš. Pokud se před porodem znovu nevdáš, bude mít dítě v rodném listu jako otce bývalého manžela. Pak bys musela podat k soudu návrh na popření otcovství a určení otcovství pravého bio otce. Nic víc, nic míň.

nonacek
4. pro 2015

@eliska_z moc jsem tu otázku nepochopila .. koho to miminko je současného pritele nebo ještě manžela

xmarg04
4. pro 2015

@malanikova Partnerovo otcovství lze ještě stanovit podpisem prohlášení, ale je nutné připojit i podpis současného manžela...

malanikova
autor
4. pro 2015

To mimco je přítele.a děkuji za rady.a na to prohlášení mám zajít kam..

j.a.n.i
4. pro 2015

@malanikova To prohlášení není tak jednoduché, musí to jít vždy přes soud, ale když jsou v tom podání všichni 3 a ve shodě, tak to bývá rychlejší... ale co vím, tak to soud vždy řeší až po narození dítka.

xmarg04
4. pro 2015

@j.a.n.i Ne, to není pravda, dítě nemusí být na světě, ale prohlášení se dá učinit až po podání návrhu na rozvod a soud o tom rozhodne až po pravomocnem rozhodnutí o rozvodu. Navíc se z praxe ukazuje, že soud vždy chce provést prohlášení ústně, u všech tři... Mám s tím čerstvou pracovní zkušenost...

j.a.n.i
4. pro 2015

@xmarg04 No, takže stejně určí termín pro jednání a zatím jsem se nesetkala s nikým, komu by to jednání určil dříve než po porodu (možná to vychází ze zatížení soudů)... nepsala jsem nic o tom, že by to na ten soud nešlo podat dříve.

xmarg04
4. pro 2015

@j.a.n.i reagovala jsem pouze na "ale co vím, tak to soud vždy řeší až po narození dítka" - neni to pravda, mam pripady, kdy je to jinak...

yadada
7. pro 2015

Právě dnes jsme byli na matrice a nás malý se konečně jmenuje po svém bio otci. Je to tak, jak píše eliska_z. Nejdříve rozvod, potom žaloba o popření otcovství ( když jsou všichni zajedno, trvá to chvilicku) a nakonec matrika. Když to tak sectu, všechno dohromady spolko asi 30 minut času. Není to až taková hrůza, jak obvykle straší okolí. A nebo ta možnost se hned po rozvodu vzít... Ale to se mi týden před porodem nechtělo 🙂 preju hodně štěstí a opravdu není čeho se bát

yasmini
22. bře 2016

@yadada Ahoj, prosím tě a tu žalobu jsi podávala sama? Nemohla bys mi poskytnout vzor? 🙂 Já už jsem naštěstí rozvedená, ale jsem v 22 t. a ráda bych to otcovství, co nejdřív vyřešila a taky e jen tak rychle znovu vdávat nechci...

vafle
5. kvě 2016

@yasmini prosím jak to dopadlo u tebe,,,také bych potřeboval ten vzor jestli bys byla tak hodná....případně jak jinak jsi to vyřešila...díky

kapradinka
18. čer 2016

@vafle i ja bych byla vdecna za ten vzor dekuji moc

yasmini
19. čer 2016

@vafle ahoj, u soudu mi rekli, ze az se dite narodi, tak to teprve muzu podat..zalobu na popreni otcovstvi...a pokud chces priznat biologickeho otce, tak uvest v teto zalobe jako ucastnika i jeho...no a opatrovnicky soud si vas tri pozve...kde byvaly.manzel sdeli, ze dite neni jeho, biologicky, ze jeho je..a ty to vse potvrdis...bohuzel teda moje snaha byla zbytecna,ty stresy, ze se tam vsichni potkame taky a.budeme to muset znovu absolvovat po narozeni male...no je to fakt neprijemne....

patty88
22. čer 2016

Ahoj, stejná situace,ale musím se nedřív rozvést a pak řešit popření-přiznání otcovství nebo můžu ikdyž budu stále vdaná? rozvod nestíhám do porodu, protože jsme se museli stěhovat, přítel má novou práci a za měsíc nový byt..takže finance ted nejsou. TP mám 12.září.. děkuji za odpovědi

aleks
23. čer 2016

@patty88 - ze zákona se považuje za otce dítěte manžel matky a ten je také zapsan v RL. Ve Vašem případě to bude Váš manžel. Myslím,ze žalobu lze podat i před rozvodem,ale připravte se u soudu např. na čekací lhůty, které mohou být i několik měsíců

vanesca
28. čer 2016

Ahoj všem, chci Vas poprosit o radu. Jsem stale vdana, ale s manzelem uz rok neziju. Ted s pritelem čekáme miminko TP 6.8. Bohuzel mě manžel drží rozvod kvůli majetkovemu vyrovnání. Chci se tedy zeptat( i když jsem si plne vedoma že to není loajální ),mohu po manzelovi žádat alimenty?? Vím ze neni biologickym otcem,ale bude zapsan v rodnem liste a chtela bych mu alespon pohrozit. Mám nárok? ? Dekuju za jakoukoliv radu.

eliska_z
28. čer 2016

@vanesca Alimenty klidně žádat můžeš, on je zákonným otcem. Takže dokud nebude popřené otcovství a dítě nebude mít zapsaného nového otce, tak manžel odpovídá za dítě stejně jako ty. Nicméně je to všechno dvousečné, on teoreticky může žádat o styk s dítětem apod.

vanesca
29. čer 2016

@eliska_z diky za info. Nevíš prosim jeste,jestli bych musela alimenty vracet ?

eliska_z
29. čer 2016

@vanesca Obecně platí zásada, že spotřebované výživné se nevrací. Napadá mě jen teoretická možnost, že by nebio otec mohl zkusit požadovat zaplacené alimenty po bio otci (až by byl určený a zapsaný v RL) jako bezdůvodné obohacení, ale v praxi si to neumím moc představit, nikdy jsem se s takovým případem nesetkala.

j.a.n.i
29. čer 2016

@vanesca Mám takový pocit, že ne, ale mohl by je vymáhat po tvém příteli, až bude zapsaný jako otec.