Vydírání před rozvodem společnou hypotékou. Poraďte

snezenka123
21. bře 2011

Když jsem manželovi řekla, že od něj odejdu, tak řekl, že přestane platit hypoteku, kterou máme společnou na baráček, v němž bydlíme cca 3 roky, hypotéka je na 30 let. Hypotéka je psaná na oba dva, jelikož jsme manželé, ale žadatel byl manžel-měl vyšší příjem. Docela se bojím toho, že by mě hypotékou mohl držet v šachu, několikrát řekl, že pokud odejdu, přestane platit hypo, seberou nám barák a ještě oba budeme zadlužení, že mu je to všechno jedno, pokud s ním nebudu(Máme dvě malé děti)
Máte nějakou radu? Existuje nějaký zákon, který by toto upravoval? přeci se nenechám vydírat, když cítím, že manželství podle mě stejně spěje ke konci. Za měsíc máme soud ohledně svěření dětí do péče-já jsem žadatelka.
Děkuji všem moc za rady...

beruska2x
21. bře 2011

Tak stejne to v pripade rozvodu budete muset vyporadat - at uz si necha dum on nebo ty - jestli budete na hypo mit - kazdopadne to musite resit s bankou - treba prodejem...

culianka
13. zář 2013

No, moc Tě, Sněženko, asi nepotěším...mám něco podobného za sebou - také společná hypotéka na byt v domě jeho rodičů, já jsem se od něj odstěhovala...při vypořádání majetku se spočítal zbývající dluh hypotéky a ten se rozdělil dvěma. Jednu polovinu dluhu vlastním já, druhou polovinu dluhu on, je jedno, na koho je hypotéka psaná, jestli jste spoludlužník, je to prostě na půl. Takže jste vlastníkem půlky doposud splaceného, ale také půlky dluhu. Veškerý movitý majetek jako nábytek, auto atd. taktéž napůl... Úplně nejlepší řešení je, pokud nemáte na vyplacení jeden druhému, baráček prodat a z peněz uplatit zbytek hypotéky. Vím, že je to asi krušné, zvlášť, pokud máte k domečku vztah, ale je to nejrozumnější řešení, jak mít do budoucna klid. U nás to bylo tak, že byt zůstal jemu s tím, že on hypotéku doplatí do konce, a protože moje polovina dluhu byla vyšší, než hodnota movitého majetku (byt byl zrekonstruován z mého stavebního spoření 250.000,-Kč, které jsem celé zaplatila + jsem ze svých výplat na splátky nábytkem celý byt kompletně vybavila) a nedostala jsem od něho po 14-ti letém manželství absolutně vůbec nic, ani vidličku ne...Je to drsný, ale je to tak...je to prostá matematika, nikoho nezajímá, kdo se na čem podílel, kdo co zařizoval, prostě všechno napůl - majetek, ale i dluhy...