11 let a bez zájmu. Co vy na to?

blumchenkin
25. črc 2023

Ahoj,
většinou se tu řeší mladší děti ale prosím o radu, kdo ví, nebo má to podobné, nebo ho něco napadne...
Mam dceru 11let (pak taky 13ti letou a 11mesicniho kluka). Už od mala je víc plactivejsi, uzkostlivejsi a víc zavyslá na mě, ale jak přišla (asi) puberta, úzkost se vyměnila za vztek a je spíš bez zájmu. Hrála na klavír, hraje na flétnu, dělá gymnastiku. Klavír už nechce, nechce nikam docházet (leda že bych chodila s ní), na gymnastiku chodila se spolužackou, ale ta už chodit další rok nechce a tak ta moje tím pádem sama nepůjde. Na flétnu chodí se svojí bff, takže to zustava. Teď o prázdninách ji musím bavit, nebo si zaleze o postele prikreje se a že jde spát. To mě vytáčí. Má 2h limit na telefon a když ji dojde tak jde do postele. Když Teda ji nevytahnu na procházku, nákupy, bazén, atd... Nikomu že třídy říct nechce, všichni jsou trapný a bff je pryč. Ona je strašný introvert a s někým ji seznámit je těžký. Ani pořádně nemá zájem, ale já nechci aby furt byla jen se mnou nebo sama!

barulina
25. črc 2023

@blumchenkin a co je špatného na tom, že nepotřebuje milion lidí kolem sebe ? Tak prostě nemá potřebu lítat venku s bandou, a raději si užívá s tebou.

g_m
25. črc 2023

@barulina To, ze je introvert, prece neznamena, ze bude bez konicku, bez zajmu o cokoliv a den prolezi v posteli 🤦

Pro tazatelku - bohuzel je to jeden z nesvaru dnesni doby. Ucim na SŠ a kdyz se po vikendu, jarnich/podzimnich prazdninach zeptam, co delali, tak vetsina to prolezi v posteli s mobilem nebo hledi na serialy atd. Malokdo vyleze ven a jde se bavit, vetsina z nich je bez zajmu a maji casto problem rict, jake maji koníčky... Jak z toho ven, bohužel neporadim ☹ Max s limitem na mobil, bych dala i limit na postel 😁

blumchenkin
autor
25. črc 2023

@barulina není na tom nic špatného, jen že se mnou si určitě neužije tak, jako by si užila s vrstevnicí. Krom toho na mě spíš kouli očima, než abysme se parádně bavily:D

veruuu_kubesovic
25. črc 2023

@g_m
a víš že introverta kolektiv děti mimo školu spíš děsí???

dyechampion
Autor odpověď smazal
Zobraz
martt
25. črc 2023

@blumchenkin Mám syna 12 let. Je to samotář. Ven mezi klukama nechce. Kolektiv " trpí" ve škole a na florbale. Někde více cizích lidí ho děsí a nemá to rád. Když jsme se ho ptali jestli nechce na přímestsky tabor aby nemusel byt semnou a s mladsim brachou doma tak odpovedel , ze detí ma za skolu plny zuby a chce byt doma. Nenutím ho , dřív nebo pozdeji přijde doba kdy se mnou doma nebude chtít být. Teď si to alespoň užíváme spolu.

biciklissie
25. črc 2023

A co v té posteli jako dela? Nic? Jestli treba by se v té posteli nezačala po nějaké době bez mobilu a TV nudit a nenašla by si sama nejsou zábavu. Že se nechce družic s ostatními, to mi přijde v pořádku, každý na to není. A že třeba chce trávit čas s tebou, to je moc fajn a zkusila bych se s ní sblížit. I třeba na ty kroužky ji doprovázet, pokud by to casove šlo.

zmrzlinka
25. črc 2023

A co třeba kdyby stě spolu koupili nějakou knížku ,aby si četla nebo třeba malování podle čísel.Jestli ji vrstevníci nebaví ,tak těžko ji donutiš.

elis16
25. črc 2023

byla jsem na tom v tomto období docela podobně. Ve škole spíš taková šedá myška a vlastně ani nej kámošku jsem neměla. Ven jsem s partou dětí přestala chodit kolem 1 třídy a drželo se mě to až do konce základy. Během ZŠ jsem vystřídala klavír, flétnu, mažoretky a další kroužky a nic mě vlastně pořádně nechytlo. I v těch 16 jsem rači jela s babi a dědou na chalupu, kde jsem si zapla mp3 a poslouchala depresivní písničky. Na střední se to začalo lámat a já si našla vrstevníky se kterými bylo dobře a už jsem se tak moc neizolovala od lidí a začala vyrážet i na festáky. Takže někdo to tak prostě má a časem se to třeba změní a najde si přátelé, kteří ji sednou.

victress
25. črc 2023

@g_m limit na postel😀😀👍

blumchenkin
autor
25. črc 2023

@veruuu_kubesovic asi děsí, ale čím víc se jim bude vyhýbat tak tím hůř si myslím. Jsem ráda že ji donutím aspoň ke kontaktu se sestřenicema...

blumchenkin
autor
25. črc 2023

@zmrzlinka všechno jsme zkusily, ale malovat jedině se mnou, číst jedině se mnou(jinak ji to nebaví) . Teď s tím prckem to úplně nedávám, jsem ráda že stihnu uvarit:/ malovat ji baví i podle čísel, ale musela bych sedět u ní a říkat jak je šikovná. Dle mě je jí 11let a ne 5,to už by mohla dělat sama:/ Když malej spí, zahrajeme si spolu nějakou hru, malujeme, ale prostě asi chci zbytečně aby byla víc samostatná, jak tu někdo píše... To přejde, ona z toho vyroste. Víc kamarádů bych ji hodne přála, dle mě i chce (třeba v nějaké hře si píše s někým cizím a pak spolu hrajou hru), ale na živo nemá zájem se s nikým vídat...

blumchenkin
autor
25. črc 2023

@biciklissie jj, to jsem si taky říkala že se začne nudit a pak něco vymsli🙂 ale většinou třeba po hodině přijdu a jdeme vařit, něco hrát nebo tak... I když je fakt, že jednou z nudy sama od sebe vyčistil morče ti klec🙂)) možná to moc hrotim, jen chci aby byla šťastná... Ji je teď vše jedno...

blumchenkin
autor
25. črc 2023

@martt tak to jsem chtěla asi slyset/vidět, že není jediná, samotarka....

veruuu_kubesovic
25. črc 2023

@blumchenkin tak ji nenuť...
Já sama jsem těžký introvert, ZŠ byla pro mě utrpením, SŠ už to bylo lepší, pár kamarádek aktuálně mám, ale větší počet lidí mě děsí, nedejbože aby mě někdo ještě nutil...
Koníčky? Já raději trávila čas na kole...
Tábor? Ten jsem vydržela s notnou dávkou trpělivosti, jestli to někoho baví...já s mojí povahou na to nejsem...
Omezila bych jí mobil, vyhanela z postele a víc jí asi nedonutis...

veruuu_kubesovic
25. črc 2023

@blumchenkin ona je šťastná, ne každý člověk musí být nadšený trávením času v kolektivu děti...

petrasipkova1
25. črc 2023

Nabídla bych možnosti a nechala ji být. Já v dětství jměla par kamarádů jako mala okolo těch 6-8 let, ve třídě jasne taky, ale nic extra, s přicházející pubertou Cca skoro od těch 10 let jsem byla nejraději sama, v 15 jsem poznala manžela a od te doby jsme pořad jen spolu. Teď je mi už o dooost víc a stejně mám jen par nikterak důvěrných kamarádek, spis by se mohlo říkat známých, se kterými se občas navštívíme, nebo si napíšeme a čas travim s dětmi nebo sama. A stejně mám tak málo času, ze ani nemám čas na všechno co bych sama chtěla. 😇 a jsem spokojena jako blecha. Děsí mě třeba u dcery ve škole bydlí všichni v takové kolonii, kde má každý snad 10 sousedů a pořad se navštěvuji, děti jsou každý víkend u někoho na oslavě apod. Já na tohle nejsem, děsí mě to a vždy rada prijedu domu, kde nemáme sousedy a nemusím vidět někoho cizího když nechci.

g_m
25. črc 2023

@veruuu_kubesovic Ale vsak nemusi do kolektivu 🤦 Muze si cist, plest naramky, malovat, jet na kolo, cokoliv...

zmrzlinka
25. črc 2023

A co jí zapojit do chodu domácnosti?Jestli jí nebaví číst si ,tak se může začít učit vařit ,péct , žehlit....

blumchenkin
autor
26. črc 2023

@g_m jenže ji nic nebaví, nic dělat nechce. Hodila bych to za hlavu, že nechce s nikým ven ani na tábor, jenže je zavřená doma a nic nedělá... Musím ke všemu nutit. Jediný co jí baví je TV a mobil a to má zakázané, nebo spíš jen limit. U toho ji šťastnou vidím, ale u toho ji šťastnou vidět fakt nechci....

martt
26. črc 2023

@blumchenkin Určitě není jediná 😉. Vím, že je to těžké hlavně z toho pohledu , že by nejraději byli na mobilech a PC. Ale my máme zavedený určitý režim nejdřív pomoct s domácími prácemi a pak můžeš mít tel/PC pak chodíme každý den ven na procházky.

veronikav31
26. črc 2023

@blumchenkin rozpis na domácí práce-uklidit, uvařit, dát vyprat atd. v 11 letech může být bouře hormonů, třeba kluk. ptala jste se jí zda se jí někdo líbí, atd? může to souviset i s menstruací a nebo jen momentální náladou

svackova
31. črc 2023

@blumchenkin mám 14 letého syna a je to podobné, akorát on ani se mnou nikam nechce. Přijde ze školy, poučí se a pak je zalezlej v posteli s mobilem nebo hledí na telku. Nechce do obchodu, na procházku, na výlet. Klidně zůstane sám doma ale jediná cesta z bytu vede do školy a zpět. Už mě to štve ale nechci ho nutit, protože pak se celou dobu dívat na kyselý znuděný obličej otráví i mě. U nás to začalo s covidem kdy jsme museli sedět doma. Od té doby nikam nechce.

victress
31. črc 2023

@svackova vypnout wifi, zrušit data, odstěhovat telku na čas do sklepa a uvidíš, co bude, přece nebude mladý kluk ležet přes den v posteli...

jerrabina
31. črc 2023

Četla jsem knížku "Železný Jan" - je to od chlapa pro chlapy o chlapec, ale ono to neplatí jen o nich 🙂
Píše tam, že nám chybí přechodové rituály. A taky, že v jedné kultuře byli takzvaní popeláci - mladí kluci plní síly, co se šli válet k ohni a všichni jim to tolerovali. A víte co? Oni nakonec jednou vylezli jako mnohem moudřejší a dospelejsi.
To jen v dnešní době kde je tlak na výkon se člověk "musí bavit" jinak je jakože horší člověk. Proč by měl být člověk pořád vytlemeny? Prostě je ve věku, kdy si potřebuje překládat celý život a to není jednoduché. Ať si proleží nějakou dobu aniž by jí za to někdo buzeroval. Když má limit na telefon atd, tak začne pak sama od sebe dělat buď užitečné nebo kreativní věci - viz třeba ta klec 😁
Jinak já jsem knihomol a jako vytížená matka 2 děti co nemá čas číst se ptám - v čem je lepší kniha nebo malování si než telefon? 🤔 (jakože důvody pro jsou, ale možná jsou i důvody proti... A třeba za Guttenberga by si Ťukal někdo na čelo, že někdo toleruje dítěti knihu 🤷‍♀️ to jen tak na zamyšlení 😉)

simona0506
31. črc 2023

@blumchenkin Já jsem introvert a celý svůj život se potýkám s tím, že mi okolí nerozumí... Celé mé dospívání a i teď v dospělosti, stále to pokračuje. Jako dospělá si uvědomuji, že toto není úplně optimální stav a snažím se občas přizpůsobit... Ale povětšinou si prostě užívám svůj svět...My introverti jsme prostě svý, samota nám nevadí, nemáme pocit, že o něco přicházíme...

bustedka
31. črc 2023

Sama jsem introvertka. Jakékoliv donucení ze strany rodičů "jdi ven" bylo pro mě obrovský stresující. Nesnášela jsem to. Prostě jsem chtěla být sama zavřená v pokoji a klidně jen ležet a být sama se sebou. V hlavě se mi odehrávalo spousta jiných příběhů. Já teda četla, nebo jsem si psala deník. Ale komunikace s lidmi face to face je pro mě dodnes strašně vyčerpávající.
Pokud vyloženě netrpí dcera psychickými problémy,nechala bych to být. Moje okolí to taky dost nechápalo, ale já se k jakémukoliv činu musela rozhoupat sama. To nucení dělalo vše ještě horší.
Není nic špatného na tom být introvertem. Tohle je povahová vlastnost, kterou nezměníte. Děti se vyvíjí. I tahle stránka se bude postupně proměňovat. Nebojte a nechte ji žít 😊

tereza0111
31. črc 2023

Nedavno jsem tu take resila introvertni dceru, je to s nimi tezke, ze? 🙂
Nenut ji ale do kontaktu! Introvert neni rad, ze mu porad nutis ozvat se spoluzakum, sestrenice neee, to je pekelne pro ni
At je klidne sama. Jen si s ni promluv, ze opravdu chces, aby neco delala, ne lezela v posteli. Ja bych ji navrhla dat si na balkon ci zahradu lehatko a at si cte. Nebo kresli . Zkusila bych s ni navstivit treba nejake nove sporty -individualni, netlac ji do cehokoli kolektivniho. Co treba vylet ke konim? .)
Jinak ale nanestesti, uz je v puberte a rozhodne neni sama, kdo by nejradsi byla cely den s telefonem a nic :(

svackova
1. srp 2023

@victress mobil mají max 2 hodiny denně, televizi k večeru, ale i tak ho nedonutim jít ven

tereza0111
1. srp 2023

@jerrabina je to uz mimo tema, ale telefon vs. malovani ci kniha je naprosto zasadni rozdil. Cteni stimuluje mozek, zlepsuje pamet, rozviji slovni zasobu, pomaha vyvoji empatie, rozviji fantazii. Fantazie a kreativita jsou jedny z nejdulezitejsich vlastnosti do moderniho sveta - kdo tyto vlastnosti ma, nemusi se zadnym zpusobem obavat o uplatneni se v dobe umele inteligence, umi se rychle prizpusobovat. Jako bonus se nikdy nenudi, protoze vlastni hlava mu poskytne dostatek prostoru pro zabavu.
Telefon detem neda vubec nic krom bolesti hlavy, problemu se spankem a deprese, jako bonus jeste casto spatne vzory . Taky vezme detem cas, ktery by jinak venovali prave te kreativite a nikdy ji pak uz nerozvinou. To se v dospelosti neda dohnat