Bufet ve škole

pavlina276
16. říj 2015

Holky, mám problém s bufetem v naší škole....Mám dcerku, začala chodit do první třídy a vedle na chodbě je bufet. Mají tam pouze sladkosti, pepsi, bagety atd. Snažím se to dcerce vysvětlovat, že nechci, aby tam chodila, ale včera jsem zjistila, že mi vzala dvacku z peněženky a šla si tam něco koupit. Stěžovala jsem si učitelce a ta řekla, že je to náš problém, že jí to musím vysvětlit. Chci se zeptat, máte ve školách bufety a jak to tedy dítěti vysvětlit, že mu to škodí a je to zbytečné ☹ Nebo jí mám dávat peníze "jako všichni ostatní". Vždyť je to padlé na hlavu a škola v tomto případě úplně opomíjí zdravé a morální hodnoty....nebo jsem blázen?!

lucenek
16. říj 2015

U nás mají bufet, ale ne až tak obsazený těma věcma. mají tam lízátka, kokina, ale pepsiny ne, jen minerálky. prvňáci měli plošn+ zákaz, druháci so chodí podle toho, kdo dostane peníze. Dceři je nedávám, má bohaté svačinky z domu, plus oběd. A vysvětluju jí, že si tím ušetříme více korunek, nežkupováním blbostí a ukazováním se ve třídě, a chápe to

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
barborka09
16. říj 2015

@pavlina276 Máme bufet v suterénu školy a bylo nám řečeno že prvňáky tam vůbec nepouští. Výhoda určitě je, že ho nevidí po cestě do třídy, tak ani netuší že tam je. U nás je teď v kurzu automat na dotované školní mléko. Minulý týden dostali k tomu automatu kartu, tak teď většina o velké přestávce chodí k tomuto automatu a důležitě si vybírají co si dají.
Mé dítě naštěstí chápe, že když jí řeknu že na něco nedostane peníze tak to platí. Na tom všem by mi asi ze všeho nejvíc vadilo, že si tajně vzala z peněženky dvacku. To by byl u nás sekec mazec - tohle se prostě nedělá a já bych to považovala za hodně velký prohřešek který dítě udělalo a následoval by nějaký trest. Prostě tohle je "krádež " a tohle se nedělá.
Držím palce ať dcerka pochopí, že nemůže mít to co všichni ostatní. Možná bych jí motivovala tím, že třeba s tebou zajde jedno týdně po škole do obchodu pro nějakou sladkost, kteru ty schválíš. Sice to není ideál, ale určitě je lepší to mít pod kontrolou.

pavlina276
autor
16. říj 2015

@lucenek
@sarihy
@barborka09
holky dík, vidím, že ta naše škola je úplně mimo...taky bych to alespoň prvňákům zakázala☹ Dceři to vysvětluji už od září - každý den okolo bufíku chodíme a asi to odmítá chápat, protože děti od ní ze třídy tam chodí a rodiče jim na to dávají....šla jsem ráno i za řiditelem, ale měl poradu na hodinu ☹ Dcera má i svoje našetřené penízky, z nich jsem jí včera tu dvacku vzala a řekla, ať si teta utrácí ty svoje našetřené a to samozřejmě nechce....jsem z toho celá špatná ☹

berynka
16. říj 2015

U dcery ve velké městské škole žádný bufet a ani automaty nemají. Já chodila do stejné školy a občerstvení tam bývalo, kupovali jsme si tam občas klasické sladkosti, ale i obložené žemle, pizzarohlíky a pití. Takže z mého pohledu tam něco chybí. Každý si snad občas zapomene svačinu, zvlášť to pití by se mělo řešit.
Na druhém konci školy je jídelna, ale ta je od prvního stupně vzdálená několik minut, kde ještě nadávano nabízeli kinder čokolády, brumíky, žejkačky. Je sice možné přes uživatelské konto nákup těchto sladkostí zablokovat, ale nechápu, proč by to jídelna vůbec měla nabízet a tahat z dětí peníze 🙄 .

@pavlina276 nabídku v bufetu řešit s ředitelem, radou rodičů (ideálně v ní být 😉 ), zřizovatelem

zzuzinda
16. říj 2015

V Adamově škole mají automat na kolu a spol., ale mají ho v šatně a tam malí přes den nechodí. Jinak tam mají obchůdek a v něm mají nějaké mlsnoty, ale taky jogurty, mlíčka v krabičkách a ty mají za dotované ceny, takže jogurt za 4 koruny a Adam je nadšeně kupuje a kupuje je i ségře. Jednou za občas si koupí sušenku Oreo, ale nikdy si nekoupil chipsy - prý jsou nezdravé 😉 Dostává od první třídy kapesné 10,- za týden a musím říct, že mě překvapuje, jak si šetří a že si radši koupí mlíčko nebo jogurt.

janapavlik
16. říj 2015

Tak u nás ve škole bufet je a automat na mléko taky. Dceři dobíjíme kartu na ochucené mléko jednou za čas. Do bufetu nechodí, svačiny sní výjimečně, většinou ji tak půlku donese domů a bohužel i to pití 😒 O přestávkách se vykecává místo aby jedla. Takže než by došla do bufetu a vykecala se se spolužačkama, tak by propásla hodinu 😀 Kapesné jí nedáváme, dostává od babiček sem tam nějaké drobné a šetří si je. Ani ji nenapadne si vzít peníze do školy a jsem ráda. Když mi chodí do obchodu na drobný nákup, tak si může vždycky něco koupit za odměnu, že mi na ten nákup došla. Spíš by mě jako matku mrzelo, kdyby mi peníze vytáhla z peněženky než to, že do toho bufetu chodí 😔

baris
16. říj 2015

@pavlina276 u nás ve škole bufet taky je. Dcera chodí do 1. třídy a tak tam mají zakázané chodit od třídní učitelky.

Ale rozmluvou s ředitelem moc nepohneš. Podle něho budeš akorát hysterka 😢 . Raději bych se domluvila s dcerou na pravidlech - například, že jí dáváš svačinku a 1x týdně si může tam jít něco koupit - něco relativně rozumného. Zakázané bude pro děti vždy to nejlákavější 😀

zzuzinda
16. říj 2015

U našeho ředitele taky automat na sladkostky a cocacolu moc podpory nenašel, ale část rodičů i dětí s ním souhlasila, takže to udělal tak, že je v šatně, kam děti chodí jen ráno a odpoledne. Co se zkusit dohodnout, že by taky dali automaty někam ne přímo do cesty. A naše škola je v programu zdravá škola, takže mají dotované ceny na jogurty, mlíka a děti dostávají ovoce a zeleninu v krabičkách (Adam to vždycky vyšmelí tak, aby donesl krabičku i pro Báru 🙂 )

pavlina276
autor
16. říj 2015

@berynka
@zzuzinda
@janapavlik
@baris díky za názory a info, jak to funguje u Vás ve škole. Od mala se jí snažím vštípit hodnotu peněz, protože jich nazbyt zrovna nemáme, ale ona operuje tím, že tam chodí většina dětí a mají to navíc jenom přes chodbu☹ Ale za tím ředitelem chci jít, ikdyž nevěřím v nějaké vstřícné jednání, ale budu mít klid v duši, že jsem udělala, co jsem mohla.

bera28
16. říj 2015

U mých dětí (jsou taky prvňáci) ve škole je taky bufet a samozřejmě je pro ně velmi atraktivní🙂 Naštěstí tam nemají žádné bagety, colové pití atd. Jsou tam sýry, pečivo, nějaké sušenky atd. Děti dostávají kapesné, takže je asi tak týden drželo, že si za to kupovaly ještě nad rámec svačiny Sýr a křup a pití. Holka ale všechny peníze už rozfofrovala, takže nemá za co nakupovat, kluka už to samotného nebaví. U nás je to tak, že když se setkají s něčím novým, tak jsou zkraje úplně jak omámení a musí to mít/zkusit. Postupně je to ale vždycky přejde😉

pavlina276
autor
16. říj 2015

@bera28 no jo a tady je složení - jeden stolek plný různých bonbonů, pak košíček s kobližky a ještě něčím sladkým, za paní prodavačkou je skříň s brambůrkama a tyčinkama a ze strany chladící box se slazenými nápoji, cola atd..... ☹ a ještě tam má do plněných baget. Jogurt a jiné mléčné věci jsem neviděla....

ludva
16. říj 2015

@pavlina276 Ahoj, u starších dětí bufet býval v jídelně, otevřený během velké přestávky a oběda. Paní učitelja byla vždy rozumná a prvňákům vysvětlila, že je lepší svačina z domova. Myslím, že si chce dcerks zkusit něco koupit a časem ji to omrzí 🙂 Co se mi líbilo, že děti měly ve škole obchůdek s papírnictvím 🙂 A teď u nejmenšího dítka je naštěstí jen mlékomat na karty. Rodiče kartu nabijí kreditem a dítko si vybere jogurt nebo mlíko. Samozřejmě, že někdo pozve celou třídu a je po kreditu 😀

ludva
16. říj 2015

@pavlina276 Řediteli školy bych poslala email a klidně i na zřizovatele 🙂 S dcerkou si znovu promluv. Nebala bych to jako krádež, prostě to nedomyslela. Je heště maličká.

reruna
16. říj 2015

@pavlina276 urcite zajit za reditelem, je ted ta nova vyhlaska o bufetech a automatech s doporucenymi zdryvymi potravinami, ktere by se tam mely nabizet a je to v pravomoci reditele, pokud ale budes sama, kdo si stezuje, tak se to asi nezmeni, chtelo by to zapojit dalsi rodice, neverim, ze jsou vsichni spokojeni, to jak jsi to popsala, je docela nic moc bufet 😖 u nas na prvnim stupni je jenautomat na skolni mleko, jak psala @ludva . jsou tam i jine predrazene veci typu jogurt s hrackou a tvarohovocokoladove tycinky, ale neni nic jednodussiho, nez to na te karte zablokovat a taky tam jde nastavit denni limit, takze nehrozi zadne zvani spoluzaku a vycerpani celeho kreditu naraz nebo treba blokace pri ztrate atd, plus jeste maji ovoce do skol, ze dostanou jednou tydne ovoce

kamila297
17. říj 2015

S tímhle problémem bych se obrátila na zřizovatele. U nás je 1 den v týdnu mléčný den - děti si mohou koupit nějaký dotovaný mléčný výrobek. Mají tam i nějaký automat, tuhle syn přinesl Baked Rolls (prázdný pytlík), ale svačinu nesnědl. Tak jsem mu to vysvětlila, že takhle ne. Myslím, že děti spíš zkoušejí, jaké to je si něco koupit úplně sám. Faktem je, že se to musí regulovat, jinak by utrácely za blbosti a stále by vyžadovaly peníze. Chce to stanovit nějaký limit a buď ušetříš nebo utratíš a nebude dál nic, tvoje věc.

kamila297
17. říj 2015

@ludva Když ty "neviditelné" peníze se utrácejí nejlíp 🙂 Před časem syn dal chlapečkovi na zmrzku, sice už nikdy peníze nedostal zpět, ale aspoň jsem mu vysvětlila, že peníze se nerozdávají, ale půjčují. Pokud by se to opakovalo, už by nedostal nic.

radiska
21. říj 2015

jejda holky, tak to jsem ráda, že naše škola toto nepodporuje 🙂 naší malé by to člověk sice vysvětlil, ale stejně by si to udělala po svém. Velice ráda jí a sní všechno, protože u tatínka se může všecko a maminka je zlá 🙂 jsem ráda, že toto ted nemusím řešit, ale obávám se, že až přestoupí na druhý stupen na jinou Zš, tak mě to nemine. držte se a bojujte proti tomuto 🙂

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
pavlina276
autor
21. říj 2015

@radiska
@sarihy já jsem se tam včera byla podívat osobně, vždy jsem koukala od dveří a takový humus, to se nevidí... Hned proti očím dítěte sladkosti, pak jeden chlaďák narvaný pepsi v plechovce a přeslazené džusy. Vzadu za prodavačkou twix, mars, snickers, brambůrky, tyčinky....a na zemi jedna malá lednička lipánek, tak jsem se tam byla zeptat, co tam má - 2lipánky a dvě mlíčka(dotované mléčné výrobky). Za řiditelem jsem byla a říkal, že s paní z bufetu promluví a že ještě řekne učitelkám, ať udělají osvětu.....Fakt HRŮZA,až budou třídní schůzky, zkusím oslovit rodiče ☹
@barborka09
@zzuzinda
@ludva
@reruna
@kamila297

hanka.knizkova
21. říj 2015

@pavlina276 nedivím se ze se ti to nelíbí, tohle by se mi taky nelíbilo. A určitě bych na to dceři peníze nedavala. U nás ve škole mají mléčný automat dobíjí se ji tam kartička a tam si muže vybrat co chce, doma vidím co si koupila, mají tam mléko,jogurty,musly tyčinky atd. tak to mi připadá OK,ale aby si kupovala colu, bonbóny,bramburky atd tak to bych určitě nepodporovala..
Tak snad schůzka s ředitelem pomůže 😉

pavlina276
autor
21. říj 2015

@hanka.knizkova o tom mléčném automatu jsem mu říkal a on říkal, že v bufetu jsou dotované mléčné výrobky - 2 lipánky a 2 mlíčka.....ha ha, to mi přijde, že to tam má za "trest", z toho totiž marži nemá....lipánek i mlíčko je za 5kč

white_tie
21. říj 2015

U nás na chodbě je taktéž automat se sladkostma. Pití mají naštěstí jen Hanáckou kyselku (bez příchutě a s příchutí). Náš malej taky prosí, abych mu dala penízky, aby si mohl koupit Bake rolls jak si kupují kluci ze třídy, tak jsem mu řekla, že mu peníze na automat dávat nebudu, ale že se můžeme domluvit a jednou za týden mu nějakou tu "nezdravou sladkost" na svačinu dám, ale musí sníst i normální svačinu a až potom tu sladkost. S tímhle kompromisem je spokojenej, i já, je to pro mě menší zlo, než aby si každý den kupoval něco v automatu a prosil o peníze na to.

topinambur
21. říj 2015

U nás je škola oddělená a děti na prvním stupni bufet nemají. Je umístěn na druhé straně, kde je vyšší stupeň. Děti z nižšího tam ani nemají žádnou výuku, takže se tam ani moc nedostanou. Za to jsem ráda, protože jim chystám svačinky a docela by mě naštvalo, kdybych zjistila, že si je raději kupují a ty mé vyhazují do koše.

pavlina276
autor
21. říj 2015

@topinambur u nás je to obráceně - bufet na prvním stupni a zdruhé budovy (druhý stupeň) tam děti docházejí☹

topinambur
22. říj 2015

@pavlina276 Tak to docela nechápu...neříkám, že bych bufety zakázala, ale přijde mi fajn, že děti na nižším stupni k němu nemají přímý přístup. Ne že by u nás prodávali jenom špatné věci (mají i zdravé varianty produktů - musli tyčinky, ovoce apod. ale pochybuji, že si to nějaký žák koupí). Hlavně, že se dočítám všude na internetu, že sladkosti snižují míru pozornosti u dětí, a pak vidíte bufet "napráskaný" sladkými tyčinkami, pečivem a pitím...

zzuzinda
22. říj 2015

@pavlina276 Tak to je síla. U nás mají taky dotované mléčné výrobky a mají jich tam dost. NAvíc dětem rozdávají každou chvíli ovoce. I v družině mají k dispozici jablíčka.

topinambur
23. říj 2015

No tak já jsem se dozvěděla, že budeme mít ve škole automat Happy snack. Slyšely jste o to něco? (Ovšem teď je otázkou, čemu děti dají přednost, zdravým pochoutkám a nebo laskominám v bufetu 😒 )

barborka09
23. říj 2015

@topinambur Máme ho ve škole a celkem nic proti němu nemám. Koukni na jejich stránky, je tam přesně popsaný sortiment který v automatech je - takže hlavně dotované mlého, termixy, pak nějaké cereálie, sice některé v čokoládě ale mě to až tak nevadí, pak nějaké ovocné tyčinky či co to je. nejvíc se mi na tom líbí, že dítě dostane svou kartu, na kterou mu posíláš peníze a na základě toho si v tom automatu kupuje. Ale nejlepší je asi to, že dostaneš přístupový kód k té kartě a když se přihlásíš, tak přesně vidíš co si dítě který den v jakou dobu koupilo. No a když nebudeš chtít aby si něco kupoval, tak mu tam nepošleš peníze a nemusíš to řešit.

hanka.knizkova
23. říj 2015

@topinambur přesně jak píše
@barborka09 tenhle automat má dcera ve škole a za mě super 😉