Jak naučit dítě zvládat vztek?

3. dub 2023

Dneska byly ve škole třídní schůzky. Učitelka přišla s tím, že příští rok jde zpatky do první třídy. Čekala jsem to, protože u nás chodí učitelky většinou 1.-3. třída a pak 4.+5. Díky tomu i tusime, kdo je ve čtvrté třídě čeká.
Kluk je vztekloun. Současná učitelka ho zvládá. Teď dostanou paní před důchodem a to bude jiné kafe.
Potřebovala bych začít pracovat na zvládání vzteku. Samozřejmě se o to snažíme už delší dobu, ale není to pořád dobré.
Jaké vychytávky máte vyzkoušené?

95newmommy2020
3. dub 2023

Podle mě to nejde naučit, on musí dozrát. Emoční centrum dozrává do 26 let, takže má dost času. 😁

autor
3. dub 2023

@95newmommy2020 to mi asi u učitelky neprojde.

zelenaesmolda
3. dub 2023

Co znamena,ze je vztekloun?Je to v norme nebo to vypada na nejakou poruchu?

autor
3. dub 2023

@zelenaesmolda není to v normě.

zelenaesmolda
3. dub 2023

A ma urcenou nejakou diagnozu?

veroniqess
3. dub 2023

Pokud to není v normě, není to na asistenta?

marketa1218
3. dub 2023

Pokud to není v normě, tak už jste byli určitě v PPP nebo SPC a má určenou diagnózu? Podle toho se s ním musí pracovat.

izz76
3. dub 2023

Třeba učitelku před důchodem už nic nepřekvapí a se vzteklounem si poradí..

autor
3. dub 2023

@izz76 ano, poradí. Bohužel učitelka je známá tím, že hodně křičí. Takže bych chtěla udělat ještě něco navíc.

martt
3. dub 2023

Pokud to není v normě tak určitě psycholog. Také záleží jaké má vztekaci záchvaty. Nás třeba když dostane vzteklej záchvat tak se škrábe v obličeji, trhá si vlasy nebo jednou ve škole ohnul lžíci. Je pravda, že ve škole dostal " záchvat jen 2×" , ale máme diagnostikovaný PAS co přesně se ještě neví a to mu je už 11. Každopádně k takovému dítěti se musí přistupovat individuálně a doma s nim pracovat. Ale takhle obecně je těžké radit.

autor
3. dub 2023

@martt zas tak moc to není.
Ale třeba křičí, občas něčím hodí.

@veroniqess na asistenta to není.

bara88
3. dub 2023

A jak víš že to není na psychologa a asistenta?už ste to řešili byli ste s tím třeba v ppp?

autor
3. dub 2023

@bara88 protože jsme byli v PPP.
Hlavní problém má poruchy učení.

cherie24
3. dub 2023

A když má poruchy učení, nemá třeba nějakou lehčí formu ADHD? ADHD může být i bez hyperaktivity, jako častý projev je pak nízká emoční tolerance, záchvaty vzteku a poruchy učení. To zvládání vzteku by mě taky zajímalo. My si užíváme náležitě a to je zatím ve školkovém věku, těším se na školu. 😆 Házení věcma, mlácení hlavou o zem, kopání do věcí, řvaní na někoho. My to prostě trénujeme, nadechnout a vydechnout (to se týká i mě v tu chvíli 😁) nebo směřujeme doma vztek třeba do polštářové bitvy.

martt
3. dub 2023

Tak v PPP ti diagnostiku neudělají. Tady je důležité vždy rozebrat tu situaci , proc k tomu vzteku došlo. Třeba dítko mu vezme nejako věc. Říct chápu tě, že tě to naštvalo a zlobíš se , ale jde to řešit i jinak. Ukázat mu , jak to řešit. A co je hlavní, aby vy jako rodiče se třeba před ním nehádali, nebo když vám něco nejde tak se u toho nevztekali apod...

xxx3d
4. dub 2023

co třeba zkusit se domluvit na schůzku se stávající učitelkou a budoucí, aby věděla, jaké dítě bude mít ve třídě a jak s ním pracovat,
protože to asi bude mít přímou úměru ten jeho vztek s těmi poruchami učení
a tedy křik jako nástroj moc nefunguje ani doma, žejo, natož pak ve škole, v kolektivu dětí a tak dále.

autor
4. dub 2023

@xxx3d ženská, které je 65 let a učí už 40 let se nezmění.
Současná učitelka nic moc neřeší. Což taky není úplně ideální a nechci umetat cestu předem. Navíc se bojím i toho, že už předem bude učitelka čekat problémy. Až bude problém, budu to řešit. Třeba to bude lepší, než to čekám.
Teď chci zkusit problému předcházet.

xxx3d
4. dub 2023

jo, v tom je logika
no uvidíš, mě to je napadlo, jako jedno z mnoha
ono dítě asi bude jinak fungovat doma, a jinak ve škole
v tý poradně ti asi dali nějaký tipy, jak řešit vztek, otázkou je, jestli bude tvoje "prodloužená" ruka, a metoda z domova fungovat i v tý škole
snad ano

amazienka
4. dub 2023

Jestli nezvládá adekvátně věku vztek, tak jdi k psychologovi a učte se oba s tím pracovat.

autor
4. dub 2023

@xxx3d v PPP se řešily jen problémy s učením. Psycholožka doporučila rady úplně mimo. Mužu použít doma, ale ve škole těžko.
Právě ho potřebuju nasměrovat, aby si něco našel i ve škole.

@amazienka pracujeme na tom, proto se ptám, jestli někdo nemá nějaký typ od sebe a svých dětí.