Jak se učí vaše děti v první třídě?

barbara66
12. pro 2013

Ahoj maminky,zajímalo by mne jak se učí vaše děti v první třídě?Co vše musí umět,jak známkuje paní učitelka atd.Zdá se mi,že ta naše p.uč.chce toho až moc na tož,že děti chodí teprve 3měsíce do školy,už známkuje pětkama,čtyřkama.Je to normální?

alisek
12. pro 2013

holky vy mě děsíte, syn sice půjdedo školy až v 7letech aleuž teď měto děsí,má poruchu pozornosti,je hodně chytrý ale špatně se soustředí a taky grafomotorika je dost slabá. Přijde mi,že toho mají dost, je vidět že naprosto chybí 0 třída kde je už uvádějí do vzdělávacího systému školy a začínají s nimi pracovat, tohle školka prostě nenahradí.

alisek
12. pro 2013

tvůj příspěvek mě dost hnul žlučí @pisisvori tak si přej aby tvé děti neměli žádné takové problémy-poruchy, pak to uvidíš dost jinak.

pisisvori
12. pro 2013

@kopretina77 mám ve škole synocvce, děti bratranců a sestřenic a mám kamarády a kolegy v práci, kteří mají ve škole děti. Mám několk učitelů v rodině jak na základce, tak na středních školách.....Viz kolega v práci, který dával děti na Francouzké lyceum, výsledek na kterém se shodly všichni rodiče, jejichž děti tam dělaly přijímačky: české základní školy mají nesrovnatelně niží úroveň, děti z nich umí hodně málo, nic se po nich ve škole nechce...A to jsou základky v Praze, které jsou obecně většinou náročnější.....No ale asi jsou všichni hloupí, neznalí situace a měli by se jít poradit sem🙂.

Já budu moc ráda, když moje děti budou učit schopní, přísní a spravedliví učitelé, protože už od první třídy se naučí, že pro to , aby něco znaly a něco byly je potřeba opravdu se učit a něco dělat...a když budou mít z předmětu 2 budou opravdu ten předmět umět. To jim pak v dalším životě všechno 1000x usnadní až budou dělat přijímačky na střední školu, vysokou školu až budou v zaměstnání ..prostě budou kus nad těma co měly ty skvělé hodné paní učitelky, co nechtěly podprůměrnému žákovi říct pravdu, aby z toho neměl chudák trauma a radši mu dávaly trojky i když znalosti měl na 4-....takže z nich nebudou jen tupé náfuky, jejichž hlavní předností je jen to, že to málo co znají, umí určitý čas dobře prodávat. Ale každý chce holt pro své děti něco jiného🙂.

Myslím, že dobrý důkaz je to co napsala výše@petrajurinova. Ten kdo má chytré a šikovné dítě, tomu nepřipadá učivo dnešní základky náročné a přehnané. Ten kdo tak šikovné dítě nemá, tak místo , aby si to přiznal, tak tvrdí , že po dětech se chce nemožné a je to neskutečně náročné.

pisisvori
12. pro 2013

@alisek ano to si nepřeju a nepřeju to ani nikomu jinému...ale když to nastane, tak si přiznám, že holt bohužel moje dítě není tak moc chytré a má nějakou poruchu a udělám všechno proto, abych mu to pomohla překonat, ale nebudu kvůli tomu tvrdit, že na děti jsou kladeny nepřiměřené naroky a že učivo základních škol je nezvladatelné...prostě si přiznám, že mé dítě je holt v učení průměr nebo slabší průměr atd. Ano ať pro tyhle děti udělají klidně speciální školy, aby se jim někdo mohl věnovat lépe, souhlas, když nemají nato zvládat dostatečně běžnou základní školu.

kopretina77
13. pro 2013

pisisvori,je opravdu vidět,že tomu nerozumíš a se školou nemáš vůbec žádné zkušenosti,fakt žádné,jinak bys nepsala takové bludy..to že máš synovce apd.to není vlastní zkušenost,tos jen někde slyšela.

pisisvori
13. pro 2013
petrajurinova
13. pro 2013

@pisisvori ."A to jsou základky v Praze, které jsou obecně většinou náročnější....." Tomu opravdu věříš? 😲 Mimochodem - srovnávací testy znalostí tvrdí pravý opak 😖

pisisvori
13. pro 2013

@petrajurinova to jsem se nevyjádřila úplně přesně. Ten kolega (mimochodem uznávaný lékař ve svém oboru, ředitel nadnárodní společnosti) a jeho známý, kteří děti dávali na Lyceum, měly děti v těch lepších pražských základkách..tak jsem to myslela a chápu,že to vyznívá jinak. Ale promiň nebudu tady obhajovat každé slovo....nebo to jak dobře znám své synovce, že jsem se s prvním často učila než jsem měla svoje děti,že angličtinu se s ním učím i teď, kontroluju mu úkoly z ní, že sestra je moje dvojče a proto její děti jsou "jako moje" a vím o nich opravdu hodně.... a že třeba to, že v některých předmětech většinu a jinde nějakou část úkolů mají pouze jako doplňování v cvičebních sešitech už podstatně snižuje náročnost úkolu než když si ho musel opsat z učebnice a vypracovat do sešitu samy.

Trvám si na tom, že hodnotit podle toho jak mé dítě zvládá školu to, jak je dané učivo základních škol náročné je nesmysl. Člověk, který na vysokou školu nemá bude tvrdit jak je neskutečně náročný pajdák a jak se tak náročnost vysokých škol zvýšila. Průměrný student medicíny udělá pajdák levou zadní a ještě při práci🙂. A pro rejpalky, zažila jsem holky z pajdáku na koleji, kde nás byla většina mediků, vím co se na pajdáku učí, jaká měli skripta, jaké psali práce a jaký kolem toho dělali haló🙂.

petrajurinova
13. pro 2013

@pisisvori aha, tak vyznělo to trošku jinak - to je zrada psaného projevu. Pochopila jsem to tak, že všeobecně základky v Praze by měly být náročnější než jinde v republice. Ale je to opravdu tak, že jsou v každém větším městě školy, kde je učivo a přístup vedený spíše tak, aby děti měly co největší přehled a obsáhlé vědomosti a dostaly se na co nejlepší střední a vysoké školy, a jsou jiné, kde je to vedené tak, že tam všichni (žáci i učitelé) chodí jen proto, aby si tam "odtrpěli" svůj určený čas a na výsledky a možnosti dalšího vzdělávání nikdo nemyslí. Je na rodiči aby našel a vybral školu pro své dítě takovou, aby byla podle jeho představ, ale nemůže počítat s tím, že na škole, která má u žáků 9. tříd 95% úspěšnost v přijímacích řízeních na gymnázia a "lukrativní" střední školy budou děti vše zvládat bez aktivního přístupu a pomoci rodičů.

leni78
13. pro 2013

U nás v první třídě nebyly známky. Byly různé druhy malých obrázkových odměn, a slovní hodnocení. Samozřejmě na konci roku byly samý. 😀 Podle me to měli všichni ve třídě. Je to obrovská motivace, tohle si zažít.

pisisvori
13. pro 2013

jinak koukám, že tam mám spoustu chyb, už od 6 u toho pracuju a pravopis byl holt vždy mé dys🙂.

leni78
13. pro 2013

@pisisvori Často to není o dětech, ale o škole. Sama jsem zažila přestup syna na jinou školu v rámci stěhování a rozdíl tedy propastny. Učitelé horší kvality. Ja se modlim, aby kluka vzali z páté na gympl, jinak špatný.

pisisvori
13. pro 2013

@leni78
@petrajurinova souhlas🙂

barbara66
autor
13. pro 2013

No holky,děkuji všem za odpovědi.Je pravda,že takový přístup (přísný) těm dětem neuškodí,ba naopak může pomoct a zlepšit se,to netvrdím,že ne.Ale v první třídě tři měsíce učení?A dávat 5?Neřeknu v druhé polovině školní docházky,ale takhle brzo,jo?Hm,to teda čumím.Já se se synem učím 4 hodiny denně,je pravda,že mám ještě mladšího syna,který tady běhá a chce si hrát,nepochopí,že se brácha musí učit.Učila jsem se s nim jen chvilku,asi je to i moje chyba,že přečetl 3x to co měl a dala jsem mu pokoj,ted to čte tak dlouho,až to umí zpaměti,borak.Ale přinesl místo 3 ze čtení včera 1. 😀 Takže bude chyba asi ve mě no.Nevím.Jiná maminka mi tvrdila,že její kluk dostal už 3 poznámku a že dostal taky 4 nebo dostava i hodně trojek.Trojku bych ještě zkousla,ale 4 a 5 to mi příjde drsné.No,uvidíme jak to půjde dál.Jinak všem moc dík.

poupe
12. led 2014

@barbara66 4 hodiny denně? 😕 vždyť toho učení má až až ve škole 😎 dcera má úkoly 4x v týdnu a čteme v slabikáři, takže úkol má na max 10 min a čtení nám zabere 20 minut a pak už bych jí k ničemu nenutila.
Jinak taky jedou hrozně rychle, počítají do 8 a v čj umí A,E,I,J,L,M,O,P,S,T,U,V,Y,Z a píší psace a čtou tiskace, dcera má 1 i 2, ale myslím že učitelka dává i horší, jsem proti známkování, prvnák se snaží a když mu to nejde tak má dostat 4? To mi příjde jako blbost 😝

lucisa
12. led 2014

@pisisvori moc mě mrzí, že máš takový názor.
Mám tři děti, dvě školou povinné. Všechny děti jsou od stejných rodičů, takže stejný genetický základ, ale... každé dítě je jedinečné a nemůžeš házet do jednoho pytle ty, kteří opravdu mají jakýkoliv problém a napsat, že dnes se všichni hlupáci schovají za dys.
S první dcerou jsem téměř nevěděla, co to je učit se, do 1. třídy šla s tím, že umí číst, částečně psát, počítat, nic jsem ji neučila schválně, jen když přišla a zeptala se, nechtěla jsem ji zatěžovat předem. Tímhle stylem jsem byla ukolébána, že je to vlastně brnkačka nějaká první třída a nechápala jsem nářky jiné maminky, že třeba čtením stráví s holkama (měla navíc dvojčata, takže vše 2×) i 2-3 hodinky, samozřejmě rozložené do několika částí.

Až šla do 1. tř. druhá dcera, několikrát jsem se jí v duchu omlouvala a pak i přímo řekla, že jsem konečně pochopila, jak se musela ona i holky trápit.
Dcera prostě vůbec nechápala, co se po ní chce (a to je listopadová, takže šla vlastně ještě o rok později), přehazovala mi písmenka ve slovech, slabiky, zaměňovala si b, p, d, a, e atd.atd. Učení byl dennodenní boj.
Vše vyvrcholilo ve 2. tř., kdy začala trpět i psychosomatickou poruchou, dokázala si ze strachu ze školy vyvolat teplotu, osypat se, neumíš si představit, co jsem zažívala a kde všude jsem s ní byla, než se zjistilo, co se děje.
A to podotýkám, že máme malou vesnickou malotřídní školu, ve třídě jich má paní učitelka na starosti 8, takže indivindi přístup, téměř rodinný, žádný problém se spolužáky.
Její stav jsme řešily s učitelkou, až mi navrhla PPP a testy. Zjistili u ní zkříženou lateralitu, nebudu tady popisovat podrobnosti, v jejím případě jsem jí zřejmě jako malé dítě nechtěně přeučila z leváctví na praváctví. A nadělalo to takovou paseku.
Teď jsme ve fázi, kdy konečně začíná být vidět zlepšení, žádný stres ze školy, jsme rok po testech.
Jen bych ještě ráda upozornila, že jinak má dceru inteligenci výbornou, je naprosto srovnatelná se svými vrstevníky, takže hloupá rozhodně není, jen jí prostě špatně spolupracují mozkové hemisféry a to není věc, kterou bych si vycucala z prstu, to je prostě fakt.
A protože vím, že má tento problém, tak ani neočekávám nějaké hvězdné výsledky a chválím i za dvojky, trojky, protože v jejím případě jsou fakt vydřené. Jakmiel jí dozrají všechny neuro spoje, bude situace zase o něco lepší a klidně může v pohodě vystudovat střední i vysokou školu, když na to přijde.

A stejně si myslím, že i kdysi mohla mít spousta dětí tyto problémy, ale prostě se o tom tolik nevědělo, dítě se po neúspěchu v běžné základce šouplo na zvláštní, ale sama jsem zažila, že má spolužačka přišla ze zvláštní školy v 6. tř. a základku pak končila skoro s vyznamenáním, řekla, že právě mohla mít podobný problém a vyspěním se to srovnalo.

Moc ti přeji, až tvé dítě/děti nastoupí školní docházku, aby ses nemusela s nějakým takovým problémem potýkat, věř mi, není o co stát, navíc doma dřete a nemáte ani takové výsledky, jako ten, kdo se na to třeba ani nepodívá.
A pokud by se bohužel něco takového přihodilo i u vás, tak ti přeji, abys nenarazila na nějaké "omezence" (bez urážky, nemyšleno adresně, pouze obecně), kteří o tvém dítěti řeknou, že je hloupé jen proto, že něco ve škole nezvládají, aniž by věděli proč.

lucisa
12. led 2014

@barbara66 kam chodí tvé dítko na základku? Jsem z Opavy, jen pro zajímavost....

pisisvori
12. led 2014

@lucisa pletou se tu jabky s hruškama, jak už jsem psala kdo chce pochopí jak to je myšleno, kdo nechce hodí kamenem. Když už se mám opakovat, ano může se mi to stát, ale když se to stane nebudu kvůli tomu trdit, že osnovy základní školy jsou těžké a nezvladatelné!!! To bylo to podstatné o co mi šlo. Stejně tak jako si myslím, že prostě nějakou fromu dys má podle dnešních hodnocení asi každý🙂. Kdo má tu formu dys v hodně závažné formě a má jich třeba víc tak holt potřebuje extra ="zvláštní "péči" a ne že se kvůli tomu osnovy základní školy sníží na úroveň lepší školy zvláštní. Když někdo zvládá jeden předmět hůř a jinak má průměrné výsledky nikdo o něm neřekne nikdy, že je hlpoupé. Když má sotva 4 nevím jak jinak by se mělo označit a nebýt pokrytec. Když jsem běhala 1500m za 8 minut a nepřeskočila kozu taky jsem nečekla, že mě někkdo bude litovat, že mám třeba nějaké dys a čím je to asi způsobeno, přestože jsme závodně hrála basket🙂.

adelka21
12. led 2014

@barbara66 nečtu ostatní odpovědi, pouze prvni Tvuj příspěvek. Jestli mají toho děti moc nebo ne, nemohu posoudit, jenom musím říct, že dávat v první třídě čtyřky a pětky je podle mě celkem hardcore. Děti se do školy těší, jsou namotivované, zároven se trochu bojí, neví co čekat, je to obrovská změna v dosavadním životě etc. a dávat takto malému dítěti čtyřky a pětky je hnus. Není to nic jiného než známka z pedagogických schopností a znalostí daného pedagova, toť můj názor. 😉

pisisvori
12. led 2014

naprosto souhlasím s @adelka21 , že je to trochu přehnané. Já jsem se na začátku nechala vytočit poznámkou jaké jsou nároky na dnešní děti strašné a nezvladatelné (což mě vždy hrozně nadzvedne) a to mě vytočilo k odpovědím, které se základní otázky moc netýkaly☹.

lucisa
12. led 2014

@pisisvori chápu, že psané slovo nemusí být vždy správně pochopeno, ale já si nepletu jabka s hruškami, když čtu tvou větu, cituji:

Dřív byly děti prostě, hloupé, když byly hloupé....dnes mají samé dys.

Mě, jako matky dítka s podobným problémem, se to prostě dotkne a můžeš psát cokoliv o hledání mezi řádky. Nejsem sebestředná, dokážu po třech dětech usoudit, na co mé dítě má nebo nemá, ale když vidím, čím jsem si prošli a pak si přečtu, jak to tady někdo vidí, zvlášť, když ještě se školní docházkou jeho dítě nezačalo, tak zákonitě reaguju.

Hádat se nechci, napsala jsem názor stejně jako jsi ho napsala ty. Zakladatelka diskuse navíc vznesla dotaz na trochu něco jiného.

lucisa
12. led 2014

@pisisvori ale některé nároky jsou fakt vysoké, však tady sama psala svou zkušenost učitelka prvňáčků, jen to každá maminka vidí jinak..

lucisa
12. led 2014

@barbara66 ještě jsem se chtěla zeptat, probíralo se to třeba na třídních schůzkách, jestli stejný pocit jako ty mají i jiní rodiče? Spolupracuje učitelka?
U nás ve třídě jsou třeba všechny pondělky návštěvní, kdokoliv (nejen) z rodičů se může přijít podívat, jak děti i učitelé s nimi pracují.

pisisvori
12. led 2014

@lucisa odpověděla jsem do IP, protože je to mimo podstatu základní otázky diskuze

barbara66
autor
13. led 2014

@lucisa Oldřišov ...

pindruscha
13. led 2014

Dávat 5 v první třídě je drsné, ale nemůžu soudit paní učitelku, protože nevím, za jakých podmínek tu 5 dala... Sama jsem pro kombinaci známek a slovního hodnocení. "Biče" děti dostávají rády a když je problém, tak stačí ke známce dopsat, kde vidím ten hlavní problém ("Rýsuj přesněji.")
Učím druhou třídu a kdybych měla prvňáky, aplikovala bych to stejně, dětem dávám čas, aby si osvojily učivo, ale jak už tu zaznělo, nemůžu přece dávat jenom 1, 2, a 3. Takže třeba nejdřív dám jen 1 a zbytek jen podpis, příště/ za týden - to záleží - známkuji do 3 a zbytku napíšu: Nutno ještě procvičit. Vedení mě pak nezdupe, že nejsou výsledky, protože to "Nutno procvičit" už víceméně vystihuje to, co 4 nebo 5.
Známky na vysvědčení nejsou jen průměr známek, které obdržely děti v průběhu roku, je v tom i jejich přístup k předmětu, snaha apod.
Na druhou stranu jsem zjistila, že stačí jednou oznámkovat i nepovedenou práci a hle, další den ten žáček přijde a umí. "Nutno procvičit" na některé tolik nezabere.
Jo a 4 a 5 dávám bez milosti lemplům, kteří mi to donesou jako první, že už to mají, ale vracím je do lavice s tím, že tam mají chyb jak máku, protože je vidět, že nad úkolem vůbec nepřemýšleli.
Takže tak...

mkaty
20. led 2014

no nečetla jsem ostatní příslěvky...ale podle toho co píšeš tak to jehrůza..v první třídě 4 a 5...tosnad nikde na skole neni. Syn žádné známky nedostává. má slovní hodnocení každý měsíc..a v průběhu dostávají jen smajlíky. Značka ideál na první třídiu

bobon
2. únor 2014

Ahojte holky,
musím také přidat příspěvek. Mám doma prvňáka. Musím říct, že 5 a 4 se u nás na škole v první třídě také dávají. Slovně nebo razítkem hodnocen byl max. 2 měsíce na začátku školního roku. Teď už je paní učitelka přísnější. Syn už donesl dvě 3, ale to bylo jeho chyba a nepozornost. Některé předměty mu jdou a do některých se musíme hodně připravovat doma a trénovat. Hodně jsem slyšela, že se říká, že naše základka patří mezi ty náročnější školy a mají také velké požadavky u dětí, ale mě se to nezdá. Já jsem spokojená a synkovi se tam moc líbí. Myslím si, že každá škola je jiná a každá má své - či +.

66448
6. únor 2014

@pisisvori Důležité je, co učitel naučí např., že těm hloupým = vzor mladým a spravedliví učitelé = vzor mladí učitelé a nikoliv hloupím a spravedliví viz váš text 😀 , že?

evaje
11. únor 2014

Taky se pridam k tem, co jsou pro podporu chutě do učení. Mám syna v první třídě, dys jak vysity. Čekají nás vyšetření i na poruchy autistickeho spektra. IQ ma kolem 100, takže "blb" není. Sedíme denně u učení 2 hod i když nemají žádné úkoly. Ve škole nestíhá psát ne proto, ze by nevěděl, ale je pomalý, tak dopisujeme doma. Když jsem navrhla at zrychlí, řekl me, ze ho to doma baví. Ve škole dostávali do pololetí jen 1 a1*. Jen když bylo fakt nutné dat 2, tak dala. Bylo to motivujici, aby viděli, ze se musí snažit a ze mit 1 není samozřejmostí. Syn ji dostal vyloženě za nepozornost v matice, kdy scital místo odčítání. Nemyslím si, ze jim dávat 4,5 je v pořádku, protože mnohdy ani nevěděl, ze dostal do děníčku známku. Byt by to byla jednička. Prostě to ti prvnacci neřeší a ti co řeší, ty by to mohlo ranit víc, než si myslíme, vzít jim to chuť do další prace. Někteří jsou ještě fakt prcci a nechápou tu povinnost a vážnost situace. Nás mel odklad, takže už ma 8 let, ale jsou i 6 leti, kteří si musí zvykat. Jinak už samotná výuka je formou hry, takže me nepřijde, ze by byli nějak moc přetěžování. Čtou a pisou zhruba to co vaši, jen si myslím, ze jde o způsob, jakým se k tomu doberou. Jde prostě o to, aby měly děti pozitivní vztah k učení a aby jim zůstala motivace a chuť. Mého syna neúspěch odrazuje. Neumí se s nim vyrovnat. Nechtěl hrát pexeso, protože věděl, ze první kartičku většinou netrefi a nedokázal se s tím smířit. Dva roky nesedl na kolo, ktere tolik chtel jen proto, ze to neumi. Jak bych mu vysvetlila, ze dostal 5 proze je třeba pomalý a nestihl diktát i když by to uměl, to nevím. Takže z mého pohledu pro první třídy jedničky. Ted v druhem pololetí budou i ostatní známky. Ale děti už se na ne tesi, protože už to chápou, znají. Dokonce si umí do 5 i napocitat 😉