Jak to děláte s dětmi přes letní prázdniny?

vendulka
8. dub 2015

Chtěla jsem se zeptat pracujících rodičů, jak to děláte s dětmi přes velké letní prázdniny,když oba rodiče pracují a prarodiče nejsou hlídací.Kdo hlídá děti, jak jsou zabezpečeni atd?Vůbec si to neumím představit.Teď sice ještě budu v létě doma díky prodloužené rodičovské dovolené,ale jak to budeme řešit příští rok fakt nevím.Tak by mě zajímalo,jak to chodí u Vás 🙂

kamila297
22. bře 2016

@morgan tyhle akce pro děti se rezervují již v průběhu února, v dubnu už bývá vše plné

morgan
22. bře 2016

@kamila297 vždyť píšu, že už je mám na srpen zajištěné, tzn. zaplacené, to já vím, že v dubnu už toho moc nevymyslím.

konidana
23. bře 2016

@morgan delší neplacené volno je fajn vybrat třebas 14. jeden měsíc a 14 dní druhý (i v kuse ale v různých kalendářních měsících). Je to fígl na to, abys nemusela extra platit sociální a zdravotní. Pokud je příjem v daném měsíci alespoň na úrovni minimální mzdy, tak sociální a zdravotní platí stále zaměstavatel. V případě neplaceného volna na celý kalendářní měsíc, musíš sociální a zdravotní platit sama.

morgan
23. bře 2016

@konidana díky za tip, s tím pojištěním jsem počítala 🙂
Zaměstnavatel mi řekl, že je možné si vzít 5 dní neplaceného volna, no lepší než nic....řekla jsem mu jak a proč to potřebuju a říkal, že kombinace neplacenéno, dovolené a případně home ofice by to neměl být problém a že kdyžtak by u toho neplaceného přímhouřil oko a dal by třeba o pár dní více...jako super, ale tohle budu pak řešit se svou přímou nadřízenou (tohle je šéf šéfky), tak doufám, že to nějak opravdu klapne. Do karet nám nehraje ani to, že manžel mění v květnu v práci a ve zkušebce dostane týden dovolené (co už jsme měli zaplacenou), ale víc pochopitelně ani den. No snad to nějak vyjde 🙂

krystalka
12. dub 2016

@vendulka - my sice máme hlídací babičku, jinak bychom to asi zvládali dost špatně, i když já mám práci na směny - dva dny celé v práci, dva dny celé volno....ale i tak...školku jsme měli zavřenou celé dva měsíce bez náhrady a teď ve škole má nejen dva měsíce prázdnin v létě, ale třeba letos mají dohromady další víc jak měsíc různého volno během školního roku - týden podzimní, 2 týdny vánoční prázdniny, týden jarní, nějaké volno kolem velikonoc a pololetí...jinak v létě má syn příměstské tábory, i tady v Praze se dají najít přijatelné cenově - loni byl například na příměstském táboře na dopravním hřišti (které zná jako svoje boty 🙂 ), bylo to od DDM, učili se pravidla, jezdili na cyklovýlety, byli třeba i v muzeu strašidel, když pršelo....cena 900,- za týden (bez jídla, to si nosili s sebou a ohřáli jim to tam.... druhý příměstský tábor bude mít letos taky od DDM, zase z jiné městské části, takový všeobecný - tvoření, výlety apod...jen pár zastávek busem od domova a ten je dokonce jen za 750,- 🙂 ....ale chce to hledat včas, obvykle už tak od února....

krystalka
12. dub 2016

@vendulka - u nás je třeba i možné, že si beru syna s sebou do práce, alespoň na část dne, než si ho může převzít manžel....ale to taky ne všude jde....

4d
23. dub 2016

Ahoj.
Mame v ZS uz 3 deti a nehlidaci prarodice 🙂 a podobne "postizenych" je nas tu spousta.

Ona ta uvodni otazka by klidne mohla byt rozsirena na:
Jak vydelavaji rodice, kteri nemaji moznost hlidani deti zdarma?

Jak tady bylo napsano, nejedna se jen o leto a taky se nejedna jen o prarodice.
Hlidanim zdarma myslim i zajisteni statni MS od tri let a skolni druzinu minimalne na 1.stupen ZS.

Ja treba bydlim v miste, kde vam vezmou s jistotou do statni MS az ctyrletaka (k 1.9.) a do druziny ZS se vejdou jen deti z 1. a 2. tridy.
Takze ve trech letech ditete tu vetsina rodicu pocita, jestli se jim vyplati vratit do preddetneho modelu vydelavani (2x8,5hod/den) a zaplati soukromou MS (takove rodiny pak vetsinou jedou 1 az 2 roky z rezerv, jen aby vracejici se rodic z RD neprisel o puvodni misto) a nebo si deti pohlidaji sami a najdou si jiny vydelek.
Pokud se vam podari umistit triletaka do statni MS (byt za cenu dojizdeni pres pulku mesta), mate pak na tri roky klid, protoze u nas MS pokryji s prehledem temer vsechna volna v roce. Zavira se jen na Vanoce 🙂 .

Dokud jsme meli deti jen v MS netusili jsme, co nas ceka dal. 🙂
Krystalka v predeslem prispevku vypsala vsechna ta volna mimo leto. U nas jsou jeste dost oblibena reditelska volna a ruzne projektove dny, kdy se vyuka zkrati.
Deti na 1.stupni konci standartne vyuku kolem 12hodiny a kdo nedostane druzinu (u nas deti od 8mi), stara se jak umi.
Nektere rodiny jedou v modelu dite na telefonu a samo doma dokud se rodice nevrati z 8,5 hodinove prace, pripadne prejizdi z krouzku na krouzek (samo, nebo s placenym doprovodem), aby bylo aspon trochu pod dohledem.
Vetsina rodicu si tu u nas ale deti pohlida samo a soukrome hlidani neplati. Zadne nucene tabory, primestaky, chuvy, pani na hlidani, tety jako doprovod do zajmovych krouzku, krouzky fungujici jako hlidani, bez kterych by se dite obeslo....
Obzvlast pokud mate na ZS 3 a vice deti....to uz jde tezko ufinancovat i z nadstandartnich platu.

Takze kdyz se vratim k puvodni otazce...
My a vetsina rodin kolem nas to vyresila tou "hlidaci sobestacnosti", protoze by jsme se nedoplatili (o rodinnem zivote nemluve).
Konkretne to vypada tak, ze si kratime cas kdy vydelavame z predddetnych 2x8.5hodin na napr. 0+8.5 (jeden nevydelava a poskytuje full servis, druhy plny uvazek a zajistuje finance), 2 zkracene uvazky (vse napul) ap. Prechazime ze statniho sektoru do soukromeho (vyssi hodinovy vydelek, i kdyz nizsi absolutni mesicni-nevadi, setrime na hlidani) a vydelavame tim, co umime a je zadane a ne tim co jsme se naucili ve skolach a v cem jsme v preddetnem obdobi nastartovali karieru (napr.pravnicky siji detske pleny na zakazku).

Takze oblibenou frazi materskych for "no pokud si muzes dovolit byt s detmi doma, tak nemate co resit" bych parafrazovala na "pokud mate k dispozici hlidani deti zdarma (prarodice, statni MS a skolni druzinu), tak nemate co resit a muzete oba spokojene vydelavat 2x8,5". 😀

michell_r
26. čer 2016

já doporučuji přímestské tábory 🙂 není to tak drahé jak normální tábory..🙂

nadenka33
27. čer 2016

ahoj, můžete mi prosím někdo doporučit příměstský tábor v praze idealně se sportovní tematikou 🙂? díky moc 🙂

krystalka
27. čer 2016

@nadenka33 - syn bude mít letos příměstský tábor na dopravním hřišti - cyklistický - jezdí nejen na tom hřišti, ale vyjíždějí na kolech i do okolí, někdy i tvoří něco v klubovně, nebo když pršelo, tak jeli třeba do Muzea strašidel....byl už loni a moc se mu tam líbilo, tak letos chtěl zase....ale ty příměstské tábory už teď budou všude asi plné, tenhle byl naplněný už někdy v dubnu....chce to vyhlížet už tak od února, března....

kamino
27. čer 2016

Poradame primestsky tabor, posledni tyden v srpnu .. Praha Sterboholy.

kamino
27. čer 2016

Poradame primestsky tabor, posledni tyden v srpnu .. Praha Sterboholy.

mamkamarketa
28. čer 2016

@nadenka33 podle me je ted pozde tohke resit, zkus google moznosti je dost, ale obavam se, ze ted necely tyden pred zacatkem prazdnin bude plno vsude