Kapesné pro 9leté děti. Dáváte a jak vysoké?

28. led 2020

Dáváte ? Pokud ano, v jaké výši ? Nečekané výdaje nemají, jsou dopravováni všude autem, takže cokoli se zapomene, dokoupím já (ve smyslu pití svačina atp.). Díky 🙂

pavca1982
29. led 2020

Děti skoro 15 a 13 let mají oba své účty a karty. Dostávají 800,- každý na měsíc a s tóm si hospodaří. Takže vlastně 200,- na týden ale limit nemají.

verdos
29. led 2020

@pabka Můj syn to taky nemá kde utratit, takže má už naspořeno asi víc, než já 😂 (já bych totiž pořád měla za co utrácet - třeba knížky pro děti :D)...
V první třídě dostával 5 Kč týdně, teď v druhé dostává 10 Kč týdně. Občas dostane nějaký příspěvek od babiček... Další rok asi zase zvýšíme o 5 Kč, uvidíme, ještě nejsem úplně rozhodnutá. Chtěla jsem, ať se s povinnou školní docházkou učí zacházet z penězi, ale nemá to kde utratit a ani neví, za co by to utratil - no, alespoň prozatím. Ale zase si říkám, že když by se pro něco rozhodl, že to chce, bude mít peníze k dispozici... ono za 5 Kč si dnes nic nekoupí, že jo.

pabka
29. led 2020

@verdos popravdě dcera dostává pětikoruny do hrací pokladničky na hraní, takže ji jednu dat jako kapesné by bylo takové zvláštní 😂😂 když jich má v pokladnicce několik a hraje si s nimi. Takže já plánují cca 50,-/týden ať to má trochu smysl a třeba si na konci školního roku koupí hračku nebo mě teď třeba napadá, ze z toho muže hradit nákupy dárku kamarádkám k narozeninám třeba, no, uvidíme.
Jinak hodnotu peněz plus minus zná, řekla bych. Sama dokáže jít nakoupit, spočítat kolik menší nákup bude stat, kolik ji prodavačka vrátí...

eithelwing
29. led 2020

Já mám zatím jen vizi, jak to jednou bude. :D
Podle mě záleží, co s tím dítě může dělat - má si z toho platit něco víc? Nebo je to jen pro osobní potřebu? A určitě bych do určitého věku chtěla mít přehled o financích, naučit ho, ať má přehled i on/ona.
Pokud má dítě plný servis, svačiny a potřeby mu platí rodič, tak podle mě nemusí mít vysoké kapesné. Aspoň ne na 1. stupni. Měla jsem málem mrtvici z toho, když jsem viděla třeťáky, jak si z kapesného koupili denně pytlík brambůrek a odpoledne pytlík bonbonů.

Příliš se mi nelíbí peníze za práci doma. Kapesné by mělo být podle mě normálním příspěvkem, který se zruší jen v případě nějakého velkého průšvihu.

Tak jsem zvědavá, jaká pak bude realita. :D

zelena_kostka
29. led 2020

8 let a dávám 50 kč týdně. Nemá to moc kde utratit, ale je dobrý ho takto naučit pracovat s penězi.

verdos
29. led 2020

@pabka Tak nemyslela jsem umět počítat peníze, ale právě to uvědomění, že všechno je za peníze, má to nějakou hodnotu, a jakou (že třeba ne malou), že je potřeba si našetřit, když něco chci, a že to není hned, apod. De facto takovou finanční gramotnost... Samozřejmě v 9 letech už asi něco z toho děcko ví, my jsme začínali v té první třídě, a to mi přišlo tak nějak adekvátní.
Jinak já si třeba 50 Kč týdně nemůžu dovolit, takže to je na každém podle možností, že. On si od začátku prvního ročníku (teď je v půlce druhého) z kapesného a s dopomocí příspěvků babiček našetřil už snad 700 korun (tím, že nemá za co utrácet a neví za co). To mi přijde slušné... A když potřebuju drobné, tak chodím k němu rozměňovat :D.

betelgeuzz
29. led 2020

Obě dcery - 2. a 4. třída dostávají od první třídy 20 kč týdně. Chodí se školou na bazén, kde je bufet, když jsem jim dala peníze s sebou, vždy to utratily. Teď jim dám kapesný a už přemýšlí, jestli si něco koupí tam, nebo radši ušetří. Občas nám koupí dárek k narozkám/svátku, ze školy nosí katalogy s knížkama, tak si z nich občas něco vyberou a koupí samy, nebo si koupí nějakou hračku v hračkářství - já jim nechci kupovat každou blbost, když si vzpomenou, tak si na to našetří. Je vidět, že o tom přemýšlí a už řeší, že si radši vezmou svačinu z domu, než utrácet v bufetu 🙂

kejt29
29. led 2020

Tak budu asi za blazna, ale dceri jsem zavedla kapesne ted ve 4 letech. Je teda rozumna, tak ji proste chci naucit hospodarit uz ted. Dostava 20,- tydne. Kdyz bude chtit nejakou hracku bude si muset na ni nasetrit. Tak uvidime, jak to bude fungovat 🤭

barulina
30. led 2020

Moje dcerka má u sebe pořád nějaké penízky. Převážně tak kolem 50kc. Když dojdou dám nové. Akorad že ona je utrácí za mě a za nenarozené ho brasku, pokud už utrácí. Taky má dvě velká prasátka, a t má plné, hazim ji tam kdy si vzpomenu.

dor
30. led 2020

Děti 9 let 3.trida dostávají 10 na týden. Také moc nemají kde utratit, tak si to spoří.

20190418
30. led 2020

Tak já mám malého kluka 5r, takže ten má teď chvíli kasičku jen na drobné, co najde na zemi nebo z vozíku. Ale az bude chodit do škol, tak bych mu chtěla dávat víc než pár korun, aby to už fakt mělo smysl a musel s tim opravdu hospodařit. Dávat 10kc týdne na jednu tyčinku a pak jim všechno kupovat mi moc nedává smysl. Takže moje představa nyní třeba 100kc tydne, aby si fakt rozmyslel, jestli si koupí nějakou tyčinku a colu nebo třeba nálepky, omalovánky a takové ty drobnosti, které často ukeca teď, když nakupujeme....a samozřejmě já už tyhle věci kupovat nebudu.

sudylichozrout
30. led 2020

@dor 10 Kc na tyden neni kapesne. Za to si nic nemuze koupit, tak se nedivim, ze to neutraci a "spori". A ani za ctvrt roku nenaspori na hracku. Podle me uz by mel mit takhle velky kluk nejake penize, za ktere si muze koupit dle sveho uvazeni nejakou drobnost. Cca 70-100 Kc/tyden. Jinak to nema smysl.

saaralota
30. led 2020

@sudylichozrout nemyslím si, že je to o výši kapesného... synovi je 8 let, kapsené nedostává, protože ho nemá za co nebo kde utratit. Sem tam dostane něco od babiček, má už od malička naspořeno asi 1500,- a leží mu to doma ve skříni... Chtěla bych mu dávat kapesné, aby se naučil hospodařit s penězi. Ale dokud nebude mít příležitost to utrácet, tak to podle mě nemá smysl. Ve škole kantýnu nemají, cestou do školy taky nemá žádný obchod... a jinam sám nechodí.

verdos
30. led 2020

@sudylichozrout Však to není o tom koupit si hned něco za těch 10 korun, ale naučit se třeba spořit, odložit tu potřebu něco mít, dobře si to rozmyslet, když těch peněz nemám tolik. 10 korun týdně za čtvrt roku je cca 120 korun. A věř mi, že za to se už dá něco pořídit. Třeba kniha v nějaké slevové akci, hra Plný kurník taky stála tak nějak... dá se toho najít hafo. Když chce dítě něco dražšího, tak prostě šetří půl roku. Nebo déle. O tom to je. Ne o tom, že si dítě bude za každý měsíc kupovat novou hru do počítače nebo xboxu (za 400 klidně). Nebo že si každý den bude kupovat brambůrky s colou... protože chce a má na to. Vidím mnohem větší smysl právě v té desetikoruně, než v té stovce.

sudylichozrout
30. led 2020

@verdos tak ale z te stovky muze udelat oboji. Cast si sporit a cast utratit za veci, ktete chce ad hoc. A to je dle meho ideal. Jen je treba ditko vest k tomz, ze nemuze vse utratit hned a ze je dobre neco odhazovat. Proto ma za me vetsi smysl tech 100 Kc nez 10 Kc.

verdos
30. led 2020

@sudylichozrout OK, vidíš to jinak. Podle mě dítě nepotřebuje neustále ukájet okamžitou potřebu něco mít a pořád si něco kupovat. Ale to je fuk, máte to tak nastavené, vyhovuje vám to, ok, nic proti tomu. Jen jsem ti chtěla vysvětlit, že 10 Kč smysl má (neboť jsi psala, že takhle malé částky smysl nemají).

petronelka20
30. led 2020

Mam deti 7 a 5 let a dostavaji kapesne 50kc tydne.