Podpořte petici pro návrat dětí do škol.

teru_k
11. dub 2020

Ahoj všem, můj syn mě poprosil, abych začala řešit, že nechce být pořád doma. Tak jsem se rozhodla založit svoji první petici a trochu ho podpořit. Petici najdete zde:

https://www.petice.com/petice_zoufalych_rodi_za...

Děti chtějí do školy, stýská se jim po kamarádech a mají nárok na kvalitní vzdělávání. Zavření škol do září nevyřeší problém, děti budou muset fungovat nějak i v létě.

Pojďme je podpořit a bojujme proti strachu a šíření paniky!
Děkuji za každou podporu či sdílení!

Tereza

P.S. Podepsat můžete, ikdyž nejste zrovna rodiče dětí školního věku.

pratensis
12. dub 2020

@marcicek84 Já si nejsem jistá, nakolik přesné jsou naše odhady, jak moje, tak tvoje. Jinými slovy, nakolik vůbec máme šanci to odhadnout... Čili můj odhad je taky jen dohad, ale pořád to vidím jinak. Chřipková sezona obvykle nastupuje až v lednu, takže tam nebezpečí nevidím. Pokud bude během léta docházet k šíření viru v populaci, ale ne úplně masivnímu, tak na podzim už ten virus bude značně oslaben (podmínkou toho je ale to, že mezitím dojde k promoření významné části populace). Zatímco když si ty dva měsíce před prázdninami virus děti hromadně popředávají, souběžně s tím do rodin, tak to už bude zase ten strmý nárůst jako před tím a je to na další karanténu. Protože nechat to takhle živelně rozjet se v mnoha zemích už neosvědčilo. Takže výsledkem by pak bylo, že na podzim bychom byli v podobném bodě, co teď: končící restrikce, volba, co dál, a přitom populace nedostatečně promořebá na to, aby už virulence viru byla významné oslabena.

marulu
12. dub 2020

Já totiž hlavně vidím problém v tom, že jak se rozjedou školy, tak se dá do pohybu celá společnost.

marcicek84
13. dub 2020

@marulu do skoly v rouskach je blbina,cele leto rousky rovnez,narod to proste nezvladne,je to pouze zbozne prani nekterych,jeden pekny den a kolik se rozdalo pokud a straznici odkryli jen spicku ledovce...takze ci rouska ma chranit koho se zacina mijet ucinkem,nejsme vychovani v dobe totalitni,poslusnost u nas nefunguje,
Jinak vir nez zacal masivnejsi sirit byl v populaci min 1,5 mesice,za 14 dni se dost omezil,jen zes o tom nevedela,byla jsi v klidu,ted o tom vis,tak 1,5 mesice budes jak na trni a budes ocekavat cerne scenare...

marcicek84
13. dub 2020

@pratensis vidis modelu a odhadu je vice,kazdopadne kdyz se me nekdo zepta co bych delala kdyby nebo co si kdo mysli ze v mem modelu bude problem,dokazu odpovedet a nejasnosti rozptylit.
A ty,co bys tedy delala ty ve svem modelu?Nechas zavrene skoly,firmy budou mit problem ze zamestnanci,jake mas reseni?A jake mas reseni,pokud by ta epidemie po zesileni restrikci zelila napr. v listopadu,jak bys to resila?
Vim presne co od vlady ocekavam a vim proc a diky tomu jsem schopna zhodnotit racionalne jejich cinnost,treba odhlednout od te hysterie a zkusit i neco vymyslet,ne jen neco odmitat bez reseni,to umi kazdy druhy v hospode u piva.

marulu
13. dub 2020

@marcicek84 já rozhodně nejsem jak na trní a nepodléhám panice a to ziju v poměrně vysokém riziku nákazy, přestože se chovám zodpovědně. Pokud národ nevydrží nosit roušky, tak to je mi nás líto, protože delší dobu budeme muset žít v různých omezenich a rouska je z toho asi největší banalita.Neni to o tom, že jsme nevyrostli v totalitě. Je to o tom, jestli jsem sobec, který jede jen na své pohodlí nebo jsem zodpovědná vůči sobě i svému okolí a jsem pro to ochotná něco obětovat. A věř tomu, že je to pro mě strašně těžké. Kdyby bylo na mě, dám děti do školy hned zítra, ale snažím se to vidět komplexně a je jasné, že pokud se rozjedou školy a lidé se vykaslou na roušky a další omezení, tak se k normálnímu způsobu života nevrátíme dlouho. A rozjetí škol není jen o tom být ve škole, ale musíš se tam nějak dopravit, přijdeš do kontaktu se spoustou lidí atd., proto si myslím, že školy by měly být jedna zposlednich věci, co se rozjede. Stejně tak, jako byly na začátku první stople. Ono stejně když se v nějaké škole objeví nákaza, tak se okamzite uzavře,akorat se uzavře jedna škola nebo jedno město, okres.. A ne celý stát.

pratensis
13. dub 2020

@marcicek84 Souhlas. Při zavřených školách před prázdninami (jde jen o 1.5 měs.) se dají otevřít firmy, úřady, obchody, cokoli snad kromě kin, divadel apod., kde sedí lidi dlouho v těsné blízkosti. To jsem ale už psala, prosím, mrkni, jestli jsi četla všechny mé příspěvky. Opakovala bych se. Nejlépe na etapy, po krocích, byť v omezeném provozu, ale dají. Řeší se, kam s dětmi, ale školy přece nejsou primárně hlídací zařízení. U nás ředitel vyhradil prostory pro provizorní dětské skupiny (10 dětí max.), maminky se střídají, vždy jedna hlídá, zbytek pracuje. Střídá se několik skupinek matek s dětmi. Řešení na podobný způsob by se určitě našlo leckde, byť šité na míru podmínkám (pronájem prostor i mimo pracoviště atd., na ten měsíc a půl je jakékoli provizorní řešení snesitelné, když zajistí aspoň částečný provoz). Klíčovějším zaměstnancům a zaměstnavatelům může pomoci v zajištění stát. Podstatné je udržení nízkého počtu dětí ve skupince a že se budou potkávat jen spolu Možným krokem by bylo i vyhlásit prázdniny od června a zahájit školu v srpnu, pořád jistější než v půlce května. Jinak jsem dost přesvědčena, že v mém modelu, jak to nazýváš, už epidemie v listopadu fatálně nezesílí. Je to dáno tím, jak se víry obecně při epidemii chovají - po počátečním prudkém nárůstu jim ubývá hostitelů a začínají si je šetřit, jiné chování by pro ně pak už bylo nevýhodné. Čili k nárůstu nemocných dochází, ale pomaleji, což je zrovna u covidu to, co je hlavně cílem.
Upřímně, celkově tvůj dotaz úplně nechápu. Co tedy ty víš přesně a proč? Já přece nic neodmítám, aniž bych nenabídla řešení. Hospodu u piva a hysteriisi prosím odpusť, ráda bych nadále diskutovala věcně a s respektem. Napsala jsem dvakrát a zopakuji potřetí: to že jsem pro odklad nástupu dětí do škol do září, není motivováno strachem z nemoci, ale tím, že vidím reálnou možnost optimalizovat průběh epidemie s obnovou normálního režimu a ekonomiky. V tvém navrhu vidím slabiny viz mě předchozí příspěvky.

pratensis
13. dub 2020

@marcicek84 Jinak jsem dodělala berana a dotvořila dětem zítřejší hledači velikonoční bojovku na zahradu, takže končím a k diskusi se vrátím nejdřív v úterý. Přeji krásné Velikonoce. 😉

pratensis
13. dub 2020

@marulu To o tom sobectví je naprosto přesné.

kuttu
13. dub 2020

@ilonne A co ty sestry a prodavacky??Taky slozily Hippokratovu přísahu???A vsichni ti ostatní lidé,co pracují??

ivaze
13. dub 2020

@drep Díky za koment ohledně věku zdravotníků. Přesně o tom jsem se bavila s naším pediatrem; který mimochodem celou dobu ordinuje. Je mu 56 a mezi kolegy patří k těm mladším. Kdyby takto uvažoval každý, tak do té práce nemusí za chvíli chodit nikdo. Učitelů si vážím, ale argumentovat tímto mi přijde opravdu hodně nedůstojné. Pak se asi nemusíme divit všem vtipum na učitelky.🙈🙈🙈

ivaze
13. dub 2020

@kuttu Ano, presne tak. A popelari, uklizecky, sanitarky v nemocnicich, lide zamestnani v domovech pro seniory...ti také skládali přísahu, že se že svého zaměstnání za žádnou cenu nehnou a budou ho vykonávat za vsech podminek...

ivaze
13. dub 2020

Celé to ne mě působí jako hledání důvodu proč školy za žádnou cenu ed nebo v lete otevřít nejde. Lespon to plyne ze vsech diskusi.
Učitelky jsou staré. Většina tříd je v podkroví nebo orientovaná do slunce, takže v létě se děti učit v zadnem pripade nemohou. Většina učitelek a děti je važně nemocných (nejlepe s poruchou imunity) a covid by pro ně měl fatální následky. To jsem netušila, že je to ve školství všechno špatně, včetně tedy těch imunitnich poruch na všech stranách. Asi si jdu vyhledat nějakou důvěryhodnou statistiku. Nezlobte se na mě, ale od učitelek, bych čekala lepší argumenty.

kuttu
13. dub 2020

@ivaze Taky to tak vnímám...v létě otevřít nechtěj,ze bude horko...kolik lidi pracuje v ochranných pomuckach a ve 30 st...a to podotýkám nestojí na místě,ale dřou fyzicky...a ze by děti kolabovaly v horku??Kdyz vidim,co dnešní mládež vydrží...skoly se prostě otevrit budou muset,jinak tady bude za chvili narod blbců...

ivaze
13. dub 2020

@kuttu Pokud tomu tak neni...Víš, mně to může být jedno. Mám malou dceru (necelé tři roky), která zatím chodí jen do dětské skupiny a já pracuji z domu a do září to "vydrzim" úplně v pohodě. Manžel pracuje celou dobu. Ale tyto všechny příspěvky mi tedy dávají šílený obraz o našem školství. Ta argumentace je hrozná. A někdo takový má "vychovavat" a mít vliv na moje dítě? Co takoví lidé bez nadhledu a logiky předávají ve školách dětem? Že je nejlepší knucet a sedět doma? A uvědomují si, že pro spoustu rodičů je to problém, že se v tomto ohledu neumějí dětem věnovat? Akorát si tím rozšíří rozdíly mezi dětmi vzdělaných rodičů a těmi ostatními a to už vůbec nemluvím o matkach samozivitelkach. Já mám před covidem respekt, jsem riziková skupina s diagnózou na celý život. Chápu obavy, ale nechápu tu histerii. A samozřejmě nehazim všechny do jednoho pytle.

shaun40
13. dub 2020

@blondynka400 Uvědomuješ si že bez učitele by doktor nikdy nebyl.Do té doby jse budete navážet do učitelů až nebude kdo učit.Otevřete oči nebyt důchodců učitelů tak kolabuje školství. Absolventi nechtějí učit.A proč?No proto že si ich nikdo neváži.A doktoři? Tak to je taky tlupa .Kvůli jednomu jsem skoncíl a málem na hřbitove.I mezi nimi jsou pěkne kvítka.A mimochodem se boji více než učitele. Pozavírali ambulance a máte smůlu nikdo vás neošetří. A nebo po telefonu. Asi tak.Fakt me to už štve jak se kydá na maminky na O ČR a na učitele.Seďte doma na zadnici věnujte se dětem. Choďte ven na procházky ,jezdete na kole .Nemusíte vymetat z nudy obchodní domy a nakupovat tisíc kabelek sto botiček a krabice šminek.A dětičky rádi ocení když nebudou muset trávit čas na zahrádce v hospodě a koukat na chlastajíci rodiče.Já normálne chodím ven do přírody jezdíme na kole a nemusíme mít roušky.Zítra pojede do práce 95% obyvatelů České republiky tak klid nezaměstnanost je pouze 5% a na O ČR je 11036 lidi .Tak se hoďte do klidu .I když jse vrátí děti v květnu do školy tak se neplánuje z velkým otevíráním provozoven.Všechno postupne.A restaurace tak ty to budou mít těžké spousta lidi tam kvůli obavě z nákazy nepůjde. Tak že návrat do normálního života nezávisí na dětech. Mé zaměstnanci automobilky bude stát přispívat i na dále 60% platu.A je nás takových více co jse z O ČR do práce nevrátí nemáme kam předpoklad je v srpnu kdy se rozjedeme pouze na 25%.Tak ta vaše ekonomika bude oslabena i na dále. A vůbec nezáleží na datumu návratu děti do škol.

marketa11112
13. dub 2020

Nepodepisu zadnou petici. Ted bych deti do skoly a skolky neposilala. Pro me je nejlepsi reseni ukoncit skolni rok,posunout prazdniny a poslat deti do skol od cervence ci srpna. Teplo virum nepreje.
Kazdopadne nechapu tu hysterii kolem noseni rousek. Vsude se pise,ze je dulezite noseni dodrzet. Lide jsou totalni hovada,kdyz to nedelaji. To je preci to nejmensi. To si fakt stale lide neuvedomuji,ze mohou nekoho zabit? Ale co, vzdyt uz byl stejne starej, nemocnej....tak to nevadi,ze jo.

kuttu
13. dub 2020

Hlavně se z toho neposrat..je treba si uvedomit,ze stát neni dojná kráva...na jiný nemoci umírá tisice lidi všude jinde a teď bububu covid...tak se zavřem doma a dáme si roušky...ja chapu dejme tomu roušku v obchode,na poště...ale co nechápu,je rouska v autě,na vsi,kde neni ani noha...kolik z Vás víte jak o roušku pečovat,aby měla smysl,a kolik z Vás to dělá ??Covid neni mor s 99 %úmrtnosti, víte kolik lidi umře denně v ČR i jinym způsobem??

mamio
13. dub 2020

@alcar právě že ten problém tam vidím dost velkej... Vozím dědovi nákup a jsem s ním ve styku. Takže kdyby byla nakažena chytne to stejně tak o jaké izolaci se bavíme???

mamio
13. dub 2020

@marcicek84 neboť právě v tom je to riziko 🤣neboť kdyby tvé děti byli prenaseci a ty to přenesla na rodiče kterým nakupujes, tak v tom vidím problém....

ilonne
13. dub 2020

@pratensis Pokud by se to dalo zorganizovat proč ne. Každopádně do půlky května je ještě měsíc a dost času. Už jen proto mi tyto petice (obe) přijdou zbytečne. Jen mi vadí ta neustálá potřeba rypani do učitelů.

shaun40
13. dub 2020

@ilonne Ano učitele si to odnesou.A doktoři ty budeme oslavovat a za co ?Lidi mají bolave zuby a nikdo ich nechce ošetřit.Všichni pozavírali ordinace .

marcicek84
13. dub 2020

@mamio a jak by se to stalo? Nakupy jim nechavam pred dvermi 🤦🏻‍♀️

ilonne
13. dub 2020

@shaun40 Ale on i ten doktor, který neordinuje, má důvod. Jak už jsem psala, tohle nekritizuji. Třeba nás zubař také zavřel, je mi 65 a určitě má své problémy. V případě akutního ošetření nás ošetří, ale jinak zavřel. Jen nerozumím tomu, že obavy lékařů lidé chapou, ale obavy těch starších učitelů už ne.

kuttu
13. dub 2020

@shaun40 Vsichni ne,moje normalne ordinuje...byla jsem vcera na prevenci...

marcicek84
13. dub 2020

@pratensis dle meho je tvuj plan nerealna demagogie. Mluvis o vecech,ktere stanou do konce toho mesice a v kvetnu maji prijit na radu skoly,takze co by se dle tebe melo pootvirat uz bude davno otevrene,tedy dle meho nazoru nemas zadny plan ani padny argument pro uzavreni skol az do zari,je to jen plan tveho vlastniho strachu a hysterie

marcicek84
13. dub 2020

@ilonne dr zavreli ale osetruji na zavolani,tot ma zkusenost

kuttu
13. dub 2020

@ilonne Jak tu nekdo psal,ty starsi učitelé at jsou doma,at si vezmou OČR...blbost,ze...muj 70 letej otec normalne chodí do práce...podle me tocneni o věku,komu by se nelibilo bejt pul roku doma,verim,ze se najsou i učitelé,kteří uz by do práce rádi šli, nehledě na tom,ze si neumim představit,jak to pak budou dohánět...rodiče nejsou učitelé,nemohou je suplovat do nekoncena,navic chodí ještě do své práce...

marcicek84
13. dub 2020

@kuttu to psala sama illone 😂😂😂 ale at jsou ti stari ucitele treba na nemocenske,ale za 60 procent 😜 to bys videla jak by se najednou nikdo ucit nebal 😜

shaun40
13. dub 2020

@kuttu U nás není žádný supl .Máme online výuky. Učitel je ve třídě a normálne učí píše na tabuli a dáva im úkoly ty to pak ofotí mobilem pošlou na email a dostanou známku.Je to jako kdyby tam seděli.

shaun40
13. dub 2020

@marcicek84 Ano nejhorší je ze i vyšetřují přes telefon.