Porucha pozornosti a základní škola. Jak jste vyřešili?

17. dub 2024

Ahoj maminky, určitě tu máte některá dítě, které má nějaké dys a k tomu poruchu pozornosti. Náš kluk měl odklad a šel do první třídy v sedmi letech. V poradně měl právě celkovou nezralost a problémy se soustředěním. Tak jsme dali do přípravné třídy. Tam se hezky dopekl v druhém pololetí. V první třídě nastaly problémy a museli jsme se denně učit. Nasadila jsem rybí tuk a po domluvě s učitelkou poradnu odložili do té třetí třídy. Známky měl celou dobu pěkné. Doma se učíme, matematika mu jde, v češtině se učíme i trošku dopředu, denně trénujeme diktáty, čtení, doplňování. Chodím s ním k soukromé speciální pedagožce, kde se dítě jeví jako nadprůměrný žák. Doma s ním s učením také nemám problém. Spíš se mu nechce a zapomíná kolikrát zapomíná na háčky, čárky. Sprchu jsem dostala na třídních schůzkách, kdy syn je nepozorný, neví, kde čteme a nejen u čtení, vypadá unaveně a mimo. Má stále problém s jemnou motorikou . Zkrátka, co ho doma nenaučím, to ve škole neumí. Do poradny půjdeme, ale mám hrůzu, co nás čeká v té poradně. Jestli vůbec takové dítě může chodit do běžné ZŠ, čím bude starší a učení těžší. Popřípadě jaké individuální plány se dávají?

jahodi
19. dub 2024

@tereza0111 úžasný přístup

pampelina18
20. dub 2024

Klid, jsem to samé, ale dřív se to neřešilo, prostě pětky z diktátu jedničky z básniček a slohovek no a mám normálně maturitu atd... Dcera je celá já... 😂 Prostě on do toho vyzraje. Učitelku bych naopak spražila, pokud máš papír o těch poruchách, pokud ne tak si ho zaříd

pampelina18
20. dub 2024

Ještě si můžeš zařídit v dnešní době asistentku

andelka
20. dub 2024

@pampelina18 to si představuješ poněkud jednoduše. Zarid si.. Rodič si papír a AP jen tak nezařídí. Záleží na úvaze a doporučení PPP/ SPC. A v dnešní době se s nimi spíš šetří ( bohužel).

pampelina18
21. dub 2024

@andelka tak asi jak kde, u nás má AP každý třetí 😂 nám byla nabídnuta již do MŠ a to je jen zbrkla 😂

andelka
21. dub 2024

@pampelina18 je to jak kde. Můj nejmladší má taky AP, na dva roky rovnou, v MŠ. SPC bylo dajne, ještě jsme ani nechodili na logopedii ( nebylo místo), tak jen podle toho co napsala školka a z jejich vyšetření. U nejstaršího zatím v PPP taky nebyl problém s prodlužováním ( teď už si myslím, že nedostane). Ale v reálu v práci vidím,že už se začínají trochu cukat. AP máme na školu s více než 400 dětmi 5. A u dvou to vypadá,že možná neprodlouží doporučení.

dashyyy
22. dub 2024

@pampelina18 moje dítě učitelka dohnala k úvahám o zbytečnosti bytí na světě.. ne každý to svoje ,,jsem jiný" rozchodí jen tak.. nebo vyzraje, jak ty píšeš.. a já teda neznám nikoho, kdy měl PO3 s AP jen na zbrklost, tak asi jak kde.. u nás se AP teda na požádání nerozdávají

pampelina18
22. dub 2024

@dashyyy je to jak kde, švagrová má totálně zaostalou holku a chodí normálně do ZŠ, prý do speciální to není. My jsme byli v ppp a tam nám hned řekli, že si máme zažádat o AP , že je zbrkla a má poruchu pozorností a že kdybych chtěla, tak napíšou i doporučení na spesl školu 😂 což mi přišlo už moc. Ale ok, PPP nám trvala 10minut 😂. Když jsem byla řešit do ZŠ odklad tak nám řekli, že u nich má každé třetí dítě svoji AP tak že klidně může jít do ZŠ a mít Ap. Což jsem odmítla, potřebuje jen dozrát.

dashyyy
22. dub 2024

@pampelina18 to je ale fakt hodně smutný.. jsou na tom pak bité ty děti, které tu pomoc fakt potřebují.. u nás teda ani omylem, kluk má ,,jen" PO2 a asistent ani omylem, však oni ho musí podložit dg, to pak mají všechny zbrklé děti opravdu PO3, na specku snad i PO4 ne?

ninive211
22. dub 2024

@zuzkasim Já jsem strašně zvědavá na syna, taky má dg poruchu pozornosti, dle vyjádření klin. psychologa i kompenzvanou VD a některé rysy AS (ale AS jako takový řekl, že to fakt není, není to úplně "Sheldon", jen v něčem je svůj). Je nadprůměrně chytrej, má rozhled, v mnoha věcech je napřed. třeba mmatika ale třeba grafomotorika hrůza, malování hrůza. Děsím se psaní. Teď jsme byli na zápisu, byl tam jeden na jednoho s paní učitelkou ve třídě a bylo vidět, že ho strašně rozptylují ty obrázky po stěnách - písmenka, číslice a jiné "pomůcky", co tam visí...prostě mega rušivých vlivů na mě i pro běžného prvňáčka, natož pro někoho, kdo má poruchu pozorosti. Jsem nakonec ráda, že nám do 1.třídy schválili AP (v MŠ měl 3 roky PO 2 hlavně z logo důvodů a podpůrnou hodinu se spec.pedagožkou navíc, v rámci individuálního programu jen s učitelkou pracuje dobře, ve skupinách je to horší), i když já se tomu bránila zuby nehty, ale vidím, že o bude potřeba, on je chytrej, ale prostě občas myšlenkama "utíká" a to, že nebude ve konci 45minutové hodiny vědět, která bije, je téměř jistota.

veruuu_kubesovic
22. dub 2024

@pampelina18
Kde, kdo? Nám ji třeba na kombi vadu u dcery (VD, ADD a diabetes 1.typu) odmítli dát, že má "jen" cukrovku a jak si ti jako predstavuju??? Jednalo se o SPC pro tělesně postižené, kam bohužel spadá i diabetes...

zuzkasim
22. dub 2024

@ninive211 Zkuste si sednout s paní učitelkou a vysvětlit jí problém, zda by šla i výzdoba třídy lehce přizpůsobit... Pokud víte, která paní učitelka bude dítě mít už dopředu, bylo by ideální to s ní probrat co nejdřív. Kolikrát na tomhle učitelky pracují o prázdninách, tak aby měla dost času si to promyslet. Někdy stačí dát ho sednout na místo, kde toho před ním tolik rušivého není. Na něco si dítě musí zvyknout, teď to bylo vše nové, děti u nás u zápisu taky častou koukaly, jak v tom budou denně, už to bude okoukané🙂 Věřím, že to vše zvládnete, nebude psát, jak když tiskne, ale bude se snažit v rámci svých možností a při nejhorším zkrátka nebude mít z psaní jedničku, však na tom svět nestojí.

ninive211
22. dub 2024

@tereza0111 To se strašně hezky čte, že s novou paní učitelkou jste se takto naučiili spolupracovat. Já si myslím, že syn bude něco podobného, jako je vaše dcera. Taky ho hned zaujme kdejaká blbost na stěně, pak se "zakouká" a bude mimo". Občas to má i starší dcera, že je mimoň, u ní ze srandy říkám, že tu poruchu pozornosti má taky, v první třídě, kdy tam měla ještě kamarádku z MŠ, než ta se přestěhovala, ale akorát nediagnostikovanou 😀 A není to teda v takové míře. Co se toho hodnocení týče-taky nosí jedničky, když s ní něco doma trénujeme, tak super. Ale párkrát donesla špatnou známku, byl to nějaký test, který sice procvičovali ve škole, ale explicitně se rodičům neřeklo, že na to bude písemka, takže doma jsme se na to znovu nepodívali...a holka doma neřekne, pokud to z ní vyloženě nevytáhnu, že jí něco nejde, že něco nechápe. To se pak zjistí, až dostane pětku ze slovních druhů. Taková ta příprava, kdy dopředu víme, že se něco bude psát, je hned o něčem jiném...

dashyyy
22. dub 2024

@ninive211 u nás takhle pět let.. nesmí sedět u okna a nesmí mít vedle ani kytku.. pracovní prostředí se muselo osekat fakt na holé zdi 🙈

ninive211
22. dub 2024

@dashyyy O tom oknu jsem právě uvažovala, že asi nebude úplně vhodné, aby u něj seděl. Zároveň ale asi ne někde vzadu, že by měl před sebou pohled na celou třídu, kdo co zrovna dělá. Prostě tak cca druhá, max. třetí lavice, bych to viděla (první přenecháme drobným hodným snaživým holčičkám 🙂 ). Ale ona si je paní učitelka většinou stejně nějak přesadí, alespoń ta u dcery mám pocit přesazuje pomalu co dva měsíce 😀 Mám problém, s kým vlastně dcera zrovna sedí...

dashyyy
22. dub 2024

@ninive211 jo my taky, vpředu sedí spíš děti, které nosí brýle.. nebo u nás to tak je.. F. sedí ve 4. lavici ale bez kytek a ideálně oken, jinak neví ze školy nic 😀

ninive211
22. dub 2024

@dashyyy Já odjakživa seděla právě v 1.lavici, byla mi souzená-jsem malá a ještě jsem byla brejlatá, takže to bylo jasný 🙂