Povinna skolni dochazka v zahranici

justy
4. říj 2007

Ahoj , je tu nekdo , kdo zije s detmi ve skolnim veku v zahranici ?Jak to mate s povinnou skolni dochazkou , pokud maji obcanstvi CR ?

stefanie83
23. dub 2017

@garfie Jůů, vy jste v Japonsku? 🙂 Já bych řekla, že záleží na tom jaké jsou kladené nároky na děti. Například, já začala chodit do školy ve Francii a neuměla jsem ani kváknout. Nijak jsem to nevnímala ani nestrádala, domlouvala jsem se rukama nohama a jazyk jsem se za krátkou dobu bez problému naučila. Čím mladší děti, tím se cizí jazyk rychleji naučí a pochytí. Jestli to tvoje děti baví a škole či učitelům to nevadí, že začínají od nuly, tak bych se nebála 🙂 A češtinu byste se učili doma?

garfie
23. dub 2017

@stefanie83 Ano, v Japonsku 🙂 Už jsme tam žili bez dětí a teď to vypadá, že bychom mohli znovu. Moc jsi mě s tou Francií potěšila, protože já bych je ráda dala do japonské školy. Zároveň z toho mám trochu obavy, protože není jisté, jak dlouho tam budeme, takže přechod zpátky by mohl být těžký, no je to dilema. Češtinu bych asi učila doma.
Když jsem byla v Japonsku, tak jsem doučovala jednu malou Ukrajinku, chodila do japonské školy cca čtyři roky...a hlásila se na střední jazykovou-kombinaci angličtina-čínština. Když si představím, že jednou bude perfektně mluvit japonsky, čínsky, anglicky, rusky a ukrajinsky, tak jí fakt závidím!!

chris_n
23. dub 2017

@garfie my jsme v Nemecku. A pokud tu vydrzime, tak holky budou mít ve skole myslím 2 cizi jazyky. Takze by to bylo nakonec cestina, nemcina jako hlavní "materské" jazyky. K tomu jako první cizí jazyk anglictina a pak druhý cizí jazyk dle volby... no musím říct, že jestli budou sikovné a pujde jim to (jakoze starsi ma naslapnuto k tomu, mít talent na jazyky po tatínkovi), tak jim faaaakt zavidím.

martinasip
24. dub 2017

Holky neni nad to umet cizi jazyky, mluvim nekolika a ja kpise grafie cim mladsi dite tym rychlejsi se uci protoze nepremysli, nepreklada si to v hlave jak starsi deti a uci se cizi jazky prirozene jak matersky 🙂

stefanie83
24. dub 2017

@garfie Ještě dodám k tomu přechodu. Do základní školy v Česku jsem začala chodit až od 5. třídy. Jediné co se mnou mamka před tím procvičila a musela jsem se to prázdninách naučit, byla čeština (gramatika) ze sešitů "Opakuji si o prázdninách". Stačilo to. Jinak když jsme byli v cizině, tak na mě mamka neustále mluvila česky a měli jsme i české knížky atd. V ČR jsme byli jen 3 roky a pak zase cestovali. Já se sem opět vrátila v 19 a v běžném čase vystudovala vysokou.
Myslím si, že i kdyby jste tam nebyli dlouho, ber to jako že tvoje děti jsou na delším jazykovémtáboře nebo tak nějak 🙂 ta zkušenost je k nezaplacení!

Jen pro zajímavost,potkala jsem se s jedním pánem co v Japonsku přednášel o sklářském umění a měl tam sebou rodinu,
myslím 2 holčičky. Ta mladší tam pochytila i místní dialekt, kterým mluví už jen staří lidé,
tak říkal, že to bylo docela vtipné 🙂

Držím vám všem palce a moc vám fandím! 🙂

yellowbanna
24. dub 2017

@stefanie83 to je super. Mě vždycky fascinuje, když se potkám s někým, kdo je na té pomyslné "druhé straně", tedy byl bilingvně vychovávané dítě a hrozně mě ta zkušenost zajímá. Zvlášť, když se ukáže, že má perfektní češtinu (a další jazyky) a že má vztah k Čechám. To se mi pak chce vzít toho člověka s sebou a objíždět s ním všechny ty rodiče, co si stěžují, že jejich děti nemluví česky a nemají k češtině vztah a říkat jim: "Vidíte, že to jde?!" 😀 Ale já mám drobet profesionální deformaci 😀 😀

mmmk
24. dub 2017

@yellowbanna A co tvuj nejstarsi? Umi cesky cist?

stefanie83
25. dub 2017

@mmmk Mám pocit, že se v tomhle věku teprve číst učí 😉 Jinak k tématu, maminky co jste takto v zahraničí, hlavně na kratší dobu, co všechno jste musely vyřizovat kolem školství v ČR?

mmmk
25. dub 2017

@stefanie83 Nasi synove jsou stejne stari, oba v prvni tride. Muj syn uz cte plynule obema jazyky, tak me zajimalo, jak to je, kdyz je jeden z jazyku anglictina, protoze tam je ten zpusob cteni vyrazne jiny nez v cestine nebo nemcine.

garfie
25. dub 2017

@stefanie83 Děkuju moc, to jsem potřebovala slyšet, úplně jsi mi vlila energii do žil!! 🙂
Ono možná ještě závisí, jak moc je dítě společenské, pro nějakého introverta to asi bude těžší....

emy22
25. dub 2017

@mmmk syn umí číst i psát v angličtině a češtině dobre to rozlišuje a problém mu to nedělá, ale my se sním učily už od 1 třídy takže si hodně mákl, ale je to pro jeho dobro.

emy22
25. dub 2017

@yellowbanna tak se po dlouhé době vracím k tomuhle příspěvku, protože jsem si uvědomila, ze my chodíme na přezkoušení na soukromou zakladku takže proto si řekly o tu 500,-

mmmk
26. dub 2017

@emy22 jj, díky. My aplikovali genetické čtení, nijak jsme nezasahovali, jen odpověděli na dotaz, co je třeba š, č, ř atd. Na ě si už přišel sám. Takže k mému velkému překvapení téměř souběžně čte v obou jazycích. Taky jsem se právě připravovala, jak ho to budu učit. Samozřejmě mezery se najdou ve slovní zásobě, tam na tím děláme. Slova jako line, plane, tká, se asi v mluvené češtině tolik nevyskytují 😀
Každopádně kmenovou školu nemáme a nemáme ani zájem. Z vlastní zvědavosti se zajímá o historii. To asi málokterý prvňáček ví, kdo byl Karel IV., velkomoravská knížata, Keltové nebo co byla hradiště 🙂

stefanie83
26. dub 2017

@mmmk Tak to jo, omlouvám se, přečetla jsem si to trochu jinak 🙂

yellowbanna
27. dub 2017

@mmmk ano, Toník čte vlastně ve třech jazycích. Česky a italsky se naučil sám, přesně, jak to popisuješ ty a anglicky teď ve škole. Zatím jsem nezaznamenala žádný problém, občas se zeptá, jak se co čte, když v anglické knížce narazí na slovo, které nezná (každý den nosí domů ze školy takové knížečky, které má za úlohu přečíst) Teda v této fázi to mají asi spíš číst víc rodiče s dětmi, ale to už dávno nepraktikujeme 😀 Teď se "rozečetl" i jeho mladší bratr, taky úplně sám a teď v necelých pěti letech je schopný pomalu přečíst souvislý kratší text jak česky, tak italsky. Někdy s mužem jen zíráme 🙂
To s tím zájmem o historii je super, u nás jedou spíš mapy, státy a vlajky...

@stefanie83 vyřizovat ohledně školství je potřeba vlastně "jen" zápis do první třídy. A pokud pak nejezdí dítě na zkoušky, tak potom už nic. Posílá se přeložené vysvědčení do kmenové školy. Někdy ani nemusí být přeložené. Toť vše.

stefanie83
28. dub 2017

@yellowbanna Děkuji! 🙂

mmmk
28. dub 2017

@yellowbanna Jj, nase prostredni se taky rozecetla. Taky me prave prekvapilo, ze jede i cesky i nemecky, aniz by ji kdo vysvetloval, co je co. Lamali nas, at ji dame do skoly uz letos, jenze je srpnova, sla by cerstve petileta (musela by jezdit mj. autobusem pres cele mesto). Ona potrebuje dozrat trochu socialne i dusevne (vytrvalost, koncentrace, smysl pro povinnost - tohle potrebuje cas).
Vlajky frci taky. Bohuzel to nefrcim ja, tudiz chybi kontrolni mechanismus😂

sail
19. kvě 2017

@garfie Ahoj garfie, řeším něco velmi podobného. Přemýšlíme, zda na pět měsíců nezajet na Nový Zéland, a máme podobně staré děti (bude jim 6 a 10 za rok, kdy chceme jet). Ještě teda bude jedno 2,5leté... no a jde právě o to, co a jak. Jestli má cenu je "stresovat" vhozením do anglicky mluvící třídy (navíc "jen" na pět měs.), nebo radši uhrát domácí vzdělávání (já tam pracovat nebudu).
Mladší dcera je moc šikovná, hezky vyslovuje a je dost chytrá. Věřím, že ta tu školu kdyžtak dožene, beztak bude umět za rok číst, už teď v necelých pěti umí většinu písmen. Starší je trochu nepozorná a teď ve škole trochu musíme dohánět, tak nevím. Kdy vám to tam začne, letošní září? Jsem moc zvědavá na zkušenosti. Jinak Japonsko je super, byla jsem tam tedy jen jednou na dovolené, ale chápu, že se vám tam líbí... my proti tomu na NZ nebyli nikdy a chceme to prostě zkusit.

garfie
21. kvě 2017

@sail Ještě pořád nevíme datum (a zatím vlastně ani 100% jestli vůbec pojedeme), já bych tu anglickou třídu možná zkusila+je učila doma 🙂. Máš to o to jednodušší, že je tam angličtina úřední jazyk, já ještě k tomu navíc zvažuju, jestli je nedat do japonské školy 🙂
Existuje i možnost, že pojedeme jen na kratší dobu, něco přes půl roku-v tom případě bych se na školu asi taky vykašlala a učila je doma.
Čemu bych se chtěla vyhnout (a co vypadá, že se tě asi týká) je první třída tam, myslím, že je dobré, když ten školák nastoupí zároveň s ostatními a vytvoří si trochu školní návyky a podobně...a taky bych tedy prvňáka učit doma nechtěla, hlavně kvůli písmu, škrábu jako kocour 😀
Určitě budu informovat o zkušenostech!!

sail
5. čer 2017

@garfie No, mně se ta první třída taky nelíbí. Spíš kvůli kolektivu, školní návyky by zrovna u této povahy nemusely být až tak problém. Je to taková ta vzorná holčička 🙂 Problém je, že pak musím nastoupit do práce. Asi by mi nedali 5měsíční neplacené volno...