Rodičovská po práci v zahraničí

kukujda
12. led 2015

Ahoj holky, pracovala jsem v zahraničí a během doby, kdy bych brala rodičák manžel bude odjíždět pracovat do zahraničí. Jste v podobné situaci? Když jsem se ptala poprvé, řekli mi, že na rodičák má právo vlastně každý kdo má občanství a rodí v ČR. Teď mi paní na sociálce dala štos papírů, kde mám dokazovat kde bydlím, kde žiju, kde žije manžel a plno dalších otázek včetně toho, co máme za zájmové aktivity, kde by nám mohli potvrdit, že pobýváme v ČR. Přijde mi to fakt neuvěřitelná buzerace, která je jen proto, že moje poslední zaměstnání bylo v zahraničí - a teĎ má stát potřebu nás sledovat?
Máte to některá taky tak? Nebo jste některá ze sociálky, abyste mi vysvětlily, o co jde? Díky moc

luciebx
12. led 2015

@kukujda ono hlavne zalezi zda ty jako rodicka neminis jen do cr dojet porodit pobrat porodny a pridavky a valit zpet do zahranici. Takze podle me pokud si ted v cr na stalo.,, po porodu budes v cr tak by socialce mohlo byt jedno zda manzel dela v cr nebo v cizine.

kukujda
autor
12. led 2015

@luciebx No, vidíš, a není. Já přijela v listopadu, protože jsem měla ukončenou pracovní smlouvu, přihlásila jsem se na pracák a tam budu do porodu, který bude v čr.. A stejně do toho ryjou. Přijde mi to nenormální, když na tu dávku mám nárok tak jako tak... Asi nejsem dost opálená na to, abych dostala prachy bez ptaní :-/

kukujda
autor
12. led 2015

@luciebx Mimochodem, o porodné ani nežádám, mateřskou po nich nechci, nic zvláštního..

j.a.n.i
12. led 2015

@kukujda No, to není tak jisté, že máš nárok tak jako tak, protože primárně má dávky vyplácet země, kde je místo zájmu rodiny, což se povětšinou bere země, kde někdo z rodiny pracuje, takže se taky může stát, že budete muset žádat v zahraničí.

tarra27
12. led 2015

@kukujda já si myslím, že pokud máš trvalý poby v čr, tak i kdyby manžel na krásno pracoval mimo čr, tak nárok máš...navíc kde je v zákonu stanovená hranice, jak dlouho musíš být mimo čr - i kdyby na dovolené..... když jsi na rodičáku??? proč by jsi nemohla 3 měsíce být na prázdninách s deckem pryč....a o rodičák si zažádej, co by ne....pokud jsi dřív chodila v čr do práce, odváděla danně atd....tak co.

Já bych jim teda o manželovi nic nevykladala z vlastní vůle - pro ostatní, kdo to čtou a řeší.....a jinak..dnes si seženeš kde jaký potvrzení, že chodíš na volejbal atd....a hlavne jakmile máš trvalý pobyt, nechápu, co řeší.....

i když se tady zase ozvou, jaký je to podvod, ale vůbec třeba v rámci EU proč by jsi nemohla pobývat jinde s manželem a zase v čr....nekdo to tak má. I když manžel pracuje mimo čr, tak přece mužeš jezdit za ním.... a kde je v zákone hranice doby, jak dlouho tam mužeš být? at Ti to ukážou.....vždyt v závěru nekdo má manžela v nemecku nebo rakousku a on dojiždí domu....na víkendy třeba....

tohle vysír....nechápu....navíc vůbec pokud jsi v čr pracovala.....a ted čtu, že poslední zamestnaní máš v zahraničí...no....to je asi jiná, nicméne stejne si myslím, že pokud máš trvalý pobyt v čr, nárok máš mít......vždyt nárok mají i ty, ktere vůbec nepracovaly.....tak proč ne ty....

kukujda
autor
13. led 2015

@j.a.n.i No, vzhledem k tomu, že dostáváme podporu v nezaměstnanosti, centrum zájmu máme normálně čr a nikdy jsme nemuseli nic dokazovat. A v době porodu nikdo v zahraničí pracovat nebude, Poslední práce v zahraničí byla 4 měsíce zpátky.
@tarra27 No právě, já jsem se jich i ptala, jak dlouhpo můžu manžela navštívit, tak to že mi neřeknou. takže si myslím, že žádná není a cucají si to z prstu.Jinak jak manžel odjede a začne pracovat venku, tak to nahlásit samozřejmě musíme. A co se týká těch zájmových aktivit, tak fakt žádné nemám. Jednu dobu jsem měla kartičku do knihovny, ale co mám čtečku tak tam nechodím.
A co se týklá té poslední práce v zahraničí - prostě to tak vyšlo. Stavěli jsme barák v čr, vydělávali na něho v zahraničí a přijela jsme už těhotná,, takže mě nikdo nezaměstnal. Každopádně odteď žiju v čr a basta, tak nevidím důvod, proč bych neměla nárok. Je tam podmínka bydliště a péče o dítě a t onmormálně splňuju tak nechápu, proč bych měla hlásit kde si nechávám dělat manikúru 😝

marketnieuw
13. led 2015

@kukujda Nemas pravdu, na rodicovsky prispevek nemas automaticky pravo.
Navic, zadny "trvaly" pobyt uz neexistuje - respektive bere se takovy, kde se trvale zdrzujes (tzn. kde mas zamestnani, zdravotni pojisteni, detskeho lekare atd. pripadne i toho manzela). Takze pokud se opravdu trvale zdrzujes v CR, tak bys nemela mit problem to dokazat a nevidim duvod se citit buzerovana.
Je totiz spousta lidi, kteri by toho chteli zneuzit - kteri ziji v zahranici a chteli by prispevek v CR.

tarra27
13. led 2015

@kukujda taky si to myslím...a trvalý pobyt existuje, neexistuje už přechodný.....kam chodí pošta??i v papírech na úřadech se vypisuje trvalé bydiště....i podle trvalého bydliště jsi spádově do nemocnice...a nemusí tě vzít jinde....

já si myslím, že jednou jsi občan čr a i když by jsi šla bydlet nebo si přivydelat na čas jinde, tak se přece mužeš kdykolvi vrátit.....a i kdyby jsi měla manžela v australii a občas za ním jela, není důvod, proč by jsi nemohla mít trvalý pobyt v čr...

a podle mě to vys...tak trochu je.....ze strany uřednic.....

drž se a at Ti to dobře dopadne....a nedej se. Podle mě není stanovená lhuta jak dlouho musíš být pryč a zase se vrátit....a není ani danné, jak často chodit na kontroly....jednou za rok by to asi chtelo s deckama, ale jako dospela ti řeknu, že já nebyla u sve obvodní snad 8let......

marketnieuw
13. led 2015

@tarra27 mas pravdu, trvaly pobyt v tomto smeru existuje, ale chci rict, ze i kdyz ma clovek zijici v zahranici stale jakysi "trvaly pobyt" v CR a ma ho i napsany v obcance, tak to jeste porad neznamena, ze se na nem zdrzuje a ma automaticky narok na rodicovsky prispevek

kukujda
autor
13. led 2015

@tarra27 No, ono nejde o nic jiného než o to, že nechápu, rpoč bych měla něco dokazovat, když to není relevantní. By mě zajímalo, kolik jiných mamin se ptají, do jakých kroužků chodí a kde mají děti lékaře. Já to mám vše v čr, dokázat to není problém ,ale proč bych to vůbec měla dokazovat. Krom tohotaky nechápu, když jsme v EU, co je za problém v tom, že beru dávky z jednoho státu a jsme v jiném? Taky jsem odváděla daně ve Skotsku a pak jsem odjela do čr a další měsíc mi platili pojištění (a to nemluvím o tom, že jsem dostala podporu taky v čr)
@marketnieuw

snehurka845
13. led 2015

@kukujda nejde o nejak e dokazovanie,ale,ked budes ziadat orodicak,vyplnujes aj udaje omanzelovi.A akmanzel pracuje v zahranici,budes musie tziadat o rodicak tam.

tarra27
13. led 2015

@snehurka845 to si nemyslím.......když si bude brát rodicak sama na sebe....vždy nikdo už neřeší zda jsou spolu nebo ne....můžou byt vzati ale manžel může byt v cizině a ona klidně doma v ČR.....vůbec když ma v ČR trvaly pobyt.....a v závěru každá žena ma právo rodit i navštěvoval lékaře kdekoliv....

j.a.n.i
14. led 2015

@tarra27 Ale resi, do zadosti se vyplnuje i info o otci ditete...

takarazestinusakur
14. led 2015

@marketnieuw ne "trvalý pobyt" máš dokud nevrátíš osobně na úřadě občanský průkaz a neponecháš si pouze pas. To jsem udělala já, zrušila jsem trvalý pobyt, abych mohla zrušit zdravotní pojištění (nechtěla jsem jen přerušovat) To, že se v místě trvalého bydliště nezdržuješ je tvoje soukromá věc, nemáš povinnost být na něm k zastižení 😉 máš povinnost ho mít pokud žiješ na území ČR.

@kukujda pokud budeš rodit v ČR, budeš tu bydlet a vychovávat svoje dítě, tak bys na rodičák měla mít nárok a to, že je tvůj manžel pracovně v zahraničí by na to nemělo mít vliv, každopádně tě asi čeká víc papírování, vzhledem k tvému poslednímu zaměstnání a odvádění daní v jiném státu, i když v EU. Jakási "buzerace" ze strany úřadů asi existuje, nicméně neuděláš s tím nic, jsi v situaci, kdy "ty chceš něco po nich (státu)" takže asi ti nezbude nic jiného, než si to nechat líbit...

kukujda
autor
14. led 2015

@takarazestinusakur No, už jsem se s tím pomalu smířila, ale přijde mi to fakt postavené na hlavu 😅

lenkavd
14. led 2015

@kukujda manžel i když se zdržuje hlavně v ČR má pracovní smlovu v zahraničí. U prvního to nikdo neřesil, u druhého už ano, ale paní byla hrozně milá a nebylo to nijak tragické. Vím, že volali dětské doktorce a pak i do mé práce, toť vše.

tarra27
14. led 2015

@lenkavd a ty máš práci na dobu neurčitou? a manžel je čech? Možná budeme řešit podobné věci....

ono ale v závěru ze zákona není danné, ke komu musíš chodit, ty i kdyby jsi žila s manželem v čr, tak mám právo vybrat si lekaře...nikdo tě nemuže nutit ke konkretnímu....

@kukujda taky mi to přijde na hlavu, pokud máš trvalý pobyt v čr....

lenkavd
14. led 2015

@tarra27 ano, oba jsme češi a já mám na dobu neurčitou.
Mně nikdo ke konkrétnímu nenutil. Jenom se jí ptali, jestli tam s dětma pravidelně chodím a zda po narození byla u mne doma. Toť vše.

tarra27
14. led 2015

@lenkavd jsem zvedava, pokud to budeme řešit, jak to bude u nás...ale to je dlouho doba....

lenkavd
14. led 2015

@tarra27 podle ne je tohle hodně o lidech, protože co jsem pochopila tak žádný jednotný systém nefunguje. Ale možná se pletu.

tarra27
14. led 2015

@lenkavd taky si myslím....nekdo delá problémy a nekdo ne...

manžel pracuje v zahraničí a já mám rodičák...přemýšlíme o teřtím mimi....samozřejme jsem často s ním v zahraničí, ale lékaře - kam teda nechodíme nijak často, neb nepotřebujeme ťuky ťuk....máme v čr...oba máme trvalý pobyt v čr....a já mám práci na dobu neurčitou.....tak jsem zvedavá....my jsme v zahraničí jen kvuli manželovi a plánujeme se vrátit, až by mely jít deti do školky před školou a do školy....a já chci nastoupit zpet do práce tam kde jsem byla.....ted jen že mel příůežiost, tak tho využil....že to zkusí, neb až budou chodit deti na základku, tak už by to bylo komplikované.....přecházet na zkoušku do jine zeme je nesmysl a on by se s náma skoro nevidel....

marketnieuw
14. led 2015

@takarazestinusakur ja vim. Vsak prave - ja napriklad trvaly pobyt v CR stale mam. Ale trvale ziju v Belgii, takze na rodicak v CR samozrejme pravo nemam.... Prave proto rikam, ze "trvaly pobyt" ti nezarucuje pravo na rodicovsky prispevek. Mne to jako buzerace neprijde.

@kukujda problem je v tom, ze bys treba taky mohla pobirat davky i v CR i ve Skotsku, proto se resi misto zajmu

lenkavd
14. led 2015

@tarra27 těžko říct...
Já jsem trvale v ČR, manžel je cca každý druhý týden všední dny v zahraničí, protože má na starosti půlku Evropy, takže u nás je to jasné. U tebe těžko říct, jako správně by jsi nárok mít neměla, ale teoreticky by to projít asi mohlo.
Já tu ochranu chápu, proč někomu platit rodičák, když v čr nežije. U tebe mi to osobně přijde tak napůl, ale já nejsem ta, co to posuzuje...

tarra27
14. led 2015

@lenkavd ale víš co, já nikdy mimo čr nepracovala a taky jsem vždycky pracovala a odvádela danně v čr...platila si sociání i zdravotní.... 8 let a pak jsem otehotnela....plus to co jsem psala dřív....moc nechápu, proč bych nemela mít nárok....kdybych pracovala a odvádela danně jinde, ak neřeknu...ale máme vše v čr, i lekaře...nikde jinde nepobírám příspevky - ono taky kdo ví zda bych mohla, když tady trvalý pobyt nemám - mám ho v čr a nidky jsem nepracovala tady....a ani je pbírat nechci...

lenkavd
14. led 2015

@tarra27 jako ať se ti to líbí nebo ne, tak rodičovský příspěvek je určen pro občany trvale žijící na uzemí ČR, což vy prostě v tuto chvíli nejste. Není to o tom, jestli jsi platila daně nebo ne.
Já neříkám že s tím souhlasím, ale tak to je. Já osobně bych to občanům ČR jako je tvůj případ klidně platila, ale naopak přestala bych to platit cizincům včetně slováků, protože to mi vadí hodně.

tarra27
14. led 2015

@lenkavd no uvidíme...

mischel26
14. led 2015

@kukujda ahojky, tak já jsem to měla úplně stejně či podobně, pracovala jsem ve Skotsku, vracela jsem se do ČR v osmém týdnu těhotenství, byla jsem evidovaná na pracovním úřadě, samozřejmě mě nikdo už nezaměstnal 😒 😒 a přítel v té době byl stále v zahraničí, vracel se až kolem porodu. A tedy nikdo mi žádný takový problémy nedělal...tak snad to bude jen prkotina a vše bude ok

kukujda
autor
14. led 2015

@marketnieuw To bych nemohla - za prvé musíš přiznat, jeslti pobíráš dávky v jiné zemi (ale chápu, že jsou i takoví, kteří to nepřiznají), ale hlavně - ve Skotsku se rodičák neplatí..

kukujda
autor
14. led 2015

@mischel26 Děkuju za povzbuzení... Snad to bude fajn. A tobě taky přeju, aby všechno šlo dobře, hlavně ať je miminko v pořádku 🙂

tarra27
14. led 2015

holky ale třeba v UK je 6 mes....a přece nepojedu do UK pro rodičák, dkyž jsem tam ani nepracovala a hlaven tam nemáme registrované deti...a rodila bych v čr.......vždyt to je nesmysl...sice platí plnou cenu z platu ale když mám v čr pracovní smlouvu na dobu neurčitou.....jak bych to asi udelala???? nahlasila si v čr v práci rodičák na 3 roky, a byla doma?? navíc když bych rodila v čr....tak jak bych mohla pobírat dávky v uk??? tomu nerzumím....my jsme často v čr ale často i mimo - at dvolene hory a moře.....a nebo u manžela....