Synovi vůbec nesedí Hejného metoda matematiky

theronnie
14. dub 2019
Drazí,

Syn má ve škole 1. třída tuto metodu matematiky. Hroně se s tím trápíme. Většině dětí to jde, ale nám nějak jak kdyby nebylo dáno tomu porozumět. Upřímně nechápu ani já moc ten smysl šipek, hadů a různých těhle blbostí. Problém je v tom, že ať se snaží jak chce, koukáme do toho dlouho, cvičíme to, ale on to prostě není schopen pochopit. Pak nad tím brečí, bojí se i do školy, brečí i ve škole nad testem. Snažila jsem se na webech něco najít, ale spíš sem našla opak jak je to báječná metoda kde si cosi. Ale co teď s tím??? Je tu taky někdo komu to nesedí?

Děkuju moc za názory.
karlajasmine
14. dub 2019
V kazdem pripade ale musi ucitelka nabidnout doucovani, nikoli ho chtit po mamince, ktera nevi ktera bije. Kdyby po me nekdo chtel, at doucuju prirodopis, tak bych byla totalne v haji.. mne cely zivot pripadaji vsechny kytky a stromy stejny, ve skole jsem stezi vydrela 4 z tohoto predmetu ale jinak mela samy 1, tak bych s timto proste detem pomoct nedokazala. Ale od toho tam snad jsou ucitelky, nebo pripadne si sehnat nekoho externiho na doucovani. Ale v tomto konkretnim pripade bych zmenila skolu, protoze tohle je proste sikana ze strany ucitelky a to je fakt spatne a nemuze se to nechat byt.
berenika39
14. dub 2019
@theronnie dočetla jsem. hejného matematika není ten problém.
Paní učitelka se zrovna nechová vlídně, pokud syna ponižuje, jeho obava může pramenit z učitelky, ne matiky.
Jestli se tobě ta matika nelíbí - super, to je snad i dobře. Rodiče by neměli být ti, kdo dítě doučují. Protože to máme v hlavě nastavené na biflování, přesné postupy - přesně to, co HM nechce. POkud to synovi nejde, nezkoušej to s ním dohánět, dožene tě to k šílenství🙂). Popros o doučování učitelku, případně studenta, někoho, kdo v tom jede.

Nevím, no, myslím, že "metoda" je to poslední, co bych řešila. Klasická matika by třeba prckovi taky nevyhovovala, ne každý je kámoš s matikou, každému jde něco jiného. Chápu, že s klasikou bys mu spíš pomohla, ale to pak nezbývý něž najít jinou školu.

Syn má HM 4.rok a celá třida má matiku ráda, jsou nadšení do nových, složitých postupů, na schůzkách říkala pučitelka, že to "žerou" 🙂))
ivular
14. dub 2019
@milusina Ano, spousta dětí. Např. jen ve skupině Nadané děti na FB je 3 tisíce členů. To není málo, co myslíte? Přičemž právě to sčítání a odčítání v předškolním věku je pro ně dost chrakteristické. No a že to neumí použít v praxi? To si dost dobře neumím představit. Nejde totiž o odříkání básničky jedna, dvě ...až sto, například, nýbrž jde o ten mechanismus, o princip, na který si ty děti samy příjdou - zcela logicky😉
2hanah
14. dub 2019
@theronnie trochu pozdě to teď řešit, měli jste dávno být v PPP k posouzení zralosti dítěte, změnila bych dávno školu, pokud má velké mezery v učivu a plácá se v tom, zvážila bych zopakování 1.třídy v jiné škole, řešila jsem podobnou situaci s dcerou. Hodně štěstí.
ivular
Autor odpověď smazal
Zobraz
editah222
15. dub 2019
@theronnie ještě můžu doporučit na procvičování matika.in , ona i ta matika děti víc baví na PC 😉
aronek
15. dub 2019
@lv ahoj, mohla bych poprosit o odkaz, kde jsi stahovala tu příručku? Moje děti od září přestupují na školu, kde se učí dle této metody, tak abych věděla co čekat. Díky
xmele004
15. dub 2019
Necetla jsem vse, ale za me urcite utikat. My bojujeme s ucitelkou, resp. I s hejnovou metodou od zacatku a kdybych vedela, ze jinde to jde jinak, urcite to resim hned v zacatku. My jsme zili v tom, ze proste nemame nejchytrejsi dite, ze se s tim nejak popere ze prece ho nebudeme ucit utikat od problemu atd. Kdyz si ted povidam s maminkama deti, ktee presly na jinou skolu, tak toho lituju 😪
klea81
15. dub 2019
@calvac kluci mají k matematice často mnohem blíž než holky
berenika39
15. dub 2019
@aronek tady je např. v pdf, asi bude třeba zkopírovat link ručně do adresáře, kdyby nefungovalo, pošlu jiný.
https://ucebnice.fraus.cz/file/edee/2015/05/pri...

Jinak spoustu info najdeš na stránkách HMAT,
https://www.h-mat.cz/
klea81
15. dub 2019
@theronnie takže je chyba v učitelce a ne v Hejnym. Stěžovala bych si na ni u ředitelky. Nemá právo dítě ponizovat.
berenika39
15. dub 2019
@aronek plus tato stránka na procvičování doma
https://www.matika.in/cs/
lv
15. dub 2019
@aronek už přesně nevím, ale když zadas na googlu příručka pro rodiče Hejny, vyjede ti to.
merope
15. dub 2019
Citace z příručky, co by si měla přečíst i učitelka: "Na prvním místě je důležité respektovat základní tezi této metody, že„Vše objevují žáci sami“. Nechte si od své ratolesti vyložit, jak se co řeší. Projevte radost nad tím, když se chlubí, co všechno vyřeší a odhalí. Pokud si s něčím neví rady a vy mu prozradíte, jak na to, chováte se jako zahradník, který ve snaze urychlit růst květin, je povytahuje ze země. Vždyťi vy zažíváte radost, když se vám povede vyřešit některou zapeklitou úlohu. Pochlubte se tím manželovi/manželce, ale odolejte pokušení pochlubit se dítěti, které tuto úlohu ještěnevyřešilo. Můžete ovšem s dítětem o úlohách rozmlouvat, nebo se i přít, ale musíte mít stále na paměti, že v této dvojici je dítě tím, kdo vysvětluje, a rodič tím, komu je vysvětlováno. Tím, že vám dítě něco vysvětluje, se samo učí a navíc získává důležité intelektuální sebevědomí. A ještě jedna zásadní věc. Matematika není o rychlém a správném počítání. Je zde důležitá kvalita myšlení. Rychle a spolehlivě umí počítat každá kalkulačka. Tuto schopnost na trhu práce vaše dítě v budoucnu neprodá. Co je a bude stále více žádáno, je schopnost řešit problémy a komunikovat. Metoda prof. Hejného učí obojí. "

A pokud má pocit, že syn málo procvičuje doma, má říct taky jak - pokud to rodiče evidentně netuší, protože metodu neznají 😞
merope
15. dub 2019
"Strach je jeden z blokátorů myšlení. Ovzduší vzájemné důvěry žáků a učitele podporuje radost z práce a jeho tvořivost. Úspěch žáka učitel se žákem citově spoluprožívá. Žákovu chybu pak pomáhá bez emocí analyzovat a poučit se z ní. Chyba v nové koncepci není jev nežádoucí. Analýza chyby se jeví jako nejúčinnější způsob nabývání znalostí."

Sem začni psát odpověď...

Odešli