Znovuotevření škol v květnu. Jaký máte na to názor?

mataharyy
9. dub 2020

Ahoj,
na internetu běží petice proti otevření škol v druhé polovině května, jaký na to máte názor vy?
Z důvodu zachování příčetnosti a zbytku duševního klidu bych byla pro aby se otevřeli školy zítra, ale když jsem nad tím přemýšlela, tak mám dojem že je to kardinální blbost.
Za jedno s ohledem na zajištění "orouškování" dětí v rámci školy (já v té roušce nemůžu dýchat už po pár minutách a to není ještě takové vedro, ale představa že jsem v tom půl dne v době kdy ve třídách bývá vedro k padnutí...) které bude asi stejně zvládnuté jako zásobení zdravotníků...
Za druhé si nemyslím že to na vzdělání bude mít ještě nějaký vliv, než zase děti zapadnou do povinností bude půlka června, začnou se odevzdávat učebnice a bude to k...
No a asi to nejšílenější co mě v tomto spojení napadlo, spoustu dětí po škole hlídají prarodiče, tedy ohrožená skupina, protože rodiče nemají možnost se většinou z práce sebrat ve dvě... A s ohledem na diagnózu prarodičů si tedy na triko nevezmu, že na ně něco prsknou, zvláště když toto bude asi nejrychlejší "promoření" a mám obavu že to co se povedlo zpomalit, se v tu chvíli asi pošle do kytek...

Nechci paniku, celou dobu mě to úspěšně míjelo, ale spíše širší názor, případně jak na to prakticky, mám dětem zamezit v kontaktu s prarodiči abychom je nezabili a na jak dlouho, než bude většina národa nakažená, vyléčená a snad i relativně imunní a budou místa na JIPkách, nebo se pomodlit a doufat...?

klea81
9. dub 2020

@shaun40 no moje matka se odstrihla už před měsícem, takže asi tak 😉

shaun40
9. dub 2020

@klea81 Sestřičce z nemocnice bylo 48 let a zůstaly děti bez maminky.

alcar
9. dub 2020

@eviicka znam plno rodicu, kteri maji treba tri skolou povinne deti (na nizsim stupni) a reknu ti, ze je ten pobyt doma srovnatelny s tim , co musi delat treba 50leta ucitelka, ktera jak rikas doma “pracuje”. A znam i plno rodicu na očr, kteri stejne pracuji pro firmy a jejich praci nikdo neudela, tak jeste k tomu i behem dne musi vypracovat neco do prace. Kazdopadne tato situace je mnohem horsi pro rodice na očr s 60% platu nez pro ucitelku vyucujici online za plny plat. To je to, co porovnavam. Nemluvim o tom, ze se ucitele flakaji.

alcar
9. dub 2020

@shaun40 sestricka z nemocnice nezemrela na nakazu koronavirem.

shaun40
9. dub 2020

@alcar To nevím ale každopádně když si odečtu víkendy tak těch 20dni výuky nikoho nespasí.

alcar
9. dub 2020

@shaun40 ano a na epidemii tech 20 dni nebude mit prilisny vliv. Takhle budou moci ucitele ten rocnik aspon normalne ukoncit, udelaji se jednoduche maturity apod.podle me je i tech blbych 20 dni docela podstatnych.

shaun40
9. dub 2020

@alcar Já si myslím že 20dni na epidemii vliv má staci jeden nemocný v kolektivu.Dnes jsem mluvila po telefonu z dětským lékařem mého syna a ten je taky proti otevření.

alcar
9. dub 2020

@shaun40 ja si to nemyslim. 🤷‍♀️

eviicka
9. dub 2020

@alcar plno učitelek má doma také děti (i já se výuce můžu věnovat, až když syn spí), ale jako bez debat, kdo je na Očr je na tom vždycky hůř než ten za 100% (a mimochodem znám i lidi - a víc z různých profesí, co nejsou učitelé, jsou doma za plný plat a další práci nemají).

eviicka
9. dub 2020

@alcar ale k podstatě diskuze, souhlasím s nějakým ukončením ročníku a těch 20 dní podle mě vliv má.
Ale tady je to zatím buď anebo (buď všechno na plno, nebo zavřeno) a já bych spíš nějaký pozvolný kompromis.

shaun40
9. dub 2020

Já postrádám smysl toho všeho. Škola zavřena 11.3 počet nakažených 64.Otevření škol při cca 10000 nakažených.

berenika39
9. dub 2020

Já jsem pro to, aby to děti i rodiče zvládli společně do konce roku doma. POkud nastoupí v polovině května, ok, doženou něco a je půl června, a nic...nic jim to navíc nedá. To, že děti zameškají půl roku doma ve vzdělávání (i s ohledem na to, že se učí, že alepson trochu pokračují, učí se) je nic proti tomu, že by se epidemie dál rozbíhala a šířila a... děti to doženou, ale ohrožení lidé už ne....Nemám s tím problém pomáhat Petrovi ještě dva měsíce.

alcar
9. dub 2020

@shaun40 a co kdyz v zari bude nakazenych 100000? Co pak? Nechame skoly zavrene?

alcar
9. dub 2020

@eviicka muj muz chodi do prace a bere 70%. 🤷‍♀️😞

alcar
9. dub 2020

@berenika39 epidemie se bude sirit i tak, pokud se rozvolni ostatni opatreni. Na to zavreni skol vliv mit nebude.

shaun40
9. dub 2020

@alcar Nad tim jsem neuvažovala.

alcar
9. dub 2020

@shaun40 koronavirus tu bude totiz i v zari.

shaun40
9. dub 2020

@alcar Nevím tak nějak doufám že se to nějak vyřeši. Ale asi ne.

alcar
9. dub 2020

@shaun40 to doufame vsichni. Ja se snazim zit stale v naivni predstave, ze ho slunicko zabije a nebo ho zmutuje a oslabi. 😂

marcicek84
9. dub 2020

Neotevreni skol,neni dlouhodobe reseni,v zari bude min nemocnych?nemyslim si,potrebuju chodit do prace na delat na HO a jeste mam to stesti,ze mam jen skolkove dite bez ukolu a je volnejsi pracovi rezim a nekrati mi plat.Ale v okoli jsou takove pripady jako odstavky a 60-70 platu,OCRka,ze vsechny tyto skupiny pocituji vypadek prijmu.No a jeste jedna podstatna vec,jestli se ke konci dubna ukonci nouzovy stav,tak ti na OCR jsou doma bez penez,maji de facto neplacene volno a ti se teda jo budou modlit,aby se v puli kvetna skoly otevrely.Takze by bylo fajn si promyslet,co temi peticemi chceme dosahnout,stat to nikomu nebude platit donekonecna...Dale mi pomahajici rodice se taktez s pomoci o peci o dite distancovali a distancovani budou i kdyz se skolky otevrou a budou distancovani cele leto.Na ten cas si setrime s manzelem dovolene,abychom to nejak pokryli.Pokud se nase skolka otevre,je otevrena i v cervenci,to by nam dost ulehcilo situaci.Ano skolky otevrit ale bez rousek.A ten styk s prarodici,no to si museji rict oni sami co preferuji,ja jim dceru nutit na hlidani nebudu,je to stejne moje dite a ja se nejak postaram domluvim si napr. v praci ulevy na vyzvedavani nebo pozdni chozeni,nastesti nebudu chodit pozde v kombinace s brzkym odchodem,takze tak...mimochodemmsvym prarodocum ted zajistuju i nakupy potravin,ano bylo by to hezke mit zase jejich pomoc,ale situace k tomu neni prizniva...kazdy tyden pomuze detem ukoncit rocnik,prijimacky,maturity,atd. atd. Fakt bych s temi hysterickymi peticemi prestala prudit,ne ted,je na to prilis brzy...

alcar
9. dub 2020

@marcicek84 pockej, vzdyt OČR plati po dobu zavreni skol, ne? Neprestava platit ukoncenim nouzoveho stavu, ne? 🤔

eithelwing
9. dub 2020

Nám nabízeli otevření jeslicek, mini kolektiv, ale ta představa, že se dcera trápí celý den v roušce...

Ty školy, nevím. Pokud chtějí zachovat roušky, je to docela šílené. Vedro, alergici... A právě... Styk s prarodiči. My prostě momentálně prarodiče nenavštěvujeme. Chceme je tak chránit.

Mně by se třeba libila vyuka formou osobních konzultací. Ono ty video vyuky... Nic moc. Z pohledu učitele nyni. 🙂 Takze treba 6., 7. třída dva dny v týdnu, 8., 9. tři dny. Ale nevim, jak by to bylo logisticky proveditelné.

Obávám se, že hlavní důvod není vzdělání, ale ekonomika, tedy aby se rodiče vrátili do práce. 🤔

marcicek84
9. dub 2020

@alcar tak to si pletes,oni proplaceni OCR na vice nez 9 schvalili pouze po dobu nouzoveho stsvu,protoze normalne se proplaci jen 9 dni,takze kdyz nouzovy stav skonci a skoly a skolky budou stale zavrene, zamestnavatel te sice omluvi,ale ty za to OCR uz penize od statu nedostanes,mas to jako neplacene volno.Aspon ja to takhle pochopila,jestli se to zase zmenilo netusim...

marcicek84
9. dub 2020

@alcar https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/...
Nadpis je jasny,vyplaceni osetrovneho po dobu nouzoveho stavu...

alcar
9. dub 2020

@marcicek84 tak to je pro me novinka teda. No ale tech 9 dni tedy bude platit jako klasicke očr potom? Jedine to tocit pak porad dokola s jednim dnem dovolene nebo v oraci. No tohle je teda zvlastni. 🤔

klea81
9. dub 2020

@shaun40 jenomže ona umřela s kovidem ne na kovid viz pitva 😉

mataharyy
autor
9. dub 2020

@marcicek84 není radno číst pouze nadpis, ale celou zprávu, případně si dohledat... Zde citace z uváděného článku: Aby se rodiče menších školáků neocitli bez finančních prostředků, rozhodla se vláda mimořádným návrhem zákona časovou platnost vyplácení ošetřovného změnit, a to na dobu, po kterou bude zákaz školní docházky platit. Současně také rozhodla o zvýšení věkové hranice dětí z 10 na 13 let. Nárok na ošetřovné mají mít i osoby, které po uzavření denních stacionářů doma pečují o postižené osoby. Nařízení vlády bude platit i zpětně a rodiny, které již ošetřovné čerpají, o ně nebudou muset znovu žádat.

OČR bude vypláceno po celou dobu uzavření škol z nařízení vlády/ministerstva financí.

Ale mě nejde o tu ošetřovačku, jde mi o to nevyvraždit si půl rodiny proto, že budu muset poslat děti na pár dní do školy i když těch pár dní vzdělanost nezachrání. Chápu že maturanti to chtějí mít za sebou, rozumím tomu že žáci devítek chtějí mít po přijímačkách, také je jasné že studenti vysokých škol chtějí mít titul a svatý pokoj. Ale myslím si že ostatní děti by v zájmu střídmého promořování populace mohlo být doma až do června, nebo ten měsíc a půl řešit individuálně dle přání/možností rodiny...

Jistě v září tu bude vir dál, nejspíše to bude stejné jako sezónní chřipka, už tu s námi zůstane, ale pokud už jsme měsíc v izolaci, tak zajásat že se to povedlo a nakonec plakat jako v británii, nebo americe protože jsme přestřelili a uvolnili rychle...?

iulia
9. dub 2020

Ja bych školy otevřela a bez roušek. My si musíme uvědomit, že ten virus nezmizí, že tu bude pořád. Zůstane v některých lidech, kteří nebudou mít příznaky, přesto ho budou mít. Musíme počítat s tím, že se může objevit znovu a opět to bude epidemie.

iulia
9. dub 2020

@mataharyy Ano, OČR se vyplácí po celou dobu uzavření školských zařízení. Ale otázka je, jak se k tomu postaví zaměstnavatel, když bude mít doma maminku od března do konce srpna?

marcicek84
9. dub 2020

@alcar to neni novinka,to tak bylo celou dobu,jenom lide si mysli,ze stat je dojna krava,tskze ne,pak uz ani tech 9 dni nedostanes,budes mit odcerpano,takze pokud skonci nouzovy stav a skolku ti neotevrou,tak budes sice na OCR ale bez penez.Ale myslim,ze ve chvili ukonceni nouzoveho stavu se ihned skolky otevrou a tedy i skoly,je to zatim zacilene do pulky kvetna,protoze je jasne,ze opozice delsi termin nouzoveho stavu neschvali.Jenze se taky muze stat,ze poslanci se na kveten uz nedomluvi a skoly a skolky zustanou jeste 14 dni zavrene zakonem o ochrane verejneho zdravi a pak uz nikdo nic nedostane.Toceni OCR ti nepomuze,tk by muselo byt dite porad nemocne.Takze proto nechapu smysl tech petici,to si ti lide muzou dovolit vypadek jednoho prijmu treba na mesic a pul nebo na dva mesice???Asi jim to autor petice nerekl,nebo to je ucitel,ktery to ma placeno ze 100 procent a vyuziva paniky rodicu,kteri neuvedomuji dusledky podpisu takoveto petice...Ja si o techto pokusech myslim sve...