Darování podílu na nemovitosti a dědictví. Máte zkušenost?

1. únor 2024

Ahoj, máte prosím někdo zkušenost s následující situací? Muž má domek na hypotéku, pak se ožení a s ženou si na stejnou nemovitost vezmou ještě další hypotéku. Muž žádatel, žena spolužadatel. Reálně tuto druhou hypotéku platí žena, a tak se dohodnou, že jí daruje podíl na té nemovitosti (nabyl ji před svatbou, takže domek nespadal do SJM). Darovaci smlouva, banka souhlasí, katast upraven. Žena má 40%, muž 60%. Muž i žena mají každý své dítě. Kdyby se muži náhodou něco stalo, tak bude se jeho 60% v rámci dědického řízení dělit půl na půl mezi manželku a jeho dítě nebo jeho dítě dostane celých 60%? Řekla bych, že zákon mluví jasně, ale když jsem konzultovala s okolím, tak mi tak půlka tvrdí, že bych měla smolíka a po muži by vše dědilo jen jeho dítě, protože já už bych jako byla obdarovaná tím podílem před tím. Takže bych byla v menšině v domě, na který budu ještě 20let platit. S mužem bývalkou by nebyla žádná domluva. Děkuji.

eviicka
1. únor 2024

Podle mého selského rozumu (a základního výkladu zákona), bys dostala 30 ty a 30 dítě. Ale nejsem právník, takže si tu počkám na odpovědi.

mafulin
1. únor 2024

Pokud těch 60 % je ve vylucnem vlastnictví muze, tak dědí rovným dílem manželka a děti. Co kdo komu dal za života notáře nezajímá.

suzanna123
1. únor 2024

@eviicka já bych řekla totéž, ale už jsem si několikrát ověřila, že selský rozum v těchhle záleřitostech úplně nefunguje, takže já bych poradila tohle směřovat do poradny na právníka

irmamala
2. únor 2024

A proc bys nemela? Vsechno v jeho vlastnictvi bys dedila na pul s jeho ditetem ne?

sahrazad1
2. únor 2024

30% pro tebe a 30% pro dítě . Ale ! Jen v případě , ze té nevydedi nebo nesepise zavet . Protože manžela / manželku lze vynechat z dědění , ale dítě nikoliv .

autor
2. únor 2024

No, mně to taky takhle dává smysl...ale někdo mi argumentoval tím, že by se to dalo napadnout, že mně manžel už daroval před tím těch 40%, takže při dědictví by mělo jeho dítě dostat 50% a ja 10%, abychom to měli nastejno. Že v tom taky může hrát roli to, že dítko je jen jeho a ne naše společné.

eviicka
2. únor 2024

Tak ex tohle může zkusit, podle mě bys to ale mohla napadnout ty, že je dům na hypotéku a splácen ze SJM a není to třeba dědictví po babičce toho dítěte (ale jen můj odhad).

mafulin
2. únor 2024

Je to tak jak jsem napsala. To co si kdo komu dal za života notáře nezajímá. Toho zajímá to co kdo měl k datu úmrtí.
Pracovala jsem v tom několik let.