Rozvod - společný dům, hypotéka. Jak a co by se dělo, pokud by manžel chtěl zůstat v domě a platit dál hypotéku?

Zodpovězené
15. únor 2024

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak by se dělil majetek a hypotéka v případě rozvodu.

Máme dům. Byl napsaný jen na manžela, po svatbě díky darovací smlouvě je půlka má, půlka manžela. Hypotéka byla původně na manžela, ale už před svatbou jsem byla připsána i já jako spoludlužník. Já jsem před svatbou investovala do domu cca 900 000 Kč, za peníze se postavil mimo jiné plot, venkovní elektřina a zahradní domek (jen ten stál cca 500 000 Kč).

Jak a co by se dělo, pokud by manžel chtěl zůstat v domě a platit dál hypotéku?

Předpokládam správně, že v případě prodeje by šel výdělek na splacení hypotéky a "zbytek napůl"?

Děkuji moc.

Dobrý den,

dle Vámi poskytnutých informací předmětná nemovitost nespadá do zákonného režimu SJM dle ustanovení § 709 občanského zákoníku, jelikož ji manžel nabyl ještě před manželstvím a následně Vám darovací smlouvou převedl ½. Jedná se o režim podílového spoluvlastnictví dle ustanovení § 1115 a násl. občanského zákoníku, neboť osoby, jimž náleží vlastnické právo k věci společně, jsou spoluvlastníky.

Tím, že se jedná o nemovitost v podílovém spoluvlastnictví, nikoliv SJM, samotný rozvod na vlastnictví domu nebude mít žádný vliv. Je tedy z pohledu práva možné, abyste oba setrvali jako spoluvlastníci domu i po rozvodu. V případě, že s touto variantou nebudete souhlasit, budete muset zrušit spoluvlastnictví. Spoluvlastnictví je možné ukončit buď na základě dohody spoluvlastníků, kdy je zcela na vůli spoluvlastníků, jak s předmětným majetkem naloží, a jak si dohodnou vzájemné vypořádání. Pokud by taková dohoda nebyla možná, pak je možné spoluvlastnictví zrušit na základě rozhodnutí soudu. Pokud tedy není dohoda spoluvlastníků možná, zákon zná tři různé formy vypořádání spoluvlastnictví. Těmi jsou rozdělení společné věci, nebo přikázání společné věci za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům, a nakonec prodej společné věci ve veřejné dražbě a rozdělení výtěžku mezi spoluvlastníky. Je možné v návrhu na zrušení spoluvlastnictví soudu uvést, jak byste si přáli vypořádat spoluvlastnictví, a soud se k tomuto přání snaží vždy přihlédnout.

Můžete se tedy s manželem dohodnout, že se zruší spoluvlastnictví tak, že jemu připadne dům a on se s Vámi následně finančně vypořádá, s ohledem na hypotéku váznoucí na nemovitosti. Zároveň by bylo nutné požádat banku o Vaše vyvázání z hypotéky, neboť převodem nemovitosti do výlučného vlastnictví k tomu nedochází automaticky. Banka schválí toto vyvázání, pokud manžel má dostatečnou bonitu k tomu, že hypotéku zvládne sám splácet. Jinak banka toto vyvázání neschválí.

Pokud byste se rozhodli dům prodat a výtěžek z prodeje rozdělit mezi Vás, pak je již na Vás, jak s výtěžkem naložíte. Můžete jej tedy použit na splátku hypotéky, nebo jinak dle svého uvážení. I to je možné domluvit v dohodě o zrušení spoluvlastnictví.

Otázku Vaší investice do domu by bylo nutné řešit odděleně od podílového spoluvlastnictví, neboť v době, kdy jste investici (zmíněných 900.000 Kč) provedla, byl dům ve výlučném vlastnictví manžela. Jedná se o tzv. vypořádání investic do nemovitého majetku jiné osoby z titulu bezdůvodného obohacení. Dle § 2991 občanského zákoníku platí, že kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil. Pokud nedojde mezi Vámi a manželem k dobrovolnému vypořádání dohodou, bude nutné se domáhat vydání bezdůvodného obohacení u soudu. Vy však musíte být schopna zpětně doložit, kdy a kolik jste do domu investovala.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44