Ideální věkový rozdíl mezi dětmi. Jaký by měl být?

kamilakop
11. únor 2011

V jakém věkovém rozmezí máte děti? A co je nejideálnější? 😉

andy80
11. únor 2011

To je snad na každé mámě, jak chce, aby byly děti od sebe. Někdo může tvrdit, že co nejkratší dobu, někdo ti řekne, že ideální doba je pět let.

berenika39
11. únor 2011

Podle čeho by se mělo posuzovat, co je nejideálnější? Každý má jiná kriteria, možnosti, názory, nervy.....

kalo
12. únor 2011

Každý věkový rozestup má svá pro a proti....To si nevybereš 😉

iluss
12. únor 2011

Podle mého názoru je nejideálnější rozestup mezi dětmi přibližně 3 roky. To starší dítko už je rozumné a samostatné a ty máš čas se věnovat tomu mladšímu, kor když to starší vezmou do školky. A zároveň mezi dětmi není zas tak velký věkový rozestup, takže si spolu rozumí a vyhrají si.

lenkabu
12. únor 2011

Já chtěla původně děti po 6 letech,mám po dvou a čtvrt plánovaně...výhody x nevýhody mi přijdou 50:50,záleží co upřednostníš. Já jsem hodně spokojená tak jak to mám a tak za 6 let bych ještě jednu takovou dvojku dala

babulinkab
12. únor 2011

my máme rozdíl asi 2 roky a 10 měsíců. Starší dítě už je relativně samostatné, letos ho už doufám vezmou do školky.
tento věkový rozdíl jsem volila i z důvodu zaměstnání, abych se jednou vracela už natrvalo. Další dítě už rozhodně neplánuji.

kubaka
12. únor 2011

Ideální věkový rozdíl je ten, který se zrovna vám podaří. 😉

Je to úplně jedno.

martaska78
13. únor 2011

My máme děti skoro o 9 let a jsme v poho. Malej je v pohodě, nežárlí s malou si rád hraje, už je to velkej chlapák a nepotřebuje s miminem nějak soutěžit nebo žárlit. No a malá ho zbožňuje. Pro mě to má spoustu výhod. Nešla jsem z mateřské do mateřské a teď si to o to víc užívám doma. Ale jak tady všichni píšou vše má pro a proti. Je to taky na povaze prvního dítka, my měli mamánka a asi by to byl boj, kdybychom šli hned do druhého. I když to nebyl hlavní účel, byly to penízky a bydlení, do prvního jsme šli po hlavě a druhé si nechali až jsme byli jakžtakž z nejhoršího venku. Hlavně se na to musíte cítit oba a pak to bude OK.

terkytka
13. únor 2011

já jsem zatím vycházela z toho, že chci děti parťáky, blízko u sebe, aby si spolu vyhrály a zároveň, abych nemusela kupovat dvojkočár a starší dítě bylo bez plen, abych nemusela přebalovat dvě děti, to starší se samo najedlo, obulo a dokázalo třeba vyjít schody. Tak snad to bude vycházet podle mých představ. 😀 K tomu jsem si dala dvouletý rodičák, který jsem vybrala a teď jsem 4 měsíce na nemocenský, takže i finančně jsem na tom dobře. Taky jsem se chtěla dát do kupy po ročním kojení, mít nějakou pauzu na regeneraci do dalšího vysávání. 😉
říká se, že rozdíl 7 let je jako dva jedináčči a ze zkušenosti z okolí vím, že i 5 let už dělá hodně, že každý dítě už má jiný zájmy a je jinde a tolik si nerozumí.
Taky po sobě podědí postýlky a autosedačky, že to akorát tak vyjde...

brisalek
13. únor 2011

idealni jsou dvojcata🙂. Maminka to ma pri jednom tloustnuti, pri jednom porodu, pri jednom hubnuti...deti jsou odmala zvykle, ze nemuze byt maminka u obou najednou, takze uz odmala se uci trpelivost, tolerance....a deti jsou nejlepsi kamaradi, kteri jsou vsude spolu, kdyz jdou do skolky nejsou tam samy, od zacatku si spolu hraji, zvykaji si , ze druhy mu bere hracky, ze ho hladi...proste ideal🙂🙂.

Ale jinak je idealni asi to co zvladnou a chteji oba rodice, protoze pak jsou deti spokojene.

pepibubu
13. črc 2012

To záleží. My máme necelé dva roky a první rok byl opravdu masakr, starší měl období vzdoru a do toho miminko, fakt jsem to nedávala. Ale zase dneska si hezky hrajou a jsou si blízcí.

A pak je druhá skupina lidí, kteří naopak chtějí, aby první odrostlo, a cíleně volí rozdíl 5 a víc let, aby se mohli víc věnovat miminku. To záleží, jak ty se cítíš a jakou povahu má prvorozený.

Nejde jednoznačně říct "takovýhle rozdíl" je nejlepší, mluví do toho řada faktorů - povaha prvorozeného, povaha a založení mámy, prostě pro někoho je ideální otěhotnět po roce a pro jinou po pěti letech.

antarres
13. črc 2012

My máme věkový rozestup 3 roky a řekla bych, že je to tak akorát. Starší dcera je už rozumná, samostatná a nepotřebuje mě u sebe na každěm kroku.

zuzik24
13. črc 2012

Myslím si, že si tohle nejde moc naplánovat. My jsme s bráchou o 15 měsíců od sebe a nikdy jsme si moc blízcí nebyli. Moje máma je s tetou o šest let (babi a děda je chtěli mít u sebe blíž, ale nedařilo se jim dlouho otěhotnět) a blízké si také moc nejsou. Takže za mě bych řekla, že na tomhle prostě moc nezáleží. Nám se to povedlo tak, že budeme mít dítka tři a půl roku od sebe, tak uvidíme, jak to bude. Zatím se Verunka na brášku moc těší, připravuje mu věci a hračky, ale uvidíme, jak to bude, až tu bráška skutečně bude 🙂

jancule79
17. črc 2012

Já myslím, že ideální věkový rozdíl asi neexistuje. 🙂 Jak se říká - každá mince má 2 strany. Já mám děti od sebe 18 měsíců (plánovaně, chtěla jsem to tak). Pro děti super, teď si spolu vyhrajou, vyblbnou se, téměř všechny aktivity mohou dělat spolu. Ale zezačátku - co se péče týče - to byla samozřejmě pro mě jen práce navíc. V tomhle je zase lepší mít dětí více od sebe, takový 3 či 4 roky a mimino = pohodička. Všechno má prostě něco.

petule246
17. črc 2012

mám neplánovaně 18 měsíců a v současnosti mi to začíná připadat dokonalé 😀

bocinka
17. črc 2012

Já jsem s bráchou o deset let a vyhovovalo to i mě i mamce... a bráchou máme k sobě blízko, takže pro mě ideal.... 😵 😵 😉

carodejnice
31. říj 2012

Já mám dvojčata a neměnila bych! To si myslím je úplně ideální rozdíl. Vidím, jak si krásně spolu vyhrajou, jak se doplňujou. Neumím si představit, že bych je měla každého zvlášť 🙂

kocour1
28. kvě 2014

Já osobně jsem o tom přemýšlela docela dlouho, zvažovala jsem vše pro a proti...a nakonec jsem zjistila, že čím dříve, tím lépe🙂...víc na toto téma píšu na svém blogu v tomto článku: http://materskadovolena.blogspot.cz/2014/05/ide...

lleennttiillkkaa
28. kvě 2014

Každý věkový rozdíl má svá pro i proti. Já osobně bych asi nedala děti třeba do dvou let. Jsem na to moc nervní a chaotická a pohodlná.
Odborníci říkají, že aby děti vyrůstali jako sourozenci, tak by měly být maximálně 8 let od sebe, pak už jsou to prý 2 jedináčci.

franzovka
28. kvě 2014

Mám děti od sebe 2 a 3/4 roku a pro mě (a myslím i pro ně) to je super. Starší už byl v době narození mladšího soběstačný (ale naštěstí už nestihl poznat co je být jedináček, takže se pomyslných výhod jedináčkovství ani nemusel vzdávat) a mají k sobě blízko, hrají si spolu. Je to ale individuální. Kamarádka má kluky 18 měsíců, jiná 6 let od sebe a obě si to chválí (z mého subjektivního pohledu ale často při větším věkovém rozdílu funguje ten starší často jako chůva a ten mladší je víc benjamínek než v rodinách, kde je menší věkový rozdíl). Je to ale hlavně o přístupu, fungování celé rodiny.

andelka
28. kvě 2014

Já mám 22měsíců..je to fajn, začátky mazec, teď zas pořád řev, ale co do praktického života je to dobré, dědí po sobě, mají stejné hračky, zajímají je podobné věci, miminkovské období jsem si odbyla a ty věci už máme z bytu pryč. Ale náročné to bylo a je, kdybych to věděla dopředu jak to bude, tak bych zvolila větší rozdíl. Docela by bylo fajn mít mimčo až teď, když jsou staršímu 4roky. Bylo by to lepší pro mě, asi. Ale co už, je to tak jak to je, všechno má své pro a proti a člověk se musí nějak přizpůsobit. 🙂

antoinet
28. kvě 2014

Jak píše kocour1, čím dřív, vím líp, chod rodiny pak přizpůsobuješ oběma dětem stejně.

aviv
28. kvě 2014

my máme 2,5 a řekla bych ideál. Dokonce tento rok od ledna spolu chodí do školky do jedné třídy a to je teprve paráda - jen musím stále synovi vysvětlovat, že příští rok do školy opravdu se ségrou nemůže 😉

viktorkaa
10. čer 2014

Zdravím a co děti 4 - 5 let od sebe?máte tu někdo???jaké to je??

zazulka
10. čer 2014

Já mám děti přesně dva roky od sebe a rozhodně bych neměnila. Hlasuju pro jakýkoli "malý" věkový rozdíl, máš potom jeden program a obě to baví. U většího věkovýho rozdílu by mě drásala ta nutnost dvojího programu. Takže pro mě je malý věkový rozdíl náročnější na začátku a pak super. U velkýho je snažší začátek, ale pak už vždycky dva programy... nebo bych brala dvojčátka. Na začátku určitě mazec děsnej, ale pak... no holky to tu píšou 🙂

micka1
10. čer 2014

já mám děti od sebe 4 roky. Začátky byli u nás docela krušné páč syn už chodil do školky a začal se vztekat že tam nechce když já jsem doma s miminkem. Na druhou stranu jsou z nich docela parťáci samozrejmě občas se bijí, ale to je u všech dětí. Teď mají 7 a 3 roky a čekáme další mimčo tak jsem zvědavá jak to bude vypadat. Syn jde od září do školy a dcera do školky tak budu mít víc času se věnovat miminku. myslím že žádná hranice jak děti mít od sebe není. každé dítě je jiné a každá rodina je funguje jinak. 🙂

hojda
10. čer 2014

Prý pokud jsou sourozenci od sebe max do 3 let, tak vyrůstají jako sourozenci, parťáci, pak už jsou to dva jedináčci. Nám se osvědčil rozdíl 3 roky a i narození miminka bylo bez problémů, bez žárlení atd.

zazana81
10. čer 2014

Já nemám moc ráda ty řeči o jedináčcích. Je spousta důvodů, proč mít malý rozdíl a taky spousta, proč mít velký. Každé má něco. Osobně se mi líbí ta představa, jak se starší sourozenec těší na narození miminka a pomáhá o něj potom pečovat. Je to strašně dojemné. 4 - 5-ti leté děti už zajímá, jak se narodí miminko, už to trošku víc chápou, mají ohledně toho spoustu otázek, mají pečovatelské sklony .... Tím nemyslím mít to tak proto, aby starší dítě pomáhalo, ale aby to prožilo, chodilo s rodiči a kočárkem na procházky, poznalo svět toho miminka.

deniii89
10. čer 2014

Já mám děti od sebe skoro přesně rok (20.3.2013 a 2.4.2014) a je to fajn, i když někdy padám na pusinku, stojí to za to😀

cifuk
6. črc 2014

Ja mam holky po 7 letech,kdyby bylo na me tak jsou po 4 letech max,jenze priroda a muj zdr stav to chtel jinak a tak jsou po 7 letech,bala jsem se ze starsi bude zarlit a ze ji nebude brat,ale musim zaklepat zatim maji uzasny vztah,jak to bude v budoucnu samozdrejme nevim ale pokud to pujde takto tak se budou zboznovat 🙂 Co prinese puberta uvidime.. 😉 😉 😉 😉