Příchod sourozence. Jak jste na to připravovali staršího sourozence?

klara319
3. dub 2022

Za pár týdnů mám termín druhého porodu. Doma máme 2,5 letou dceru. Jak jste starší sourozence připravovali na příchod miminka? Někde jsem slyšela,že některé maminky koupí dárek pro první dítě a řeknou že to má od nového člena rodiny.. Zatím říká,že se na miminko těší. Začne s tím i sama od sebe. Ale spíš si myslím že jí to ještě úplně nedochází. A tak přemýšlím jestli opravdu něco koupit a dát jí to až přivezeme miminko domů.

emamaira
3. dub 2022

Když se narodil druhý syn, bylo prvnímu čerstvě tři roky. Vybrali jsme spolu dárek pro miminko a na oplátku taky dostal dárek "od miminka". Hodně jsme o tom mluvili, že budeme mít miminko, že i jiné děti mají sourozence (má dva bratrance a ve školce taky jedna holčička očekávala sourozence). Zkoušel si jezdit s prázdným kočárkem, připravovat postýlku, řešili jsme že bude pár dní doma s tátou sám doma, vybírali jsme jméno... Těšil se, ale taky myslím, že mu moc nedocházelo, co přesně to znamená. Nakonec to dopadlo dobře, jen asi dvakrát plakal, když měl jít do školky, že chce s námi zůstat doma.

rebe
3. dub 2022

My kupovali s oběma dětmi dárky pro obě děti - mladší dostal dárek od starší a naopak. Ale to mi nepřišlo to nejpodstatnější. Hlavní podle mě je, nepodlehnout tomu, jak starší přes noc vyroste, vedle miminka je najednou obrovský, tak na to bacha, přád je to mrňous a potřebuje tě. Vykašlat se kliděn na domácnost, hlavně aby tě oba měli tak moc, jak potřebují. Nevyčleňovat staršího, neodhánět ho, nechránit před ním miminko, ale věřit mu, nechat ho se zapojovat, ale nenutit, nenechávat pořád čekat jenom jeho, ale občas říkat i miminku, že musí počkat, nechat ho udělat ve vývoji krok zpět a dovolit mu dudlík, houpání ve vajíčku nebo cokoliv, co ho neohrožuje, hodně se s ním mazlit. A nechat ho naplno prožít zjištění, že ho miminko miluje víc než mámu – protože to se stane, připrav se na to. Starší sourozenec je nejvíc.

marimanta
3. dub 2022

@klara319 nijak velice. Nejsem příznivce dárků od miminka, takže naše mimina nikdy dárek nepřinesla, ani nedostala. Příchod sourozence považuju za přirozenou věc, děti vidí, jak mamince roste břicho, povídali jsme si o tom... Máme děti 12, 10, 5 a 2 roky a nejmladší 3 měsíce a nikdy se žádná dramata nekonala 🙂

marimanta
3. dub 2022

A souhlas s @rebe - nic zásadního v přístupu ke starším neměnit. Jednou počká ten, podruhé ten. Příchod miminka je událost, ale zásadní rituály by měly respektovat starší děti, mladší do toho nějak přizpůsobit.

biciklissie
3. dub 2022

U nás hodně pomáhalo o tom mluvit. A číst knihy o narození sourozence. A jako moc to neprikraslovat, spis vypíchnout ty problematické záležitosti ve stylu, že často place, že ještě nic moc neumí. Tím pak dcera byla fakt připravena a vlastně ničím nezaskočena. Nedělat jen tutununu na miminko, ale i říct, jejda, zase place, to je dnes den. Zároveň se snažím neodmitat různé návraty k miminku (chování v náručí jako miminko, miminkovske zvuky). Ma svoje povinnosti, ale s miminkem pomáhat může a nemusí. Když pomůže, tak hodně chválím. A dost zdůrazňuji, že miminko je křehké, hodně ho všechno bolí, že musí opatrne.

pipi_puncocha
3. dub 2022

Nás to čeká za 3 měsíce, taky syn 2,5. Čteme si každý den knížku "Maminka má miminko," sám si ji vždycky vybere, povídáme si o tom, sahá si večer s manželem na bříško a zkouší, jak brácha kope. Snažím se vyhýbat řečem typu že bude muset pomáhat, že bude ten starší a musí být rozumný. Taky by se cca 3 měsíce předtím neměly dělat zásadní změny - např. přesun do pokojíčku a tak. Sama jsem zvědavá, jak to zvládneme, čekám na zkušeností ostatních.🙂

gbp
3. dub 2022

@pipi_puncocha nas o trochu pozdeji, v zari. ale taky jsem na nas zvedava, jak to budem zvladat, co dcera. bude mit za mesic 2, takze podobne jak vy. ja mam bricho zatim mensi a jeste nekope, ale uz se na to tesim, ted mi hladi hole bricho a porad rika, ze chce mimino videt a ze spi 😂 tak ji vzdycky ukazu v aplikaci 3D model a ona tam na nej tuka a otaci s nim. ale myslim, ze moc priprav s ni nenadelam, asi to pochopi spis za pochodu. ted jen rikala, ze tam je had (na tom modelu mimina) 😅 tak sme si rikaly, ze je to pupecni snura a ze to vede do briska a miminko tim papa a ze ona ma taky pupicek, ze taky byla v brisku. pak se ptala, jestli ma taky v brise miminko 😂 spis ma takove usmevne postrehy. ale cetla jsem tu od nekoho zajimave protizarleci rady, az se mimco narodi. prave to, nechat nekdy mimco pockat, kdyz prijde navsteva, aby se vzdy nejdriv obratili ke starsimu a hned neresili miminko, nekdy rikat, ze mimco place a je to otrava...a tak. ty 3 mesice jsou asi taky dobry cas (na ty zmeny). my sme ted ve fazi odplinovani a jeste nas ceka odstav od mlika. a je mi uplne jasny, jak si bude zase chtit vlezt do postylky a pohoupat se ve vajicku a tak 😄

kristymaty
3. dub 2022

Já jsem momentálně 39+3tt a synovi bude v létě 6 let, takže u nás už je to rozumově trošku jinde. Každopádně jsem všem nakázala, aby neupřednostňovali miminko před synem. Jinak syn dostane dárek dle svého gusta od miminka a miminku na oplátku donese malej do porodnice jen takovou drobnůstku. 🙂

areh
3. dub 2022

Staršímu byly 2 a 10m, když se narodil mladší. Věděl, že miminko je v bříšku, že se narodí v porodnici, že si pro nás s taťkou přijedou. Koukli jsme na fotky, když byl mimčo. Ale samozřejmě netušil, co to znamená, že se mimčo narodí. Všechno proběhlo celkem v pohodě. Mají se rádi, nějaké extra žárlení neproběhlo.

ruzova_pastelka
Autor odpověď smazal
Zobraz
ruzova_pastelka
3. dub 2022

@rebe Sakra, blbne mi to...

Psala jsem: Tohle je nejhezčí a nejpravdivější odpověď, kterou jsem na tuhle otázku zatím četla 🙂

pipi_puncocha
3. dub 2022

@gbp já jsem právě proto odstavila prosinec/leden, když se miminko narodí červen/červenec, aby mu to neměl za zlé, že mu vzalo mlíčko. Plenky furt nosí, ale to mi zas takové trauma nepřijde, buď k tomu dozraje nebo ne, toho odstavu jsem se bála víc. Tak moc držím palce, ať to zvládnete hezky.🍀 Jo, a syn pořád říká, že má v bříšku on to miminko a taky že táta tam má miminko a hasiči mají miminko - zkrátka každý má v bříšku miminko toho jména, co bude naše druhé dítě. 😅🤷

gbp
3. dub 2022

@pipi_puncocha hasici 😅👍 pecka! 😂