icon

Soused mi zabral parkovací místo před domem. Dá se to nějak řešit?

Včera v 05:01

Dobrý den, bydlíme v menší ulici v Pardubicích a soused si dlouhodobě zabírá místo před naším domem tím, že tam nechává staré auto bez SPZ. Parkování je tu omezené a začíná to být problém. Zkoušela jsem se s ním domluvit, ale bez úspěchu. Existuje nějaký legální způsob jak to řešit přes úřady?

anonym_557c36
Včera v 05:36

@anonym_autor ve většině měst bývá možnost si zaplatit pronájem a dát tam značku s cedulí SPZ.. řešila jsem to u nás a chtěli za to docela rachot peněz už před X lety.. optala bych se na městě

avatar
kakba
Včera v 06:03

Jenze ty nemas sve parkovaci misto. Je to verejna ulic a ty si nemuzes narokovat misto pred svym barakem. Pokud si ho hradis nebo mas ZTP na znacku tak to je jina. U nas je nesvar si pri odjezdu davat popelnice. Vsichni se tu znaji a nikdo se nechce hadat tak sou lidi jenom nasrani, ale nikdo nic nerekne. Mist je malo, ale aby si lidi misto predzahradek udelali parkovaci misto, tak radeji budou hledat misto v okoli kilometru.

anonym_297ada
Včera v 06:14

Tak je rozdíl, jestli zabírá tvé parkovací místo, které sis zakoupila, popř. které máš přidělené pro své vozidlo ze zdravotních důvodů, nebo místo na veřejném parkovišti. Pokud se jedná o první variantu, pak logicky zavoláš městskou policii. Pokud se jedná o druhou variantu, tedy veřejné parkoviště, pak je to o tom "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Opravdu neexistuje zákon, který by ti v takovém případě zaručoval parkování před bytovým domem. A ne, chybějící SPZ opravdu není důvod k tomu, aby auto bylo odtaženo a tobě se tak uvolnilo parkovací místo. Dokonce ani auta bez platné STK město nemůže jen tak odtáhnout. Řešíme to ve městě dnes a denně.

avatar
betelgeuzz
Včera v 07:02

Místo před vašim domem není automaticky vaše. Může tam parkovat kdokoliv, pokud si ho neplatíš. Pokud tam ale stojí vrak bez SPZ, nahlásit na město. Město zjistí, zda má platnou technickou, pokud ne, vyzve vlastníka k odstranění vraku a po určité době ho odtáhne. Alespoň u nás to tak funguje.

avatar
j.a.n.i
Včera v 11:32
@anonym_297ada

Tak je rozdíl, jestli zabírá tvé parkovací místo, které sis zakoupila, popř. které máš přidělené pro své vozidlo ze zdravotních důvodů, nebo místo na veřejném parkovišti. Pokud se jedná o první variantu, pak logicky zavoláš městskou policii. Pokud se jedná o druhou variantu, tedy veřejné parkoviště, pak je to o tom "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Opravdu neexistuje zákon, který by ti v takovém případě zaručoval parkování před bytovým domem. A ne, chybějící SPZ opravdu není důvod k tomu, aby auto bylo odtaženo a tobě se tak uvolnilo parkovací místo. Dokonce ani auta bez platné STK město nemůže jen tak odtáhnout. Řešíme to ve městě dnes a denně.

@anonym_297ada No, tim bych si nebyla tak jistá... Pokud tu SPZ nema, protože někde upadla, tak mas pravdu. Ale pokud jsou v depozitu, tak takové auto nema na veřejné komunikaci co pohledavat a to ani stojici.

avatar
drep
Včera ve 12:01
@anonym_297ada

Tak je rozdíl, jestli zabírá tvé parkovací místo, které sis zakoupila, popř. které máš přidělené pro své vozidlo ze zdravotních důvodů, nebo místo na veřejném parkovišti. Pokud se jedná o první variantu, pak logicky zavoláš městskou policii. Pokud se jedná o druhou variantu, tedy veřejné parkoviště, pak je to o tom "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Opravdu neexistuje zákon, který by ti v takovém případě zaručoval parkování před bytovým domem. A ne, chybějící SPZ opravdu není důvod k tomu, aby auto bylo odtaženo a tobě se tak uvolnilo parkovací místo. Dokonce ani auta bez platné STK město nemůže jen tak odtáhnout. Řešíme to ve městě dnes a denně.

@anonym_297ada tak to samozřejmě není pravda. Ze zákona auto s víc než půl roku propadlou technickou je bráno jako vrak a majitel má povinnost jej odstranit. Rozhodně si nemůže stát na veřejné komunikaci. Pak se hlásí na obec/město, to vyzývá vlastníka k odstranění. I nás takhle město pravidelně tak jednou za půl roku donutí majitele odstavených vraků je vyřešit jinak

anonym_297ada
Včera v 16:12
@drep

@anonym_297ada tak to samozřejmě není pravda. Ze zákona auto s víc než půl roku propadlou technickou je bráno jako vrak a majitel má povinnost jej odstranit. Rozhodně si nemůže stát na veřejné komunikaci. Pak se hlásí na obec/město, to vyzývá vlastníka k odstranění. I nás takhle město pravidelně tak jednou za půl roku donutí majitele odstavených vraků je vyřešit jinak

@j.a.n.i
@drep
já se ale nevyjadřuji k tomu, zda má majitel právo tam to auto nechat stát či nikoliv, já se vyjadřuji k tomu, co s tím může dělat samotné město ve chvíli, kdy papírově je to vrak, ale majitel na výzvy MP nereaguje (ano, mohla jsem to rozvést). A tam tlumočím to, co opakovaně tvrdil náš starosta - město prý nemá právo takové vozidlo jen tak odtáhnout. A abych byla tedy úplně přesná, tak podle našeho starosty může město takové vozidlo odtáhnout až tehdy, když jako vrak začne i vypadat. Takže už jsme ve městě zažili i situaci, kdy po letech někomu došla trpělivost a z x let odstaveného vozidla bez STK ten vrak "vymlátil" a během pár dní bylo odtaženo.