Dcera je skoro pořád prohnutá do luku. Máte zkušenost?

kometka5
22. kvě 2008

Potřebovala bych poradit...
Moje malá je skoro pořád prohnutá do luku...když je na bříšku, tak má pořád ručičky i nožičky ve vzduchu, takže se opírá o zem jen bříškem, stejně jako když jí nosím v náručí, tak taky...
moje mudr. si ničeho nenormálního nevšimla, byli jsme tam v 6.měsíci a to ještě nebylo tak markantní, ale teď už skoro jinak není.
Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo s tím má taky zkušenost...
díky za rady....

lendy1
22. kvě 2008

kometka, jestli ti dělá takové to "letadlo" když je na bříšku (ruce a nohy ve vzduchu a péruje jen na bříšku), tak to je ve vašem věku normální. Jestli je jinak uvolněná, vývojově odpovídá, tak je vše o.k.
Pokud je prohnutá ale neustále např. i když leží na zádech, je jakoby napnutá, tak to normální není a nejspíš jde o zvýšené svalové napětí-hypertonii. Ale to by jistě mudr. poznala a poslala vás na neurologii.
Jestli se ti prohýbá při nošení, tak ji hlavně nenos ve svislé poloze (tím se to prohýbání ještě podporuje), ale v klubíčku 😉

mysulka
22. kvě 2008

Zkušenosti máme, dostali jsme cvíčko od naší dětské MUDr. a cvičíme a zlepšilo se nám to 😉 Máme to od narození a nemáme ho nosti v poloze jako když krká, ale v takovém klubíčku.... a spoustu vychytávek a je to OK 🙂

kometka5
autor
22. kvě 2008

lendy, moje dokr. by nic nepoznala...raději spousta věcí nevidí... 😠

tak na zádech prohnutá není, protože jí to zem nedovolí, ale pokud v ruce nemá zrovna hračku, tak je na bříšku prohnutá pořád.

Mysulka, koukala jsem, že jsi z Plzně? K jaký dětský mudr. chodíš?

lendy1
22. kvě 2008

kometka a dělala to i dřív, že by byla jako napnutá nebo jen poslední dobou? Nedělá to třeba jen když je naštvaná nebo se ji něco nelíbí a tak se celá napna?
pokud se ti to opravdu nezdá, tak tlač na mudr. ať se k tomu vyjádří nebo vás pošle na vyšetření na neurologii, tam malou jen zkouknou a budeš mít jistotu, jestli je vše o.k.

mysulka
22. kvě 2008

Myslím, že stačí rehabilitace, alespoň pro začátek. K MUDr. Šebkový 😉 na Vinice a nemůžu si jí vynachválit 🙂 Sice vše děláme blbě 😀 ale za to ona nemůže

kometka5
autor
22. kvě 2008

lendy,mě přijde že prohnutá je skoro od začátku pasení, ale teď je to víc vidět, už to prohnutí je větší...a většinou to dělá, když mě slyší nebo vidí, jako spíš z radosti...

mysulko, já snad budu muset taky přejít k tý šebkový...ta moje je fakt na prd... ☹

mysulka
22. kvě 2008

to my to dělali spíš na boku a nebo, když se nese. A odkud jste kometko? Tahle je super, mám na ní mobil, kdyby něco, hodně poradí, je to i lakt. poradkyně, ale to už je u tebe možná mimo. Každopádně držím palečky 😉 a kdybys o tom chtěla třeba pokecat u kávičky, tak budu ráda a můžeme se někdy sejít. Řešíme to už 4 měsíce, tak můžu machrovat 😎

perada
23. kvě 2008

Kometko, kamarádky syn to taky tak prohýbal...začli svičit Vojtovu metodu a vše nabralo lepší směr...

lendy1
23. kvě 2008

hm, tak to je fakt blbý, že to mudr. nepoznala už ve 3.měsíční prohlídce, kde se kontroluje správná poloha na bříško, což je i bez toho propínání nebo velkého záklonu. Protože jestli to opravdu není normální jev, tak rehabilitace by se měla začít co nejdříve, aby se to brzy spravilo, čím dřív se začne, tím to má větší efekt a cvičí se lépe. Nech se objednat k neurologovi a ten to posoudí, jestli jde o hypertonii, opistotonus (to je to prohýbání) nebo je vše v pořádku. Každopádně bych to nepodceňovala a zašla bych tam co nejdřív. Nejspíš budete chodit na rehabky a cvičit vojtovku. Co vím, tak na rehabky většinou potřebuješ doporučení z neurologie, ale třeba u vás to je jinak jak píše mysulka.
Když se ti otáčí na záda nebo bříško tak se taky prohýbá?

lendy1
23. kvě 2008

kometka, ještě mrkni na toto, posílala jsem to do jiné diskuze, ale o prohýbání tam taky píšou:

http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

kometka5
autor
23. kvě 2008

Lendy, moc díky...četla jsem ten článek, píšou tam, že kolem sedmého měsíce pak "letadlo" dělají schválně, já vím, že to malá dělala už dřív, ale jak jsem říkala, teď je to častěji.
když se otáčí na bříško nebo na záda, tak není prohnutá, to si myslím, že zvládá docela v pohodě.... 🙂

lendy1
23. kvě 2008

kometka, tak nevím...třeba to je v pohodě...náš David než se začal plazit tak dělal to letadlo non-stop, když byl na bříšku.

pantomima
23. kvě 2008

komet 😉 Terka taky plachtí, buď v klidu 😉

novako
23. kvě 2008

kometko: Jestli si nejseš jistá zkus skočit za fyzioterapeutkou - pí Janou Skalovou, pracuje tuším ve fakultce a zaměřuje se právě na miminka. Měli jsme s ní přednášku motorický vývoj dítěte do jednoho roku. Je moc fajn a vypadá, že své práci opravdu rozumí. Hodně štěstí!

petraluk
23. kvě 2008

p. Skalová možná své práci rozumí, ale milá asi není na nikoho a hlavně je třeba doporučení, stačí od praktickýho dr. 😉

ronie
23. kvě 2008

kometka, těžko soudit-chtělo by to video, kde to bude vidět, ale spíš si myslím, že to bude ok, pokud se neprohýbá když leží na zádech nebo na boku tak to spíš vypdadá na letadlo, ale na neurologii se můžeš objednat i bez doporučení, za to nic nedáš-teda teď už nákou kačku jo, ale to se vyplatí investovat do zdraví dítěte..Jestli je to ovšem opravdu hypertonie, tak vojtovka teď bude záhul-už se bude hůře držet v polohách, ale samozřejmě to jde také 😉 Přeji hodně zdraví 🙂

zuuu
24. kvě 2008

jééé, výborně, že to někdo nakousnul...máte někdo zkušenosti s "léčením" záklonu, prosím?
Naše Katy má bohužel už diagnostikovaný patologický záklon...už 14 dní cvičíme Vojtu...v noci se přetočí na bok a tak zakloní hlavu, že je mi z toho až zle, jak je vyvrácená... ☹ Snad se to má prý zlepšit cvičením. Dělalo vám to někomu mimi taky? Díky moc 😉

kometka5
autor
24. kvě 2008

zuuu, mě malá taky spí na boku v tak hrozným záklonu, hlavičku má úplně zakloněnou... 🙂

lendy1
24. kvě 2008

kometka, tak spí snad všechny děti-na boku s vyvrácenou hlavičkou v záklonu, z toho neměj obavu.Jestli takhle děti jen spí, tak je to o.k. Mrkni sem:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

zuuu, my měli strašně moc věcí v diagnoze z neurologii do 1/2 roku i ten optistotonus (prohýbání do luku), ale malý se prohýbal jen když byl na bříšku (byl moc v záklonu) nebo když se pak začal točit, tak na to šel taky přez záklon, což bylo taky blbě. Pomáhá nejvíc jen asi ta vojtovka a nenosit ve svislé poloze. Na rehabce v Praze mi ukázali, jak ho nosit, aby se neprohýbal (takový speciální chvat, aby nemohl ani za nic do záklonu a zafixoval si normální polohu) a to teda taky pomáhalo.

kometka5
autor
28. kvě 2008

Tak jsem byla na rehábce, a prý moje dětská hodně věcí zanedbala...tady je trošku laicky výsledek:

tak máme zvýšené svalové napětí, pořád sebou mrská, tak to prý nedělá vědomě, ale je to jako tik v oku, tak ona to má ve svalech a pořád sebou škube, takže jí chytit ruce, nohy a zlidnit jí...vydržet třeba takhle 15-30min. a když mi to předváděla, tak malá byla hrozně spokojená, krásně si oddechla (prý je to pro ní hroznej záhul), na bříšku jí mám dávat na srolovanej ručník pod hrudník, před sebou nějakou hračku, aby natahovala pod sebe ruce a hlavu dávala doroviny nebo dolů, protože má zkrácený svaly vzadu na krku...prý začala zvedat hlavičku dřív než měla (prakticky od nrození), ale nezvedá jí, ona jí zaklání... 😒

ale mělo by to být v pohodě, jen to bude těžší....jen jsem se hlava děravá nezeptala, za jak dlouho můžu čekat nějaký výsledky...tak se zeptám Šebkový (k ní už nejdeme, byla to jen konzultace)

taky jsem si nemyslela, jak je důležitý vývojový mezník cucání nohou...mám jí dávat mezi nohy hračku a aby po ní šahala a dávala do pusinky... 😉

novako
29. kvě 2008

kometko: Moc přeji, ať se vám to brzy srovná!!!

petraluk: Fakt? Na té přednášce nám přišla moc sympatická. Je sice trochu od rány, ale přišla mi v pohodě.

petraluk
29. kvě 2008

Novako já jí osobně nikdy neviděla, ale už to tady psalo hodně holek, tak nevim 😕 🙂

krista
10. lis 2008

danuskam • 1d • Dnes v 18:21
ahojte, neviem pochopiť čo sa deje- dcérka skoro celý deň prehýba chrbátik do luku a veľmi zakláňa hlavu. je celá nervozna. Robí to pri papaní,ale aj hodinu po ňom, takisto aj pri cvičení. čo to je? bolesť bruška??vzduch? dokonca sa prehýba aj vo všetkých polohách na nosenie čo poznám.

motylek • 1d • Dnes v 18:38
To nic nebude, to asi jen objevila nový pohyb, malej mi to taky dělá pořád, v lehátku, na zemi, i při jídle.

mkr • 1d • Dnes v 18:50
danuska tohle téma už tady je tak se po něm mrkni

mkr • 1d • Dnes v 18:53
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

lendy1 • 1d • Dnes v 18:53
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

lendy1 • 1d • Dnes v 18:54
mkr 🙂

lucykan
6. únor 2015

Ahoj poradi nekdo? Nebo ma nekdo stejnou zkusenost??
Dcerka se zacla otacet ze zad na brisko presne v 6.m,ale jen na 1stranu (tyden pred tim jsme byly poslany na rehabilitaci) tam chodime 1x za 14dni,ma pry zkraceny sval u krku na jedne strane,proto se otaci jen na 1stranu..Ted ji je 7,5m sem tam se otoci i na tu druhou stranu,ale spis dava prednost te co umi dobre,zpatky uz ale neumi..vyjimecne se pretoci zpet (ted zacla) ale fakt vyjimecne se ji to povede.
Ted jsme byly na rehabce v pondeli a rikala,ze se ji zda v pohode,normalni,jen ten krk a mozna,ze je tam nekde skryta krivost trosku,ale ze je v poradku.No a jako kdzy utne,tam se vzdycky chova tu pul hodinku uplne super,ale doma mi nevydrzi uz na brisku,hned zacne "litat" je proste permanentne v kolibce,staole se chce prohybat do luku ☹ otocit se neumi poradne,takze se pretoci na brisko a pak huci a huci a huci...ja ji musim otocit,a znova se pretoci a znova znova..☹ od 6.m se zacla pohybovat,ale tak ze se odrazi rucickama a COUVA dopredu ani omylem,trosku i peruje na kolinkach,ale bud se rozplacne zase a nebo se stavi jakoby do mostu,ted i jednu nozicku pritahuje jako kdyby na sed,ale na to nema silu ani omylem. Chodime na plavani na cviceni,doma mame cvicit 3cviky na tu 1stranu,ale jakmile ji pripravim na cviky zacne jecet a pritom to neni nic hroznyho,proste ji vadi ze nemuze do zaklonu. Jsem blba,mela jsem to resit ted v pondeli,jdu tam az 25,2, a fyzio si mylsi,ze uz to bude naposledy..podle me jsem ji to mela rict.
Mate nekdo takovou zkusenost? Mimco 7,5m prohybani,letadlo,zaklaneni hlavy,neleze,neplazi se ale odrazi pozadu,jinak vse dela jak ma,nozicky si zere uz od 6.m,hracky si predava,otaci se kolem osy,dovede se dostat prez cely obyvak-pozadu...jsem z toho na nervy uz,hlavne to jeji huceni.Je mi ji lito.

lucykan
6. únor 2015

?