Druhé dítě - plusy a mínusy?

danka2013
17. led 2016

Prosím o napsání jen plusů a mínusů při druhém dítěti. Děkuji

anetka1701
18. led 2016

Já myslím že tohle člověk buď má v sobě, nebo nemá.... Já od začátku věděla, že chci děti dvě. Nakonec bych brala ještě jedno, ale tomu se k nám nechce, tak to asi vzdáme...

Dvě děti si vyhrají (a kdo říká že ne, tak kecá), zabaví se, starší opečuje mladší když je to potřeba... Ano, hračky kupuju vždycky dvakrát, všechno jedeme "double", ale na to si člověk brzy zvykne...

Dvě děti se naučí spolupracovat, společně plnit úkoly... Spolu se spojí proti rodičům, spolu dělají neplechu, ale navzájem se podrží když je potřeba. To že se občas servou jako koně je pravda, ale myslím že i to je připravuje na život :o)

Dvě děti stojí dvakrát tolik peněz. To je prostě fakt... Sice "po sobě můžou dědit" ale mně přijde fakt nefér, aby mladší nosila jen poděděné oblečení... Takže průběžně kupuju věci oběma. Navíc je tu výše uvedené - vše se musí kupovat dvakrát, jinak je zle :o)

Dvě děti zaberou mnohem víc času. Zaprasí dvakrát tolik oblečení, nádobí... :oD Musí se častěji prát, musí se víc uklízet... Navíc, pokud se člověk chce věnovat každému dítěti intenzivně a sám, chce to opravdu hodně času a dobré organizace práce....

Já myslím že to nechce brát hlavou, ale srdcem :o) Chci-nechci, troufnu si-netroufnu si :o)

kacca11
18. led 2016

@slunicqqo tomu, co pises, se musim akorat smat, takove povrchni odsouzeni. Ja vyrustala jako jedinacek a nesedi na me nic z toho, co pises, rozhodne nejsem chudacek a ani sobec :D muj muz, ktery vyrustal vetsinu detstvi jako jedinacek je na tom stejne.

Ono je hrozne jednoduchy hodit vsechny do jednoho pytle, podle toho, jak se ti to hodi.

Kazdopadne mit jedinacka neni o lakomosti a lenosti rodicu, ale o jejich zrale uvaze, pripadne financnich a zdravotnich okolnosti.

kacca11
18. led 2016

@sammaelka me tedy vedli k deleni se o vevi uz doma, ve skolce urcite ne. Tam se jen divili, ze se podelim sama a ochotne nejvic ze vsech deti. Deti, co mely vice sourozencu se odmitaly delit uplne. Ono to je o vychove a pristupu.

patrusa
18. led 2016

@slunicqqo nemyslim si, ze mit jedno dite je z lakomosti rodicu. Ja jsem treba jedinacek, ale ne proto, ze by rodice chteli. Jinak byt jedinacek je v necem vyhodne, ale clovek nema nikoho s kym by se mohl zlobit nebo pripadne i popovidat.

veraga
18. led 2016

@slunicqqo To je názor teda. Jsem jedináček. Rodiče nebyli pohodlní ani lakomí, jen máma přede mnou dvakrát potratila. Nepovažuji se za chudáka ani za rozmazlence. Byla jsem přísnou výchovou vedena ke skromnosti a vážení si věcí. Své hračky jsem nikomu půjčovat nemusela, ale nezanechalo to na mně žádné následky. Dnes se umím rozdělit bez problému.
Asi jsi moc jedináčků v životě nepotkala.

kurametla
18. led 2016

@slunicqqo Totalni omezenost, vice se vyjadrovat nebudu ...

slunicqqo
19. led 2016

je to jen můj názor. samozřejmě jsem to nemyslela tak, pokud to zdravotní stav nedovoluje, to je něco jiného. Ale když můžu a nechci jen proto, že počítám kolik by to stálo peněz, kolik to bude stát mého úsilí a nervů, mé pohodlnosti znovu v noci vstávat, znovu čekat na prořezané zuby, prořvané noci i dny ,nemoci tak mi to přijde špatně. Pokud bychom čekali na nějakou vhodnou příležitost, na to, až našetříme dost peněz tak bychom děti neměli nikdy. A bohužel to slýchám dost v poslední době od těch co mají jedno dítě. Druhé nikdy , leda že by šel na mateřskou chlap, jsem ráda, že trochu povyrostl a nevisí mi za nohu, nechci znovu v noci vstávat, nechci nikoho chovat, jedno dítě mi stačí atd. Na to už asi není co říct. Proto jsem psala že je to o pohodlnosti matky většinou, a bohužel v dnešní době si asi hodně lidí myslí, že dá dítěti jednou za 3 hodiny najíst, nasype mu plno hraček a ono se nějak zabaví a nic po ní nebude chtít. A pak když zjistí , že to tak nefunguje tak se strašně diví. Mě taky nebaví stokrát dokola stavět věž a lego atd. Ale dělala jsem to dokud byla dcera jedináček, od toho co jsou dva, si vystačí nějak spolu, i když si přímo nehráli společně třeba do těch 3 let, ale zabavili se když byli doma oba. Takže v tomto je to veliká výhoda, samozřejmě je to velká starost, proto si většina lidí asi ani druhé nepořizuje, tak to vidím já.

nonnni
19. led 2016

@slunicqqo ac sama mam deti tri a u me prevazuji pozitiva tak nechapu, proc by melo byt odsuzovano, kdyz nekdo zvoli vlastni pohodli namisto perpetualnimu rozmonozovani se. Me to prijde jako naprosto legitimni argument rict, ze se mi nechce vstavat a nechce se mi setrit a nechce se mi, kdo vi co jeste, co je spojene s vychovou deti.

Jen proto, ze me uspokojuje mit vetsi pocet deti jeste neznamena, ze jsem lepsi clovek, nez ten, kdo usoudi, je jedno dite je dost a nebo si neporidi zadne, protoze dobre vi, ze se mu proste nechce omezovat.

Ne kazdy se hodla realizovat stejnym stylem a je to tak dobre...at maji deti ti, kteri si je preji...planeta je i tak prelidnena.

slunicqqo
19. led 2016

nonni planeta možná přelidněná je, o české republice bych to s takovou jistotou netvrdila
jasně at si každej dělá co chce však já to nikomu neberu jen jsem napsala svůj názor a proč to tak je a pro mě pokud se k tomu tak někdo staví tak radši at nemá žádné
netvrdím , že jsem lepší člověk jen proto kolik mám dětí a samozřejmě je lepší, pokud to tak někdo cítí at si pořídí radši zvíře , které ho tak omezovat nebude, protože pak jsou ty děti chudáci, když je někdo má jen proto , že by měl

nonnni
19. led 2016

@slunicqqo ani ceska republika nepotrebuje zvysovat porodnost , pokud na to hledime z ekonomickeho hlediska. To jsou populist ice blaboly levice.

mischamish
19. led 2016

@danka2013 Kazdy ma jine plusy a minusy. Je to individualni - jak s ohledem na rodice, tak na dite. Nikdo ovsem nevi, jake to dite bude, takze i to se musi vzit v potaz. Jsou deti od natury hodne a jsou taky rarasci - jake bude to tvoje zjistis az kdyz ho mas.

Pro me byly plusy tyto:
- prvni dite bude mit partaka/kamarada
- prvni dite zboznuje mladsi deti
- taky tady s manzelem nebudem navzdy a bracha/sestricka se prvnimu bude hodit
- hormony chteji do druheho ditete, stejne jako muz
- uz mame vsechno, co pro opecovani dalsiho ditete potrebujeme az na malickosti, takze zadne vetsi vydaje tam nejsou
- konecne budu mit ten pocit, ze moje rodina je konecne kompletni (nevim, jestli ten muj pocit je dany spolecnosti, ktera ocekava 2 deti)
- sledovat miminko rust a vyvijet je to nejkrasnejsi na svete, alespon pro me - miluju kojeni, prvni usmev, zoubky, sluvka, atp. to je proste to nejlepsi, co existuje 🙂

Minusy
- vsechno od znova (mozne koliky, zoubky, nespani, nejezeni, mozna i zdravotni problemy, clovek nevi, reseni toho a tamtoho, proste nervy nanovo)
- clovek nevi, jestli bude pozehnan zdravym a 'lehkym' ditetem - takze nejistota
- co kdyby se neco stalo manzelovi nebo me anebo nam obema, atp - obavy toho typu
- ruzne co kdyby
- strach z tehotenstvi a porodu (mam PTSD, takze moje obavy jsou strasne vyhrotene ze skoro vseho)
- co kdyby byl vztah dcerky a syna spatny? Co kdyby si ublizovali, atp?
- jak je to se zivotnim prostredim a s climate change? (do toho muzu zatahnout i ISIS, Rusko, uprchliky, Donalda Trumpa, haha)

Ja jsem dlouho druhe dite nechtela. Taky jsem mela strach ze zhorsujiciho se zivotniho prostredi, oteplovani planety, prelidneni, valek, atp., ale nakonec jsem 'necekane' otehotnela, mela zamlkly potrat a pote se mi hormony rozjely tak silene, ze minusy sly nekam a synovi uz je 9 mesicu. Myslim si ovsem, ze kdyby nedoslo k tomu necekanemu otehotneni a zamlklemu potratu, tak bychom druhe dite stale nemeli. MOzna, ze bychom zustali u jednoho navzdy.

Musim ovsem rict, ze dcera brasku zboznuje a taky ji hodne pomohlo, ze se narodil, protoze strasne 'dospela,' za tu dobu co mimi mame a dokonce se nam i krasne rozjedla (meli jsme a jeste porad trosku mame problemy se dcerinym nejezenim)!!! Musim to vsechno zaklepat.

Musim taky rict, ze mi maly nabidl 'druhou sanci' na to byt lepsi matkou. Se dcerou jsem urcite udelala kupu chyb a ty, kterych jsem si vedoma, se snazim napravit a taky vidim pozitivni vysledky.

slunicqqo
19. led 2016

nonni když to vezmeš s logického hlediska, tak rodiče jsou dva, proto, aby národ nevymřel, tak by měli mít minimálně 2 děti aby nahradili je až tu nebudou. takže at mi nikdo netvrdí , že když bude třeba 20-50 procent lidí co nebudou mít dítě žádné nebo jedno, kolik tu bude lidí za několik desítek let? Samozřejmě teda nepočítám jiné kultury , které se tu mohou zabydlet, nebo už bydlí a mají dětí třeba 10

karlajasmine
19. led 2016

Ja bych jeste dodala - pokud si spolu sourozenci rozumet nebudou, tak o nic moc neprisli, holt se spolu v dospelosti nebudou moc bavit a ''nic se nedeje'', ale naopak kdyz si spolu rozumi, tak je to obrovsky plus a bonus do zivota.. je tolik situaci, kdy je krasny mit sourozence.. clovek je zna ze vsech nejlepe, vi, ze se na ne muze spolehnout.. sama jsem si tohle uvedomila kdyz jsme jednou byli na pohrbu blizke osoby.. drzela jsem se se svymi sourozeci kolem ramen a vsichni jsme spolecne breceli, a rikala jsem si, ze tohle - mit tyto lidi, se kterymi mohu vsechno sdilet - je k nezaplaceni.

kacca11
19. led 2016

@slunicqqo vzdycky bude lepsi jedinacek, ze ktereho rodice vychovaji kvalitni osobnost nez rodit jedno dite za druhym bez rozmyslu a bez pece a zajmu o ne. Mit jedinacka je stejne dobra volba jako mit deti dve, tri, ctyri,.. pokud to dite vycjovavaji kvalitni rodice.

Tim, ze budes shazovat rodice jedinacku shazujes jen sama sebe, ukazujes svou omezenost a neschopnost mit vlastni nazor. Ve spolecnosti je zakorenen blud, ze jedinacci jsou rozmazleni a tak se toho zuby nehty drzis.

karlajasmine
19. led 2016

@kacca11 Souhlas -j e to o rodicich.. znam rodice, kteri jsou opravdu hodne bohati a deti maji tunu hracek, ale vseho si naprosto vazi, na vsechno davaji pozor, za vsechno dekujou... a znam taky rodice, kteri moc penez nemaji a deti pritom rozmazleni jako fracci... neni to vubec o poctu deti ani o penezich ale jen a pouze o rodicich...
A ja sama chci deti dve ale pokud chce nekdo jedno tak lepsi jedno chtene nez dve nechtene.

gepe
19. led 2016

@slunicqqo diky za Tvuj prispevek o lakomosti, pohodlnosti rodicu, atd. Ja jsem jedinacek, avsak jsem tak vychovavana nebyla. Jsem jedinacek i presto, ze moje mama mela sen mit 5 deti.
Mame dceru, ktere bude za chvili 2,5 roku a mam obavu, ze bude mozna jedinacek. Ne take z nasi pohodlnosti a lakomosti, ale proste ze uz jsme o sourozence nasledne po jejim narozeni 3x prisli a ne zrovna hned po zjisteni tehotenstvi.
Takze pokud bohuzel sourozenec treba uz nevyjde, budeme tim i tak vseobecne lakomi a pohodlni rodice a nase mala rozmazleny fakan? 🙂 tahle dogmata, mas narok na svuj nazor, pravda.

danka2013
autor
19. led 2016

Holky prosím nehádejte se tu...nevytvořila jsem tuto diskuzi, aby se tady vedle takovéto debaty!!! Každý má vůj osobní plán a svoje názory. Děkuji.

gepe
19. led 2016

@danka2013 ja se napriklad nehadam 🙂 jen jsem chtela uvest slecne/pani, ze ne vzdy kdyz maji lide pouze jedno dite je duvodem lakomost atd.
Cimz jsem vlastne odpovedela i na Tvoji otazku. Manzel je ze 3 kluku, bohuzel uz jsou jen 2. Ja jsem sama a kdysi mi uz mama rekla, ze kdyby se mi neco stalo, nemela by uz duvod proc byt na svete.
Minus v tom mit sourozence vidim akorat pro rodice z pohledu financni narocnosti, ale i tak se to vzdy da. Napr. manzelovi rodice nikdy nic nemeli a presto zvladli obstarat 3 a vychovat skvele kluky, byt ve skromnejsich podminkach . 🙂

elu
19. led 2016

nečetla jsem nic přede mnou,tak se třeba budu opakovat...když má ženská jakékoliv dítě,není tu žádný minus podle mě 🙂, nicméně kdo to tak necítí, měl by děti pečlivě uvážit a podle toho zařídit svuj sexuální život, aby se případné nechtěné těhotenství neřešilo potratem...jinak za mě osobně jedno dítě je chudák, samozřejmě, když neví o co přichází, tak se mu to tak nezdá, ale není nic lepšího než mít sourozence, zvlášt v dospělosti se ti můžou hodit...

nonnni
19. led 2016

@slunicqqo vzhledem k pluarite nasi spolecnosti musis pocitat s tim, ze ne kazdy clovek vydelavajici na nas "duchod" bude etnicky cech...a tudiz ne, ne kazdy potrebuje za sebe nahradu..ja osobne treba nahradila uz nadramec. A stejne, jako jsou rodiny s vice jak dvemi detmi, tak jsou rodiny jen s ditetem jednim, nebo zadnym. A predstava, ze z jedinacku vyrustaji automaticky neempaticti lide, kteri neznaji skromnost, solidaritu a pospolitost je velmi oklesteny a stereotypni nazor.

slunicqqo
19. led 2016

gepe kdyby jsi četla pozorně tak by ses dozvěděla, že jsem v souvislosti s tím pokud to neumožnuje zdravotní stav nepsala a nemyslela to tak. Je jasné že pokud to zdravotní stav neumožnuje, nebo se nedaří i přesto, že by člověk chtěl , že ho někdo odsuzuje to je nesmysl. Psala jsem o těch , kteří mají peněz plno, bydlení zajištěné, přesto řeknou , že budou mít třeba jen jedno dítě, protože se nehodlají omezovat, nebo že by je neuživili a to mi osobně vadí, ale jak jsem psala , je to jen můj názor a hádat se nehodlám

nonni jasně pak to ale v této republice dopadne tak, že tu zachvíli normálních čechů bude menšina, což já osobně nepovažuju teda za ideální. O nějakém vydělávání na důchod ani nemůže být řeč, nepočítám s tím, že nějaké důchody budou i kdybych měla dětí deset, vzhledem k tomu kdo nám tady vládne , kde se všude rozkrádá atd. ale to je na jinou debatu.

ia.
19. led 2016

náš starší syn je poměrně náročné dítě a teď když se na to dívám tak, že by byl jedináček, tak by to byl fakt chudák. Veškerá pozornost by byla soustředěna pouze na něho, ale díky tomu že má bráchu, tak se to rozmělní a má od nás i chvíli klid:- 😅 prostě bychom měli jen jeho, neustále by byl v naší pozornosti, nic by nám neuniklo, nenechali bychom mu ze strachu o něho ani špetku prostoru na samostatnost....děti máme dvě, jsme moc šťastní, takhle jsme si to přáli. Někdy se rvou jak psi, ale když jeden z nich není doma, druhému se stýská, a těší se na něho. Kolikrát spolu kují pikle, večer se tulí v jedné posteli, povídají si, předávají zkušenosti....neměnila bych....

kurametla
19. led 2016

@kacca11 Perfektne napsano ...

ia.
19. led 2016

@kacca11 souhlas, ač jsme s manželem oba ze dvou dětí a máme doma dvě děti, tak raději jedno a kvalitně vychováno s tím, že na daních pak státu bude odvádět více než pět dětí od druhé rodiny, které bude díky způsobu výchovy na sociálních dávkách 😝
podle mě to není o počtu dětí....je to jen na uvážení rodičů, kolik si pořídí dětí. Někdo si nepořídí žádné, někdo šest...je to každého věc..

nonnni
19. led 2016

@slunicqqo ja nejak nevim, co myslis tim normalnim cechem, cesi sami o sobe jsou jen kombinace ruznych mensin. Akorat, ze jsme uz na to zvykli a nijak nas to nepoburuje...narozdil od mensin jinych, ktere v nas vyvolavaji xenofobni nalady vesele podporovane medii a vladou v cele s notorikem. Coz nijak neznamena, ze souhlasim s migracni politikou EU a CR, ale ne v tom, ze by nemela byt migrace, ale jak se s takovou ma nakladat v ramci te, ci one spolecnosti/zeme/kultury.

A uz proto, ze sama pises, ze duchod nebude, tak je zvlastni, ze se divis, ze nekteri lide si radeji spori a investuji do realit, do zazitku, nebo do vzdelani a vseobecneho rozhledu sveho jednoho ditete, kdyz maji pred sebou perspektivu minimalniho duchodu, nebo vubec zadneho duchodu.
Netvrdim, ze se s temito nazory vzdy ztotoznuji, ale na druhou stranu je naprosto chapu.

danka2013
autor
19. led 2016

Takže jsem se rozhodla, že druhé dítě ano 🙂)) , ale až bude malá trošku samostatnější 🙂

12345ab
19. led 2016

ano ale melo by se dle meho brat v potaz ze deti co mi vychovame a deti nasich deti budou vydelavat na nas na nase byt minimalni duchody,a kdyz si kazdy v tehle zemi ciste hypoteticky rekne ze chce 1 dite ze si chce uzivat a podobne,ze ceho pak vlada veme penize?kdo bude platit dane budeme mi chodit do prace do 90??nehlede nato kdyz clovek vidi kam to vse v dnesni dobe speje tak za etch x let nas budou treba zivit nase deti jelikoz budou duchody opravdu minimalni jestli tedy vubec nejake budou a myslim si ze kdyz si clovek spori na penzi ze to take nejake extra terno za x let nebude diky inflaci,nereknu kdyz jsou pary kde to opravdu nejde,ale spoustu lidi je jen pohodlnych vychovavat dite dle meho nazoru

gepe
19. led 2016

@slunicqqo tak u moji mamy to nebyly zdravotni duvodu a co jsi vypsala, presto jsem jedinacek 🙂 a co se tyka nas, tak take ne ze zdravotnich duvodu - oba jsme zdravi a plodni, proste to tak "nevyslo".
Nechapu, proc Tobe osobne vadi, ze se lide dobrovolne at uz z jakykoliv duvodu rozhodnou pro to, mit pouze jedno dite. Neni to snad jejich vec?
@danka2013 blahopreji a drzim pesti at se zadari a vse je v poradku 🙂

evulina77
19. led 2016

@danka2013 buď ho chceš nebo ne, žádný plusy a mínusy. Nějak nechápu proč diskuze 😅

michaela_2
19. led 2016

Holky, ve vší slušnosti, Vám nepřijde vypisování + a - ohledně pořízení si dítěte, trošku hardcore? 😀
Většinou reaguji na každou diskuzi, do které vstoupím a kdy mám co říct k tématu - což bych jakožto maminka dvou skřítků tady i měla.
Otázka položená v úvodu, mě ale dostala. Možná, kdyby otázka zněla jinak - co vše se změnilo s narozením druhého dítěte? apod.
Ale v bodech si to vypisovat......................

Já nevím, každá máma asi bere děti tak jak jsou, takže fakt nepřemýšlím nad tím, co by mohlo být lepší, kdybychom měli pouze dceru a syn neexistoval, to přenechám těm, které chtějí mít vše do puntíku naplánované 🙂, Upozorňuji jenom, že co dítě, to originál, tak aby pak na Vás s druháčkem nevyskočilo o dvě negativa víc 😎