Estivillova metoda bez pláče - u nás funguje

ally8
2. čer 2015

Usínání je asi věčné téma. Mám téměř 11 měsíční holčičku a podělím se s vámi, jak to funguje u nás. A budu ráda i za vaše rady a připomínky.
Nikdy jsem nenechávala Anežku plakat. Nesoudím maminky, které nechají plakat, i já už občas říkala " tak si řvi" , ale za minutu jsem šla za ní. já na to nejsem stavěná, takže první 3 měsíce jsem malou téměř nesundala z ruky. I z kočárku jsem jí často vyndavala, protože když se vzbudila hysterčila dokud jsem jí nevyndala. ALe teď k tomu spaní. Dodržujeme přesný večerní režím. 18 hod. kaše, 18.30 koupání, 19 hod. kojení. Pak jí dám do postýlky, zapnu panenku s ukolébavkou, dám pusinku, pomuchluji, zazpívám, řeknu že jí miluji a odcházím.
Někdy si hned sedne, hraje si, povídá. Pak začne pokňourávat, tak jdu za ní a opět zopakuji to stejné. Někdy si hraje 5 minut, ale někdy se rozbrečení hned co odejdu.Chviličku čekám, podle toho, jak je pláč interzivní. Někdy jen kňourne a zase si hraje. Takhle to opakuji třeba 20 x. Takže když už tam jdu po 20 tak se musím před pokojíčkem zhluboka nadechnout a uklidnit se 😀 abych k ní přišla s úsměvem a potichu jí zase uložila. Když vidím, že je hodně čilá a fakt to na spaní nevypadá, tak jí i přečtu leporelo, ale nevyndavám jí z postýlky. Sednu si k postýlce a kouká na obrázky z postýlky. Nechtěla jsem jí naučit, abych s ní musela hodinu ležet v posteli než zabere, protože mi přijde, že stejnak dělala jen blbosti. Štourání do nosu, do oka....vždyť to znáte. Taky někdy usíná i hodinu, ale já si mezi tím i trochu poklidím nebo připravím vaření atd. Moje sestra si začla s malou lehat do postele, protože si myslela, že když už jí 5x položila, asi sama už neusne. Ale teď to zkoušela taky stále dokola a mělo to úspěch. K nezaplacení je, když máme dobrý den, tak jí fakt položím do postýlky a ona během 5 minut sama spinká. Já jsem byla rozhodlá, že chodit spát s dětma nebudu, ale ani je nenechám nikdy plakat. Tak jak je to u vás. 🙂

andrrriiik
2. čer 2015

Ahoj,já to dělám takhle:malého dám do postýlky,odejdu,když začne plakat nebo mrnčet,přijdu k němu,hladím ho po zádíčkách,a poplácávám po zadečku.Když se uklidní,odejdu.Pak buď opakuju,nebo usne 🙂 Nevím,jestli to je Estvillova metoda,nebo nějaká moje,ale funguje,a jsem za to moc ráda 😀

papalinka
3. čer 2015

@ally8 Myslím, že hlavní věc je dávat dítě spát, když je opravdu ospalé. Pořád se nám vtlouká do hlavy, že je nutný režim, že miminko musí chodit spát ve stejnou dobu, kterou určí rodiče. Pak to ale často dopadá tak, že dítě spát nechce a rodiče na něj zkoušejí různé metody, jak ho uspat - ležet s ním, nechat vyřvat, chodit opakovaně ukládat. Podle mě je nejlepší dát dítě spát, až se mu spát chce. Pak usne brzy a v pohodě. Naše malá nechodila spát v sedm, ale až v osm, ale usnula hned cca do 10 minut. Ušetřili jsme si hodinu času s nesmyslným uspáváním. Do dneska (2 roky) nemá se spaním problémy, stále chodí spát v osm.

andrrriiik
3. čer 2015

@papalinka Jo přesně,taky jsem dávala a dávám děti spát,až když jsou ospalé.Pětiletá dcera chodí kolem 9,půl 10,to zabere během 10 minut.Co mi je z toho,kdyby šla v 8,a usnula by až za hodinu?To si s ní ještě stihnem za tu hodku pohrát.

ally8
autor
4. čer 2015

@papalinka tu určitě, také dávám spát, až když vidím, že je unavená, ale ona má snad v sobě budíka, protože opravdu usíná pravidelně každý den kolem 19. Občas se stane, že spí špatně odpoledne, tak vytuhne k večeru a to pak usíná později, ale nechávám jí v postýlce, protože se tam i hezky hraje, povídá si. Neuspávám jí, ale už je v postýlce.

janebee
16. čer 2015

Mě by spíš zajímalo, jak je to u vás s celonočním spaním. Četla jsem, že právě díky této metodě díte potom prospí celou noc 🙂 Takže funguje to u vás? 🙂
@ally8

cecilinka
16. čer 2015

my mame osmi mesicni cacorku..uspávám zasadne kojenim, ale poslední dobou, jak je ciloucka, nekdy se od prsa odtrhava a nemůže se "uvelebit" a neusne..Naucila jsem se, ze si ji v sedu polozim zadickama na nohy, podlozim ji telicko rukama, hlavicku chytim do rukou a houpu..usne mi do 10ti minut..snazim se mit rezim, ale jakmile je spatna noc, ze vstava casteji, rano nejsem schopna vstát "v cas" a uz jsme cely den ve skluzu a nejde mi to vyrovnat :( Po 2 hodinách přes den je uz unavena, takze chodíme spinkat..Noc je ruznoroda, nekdy se budi v 11 a pak v 5 hod, nekdy i ob dve hodky :( nevim, proc ma takové výkyvy 😢

cecilinka
16. čer 2015

ještě dodam, ze nas první chlapecek plakal minimalne, byl naprosto pohodove ditko, zato mala je uplakanek..Jenze když jsem otěhotněla, zacali jsme stavet dům a i me ruce byli potřeba..po sestinedeli jsem se opet vratila na stavbu, ale mala, jak citila, ze se ji nemohu věnovat, plakala..Tedy cas bezel práce neubyvala a makat se muselo, tedy jsem stále odbihala od práce k male.Poznala jsem, když uz byl plac opravdu histericky, pak jsem zakročila..Nyni plac male rozeznavam-kdyz se nudi, když se ji něco nelibi..Takze vim, za jak dlouho zakročit..

janebee
16. čer 2015

@cecilinka my s uspáváním - pláčem problém nemáme. Malý většinou usne sám, pokud není v novém prostředí. Spíš mě trápí to, že neprospí celou noc. A jak píšeš někdy jsou dobré noci, kdy se vzbudí tak 1x - 2x za noc, ale někdy se budí co hodinu až dvě - to jsem pak celý den z toho úplně hotová.. :(

ally8
autor
17. čer 2015

@janebee ne ne 🙂 celou noc zatím nespí, ale já se tou klasickou metodu neřídila, tam nechávají děti vybrečet, to jsem nikdy neudělala.

lennus
17. čer 2015

@ally8 Dělali jsme přesně to samé. Jak píšeš, zkoušela jsem někdy v nouzi nechat řvát, ale dlouho jsem to nevydržela, vyměkla a cítila pak spíš výčitky, ale to bylo až později.
V jeho zhruba dvou měsících jsme mu taky začali dělat přesný večerní režim a věřím, že to pomáhá k tomu, aby dítě bylo klidnější a vědělo, co ho čeká a tím i lépe usínalo. Takže jsem mu dala čas pár minut, kdy třeba kňoural, ale opakovaně jsem tam chodila a odcházela, než usnul. Nikdy jsem ho nenechala vyloženě řvát nebo nechat samotného víc jak pár minut. Časem to opravdu vypadalo tak, že jsem ho položila, zazpívala - osvědčila se nám ukolébavka (Mravenčí od Svěráka), zpívali jsme mu ji už když byl v břiše, pak jsem odešla, on se za mnou díval a pak si sám usnul. Co se mi osvědčilo bylo, už od mala sledovat denní režim spaní. Proto jsem brzy viděla, že musím směřovat procházku odpoledne od 15 do 17, kdy v kočárku zaručeně usnul a pak že bude doma před paním bdělý, kdy se unaví. A toto se mi vlastně osvědčilo vždy, směřovat spánek tak, aby přes spaním měl nějakou dobu na unavení se. Od půl roku spával dopoledne a odpoledne a od roku už jen jednou po obědě a opět mezi tím byly přiměřené časy, kdy nespal. A většinou ten spací režim i přes den má přesný, tedy když jsme doma, jsou samozřejmě výjimky jako výlety či dovolené.
Bohužel časem, kdy se pak objevovala separační úzkost, už to nefungovalo. Teď úplně sám neusne, ale problém není, pokud je přiměřeně unavený. Zazpíváme (já ukládám přes den, manžel večer), chvíli tam s ním jsme a on usne. Byla bych samozřejmě ráda, kdyby usínal úplně sám, ale na druhou stranu by to mohlo být mnohem horší, nedělá scény, jen nás tam potřebuje a my mu tu jistotu chceme dát. 😉
Chce to hodně trpělivosti.

anetpierowska
17. čer 2015

Ahoj, my jsme o malicka maleho, tedy ted uz 4leteho syna ucili aby chodil spat do osmi hodin, vecere a v 19hod-19:30 koupel a pak jdeme do pokojicku, kde si vybere pohadky(ma rad ceske,jako hrnecku var...) a prectu mu je a pak rekneme dobrou a do 5min spi. Akorat to nesmime pretahnout, pak je protivny. 🙂

anetpierowska
17. čer 2015

A to nam maly od narozeni hrozne brecel. Vstavala jsem k nemu i 20x za noc. Ustalilo se to az ve 3,5letech kdy spi celou noc🙂