Exmanžel chce 14měsíčního syna na víkend, poradíte?

bureska
18. čer 2013

Ahoj holky, potřebuju radu a zkušenosti od Vás, které jste řešily to samé. Bývalý manžel ode mě odešel k jiné ženě když jsem byla těhotná. Synovi je teď 14 měsíců a on ho chce na prodloužený víkend na dovolenou. Na noc ho měl jen jednou a to byl malý pak dva dny přešlý. V den kdy mi ho přivezl, se mně dokonce bál. Od té doby uběhly 3 měsíce a malého na noc už nechtěl. Teď přišel s tím, že ho chce na 3 dny. Malý u něj nejvíc byl přes tu noc (od soboty dopoledne do neděle ráno). Jinak si ho bere na den od 10 ráno do 6 večer tak cca 2x za měsíc. Máte někdo zkušenosti s tím, že jste dávaly miminko příbuzným na noc a déle? Jak to děti snášely? Volala jsem si i na sociálku, protože bývalý se oháněl, že mě udá, že mu ho nechci půjčovat a paní sociální pracovnice mi řekla, že tak malá miminka se na noc a už vůbec ne 3 dny nedávají, že by to odloučení od matky pro ně mohlo být trauma. Upravený styk nemáme, je na dohodě. Poradíte? Děkuji

andelka
18. čer 2013

Tak zkušenost mám, ale ne úplně stejnou...starší byl bez maminky a tatínka poprvé v 15,5měs. na den a noc, byl s babičkou, se kterou je často od malinkata a byla s ním u nás doma. Na dýl byl ode mně až ve 22m když jsem byla v porodnici. Zvládnul to bez problémů. Já bych malého klidně dala, ale zvykat postupně, ne hned po 3měsících na 3dny. Mladší byl beze mě zatím jen během dne (9-18.30), první víkend nás čeká za 5týdnů, jedu pryč v pá po obědě a vracím se v neděli odpoledne. Ale zase..bude s tatínkem, babičkou a doma. Pro klid všech, bych to buď odsunula, nebo ještě do té doby natrénovala. Jsou děti, které si prarodiče berou na noc od miminka a na víkend klidně od roka. Ale nikdy to není ze dne na den.

bureska
autor
18. čer 2013

@andelka on právě trenink nechce, on ho chce na ty 3 dny a přes to nejede vlak. Nejde mi ani o to, že bych mu ho musela dát, stejně v budoucnu budu muset, ale přijde mi na to malý. Je jen se mnou, nebo s našima na které je od narození zvyklý. Vždy když ho bývalý vrací, tak je malej umrčenej, není ve svém a nemá svůj režim :(

zamilovanadonej
18. čer 2013

@bureska Tak já bych mu ho na takhle dlouho nedala, a ihned bych zažádala o úpravu styku nezletilého s otcem. Hádat se nemá smysl, důležité jsou zájmy dítěte. Manžel má téměř 5ti letého syna a nebožka mu ho momentálně na noc taky nedá....

andelka
18. čer 2013

@bureska tak to ne, to bych ho nedala. To je sobecké, chtít dítě na delší dobu (a tohle je u malého dítka delší čas) bez toho aby na sebe byli zvyklí. A nechala bych si pravidla podílení na výchově a styku s dítětem upravit.

aronek
18. čer 2013

@bureska já v té době ještě kojila, takže beze mně nebyl malý vůbec. Poprvé spal beze mně skoro ve třech letech, protože jsem musela na služební cestu. Teď jede tak na jednu dvě noci k babičkám a pak hurá za maminkou. Já bych tak malé dítě nedala 😒 Hezky postupně, jedna noc a přidávat 😉 Snad se nějak domluvíte 😕

bureska
autor
18. čer 2013

@zamilovanadonej o úpravě styku taky uvažuju, protože on si z toho dělá holubník, jednou se mu to hodí, pak zas jindy. Diktuje mi v kolik má být malej nachystanej...přitom všechny víme jak to je s plánováním času a malýma dětma. On si to neuvědomuje, protože ho má jen občas

bureska
autor
18. čer 2013

@andelka on je sobec bohužel :( když si zažádám úpravu styku, nevíte, jak to zpravidla soud řeší? Jako jak často má otec, který s náma nikdy nežil, právo na dítě?

titanie
18. čer 2013

Pokud platí alimenty,nárok má.Je zapsaný v rodném listě a tím,že platí, jeví zájem o dítě.Většinou se dává jeden víkend za dva nebo tři týdny.Moje dcerka jezdila ke svému tatínkovi od 3 měsíců-nekojila jsem...Soud nám to takhle určil...

zamilovanadonej
18. čer 2013

Nárok by měl i kdyby alimenty neplatil, to je míchání jablek a hrušek.
@bureska většinou to bude soud řešit denní návštěvou, ale důležité je, jak ho do teď vídal....

bureska
autor
18. čer 2013

@zamilovanadonej to by mě právě zajímalo, jak by to soud určil u takovýho miminka. Do teď ho vídá jednou týdně na hodinu a půl a tak dvakrát do měsíce v sobotu tak na 8 hodin. Jinak se ale nezajímá jak se malej má. Nevím ani, jestli není lepší počkat, až o úpravu zažádá on anebo jestli to mám chtít já. Zatím jsme se domluvili. Já s tím nemám problém mu malého dát, ale na 3 dny v jeho věku je moc :(

zamilovanadonej
18. čer 2013

@bureska TAk to si myslím že by to soud určil tak nějak podobně jak to máte teď. Já bych nečekala a být tebou dala to sama. Za ty nervy a hádky to nestojí, a takhle- co je psáno, to je dáno. S věkem se styk samozřejmě může rozšiřovat, o to není.

andelka
19. čer 2013

@bureska obvykle to bývá víkend co 14dní, o prázdninách déle. Ale znám to až od starších dětí, od 2let výš. Hodně záleží na domluvě, třeba během týdne 1-2x týdně dopo nebo odpo a jeden den o víkendu...tak jak to máte je to dobré,to záleží na časových možnostech a věku a samostatnosti a psychice dítěte.Rozhodně je lepší mít to černé na bílém.

bureska
autor
19. čer 2013

@zamilovanadonej máš pravdu že je lepší to mít asi odklepnuto úředně. To my nemáme, protože on je doktor a má služby, takže by pro něj bylo i horší, si to pak plánovat podle služeb a samozřejmě i podle jeho jiných akcí. Proto to má takhle, když má o víkendu chuť, tak si ho malýho na jeden den vezme....takhle by byl hodně limitovanej a to se mu nechce, proto si podle mě úpravu styku nenechal upravit...

@andelka vím že je to tak jak píšeš. Ale to je u starších dětí a hlavně u těch, které jsou na tátu zvyklé. Malej není, on je pro něj vlastně pán, kterej si jej párkrát do měsíce vezme. To je pro něj víc otec můj taťka...na sociálce mi řekli, že když to budu chtít upravit, tak tak, jak je to teď, ale ne na celej víkend, že prý miminko potřebuje jistotu v mámě, která s ním je pořád. No a pak v těchto případech se později přistupuje na častějším kontaktu podle toho, jak dítě na otce reaguje, ale to musí prokázat psycholog :( toho právě chci malýho uchránit, z toho musí mít taky trauma přece :(

zamilovanadonej
19. čer 2013

@bureska Tak to se divím že když je doktor, nemá tolik rozumu aby uznal že tak malé dítě na 3 dny je hloupost...

pppxx
19. čer 2013

Dcera byla v 8 mesicich tri dny sama s babickou(moji matkou), ale zna ji, bydlime vsichni spolu.

S ex bych urcite soudne upravila styk at se nema cim ohanet, budete mit oba vymezena prava a povinnosti a nemela by vznikat nedorozumeni

bureska
autor
19. čer 2013

@zamilovanadonej já nevím jestli si to uvědomuje, tvrdí mi, že má na malýho stejnej nárok jako já a že když mu ho nedám, tak se bude bránit soudně. Já mu přitom malýho dávám když si řekne, ale na 3 dny je moc. To ho nezajímá, prostě si tvrdí to svoje a je mu jedno jakej dopad by to mělo na malýho. Na toho ohledy nebere, tvrdí, že by mu ten režim přizpůsobil, ale to, že by byl od mámy mu nedochází...to je mu i jedno, myslím, že ikdyby malej plakal, tak by stejně nepochopil, že je to proto, že chce ke mně

@pppxx právě, kdyby byl s náma od jakživa, tak nemám nejmenší problém, takhe malýho nezná a nepozná co potřebuje a proč brečí. Ta úprava styku bude asi na místě, zatím ale vyčkávám....ikdyž nevím vlastně proč

zamilovanadonej
19. čer 2013

@bureska Na nic nečekej, podáš to lehce sama a je to zdarma. Za čas by sis třeba nadávala, že jsi to měla udělat...o nic nejde, jen to jasně stanoví pravidla. 😉

luciebx
19. čer 2013

ja si myslim ze je fakt dulezity ze ma otec o dite zajem.. je mozna fakt ze na tak dlouhou dobu je to mozna moc na tak maly ditko podle me.. ale casem proc ne. .je to blby ze on toto nechape

luciebx
19. čer 2013

@bureska vim ze rikas ze on toto nechape.. co zkusit rict.. ber si ho jednou tydne na cely den.. a behem pul roku az si fakt malej na tebe zvykne poradne.. si ho vem klidne na dyl..
znamy ma takle malou danou soudne.. ze jednou tydne od 9-6... mala ze zacatku takovy jako ze nevedela co se deje.. no byla miminkoze jo.. nemela ani rok.. a ted uz doby.. ma 17 mesicu...

bureska
autor
19. čer 2013

@luciebx tak zájem má, ale nepřetrhne se. Třeba že by se během týdne zeptal, naspal sms, jak se malej má, to nedělá. Zajímá se jen když si ho půjčí,l ale mně se na nic neptá. Co malej umí, jak baští, nic. Je mi jasný, že jednou malej u něj bude delší dobu, tomu se nevyhnu, je to jeho otec...ale teď právě řeším tohle, že se mi to zdá brzo...postupně zvykat a ne jednou za 3 měsíce taková nárazovka. Když u něj byl poprvé a naposled na noc před 3 měsíci, tak malej pak byl z toho dost vyřízenej a on ho od té doby na noc nechtěl...až teď. To se mi právě nelíbí....

@luciebx no zkusím to 🙂 díky za radu 🙂 už sem mu i řekla, ať si pro něj přijede v sobotu dopoledne a večer ho přiveze a v neděli znovu a to mi řekl, že to už něco má a že buď mu ho dám na noc, nebo mě udá. Tenkrát sem vyměkla, ale i sem chtěla zjistit, jestli to zvládnou a podle všeho ne....teď bych měla o to větší strach mu ho dát dkonce na 2 noci

monad
19. čer 2013

já jsem zlá, já bych mu ho asi nedala takhle malinkýho na 3 noci bez tréninku a vůbec.. ani náhodou.. držím pěstí

kacihruba
6. dub 2014

Kdyz ma zajem..urcite bych mu ho na ty 3 dny dala..je to preci stale jeho tata a i s nim si musi vytvorit nejaky vztah🙂