Jak naučit roční dítě chodit bez plen?

lajochova84
23. črc 2018

Holky, maminky, všude jsem slýchával jak dříve byl děti v roce bez plen, i prvorozený mého manžela. Náš malý má 14m, na nočník ho dávám 4 měsíce, co ještě pořádně neseděl. Vždy ráno, vždy po spaní, někdy i během dne. Ano, vyčůrat se nebo i ráno vyláká, ale, že by nějak omezil čůrání do plenky, to ne. Teď běhá nahatý venku nebo ku dám jen kraťasy, aby věděl, že, když se počůrám je v mokrým, ale nemá to vůbec žádný účinek. Prostě si pořád čůrá jak chce. Neumí mluvit, ani chodit, takže si myslím, že je asi ještě brzo, ale ráda bych, aby byl do podzimu bez plen aspoň pres den! Poraďte.

vanea
24. črc 2018

@lajochova84 Tak to jsem blbě pochopila🙂 takže k tématu:D trávili jsme dny na nocniku, tak to bylo..okolo roku se bez ohledu na sezení a chůzi dite vrzlo na nocnik a matka ho tam držela, dokud nevykonalo potřebu.. takže kolikrát to bylo fakt skoro celý den, když se stala nehoda, tak se vynadalo, nebo rovnou pár přes zadek..kdo má na to nervy, prosím.. já nejsem bachar a malý není vězeň, abych toto podstupovala🙂 a myslím že naše maminky to mají taky trochu zkreslené.. kolem roku začaly posazovat, ale reálně bez nehod to bylo okolo 2 let..co jsem se bavila v rodině, tak to odpovídá. Okolo 2r bez plen. Jsou samozřejmě šikovnější i nešikovnější děti, takže u někoho se to podaří brzo, u někoho pozdě, někdo je průměr..děti jsou furt stejné, jen tehdy byla výchova jinde..maminky braly že dítě chodí na nocnik, když sebraly pliny.. ale to že je všude nacurano a dite je mokré, to je jedno😂👌 já si každopádně své nocni pocuravani pamatuju, takže to asi trvalo dlouho..odplenkovali mne v tom roce.

normalnimatka
24. črc 2018

a nevim, proč zas adminky změnily název tématu....? tady se nediskutuje, JAK odplenkovat roční dítě, ale o tom, jestli to vůbec je možný, v pořádku atd. tedy, název byl výstižnej, teď je zavádějící. Milý adminky, radši o tom obsahu víc popřemejšlejte, než zase změníte název na úplně něco jinýho.🙄

normalnimatka
24. črc 2018

jinak stojí to za sondu třeba z fotek apod. já mám nějaký video a fotky, jak sedim na nočníku +- v roce, asi spíš i míň, než v roce...jenže to beztak nic neznamená, já tam byla schopná sedět strašně dlouho a hrát si tam:D

kittyy17
24. črc 2018

Staršího jsem dávala na nočník od 18 měsíců, vždy po probuzení. Dva dny jsem vydržela nechat ho bez plinky, pak jsem to vzdala a zkusila zase za měsíc. Měl 22 měsíců, když si večer po koupání sedl sám na nočník a vyčural se, od té doby je přes den bez plinky. Noci byly horší, když jsem mu dala plinku, měl ji ráno suchou, když jsem mu ji nedala, byla 50% šance na převlékání celé postele ve dvě ráno. Vydržela jsem to a za čtyři měsíce se naučil že má jít v noci na záchod. Taky hodně pomohlo odstavení od flašky před spaním, stáhl tři deci mlíka, se nedivím že se z toho počůral... Nemá cenu nutit děti na nočník dřív, nemají z toho rozum, musí to pochopit sami. V Německu je běžné pětileté dítě s plinkou, neřeší to. V ČR to naše matky řešily už v půl roce, nechtělo se jim pořád prát a žehlit stovky látkových plen, tehdy jednorázový nebyly k sehnání

lajochova84
autor
24. črc 2018

@normalnimatka na nočník ho dávám 4 měsíce, ne od 4 měsíce. Takže mu bylo 10mesiců.

normalnimatka
24. črc 2018

@lajochova84 jojo, už jsem byla upozorněna, že jsem blbě četla;)

kittyy17
24. črc 2018

Každé dítě je originál, některé se naučí na nočník v roce, a některé az v pěti. Bohužel u nás přetrvává trend odplenkovat co nejdříve, neustále slyším od babiček: cože, on má ve dvou letech plinku, můj syn měl jenom do roka, musíš ho učit na nočník, taková ostuda...

bayt
24. črc 2018

@lajochova84 Ano, je to individuální. Na druhou stranu je pravda, že za nás byly děti celkem bez plen nejpozději v roce a půl. Jednak si myslím, že dětem nebyly příjemný ty látkovky, tak to šlo snáz. A jednak dneska jsou v tomhle matky trochu pohodlné. Málokterou třeba vidím, že už by v sedmi měsících posazovala dítě na nočník, alespoň na velkou potřebu.

kittyy17
24. črc 2018

Mám zkušenost, že musí být dole zcela nahý. Když obleču trenky, tak má pocit že má plinku a nehlídá se...

bayt
24. črc 2018

@mamitom Proboha, kdo mlátil sedmiměsíční dítě za to, že se počůralo?:O Ano, dřív se děti posazovaly na nočník mnohem dříve, jak dnes, ale rozhodně teda minimálně v naší rodině je nikdo nemlátil za počůrání. To teda fakt není aninebyla běžná praktika.

kittyy17
24. črc 2018

@bayt můj mladší syn v sedmi měsících ještě neseděl, a v 1,5 roce trousí bobky jako koza, ani nemusí moc tlačit. Běhá mi tu nahatý, v pravidelných intervalech dávám na nočník (ptám se jestli chce), většinou něco vycura, ale na kakání ho nikdy nestihnu odchytit...

normalnimatka
24. črc 2018

@bayt tak v 7 měsících asi ne, ale kolem toho roka si myslim, že už běžně....:/

viki999
24. črc 2018

Tchýně se vychloubá s tím, že manžel byl v 10m bez plen, dokázal si říct, že se mu chce - zataháním za oblečení na rameni. Způsob byl ten, že ho posazovala na nočník ještě když neseděl, obložila ho polštářema aby tam držel a tam prostě byl...
Tchýně je na sebe hrdá - potřebovala odplenkovat, aby se mohla vrátit do práce a babička by se jí o něj jinak nestarala - a vychloubá se s tím pokaždé, když přijde na téma práce/pleny/okolní děti co ještě ve 2 letech mají plenu!
Jednou už jsem to nevydržela, vyletěla, řekla že naše díte bude mít plenu klidně do 18ti a že jako jí ho pujčovat dokud bude mít plenu nemusím... upřímně se toho i dost bojím, je mi jasný, co s ním bude provádět.. o tom, že má manžel záda v háji nemluvě..

bayt
24. črc 2018

@normalnimatka No, o tom teda nic nevím. Já si ještě pamatuju, že nějaké nehody byly. A tím, že si to pamatuju, mi muselo být třeba čtyři roky. Ale že by nám za to někdo nadával....natož mlátit. A to jsem měla hodně přísné rodiče.

bayt
24. črc 2018

@viki999 Hele, v západních zemích se děti běžně posazujou od pátého měsíce, i když ještě nesedí. Doktoři to tam když ne podporujou, tak minimálně schvalujou. Jakože já bych dítě taky neposazovala, selským rozumem si na to přijde sám, až bude zralý, ale taková ta hysterie, co je tady okolo toho, ta je taky přehnaná. Záda maj lidi zničený spíš proto, že nesportujou a prosedí hodiny denně na PC.

bervidova
24. črc 2018

@normalnimatka Mám podobné fotky- od půl roku co jsem seděla, tak jsem byla na nočníku, na některých zároveň i svačím. Někdo i přivazoval k postýlce, aby děti napdaly, když se v sedě pořádně ještě neudržely - tak to za sebou naštěstí nemám. Jsem březnová, takže bez plen jsem byla v létě na tom roce a půl, dřív stejně ne.

viki999
24. črc 2018

@bayt Nevím, vidím logiku v tom, že předčasný polohování do pozic na který to tělo není připravený rozhodně nepomůže.. ono stačí když se zamyslíš co udělají svaly, který nejsou žádným způsobem použivaný a pak je natvrdo začneš zapojovat... budou bolet co??
Já netvrdím, že má manžel záda v háji jen z tohohle, je vysokej, což tomu taky rozhodně prispělo... sportovec byl dokud mohl, dokud ho nevyřadily záda.. pak mu z fleku zařízli všechno..
Jen mi prostě nikdo nevymluví, že mu timhle matinka dost k těm problémům pomohla.. a je mi dost jedno, jestli je to podle tebe hysterie ;)

pribylovapetra
24. črc 2018

@normalnimatka tak ja nevim jak u vas ale z nas ano. Moje mamka sla do prace kdyz me bylo 6 mesicu,musela. Moje babicka byla taky v praci a vypiplala me prababicka. Byli jsme na vesnici,meli dobytek,ktery se musel nakrmit,nasusit seno,obstarat zahrada. Nebylo to tak ze bych byla pul dne v postylce hodna nez se to udela,ale naopak me prababicka brala vsude s sebou, vse me ukazovala,porad na me mluvila. Je sakra rozdil jestli dite sedi v postylce a kouka na plastovy blbiny nebo zije zivot. A je rozdil jestli diteti ukazete knizku a reknete to je prasatko nebo ho vezmete do chliva aby se podivalo,pomohlo nu nachystat zradlo,nalilo mu vodu... to vse stimuluje mozek,nema jednostranné podnety, proste to ty decka zvladli driv a nebylo to drilem

bayt
24. črc 2018

@viki999 No, druhá logika je v tom, že rodiče vždycky nějak napomáhali dětem k dalšímu kroku. Ty děti stejně bez opory nesedí. A nějak ty svaly posilovat musí. Ale jak říkám, já malýho posazovat nechci, s výjimkou, že si ho dám na klín a podsadím mu aspoň zadeček. Jen mi přijde, že prostě to je dalš takový mýtus nebo jak to říct.

normalnimatka
24. črc 2018

@pribylovapetra no většina populace ale rozhodně takovej život nevedla:D už to, že byla spousta dětí v jeslích. tam to opravdu dobrejma podnětama nepřekypovalo! ze svýho okolí vrstevníků nevim o nikom, kdo by vyrostl takhle. a ani ta starší generace teda. takhlev ypadal život v 19. století:D ne...tak jako reálně naše babičky tak +- vyrůstaly. ale naše rodiče už zdaleka ne.

pribylovapetra
24. črc 2018

@normalnimatka tak mozna ve meste to bylo jiny. Ale i dneska jsou miznosti. Ja bych to uzavrela s tim ze v dnesni dobe neni mozne odplenkovat dite v roce, ta generace je jinde (treba jsou vyjimky,nevim). Ale max. ve 2 letech to jde zvladnout,kdyz na to mamka nekasle.

ivular
24. črc 2018

@lajochova84 Neposazuj dítě na nočník, dokud ještě samo dobře nesedí. Nenič mu záda kvůli snaze co nejdříve dítě odplenkovat. To je jako bys mu zlámala ruce, jen abys jej nasoukala do malého svetru.

normalnimatka
24. črc 2018

@pribylovapetra tak s tím nesouhlasim. někomu to prostě nesepne ani do těch dvou. a můžeš se na víčka stavět. ale řekla bych, že většině dětí to sepne.
je ale pravda, že ty děti prostě byly "jiný". proč, to je otázka. ale myslim, že všecko s nima bylo obecně snazší, prostě t onebyly zdaleka takový osobnosti ve zdaleka takovým počtu, jako dneska. ale je to zvláštní. nemyslim si, že by to bylo tím, že by pro dnešní rodiče byly ty děti jako bohové, že je tak strašně rozmalzujou od mimina, že se to od toho odvíjí... je pravda, že se s dětma nikdo nesral a pro facku nešel daleko (no, všichni ne, ale drtivá většina, myslim si), ale ani to nevysvětluje, proč jsou dnešní děti tak speciální:D já si myslim, že na tom má podíl právě ta přehlcenost podnětama. ale to je spekulace a mnohem víc věřim tomu, že je to něco mezi nebem a zemí, že se roděj dneska jiný lidi.

nafuka
24. črc 2018

@normalnimatka moje malá je unikát, dítě z názorem. Nenechá si nic vnutit, je to mazec být máma, ale miluju ji nadevšecko. Momentálně si užívám pár dní volna od ní🙂

bayt
24. črc 2018

@normalnimatka Jééé, prej se roděj jiný děti, jiný osobnosti....😃 Děti jsou furt stejný, to jen dřív nebyl takovej čas se se vším crcat. Rodiče se automaticky nezvedali k dítěti na první písknutí nebo jekot, a ne jen proto, že by měli určitej názor na výchovu, ale hlavně proto, že to prostě nešlo. Člověk musel zvládnout další děti, zvířata, domácnost (vyvářka plen, úklid - a nebyly dnešní věci jako sušička, myčka, automatický vysavač). Navíc se dneska strašně moc věcí hrozně řeší. Dřív nikdo neřešil, jak zvedat dítě, jestli ho posazovat na nočník nebo ne, jestli vařit z biomrkve nebo radši dávat skleničky z německa, jestli oblečení z bambusu nebo biobavlny, jestli vozit v Bugaboo nebo nosit v šátku....A rodiče si to dělali jednodušší - sunar, dudlík, příkrmy brzy, odplenkovat brzy, kojení do max. půl roku...

normalnimatka
24. črc 2018

@nafuka dneska už to právě žádnej unikát není:D jojo, mazec to je rozhodně. občas si zastesknu, že nemám to dítě předchozích generací a že to jako nejde "jen tak mimochodem". ale zase je to výzva a obrovská škola a nutí tě to bejt dobrá máma. zatímco předtím to bylo všecko tak nějako jako "normálka" žejo. všichni to dělali sstejně a stejně blbě:D a děti to bůhvíproč snášely.

bayt
24. črc 2018

@pribylovapetra S tímhle úplně souhlasím....na malým je vidět, že ho mnohem víc zajímá, jak se opravdu žije, nejvíc ho baví, když spolu "pracujeme", tj. uklízíme, staráme se o zvířata, vaříme, prostě manuální práce. Koukat na mě, jak pracuju na PC, to je samozřejmě nuda....a taková ta zábava ve formě Lamaze hraček je prostě dost umělá a nepřirozená.

normalnimatka
24. črc 2018

@bayt byly jiný😉 protože tohle všecko snášely docela dost bez odporu. já fakt nevim, jak bych svoje dítě např. v roce, nebo před udržela na nočníku, aniž by se vztekalo do krve. ne, nevzdalo by to ječení, kdy bych ho nechovala jako mimino, jak by potřeboval. taky dneska opravdu značná část mimin odmítá dudlík. a proč? proč to předtím šlo, že ho měl téměř každej? a myslíš, že ty, co dudlík neměly, a teda nebylo to proto, že by rodiče nechtěly, tak to bylo tím, že to dítě málo nutily? ne, ty miimina to prostě jen nevzdaj a když ten dudlík nechtěj, tak ti to daj jasně najevo. atd atd. prostě by to nešlo. a potvrzujou to i babičky. že my sme prostě byly ohebnější a jaksi hodnější. neprosazovali jsme se tolik. a že by to bylo jenom tím, že se z nás neposrali, když jsme jako mimino brečeli, ale ignorovali nás.....to si jako nemyslim😉

@bayt to určitě je zajjímavější pro děti. ale je blbost, že by dneska byl život míň podnětnej, a že by to míň děti stimulovalo skrz řeč a motoriku atd. spíš je to o tom, jak rodiče to prostředí připravěj a dneska naopak je mnohem víc možností, jak dítě stimulovat.

nafuka
24. črc 2018

@normalnimatka Já vím, že ne, ale pro mě jo. Víš jak.

normalnimatka
24. črc 2018

@nafuka vim...nejlepší je pak právě poslouchat ty rady jednoduchý a jasný jak facka. jako např. dítě chce furt kojit? dej mu dudlík (babičky nepoznaly dítě, který by odmítalo dudlík:D), prostě ho posazuj na nočník a musí se přeci odplenkovat v roce. a dítě tě furt otravuje a chce chovat? no tak ho dej do postýlky s hračkama a ono si přece bude hrát!!!! x hodin!!! jasně no..:D