Jak naučit roční dítě chodit bez plen?

lajochova84
23. črc 2018

Holky, maminky, všude jsem slýchával jak dříve byl děti v roce bez plen, i prvorozený mého manžela. Náš malý má 14m, na nočník ho dávám 4 měsíce, co ještě pořádně neseděl. Vždy ráno, vždy po spaní, někdy i během dne. Ano, vyčůrat se nebo i ráno vyláká, ale, že by nějak omezil čůrání do plenky, to ne. Teď běhá nahatý venku nebo ku dám jen kraťasy, aby věděl, že, když se počůrám je v mokrým, ale nemá to vůbec žádný účinek. Prostě si pořád čůrá jak chce. Neumí mluvit, ani chodit, takže si myslím, že je asi ještě brzo, ale ráda bych, aby byl do podzimu bez plen aspoň pres den! Poraďte.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@dora13 co je špatného na tom, že bych byla ráda, aby byl na podzim bez plenek? Pokud to nepůjde tak ok, bude je mít i přes zimu, ale chtěla jsem spíš radu jak na to a proč to před patnácti lety šlo a dneska ne. A dávat vyčůrat v noci je snad naprosto normalni, nepít na noc taky - já na tom.vtipu nic vtipnyho nevidím. Kromě toho igelitu na matraci, ten bych fakt nedala.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@leilinka1234 jak jsem psala, ráda bych, aby byl na podzim bez plenek, abych právě nemusela řešit rychle svlékání z teplého oblečení nebo rychle domu, když by se počůral. Uvidíme jak to půjde. Teď je teplo, tak bych chtěla ho to naučit.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@jitakintousek výborně! Netravily hodinu denně na modrým koníkovi, Facebooku a jiných kravinach.taky nechápu jak to stíhaly bez skleniček (nedávám často, ale občas ano) bez papírových plen (docela se směju těm, co používají opět látkové) pračka, sušička, parní hrnec s mixérem a bílý šum na uspávání. Takže klobouk dolů, a to naše babičky a prababičky měli kolem pěti dětí (i když věřím, že se pak o sebe staraly navzájem.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@normalnimatka já ti nevím proč, ale tvoje momenty mi zvedají krevní tlak. Tak dříve dítě třeba nemělo stimul v podobě televize nebo hrajících hraček, aby slyšel nějaký zvuk, musel udělat víc, než zmáčknout knoflík nebo zatáhnout za šňůrku. To s tím dudlíkem nechápu vůbec. Prostě nějaké dítě ho chce, jiné ne a můj názor je, že pokud se mu nechá dýl jak do roka, těžko se ho zbavuje. To samý s kojením. Po roce už si děti pamatujou vic a nevzdají se toho jen tak. A právě proto, že my je furt opecovavame, chováme, nosíme a věnujeme víc jak dříve, tak z nich rostou vypocitavi parchanti, kterých je víc jak polovina. Toť můj názor.

kata267
24. črc 2018

@lajochova84 pokud chcete aby byl bez plen takto "brzo" tak asi nezbyva nic jineho.nez ho.casto davat na nocnik a chytat to curani kdyz teda s tim nema problem tam sedet, to aby byl bez plen a sam si uvedomele vzdy rekl to si podle me jeste pockate (mozna se ale pletu)....uprimne abych mela dite sice bez plen ale furt ho hlidala a co pul hodky treba davala na nocnik kvuli curani na to fakt nemam bohuzel cas a za me teda chci spis docilit toho aby si to.dite uz umelo rict...ale preju opravdu aby vam to vyslo 🙂, jen.jsem bohuzel ani ve svem okoli nezaregistrovala takhle brzo vyspele dite zajimalo by me jestli se to opravdu nekomu tak brzo povedlo

lajochova84
autor
24. črc 2018

Jo a babička určitě nepouzivaly výraz "odplenkovat" to je tak hrozný slovo, že bych zvracela.

lajochova84
autor
24. črc 2018

A proč si myslíš, že to všichni dělali stejně blbe
? Uvědomujes si, že každá doba má svý a že nejspíš právě tvoje dítě bude jednou říkat to samý o tobě? Žes to dělala stejně blbe podle internetu jako všichni okolo?

pajita
24. črc 2018

Toto tema je rozsahle a proste je to na potrebe toho ditete ne rodice... To ze ty chces neznamena ze to dite chce taky,kazdy to manastavene jinak, tak se s tim smir ze tvuj syn proste bude bez plen az ve 2-3 letech ne ve 14m...

normalnimatka
24. črc 2018

@lajochova84 protože vůbec nechápeš, co jsem tím vším chtěla říct. vysvětlovat ti to nehodlám a koneckonců to byla diskuze moje s někým úplně jiným.

a nepochopila si ani to, že se tady většina matek shodla na tom, že před těma x lety ty děti si neříkaly na nočník v roce. prostě jim sebrali plíny, ale bylo to pseudochození na nočník.

a jinak pokud tomu věříš, že to tak bylo, tak se ptej zejména teda tý generace a těch jedinců, který to tvrděj. že jejich dítě chodilo na nočník v roce a třeba se dozvíš nějaký supr metody.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@ivular no to je přínosný komentář, vazne. Dřív děti seděly vypodlozeny polštářem a.od pěti měsíců a mě budete soudit, když jsem ho v osmi posadila třikrát denně na tři minuty na nočník, jako bych mu lámala ruce? Díky.

lajochova84
autor
24. črc 2018

Přesně to, o těch živých zvířatech si myslím taky. Když vidí v knížce nakresleny prase nebo krávu, koně, těžko pochopí, co to je dokud to nevidí na živo. Prostě to chce víc normálního života a ne jen tv, knížky a básničky.

normalnimatka
24. črc 2018

🙄 tamten příspěvek bez odkazu, komu patří, byl předpokládám pro mě...? 🙂)))
tak tvl.... tady končim. mám obrovskou chuť tady někoho titulovat, nebo spíš hodnotit něčí intelekt a komunikační dovednosti🙂))))))

nafuka
24. črc 2018

Já teda nevím kdo tady sedí na netu a hledá rady jak odplínkovat. Nějak se to tady zvrtlo.

dora13
24. črc 2018

Tak jako pokud ti pripada lepsi varianta co pul hodiny posazovat na nocnik, nekolikrat denne utirat louzicky a prevlikat pocurane teplacky a posazovat v noci na nocnik (ne, fakt to neni normalni😅) prijatelnejsi, nez nechat ho v plenkach, dokud k tomu nedospeje sam nebo uz bude aspon chodit, tak smele do toho, koneckoncu kazdy ma narok se svym volnym casem nakladat, jak chce😀

rousse
24. črc 2018

no takže zpátky k tématu: jak naučit dítě v roce chodit na nočník? Nemyslím si, že je to nemožné - viděla jsem u kamarádky na vlastní oči, že její malý byl v 16 měsících bez plenek a říkal si. Nevím, čím to bylo, chlapeček je na klučíka hodně napřed, velmi šikovný, mluvil ve 2 letech tak, že by mu většina holčiček mohla závidět a byl na látkových plenách. Asi jedno s druhým.... Sama jsem to v roce a půl chtěla zkusit, nechala jsem ji celé léto běhat nahatou a efekt to mělo nulový, absolutně to nevnímala. Pak jsem to zkusila v roce a 3/4 na podzim a 2 týdny jsem prala desatery punčochy a legíny a bodyna. A to jen předesílám, že naše malá od 8 měsíců na nočníku seděla, od roka věděla, že se tam čůrá a neměla pokakanou plínu - ale neříkala si, bylo to čistě jen o mě, že jsem ji včas odchytla a posadila. Ale v hlavě jí to prostě ještě nedozrálo - v roce a 3/4 si načurala do gatí a když jsem si toho nevšimla, byla v tom klidně i půl hoďky, vůbec t nevnímala, bylo jí to šumák. Třetí pokus, poslední, byl měsíc před 2. narozeninama a to už bylo úspěšné....nicméně - myslím si, že možné to třeba v roce a půl možné je, ale musí to ten prcek vnímat. Když to nebere a ta hlavička k tomu ještě nedozrála, můžete se i přetrhnout a je to zbytečná investice energie, ale i když spousta maminek zde nepochopí, posazovala jsem ji na kakání vždy, když jsem to chytila - prostě umývat rozlíčený točeňáky až na zádech, v tom se fakt nevyžívám a byla jsem ráda za každý bobek v nočníku, i když jí to bylo šumák, jestli do plenky nebo na nočník.

jika10
24. črc 2018

Tak já jsem podle mojí mámy byla bez plen ve 14 měsících, ale to jen z důvodu, že jsem chtěla dělat to stejné co moje starší ségra. Tchýně ta mi zase vyprávěla, jak manžela posadila na nočník do roho postýlky, přivázala ho tam a dokud se nevyčůral nešel ven. Takže i takový postup někdo volil.
Já u první dcery začala posazovat v 10 měsících, kdy se budila se suchou plenkou a od roka a půl byla bez plen. S druhou dcerou jsem to zkoušela stejně, ale bylo to týrání pro ni i pro mě, vrátila jsem pleny a zkusili jsme to znova až ve 2 letech a to pak šlo. každé dítě je jiné a nelámala bych to přes koleno

koncita
24. črc 2018

ano, ano. I můj manžel byl v roce bez plen. I on byl několikrát denně přivazován na nočníku k ohrádce. To byl ale šikovný chlapeček....že? 👏 a velký zvracející smajlík k tomu.

koncita
24. črc 2018

@lajochova84 Víš, jak to maminky dělaly dřív? Aby byly co nejdřív bez plen? Protože tak je to správně a tak to musí být? Děcka byly na spoustu času denně přivazovaný k ohrádkám apod. a za počůrání se byly bity tak dlouho, dokud nepochopily, že potřeba se dělá jenom do nočníku. Vypěstovaly si reflex stejně jako Pavlovovi psi. Nedozrály k tomu normálně a přirozeně svým vlastním tempem a zralým centrem v mozku.

junkka
24. črc 2018

@lajochova84 uplne se mi nechce zapojovat do diskuze ale musim jen podotknout (krome toho vseho, co uz tu bylo receno). Ze opravdu neni normalni budit v noci dite na curani a opravdu se to nedoporucuje a dite se to tak nenauci. Kdyz spi a mozek mu nesepne, ze musi curat, tak se proste pocura. Tim ze ho vzbudis, tomu sice zabranis. Ale nic ho nenaucis a akorat bude dite protivne a nevyspane

ivular
24. črc 2018

@lajochova84 To asi nebylo určeno mně, nebo ano? Protože já ve svém komentáři žádný soud přece neuvádím. Jen upozorňuji, že tempo odplenkování je v zásadě hloupost oproti problémům s páteří, které mohou nastat v důsledku pasivní vertikalizace. Příměr s lámáním rukou kvůli módě jsem uvedla kvůli nastínění té absurdity. Ze tvé reakce ale soudím, že nebyl pochopen, jelikož já samozřejmě netuším, jak dlouho a jak často tvé dítě na tom nočníku sedávalo a v jaké vývojové fázi v té době bylo.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@normalnimatka jen konči. Budu ráda. Omlouvám se za to, že nečtu po sobě psané příspěvky a neopravuji autokorekci. Intelekt mám v pořádku a titulovat mě můžeš paní bakalářko.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@kata267 mě b právě tak zajímalo, jestli a jak se to někomu povedlo. Proto tato diskuze vznikla 🙂 budu ho dávat častěji. Já mám jen jedno dítě, takže udělat si každou půlhodinu čas doslova na - pár minut- není žádný problém.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@nafuka ano, já sedím na netu každý den, když dítě spí a mám hotovo a hledám metodu jak naucit dítě, aby "chodilo a říkalo" si samo o nočník - ne odplenkování, tenhle výraz fakt nenávidím.

vitezove
24. črc 2018

@normalnimatka Vůbec paní neřešte, vždyť si přeštěte co tu píše. Názory jak z minulého století. Dítě se má po roce odstvavit od prsa aby na něm nebylo závislé 😀D. Nemá se tolik mazlit, tolik nosit, protože z něj roste - co to bylo za výraz? Parchant? Může se dávat do sedu, i když ještě samo nesedí, protože "babičky to tak dělali a nic se nestalo". 😀. Teda, vím, že tímhle příspěvkem si koleduju o nějaký hrozně příjemný vzkaz od paní autorky, ale to vůbec neberte zle, já jsem fakt jenom strašně pobavená a nevěřila jsem, že někdo může mít v dnešní době plné informací takovéhle staré názory. Předpokládám, že u vás bude tvrdá výchova, škoda každé facky, která padne vedle co? Njn, a ještě ten chudáček ve 14ti měsících neumí sám na záchod, spláchnout a utřít si zadek 😀. Ne to je fakt sranda. Opravdu zajímavé názory. Vy píšete, že moderní matky všechno moc řeší a děti rozmazlují atp. Ale to vy řešíte svoje dítě moc, porovnáváte s jinými, s dítětem manžela. I když se vám narodí páté dítě tak to bude mít jinak, to že je sourozenec je přece úplně jedno. Raději si dítěte užívejte, no tak přebalujete ježiši to je toho. No tak ještě nechodí a nemluví. Radujte se z toho, že máte zdravé dítě, radujte se z maličkých pokroků, z úsměvů a hraní.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@junkka to ale není pravda, alespoň od sousedky(cca 60 let) a kolegyně z práce (25 let a tříletý dítě) vím, zě se ani neprobere úplně. A nějaký nevyspání je úplně mimo mísu, protože se prostě dospívání, ono totiž nemusí vstavat. Kolikrát jde i dospělý v noci čůrat a ní si to ráno neuvědomí, když vstává do práce, že by byl nějak nevyspalý. Pokud sem nebudu tahat prostatiky.

koncita
24. črc 2018

@lajochova84 ale tím, že ho vzbudíš nedocílíš toho, že se naučí ovládat svěrače a princip volního vyprazdňování. Tím docílíš jenom toho, že se vyprázdní obsah močového měchýře a dítě se nemá čím počůrat. Ale ten mozek, kterým se tohle všechno ovládá pořád jede to svoje, ten k tomu takhle nedozraje.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@vitezove já se radují, jen jsem chtěla radu toho, komu se to povedlo. Své dítě mazlím, chovám, hraju si a ním. Mám jen jeho, věnuju mu 95% času, co je vzhůru. Opravdu ho nemlatim a nemám to v úmyslu. Ale plesknuti přes ruku, když soupeř se šuplíky, aby si tam neskrripl prsty nepovažuji za bití. Nebo opětovné kousnutí, když on mě kousne až mám modřínu, taky ne. Odstavení do roka jsem plánovala, fakt tenhle trend kojit dítě do školky mi přijde ujetej. "Mami dej mlíčko" - z toho se mi chce blejt. Vůbec se po prsu nesapal a prostě pozvolna už nedostal, žádný tragický odstavování. Dělám pro své dítě to nejlepším co uznám za vhodné, tak.me prosím nesuďte podle vasich předsudků a pokud nevíte jak zbavit dítě plen do roka a půl, odpusťte diskuzi. Děkuji.

nafuka
24. črc 2018

Já místo pleskání po rukách radši připomínala pozor na prsty. Dítě prostě objevuje.A odstavila se sama v 19 měs.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@jika10 já to nechci lámat přes koleno. Na nočníku si posedi, vetsinou vyčůrá, ráno vykaka.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@nafuka samozřejmě, že připomínám pozor na prsty, už to i chápe. Fakt si myslíte, že ho jen placam a nic neříkám? Tohle je fakt o ničem.