Jídelníček v 9ti měsících. Poraďte

lendych
5. led 2009

ahoj, můžete mi poradit co dávat mimču v 9 měsích?
my dopol kojíme v poledne zeleninový přikrm, jen občas maso
odpol ovoce a večer kaše, mezitím a v noci kojíme
Těstoviny a lepek jsem ještě nezkoušela.

andy80
22. led 2009

dzej: já zatím dávám sýr Kiry nebo Lučinu a pít malé dávám během jídla a i po jídle a i během dne. A malá byla taky jeden čas skleničková (po nemoci) a já přišla na to, že to je tím, že do skleniček dávají rajčatový protlak, proto je to tak dobrý, tak ho do některých jídel přidávám teď taky a máme úspěch.

coriven
22. led 2009

A když děláte těstoviny, tak je rozvaříte či pak rozmixujete?

dzej
22. led 2009

no já dávám ty Kibidoo nebo jak se to jmenuje, je to na špejli nebo čtvereček a je to pro děti od Apetita. Docela mě zaskočila ta gouda. 😕
Jani no nechce vařený jídlo. Andy, rajčata jsem tam dala, bylo to výborný, a prostě nee. Dokonce jsem to dala do skleničky, aby si myslela, že je to koupený 😀
Jani, těstoviny jsem nasekala mixerem na malý kousky. Ale stejně je dojídal pes 😲

kijonkova.k
22. led 2009

agness02:používám UM na kaše.Udělám Sunar a do toho nemléčnou instantní.Je to to samé,jak mléčné kaše,tam je taky UM.Občas ho přidávám do bramborové kaše a dneska do té polívky 😉

kechkat
22. led 2009

dzej já jsem to taky dělala tak jak píše myslím cori,já jsem malé vařila svoje a půl napůl jsem to míchala s kupovaným a chce mě to i to,tak s tím naštěstí problém není

mimochodem,chci se zeptat jak to máte s jídlem které navaříte.já si toho vždycky navařím pro malou víc a zavařím si to do skleniček.dřív jsem to dávala na mrazák,ale tchýně mě sjela na dvě doby,že brambory do mrazáku nepatří.jak to děláte vy?

kijonkova.k
22. led 2009

Tak já jsem zamrazovala i jídla s brambore a úplně v pohodě.Tchýni bych sjela já 😠

agness02
22. led 2009

dzej - díky, čočku jsem hledala a našla 😉
pití mezi jídlem dávám, jen ne s polívkou 🙂
coriven - ohledně těch těstovin - já kupuji takový ty kytičky, nebo písmenka a ty malej zvládá celý 😵
kechkat - když uvařím víc, tak to taky dávám do mražáku, ale bez brambor - ty mi připadaly takový vymražený a pak jsem to celý vyhodila 😝 teď schovávám jen maso se zeleninou 😉
a to UM se myslím dává tak do roka, ale pak by měla mít dostatek mléčných výrobků 😉

andy80
22. led 2009

UM se může dávat klidně do tří let. Jiřík byl na kakaovém Sunaru do 2,5 roka, pak jsem mu začala dávat plnotučné mléko s Grankem.

eppik.m
23. led 2009

kechkat: já vždy vařím větší porce, které pěkně odvážím po 250g do misek a šup s nima do mražáku, nikdy se mi jídlo nezkazilo a vždy Míšovi chutnalo 😉

dzej
23. led 2009

díky holky, zkusím to namíchat a uvidím.
Jinak Cori, s tím UM, někde se doporučuje do 1.roku a někde do 3let. Moje kamošky, co mají starší děti, tak do 3let dávají UM. To kravský je prý velkej alergen. Tak nevím.

radka.m.
23. led 2009

coriven-pokud prcek vyžaduje um,tak se mu může klidně podávat i po roce,ale pokud ho nebude chtít,tak není potřeba,po roce je mléčná dávka 500ml,ale do toho se počítají sýry,jogurty,máslo...

dzej
23. led 2009

radko, takže po roce se nemusí ani UM ani kravský? Když to dobře nahradím mléčnýma výrobkama? Jestli dobře chápu..

radka.m.
23. led 2009

dzej-kravské mléko se vůbec nedoporučuje kvůli bílkovině,kterou km obsahuje a ta je velice agresivní.po roce prostě stačí bohatě mléčné výrobky,třeba 150ml jogurtu se počítá jako 250um,40g tvarohu je jako 250ml um,takže když sní prcek např.2jogurty denně,tak máte v pohodě denní mléčnou dávku.

avomut
24. led 2009

ahoj tety .... můžu v ukonč. 9. měs. papat kiwi ? Případně jaké další ovoce (krom jablíček, banánů ... ty mi maminka už dává) jsou pro mě vhodná ? Děkuji Matýsek

andy80
25. led 2009

avomut (Matýsku 🙂 ): s kiwi bych rozhodně počkala. 1) je hrozně ostré a velký alergen, 2) má obrovské množství vitaminu C a tvoje tělíčko Matýsku by ho ještě nepobralo. Pro tebe je vhodné ovoce: jablíčko, banán, hruška, mandarinka, bluma, broskev, nektarinka, hroznové víno, švestka. Některé druhy čerstvého ovoce se teď shání hůř, ale dobře je zastoupí dětské přesnídávky s ooooobrovským množstvím chutí.

agness02
26. led 2009

tak jsem dnes zkoušela tu svíčkovou, co sem napsala eppik.m (díky za tip), jen jsem recept trošičku upravila a malej se pěkně oblizoval 😀 dokonce zvládl i kousky kuřecího masíčka

agness02
26. led 2009

andy80 - takovýho ovoce by ti naši prckové mohli baštit, ale zrovna není to správný roční období, ach jo... ☹
avomut -my střídáme čerstvé ovoce a frutapuru

andy80
27. led 2009

agness02: jj přesně tak, třeba nektarinky, broskve a meruňky teď nejsou. Blumy občas seženu, ale taky střídám čerstvé ovoce s Frutapurou. Teď jsem koupila v DM taky něco jako Frutapura, ale je to od Hippu a dokonce Bio, mají to tam v akci.

nadik
27. led 2009

V DM mají docela slušný výběr, ale stejně mi to přijde takové zvláštní jídlo pro děti a prodavají to drogerie.... Všude se píše, že je nejlepší to kupovat v lékárnách,ale je fakt,že to je cenově někde jinde, takže taky jsem nakoupila v DM

dzej
27. led 2009

holky co je to ta Frutapura?? 😔

nadik
27. led 2009

něco jako přesnídívka ale jen čisté ovoce 🙂 posílám odkaz: http://www.hami.nutricia.cz/cs/nase-vyrobky/vse...

radka.m.
27. led 2009

taky kupuji frutapury,opsala jsem vám složení-jablka-76%,banány-20%,jablečná štáva-4%-jablko a banán,švestka a jablko-slivky-51%,jablka-42%,jablečná štáva-7%,vzhledem ke svému složení jsou i o něco dražší,ale není to tak hrozné.

andy80
27. led 2009

Já teď koupila ten Hipp bio hruška za 39,90 takže cena o.k. Jinak Frutapura stojí asi 50 (jak kde), Sunárky taky tak, takže jeden vychází 12,50 což není taková tragedie. Normální přesnídávky stojí kolem 15 korun a některé i víc. Sice jsou větší, ale nám právě ta Frutapura vyhovuje, že je na dopolední svačinku tak akorát.

nadik: v lékárnách mají stejný sortiment (DM má i větší) a hlavně, v lékárnách je to o desítky korun dražší. Nevidím problém v tom kupovat dětské jídlo v drogerii. V lékárnách se přeci taky prodávají kosmetické přípravky.

elisbet
27. led 2009

Ahoj děvčata,poradtě prosím,mám 8 měsíční Barunku/2 měsíce na příkrmech/14 dní dáváme přesnídávky nebo frutapuru,ale ráda bych vyzkoušela taky nějaké čerstvé ovoce,třeba strouhané jablko s mrvičkou,může to už baštit?Zatím jsme měli jen avokádo s banánem a to ji chutnalo 😝 A ještě jeden dotaz,kdy začít dávat větší kousky?Máme sice 2 zuby,ale když jsem to zkusila,tak se Barča dost zakuckávala a já vyměkla a vrátila se ke kašičkám 😅 😅

aluskas
27. led 2009

Elisbet, Mathiáskovi jsem začala dávat syrové jablíčko už před 7.měsícem. Také banán, hrušku, avokádo...nic víc teď čerstvé bohužel není. a v 8.měsíci jsme zkusili i mandarinku. Mathiásek nemá na nic reakce a zbaští úplně všechno.
Já stravu od začátku nemixovala, jen rozmačkala vidličkou. Teď už papá kousky krásně, zub nemáme ani jeden, drtí to dásničkama.
Chce to začít od malinkatých kousíčků.

dzej
27. led 2009

nadik díky za odkaz. To jsem už taky kupovala a malé to šmakovalo, jen jsem nevěděla, že se to tak jmenuje 😔
U nás to měli za 50Kč. Mě to právě přijde malý, malá sní tak 2 aby jí to zasytilo..takže je to pro nás dražší než přesnídávka co kupuju za dvacku 🙂
elisbet já dávala čerstvý ovoce od 7měsíce, větší kousky od 8 měsíce 😉

andy80
27. led 2009

elisbet: pokud si dala avokádo a vše bylo o.k., tak syrového jablíčka se fakt neboj. Mandarinku už taky dávám a včera jsem jí dělala jablíčko s hruškou a do toho jsem jí vymačkala šťávu z půlky pomeranče. A kousky dáváme asi od 6. měsíce. Na příkrmech jsme od 4. měsíce. Kousala ještě bez zubů, teď už má zuby 2, ale stejně je nepoužívá, kouše dásničkama

dzej: u nás je právě ta malá akorát. Ona má v 7:00 200ml mlíčka, v 9:00 tu Frutapuru a v 11:00 oběd, po té velké by asi oběd nebaštila a pak by nám nevycházelo další jídlo. Má v 14:00 200ml mlíčka, v 17:00 jogurt, v 19:00 200ml mlíčka.

dzej
27. led 2009

Andy a kolik sní na oběd? My máme kojení v noci, pak v 8 jogurt 150ml s ovocem nebo tu přesnídávku 190ml, v 11 kojení, ve 13 maso, zelenina, brambory atd.. 190ml, 15 kojení, 17 chleba se sýrem, 19 kaše+kojení. Zdá se mi, že baští docela hodně 😀

andy80
27. led 2009

dzej, nedokážu odhadnout, kolik toho asi na oběd sní. Když máme skleničku, tak 190g (a klidně by si ještě dala) a když vařím domácí, tak je toho asi víc. A já právě spíš vařím doma. Ale tipuju, že domácího je tak kolem 200 - 250g. A jídel by mělo být 6 v tomhle věku, tak myslím, že u vás o.k.

avomut
28. led 2009

Jaké druhy sýrů už můžu mazat na pečivo mému synovi, který ukončil 9. měsíc ? A taky se chci zeptat, když bych chtěla uvařit jakousi omáčku, jestli ji můžu připravovat už na cibulovém základu ?