Kdy přemýšlet nad druhým dítětem

katka9184
13. lis 2018

Máme bez pár dní skoro ročního chlapečka a chtěli bychom než mi skončí rodičák pocit druhé.
Kdy myslíte, že je tak ideální doba se začít snažit?
Včera jsme o tom měli doma debatu, ale pořádně nevíme.
Problémy s početím jsme "neměli" proorte já jsem šla na slepák a přitom mi zjistili srůsty z předchozí operace skoro přes půl břicha, pár dní po operaci se zadařilo...chuť byla silnější než pooperační bolesti :D.

aktakd
13. lis 2018

@katka9184 My jsme chteli, aby ditka byly dva roky od sebe. Otehotnela jsem dle planu, bohuzel jsme o miminko prisli. Uz ted je jasne, ze dva roky od sebe urcite nebudou. Kdybych to tusila, zacali bysme na tom pracovat o mnohem driv.

michaela_2
13. lis 2018

My nad druhým nepřemýšleli 🙂 respektive přemýšleli ve smyslu, že druhé budeme chtít až mi bude tak 26-27 a dceři 5 let.
No a otěhotněla jsem v jejích 13 měsících 🙂

Teď, o 7 a 5 let později čekáme třetí a tam to bylo takové, že jsme se pár měsíců snažili, pak jsme si řekli, že počkáme ještě rok nebo dva, kvůli nějakým plánům (práce, cestování) a po návratu z dovolené, kde jsme vypili asi 10 litrů Prosecca a vyjedli půlku mušlí Tyrhénského moře, jsem zjistila, že jsem v 8. týdnu 🙈

Bude zocelený, skřítek číslo 3 🙂

Pokud chceš ideálně nějak navázat rodičáky - a máš dvouletý? Tak je ta správná doba 🙂

bayt
13. lis 2018

@katka9184 No, já teda plánuju druhý, až na to budu mít kapacitu. Tj. až mi malej bude spát celou noc, nebudu kojit (nebo max. dvakrát denně), bude pohlídatelnej. Už takhle je toho až až a do toho ještě druhý? Takže já vidím jako optimální rozestup 4 roky no.

keilin
13. lis 2018

já myslím že to je u každého jinak. Jak to vidím já asi ideál je aby byli od sebe ideálně o tři aby to první bylo už trochu víc samostatný ale nebyli od sebe daleko. Já mám teď 4 letého syna a čekáme druhé...chtěli jsme už dřív, ale nejdřív to prostě nešlo a pak když to vyšlo jsem musela v 21tt na potrat takže teď doufáme že už konečně sourozenec vyjde a bude v pořádku. Hodně kamarádek co mají děti brzy od sebe jsou dost unavené a je to hodně náročné proto myslím že odstup aspoň 3 let je ideál (samozřejmě počítám s dobou těhotenství takže tak po dvou letech pokoušet) ale kdybych si mohla úplně vybrat bylo by mi to jedno prostě kdyby to vyšlo dřív nebo později co na tom, hlavně že by to vyšlo a byli by radosti dvě 🙂

katka9184
autor
13. lis 2018

Já mám rodičák na tři roky, takže máme respektive ještě hodně času, ale zase to nechci nechat úplně na poslední chvíli, jako že si řekneme půl roku je dlouhá doba a ono to prostě nepůjde. Říkala jsem doma, že bych klidně příští rok začala

klea81
13. lis 2018

Tak kdyztak budeš pár měsíců na pracáku, lepší než mít děti po roce. Já bych počkala alespoň ještě 1 rok.

michaela_2
13. lis 2018

@katka9184 Pokud už ti to vrtá v hlavě a cítíš se na to, klidně do toho běž 🙂 Pro mě osobně byly trochu náročnější ty první měsíce (cca první půlrok), ale za to, jaké to je později, to stojí. Oba už lyžují, jezdí na kole, vše dělají společně 🙂
Každý věkový rozdíl má nějaké pro i proti.........

snazilek89
13. lis 2018

@katka9184 syn bude mit v únoru 2 roky,a v z kraje brezna se mu narodi sestricka 😁 takze tak. Pokud to tak citis,jdi do toho. O syna sme se snazili 5 let tak sem pocitala ze se nam to povede tak pristi rok. A ono se to povedlo hned na poprve 🤷‍♀️😃

zelenaesmolda
13. lis 2018

Druhe dite bych si neporidila driv,nez to prvni bude ve skolce.Neumim si predstavit mit doma batole a jeste novorozence

syrinxka
13. lis 2018

My jsme se začali snažit cca když měla malá rok. První snažení trvalo 7mesicu. Žádný zdravotní problémy nebyly. Ale asi psychika sehrála roli. Dost jsem se na to upinala. No a druhé se nakonec zadarilo když už jsem s tím ani nepočítala a našla si práci na plný úvazek. Malé byly 2roky a 8mesicu.

kittyy17
13. lis 2018

@katka9184 spíš si to naplánuj podle ročního období, ideálně porod na jaře až v létě. Protože budeš jezdit s kočárkem celý den venku kolem hřiště. Já mám mezi kluky dva roky čtyři měsíce, druhý je koncem listopadu. Byl to masakr, od prosince dva měsíce mrazy, a já trčela kvůli miminku doma a se mnou i ten starší. Myslela jsem že mi jebne....

kittyy17
13. lis 2018

@katka9184 na druhou stranu, mladšímu budou dva roky a už jsou úžasní parťáci 😉

michaela_2
13. lis 2018

@kittyy17 100% souhlas 😀 první dva skřítky mám prosinec a listopad. Což u prvního, to ještě šlo, byla jsem s miminkem doma a spaly jsme obě, skoro pořád 😀 ale když se pak narodil syn, tak zabavovat v zimě doma ani ne dvouleťačku, zvyklou být hodně venku (tehdy byly furt inverze, takže s novorozencem na ven nic moc :-/)............v únoru jsem pak s nima zdrhla skoro na měsíc na hory 😀
Teď se KONEČNĚ těším na úplně neplánovaně jarní miminko 🙂)

kittyy17
13. lis 2018

@zelenaesmolda Jenže to druhe miminko pak trpí, když starší nosí domů nemoci ze školky, a stejně je první rok polovinu školního roku doma, škoda peněz za školku 😉

jaja01k
13. lis 2018

Podle mě ideální doba neexistuje, tolik bych o tom nepřemýšlela a začala se snažit, až prostě zatoužíte po miminku. Každý věkový rozdíl má nějaké výhody i nevýhody.
My jsme chtěli děti brzy po sobě. U prvního nám trvalo rok, než se zadařilo, tak jsme s druhým nechtěli zbytečně čekat. A povedlo se napoprvé, takže máme kluky rok a měsíc po sobě. A je to super, teď už jsou skoro jako dvojčata, všechno dělají spolu. Mně ten malý věkový rozdíl vyhovuje.

irena1111
13. lis 2018

@katka9184 no záleží hlavně na tom jaký věkový rozdíl mezi dětmi by jsi ráda měla. Já jsem třeba nikdy nechtěla děti hned po sobě, tedy min. 4 roky rozestup no a nakonec jsme to pak ještě o rok odložili a máme je od sebe 5 let. Obě děti se teda povedli hned na první pokus. Ale jsem ráda, že je mám kus od sebe a mohla jsem si je obě užít v klidu od miminka a ne v nějakém shonu. Ale pokud je chceš mít blíž u sebe tak směle do toho.

zrzeckas
13. lis 2018

15.dubna bude met mala dva roky a 11.dubna mam termin porodu..... Takze "dostane" k narozeninam sourozence 😂...... Zalezi jak se citis/citite.... Jinak rodicak jsem mela na tri roky a ted jsem si ho navysovala abych dostala, co nejvic.

kreatura
13. lis 2018

To záleží na každém, my máme dvojčátka kluky a plánovali jsme ještě jedno miminko, tak aby nebylo daleko od kluků, protože další pak už neplánujeme, tak aby nezůstalo samo na hraní a tak...
Kluci budou mít v lednu dva roky a v únoru máme termín miminka...
Kdyby kluci nebyli dva, šla bych do druhého dříve...
U nás tedy obě těhotenství plánovaná a téměř na poprvé... 🙂

blackhole
13. lis 2018

My máme doma 16 měsíčního syna a jestli vše dobře půjde, tak by se další miminko mělo narodit příští rok koncem května, takže rozdíl budou necelé dva roky. Měla jsem dobrou mateřskou, takže pokud bude teď stejná (což by, pokud vím, měla být), určitě se nebudu zlobit. Neumím si moc představit mít dítě ve školce, chodit do práce a do toho otěhotnět. Když si srovnám první těhotenství, kdy jsem pracovala a to současné, kdy jsem na rodičáku (momentálně končím 1. trimestr), je to pro mě mnohem větší pohoda. Hlavně to, že nemusím každé ráno vstávat do práce a stresovat se 🙂
Syn v obvykle prospí skoro celou noc, většinu dne si zvládne hrát sám a ještě si na 2-3 hoďky odpoledne hodí šlofíka, takže to zvládám v pohodě. Jak tady někdo psal, je výhoda rodit sourozence na jaře, protože pak můžeš být se starším venku. Akorát nevím, jak to bude, pokud budou v létě opět tak šílená vedra.

jednaholkaa
13. lis 2018

Tak zalezi taky kolik ti je let.. Jestli te netlaci cas, tak bych si ja na tvem miste kdybych byla, nechala pekny rozestup, at je to na pohodu a muzu dat tomu prvnimu neomezenou peci. Ja cekam prvni ve 37, takze jestli budem chtit druhe tak mame jedinou moznost je mit hned po sobe 🙂

bayt
13. lis 2018

@kittyy17 No já nevím, normálně jsem chodila ven. Malej se narodil v lednu a ten první týden dva samozřejmě nějaká aklimatizace. Ale moc dobře si pamatuju, že v únoru byly ty hrozné mrazy, tak mínus deset až patnáct, a to jsme byli venku. Jak by to dělali lidé třeba ve Skandinávii, to teda nevím 🙂

martinka_33
13. lis 2018

Nějak se nemůžu rozhodnout, co odpovědět.. Pořád to vidím jako sobeckost rodičů mít děti po více jak čtyřech letech, protože ty děti se už míjí (vidím to u dětí kamarádek, které to tak mají), něco jiného je samozřejmě když se dřív nedaří, ale plánovat to?? Sama mám děti po necelých dvou letech a ten první rok byl na hraně depresí, netuším jak někdo může říct, že v pohodě, asi má víc v pohodě děti 😀 Tak z toho důvodu bych se začala snažit až ve dvou letech staršího a plánovala rozdíl tři roky 🙂 I když teď je dětem 4 a 2 roky a pomalu se začíná ten původní masakr obracet v dobré, děti si spolu začínají hrát..

vikinkav
13. lis 2018

Kazdy to ma jinak, my jsme planovali rozestup minimalne rok a pul, takze v 9 mesicich jsme na to vlitli a vychazi nam to temer na den 🙂 pokud vse dopadne dobre. Jinak jsem nechtela otalet, casto se nedari, navic docela dost kojim tak jsem si rikala kdovi... a duvody - chtela jsem aby byli temer stejneho veku, takze stejne zajmy, brzy odbyte obdobi plen a kasicek, temer spolecne do skolky a skoly, stejne krouzky, podobne hracky atd 🙂 manzel souhlasil a oba se tesime ze budou mit k sobe blizko. Jen na okraj - se segrou jsme od sebe rok a je to super 🙂

michaela_2
13. lis 2018

@bayt mrazy jsou něco jiného - i když naše mudra řešila i to :D, ale ty hnusny smogy a inverze, které tehdy střídavě v prosinci a lednu u Prahy byly, to byl mazec. Jako, na hodinku jsme se pak projít šli! To bych se zavřena doma zblaznila, ale oproti tomu, být v létě venku cele odpoledne až do večera, to je rozdíl ...

bayt
13. lis 2018

@michaela_2 jo to asi jo, ale tak já měla novorozence, takže nám stačila ta hodinová procházka a bylo - teď se skoro ročním už je to na houby

biedronka10
13. lis 2018

Tak planovat muzes co chces 😀 realita byva jina, ne vzdy, ale je to jako s ruletou. Aspon u me urcite. Ja si malovala taky jak budi mot deti az po trech, mozna ctyrech letech, najdu si po prvnim praci a budi pak planovat dalsi. Blizko deti az tak v planu nebyly, uz kvuli fin. Moznostem, prostorovym, i mym kariernim, nebot ja se nemam kam vratit momentalne. Realita buch, necekane cekame druhe v kvetnu, mala bude mit 2 roky az v cervenci a ja tehotenstvi jeste k tomu zjistila az v 8 tt. Na druhou stranu, asi to tak melo byt. Jestli to dam nebo ne, se sice stresuju ale snazim se to vytesnit, to se ukaze az pak. Mala je nastesti spolecenska a uplne hin na deti vsech vekovych kategorii, a protoze bydpime v miste kde male deti nejspu, tal nebude sama. Kdyz si uvedomim nas 6 lety odstup s bratry, tak to bylo hodne spatne, to uz bych nechtela, vubec si nerozumime ale je pravda, ze na to ma vzdy velky vliv vychova rodicu a jejich pristup k detem a uceni, jak se maji sourozenci k spbe chovat.

bayt
13. lis 2018

@martinka_33 Sobeckost? Tak jednak já jsem se ségrou o pět let a jsme jako kamarádky, často se vídáme, píšeme si, málokdo v okolí má tak pěkný vztah. A pak si myslím, že matka svýmu dítěti udělá službu, když nebude uhnaná.

rencinka87
13. lis 2018

U nas trvalo dva roky a ctvrt od chvile, kdy jsem tesne pred svatbou zjistila, ze jsem tehotna (jeden nechraneny sex) a tesne po svatbe sla na revizi, do momentu, nez jsem otehotnela uspesne se synem (mezitim byl jeste jeden potrat, ruzna vysetreni a lecba). Takze ocekavame, ze to s druhym nepujde jen tak lehce. Nicmene jsme to zacali zkouset az nedavno, kdy syn oslavil dva, protoze jsem si chtela byt jista, ze uz jsme na to pripraveni v pripade, ze by se zadarilo hned.
Takze bych se ridila tim - pokud ti je prijemna predstava, ze uz treba za mesic muzes byt tehotna a za dalsich devet uz budes mit u sebe ke starsimu miminko, jdete do toho.
Ja to driv nechtela i proto, ze jsem chtela, aby byl syn pred prichodem sourozence uz sobestacny co se tyka jidla, chozeni na zachod atd. Taky jsem chtela, aby mel dostatek casu me mit sam pro sebe.

soleilll
13. lis 2018

@katka9184 To je tak strašně indivuální, že ti na to správně neodpoví nikdo. Všechno má svoje pro a proti a oba tábory hájící daný názor tě budou přesvědčovat, proč takto ano a takto ne. Musíte si s partnerem určit, co je pro vás důležité a rozhodovat se podle sebe.
Za mě ideální rozdíl min. 3 roky, ideálně 4-5 let. Určitě je lepší, když je starší dítě už trochu soběstačné - nenosí plíny, samo se nají, s pomocí obleče, pohraje. Neumím si představit mít ročního prcka, který nechodí a nosí plíny a do toho být znovu těhotná, nemoct ho nosit ani zvedat, když to není ideální, musíš třeba ležet, neodpočineš si, nevyspíš se atp., ale ani se mu nemůžeš plně věnovat. Navíc u dětí brzo po sobě není žádné pravidlo, že si budou hrát spolu, což je častý argument matek.

martinka_33
13. lis 2018

@bayt a jaké jste měly dětství? Jsi starší/mladší? Vztahy v dospělosti neovlivňuje věkový rozdíl 😉 Tu sobeckost vidím právě v tom, že TY nechceš být unavená, TY si chceš užít každé dítě, ale z pohledu sebe jako dítěte (toho staršího), jsem ráda, že je ségra mladší jen o dva roky.. Nechtěla bych být ve školce a doma mimino, dělat úkoly a doma předškolák, jaterý povinnosti nemá, jít na střední randit a doma školáček,jít na vysokou a sourozenec končí základku.. Prostě se ty děti do nějakých dvaceti míjí..