Když nesnáším mateřskou - co jste dělaly, abyste si to užily?

bayt
24. říj 2018

Nadpis je jasný. Najde se tu taky někdo, kdo to prostě nesnáší, být "doma" 24 hod. s dítětem? Syna miluju, ale zrova dnes jsem si uvědomila, jak mě hrozně nebaví chodit každý den po parku s nosítkem/kočárem, nesníst si ani ten oběd (natož v klidu), být bez lidí, hrát si celej den ty tři hříčky, které syn umí atd. Jak to děláte, abyste to nejen přežily, ale i si to trochu užily? Nebo tedy aspoň přežily? Klidně si můžem psát SZ 🙂

bayt
autor
24. říj 2018

@sudylichozrout já pracuju...

normalnimatka
24. říj 2018

jako v takovejch dnech jako je dneska nebo včera mě spíš na mateřský sere, že nemůžu bejt celej den doma a něco si kutit:D u těch malejch je to ještě docela cajk, vystačí jim krátká procházka v kočáru a dobrý. nemusim nikde tvrdnout tři hodiny v podstatě furt stojící na mraze a čekající na nevybouřený batole...😒

jinak podle mě je to hlavně o kontaktech. já teda kdybych měla dost kamarádek, s kterejma bych se občas scházela, fakt by mi nevadilo bejt těch pár hodin denně doma s prckem. ono taky čím je starší, tím víc je aktivit, co můžeš s ním dělat. s těma menšíma to je těžký a můj třeba furt kňoural, příšerný spaní atd... každej věk má něco, no.

normalnimatka
24. říj 2018

a vlastně nevim, kam s dítětem furt chodit a zároveň nesnášim hřiště.

dora13
24. říj 2018

@bayt to te jako nechci desit, ale tech detskych aktivit se jen tak nezbavis😅 Moji kluci maji dva a ctyri a na to, az je zacne bavit vysedavani v kavarnach, dlouhe hodiny cteni a behani po lese (vicemene moje konicky) stale cekam, zatim vedou vlaky, pisek, detska hriste, to tak holt proste je, kdyz si clovek poridi dite. Podle me je to hlavne v hlave, proste kdyz se rozhodnes, ze to nesnasis a strasne se nudis, tak se ti to libit fakt nebude. Ja nerikam, ze bych to nejak milovala, dovedu si predstavit zabavnejsi cinnosti nez stat na nadrazi a cumet na vlaky, ale proste to beru tak, ze je to ted takova zivotni faze, koukam na kluky, jak je to bavi a aspon se ucim trpelivosti. Dokud byl ten starsi maly a jeste nemel na program svuj nazor, tak jsem ho proste tahala i na spoustu "dospelych" aktivit a on byl v pohode, lozil si tam a byl v klidu. Je to takovy klise a nerikam, ze to plati vzdy, ale obecne si myslim, ze je fakt, ze kdo nechce, hleda duvody, kdo chce, hleda cestu. S detma se da delat vicemene vsechno, jen se clovek proste nesmi bat a musi se smirit s tim, ze to bude stat hodne kompromisu.
A hodne mi teda jeste pomaha i mit vlastni konicky, hodne beham a cvicim, to mi fakt pomaha udrzovat se v dobre nalade, bo endorfiny a serotonin :D Ale i dalsi moje zabavy jako cteni nebo delani fotoalb mi pomahaji se citit dobre.
On proste vzdycky bude duvod se citit blbe a stezovat si, deti maji ruzny faze, prijde mi hrozna skoda si to takhle zosklivovat (samozrejme nerikam, ze kazdy den je zality sluncem, jsou dny, kdy si rikam, ze uz se faaaakt tesim do prace, ale snazim se hledat reseni, jak z toho ven, ne se v tom naopak utapet.)

pinkyy
24. říj 2018

@jenny91 muzu se zeptat kde je ta kavarnicka s hernickou?? Jsem ze Strancic, Vlasim je tusim kousek, takze bych klidne nekam s malou jela v tomhle pocasi 😁

drzticka81
24. říj 2018

Tak s prvnim ditetem nuda byla-taky me nebavil zimni den-byl silene dlouhy,dopo k babicce-to bylo dobre,pak po o spanek,ale od toho spanku do vecera pruda (syn nemel rad tmu,takze odpo jsme nikde nechodili).......furt kostky,to a to,hodka ve vane a zpivani-fakt pruda......ten dalsi rok uz to bylo lepsi.......ja radim poridit si dalsi dite-to uz pak neni takova pruda haha,oni se zabavi sami A ty si i doma muzes neco udelat......a pri tretim uz se vubec nenudim 🙂)) rano dat deti pesky do skoly,skolky (cca hodka),k nasim,pro dceru po o domu,syna ze skoly,ukoly,krouzky,chysta jidlo 🙂)) jsem rada.kdyz muzu jen tlemit do zdi (dnes jsem jen tak sedela cekajic na dceru v krouzku,nejmladsi spala vyjimecne v kocaru,jinak tam furt chce lezt do schodu,rve-je to desne narocne,a cumela a nudila se a bylo mi priiiiiiima 🙂)))))

radka8888
24. říj 2018

Taky mě mateřská moc nebavila, byla jsem jen doma v podstatě rok a protože jsem strukturovaný jedinec, tak jsem se za tu dobu naučila trochu cizího jazyka se zkouškou, naučila jsem se vařit, preorgabizovala naší domácnost tak, aby byla šikovné srovnána a lehká na na údržbu. Prostě jsem ten čas využila 🙂

bayt
autor
24. říj 2018

@radka8888 možná je problém, že jsem předtím strašně času trávila na PC, moje práce se dá dělat jen na PC nyní...ovšem s malým to nejde, moc nespí a když nespí, zásadně ječí, pokud si nesedni k němu na zem a neplazí se po mně

@dora13 víš co, uvědomila jsem si, že vlastně ani nevím, co dělat...uvařit uvařím, trochu poklidím, pracovat nejde.....

sunflowerr
24. říj 2018

Možná patřím mezi ty maminy, co jsou pravým opakem autorky, ale aspoň vnesu jiný pohled 😂😂😂

... asi se na tu mateřskou dívám jinak než většina tady.... Já si ji prostě užívám a nepotřebuji mít každý den nějaký extra program nebo práci... Každodenní program mi zajišťuje dítě, pracuji 24 hodin denně, pro něj. Snažím se mu hodně věnovat. Vlastně si teď ani nedovedu představit, jak bych do toho každodenního kolotoče ještě napasovala praci.... 🤔🙃
Svého syna a dny, kdy můžu být s ním, si užívám, dokud můžu. 😊 vůbec mi nevadí, že jsem s ním 24 hodin denně. Užívám si to, protože tyhle chvíle nebudou trvat věčně, jednou vyroste, já pak půjdu do práce, on do školky, školy a už nikdy to nebude takové to malé miminko, které potřebuje jen maminku 😊
Hold už nikdy to nebude takové jako teď, proto si to užívám. Pak už to bude jen z práce do práce, vyzvednout dítě ze školky atd. V pubertě už mě dítě tolik potřebovat taky nebude... Takže můžu pracovat a rozvíjet se potom, neomezeně.
Teď mám maleho prcka a chci se mu věnovat co nejvíce... A i když je to někdy dost náročné, i tak mi dělá radost. Jsem samozřejmě ráda, když mi malého pohlída mamka, nebo manžel a já mám chvilku volno.... Ano, taky potřebuji chvilku pro sebe, občas si postezuju, jak je všechno náročné atd.... Ale jsou dny, a je jich vic, kdy jsem fakt ráda, že vidím, co zas to moje malé umí, hraji si s ním, chodíme ven... On je teď prostě to hlavní, co mě naplňuje. 🙂
Před mateřstvím jsem měla taky svoje koníčky, spíš mě vždy bavily ruční práce, práce na zahradě nebo výtvarné práce a tak... Občas jsem si i zacvicila, bavilo a baví me vaření atd... Nikdy jsem ale nebyla ten typ, co extra aktivně sportuje, chodí do fitka nebo každý den musí být s kámoškama na kafi....
Ano s manželem jsme třeba často vyrazili na kole, někam na výlet, když bylo pěkně.... No teď se těším, že tyhle aktivity budem dělat i s naším synem, až povyroste... 😊

Nevím,možná je tohle vše dáno hlavně tím, jaký člověk je, co sam rád dělal před tím, jaký vedl život, těžko říct....
Každopádně, neměla jsem ještě pocit frustrace z toho, že jsem na mateřské, ze momentálně nechodím do práce, že každý den nevidím kupu jiných lidí, nejsem frustrovaná z toho, že každý den s dítětem je podobný... Každý si tohle období prostě užívá jinak, třeba jsem divná, že to takto mám, ale já se za to nestydím 😁

sudylichozrout
24. říj 2018

@bayt ale jo, jde 🙂 Jsou to treba dvacetiminutovky, ale jde to. Jak rikam, taky me zivi komp a hlava a vzdy si k tomu sednu, kdyz jsou holky v klidu (jedna ma sest mesicu, duha dva a ctvrt roku). Krom toho hodne chodime na prochazky po Praze. Vzdy si vytycim nejaky cil a za tim jdu. At je to nejaka pamatka, kde jsem dlouho nebyla ci park. Vypravim jim o tom, kdo to postavil, kdy... To me nuti i cist a zase zamestnavat hlavu dospelym zpusobem.

bayt
autor
24. říj 2018

@sudylichozrout to není špatný nápad, po památkách jsem už dlouho nešla a takhle by se dal poznat kus Prahy.....no u mě je problém že za těch dvacet minut sotva začnu, než abych něco reálně napracovala

bayt
autor
24. říj 2018

@sunflowerr Divná mi nepřijdeš, spíš ti závidím, protože prostě můj život byl fakt hodně odlišnej a musím říct, že práce mi chybí hodně

sunflowerr
24. říj 2018

@bayt
Před materskou jsem pracovala jako pečovatelka v Domově pro seniory, takže každý den fakt ten stejný stereotyp, kopa trpělivosti, kolotoč, furt slyšet to stejné.... stáří lidi jsou kolikrat horší než děcka....🙃 navic každý den mezi lidma. Mě tohle zatím fakt nechybí i když tuto práci jsem měla a mám ráda. Teď si fakt užívám klid a 1 človíčka co mám doma... 😂 tohle je pro mě teď jiné a nové, a proto se těším z toho malého prcka.... 😂 protože u těch lidí člověk i vidí, jak život strašně utíká, já chci kolikrát zastavit čas....
Je to podle me opravdu o tom, jaké životy si žijeme, co děláme.... Já myslím, že nikdo vám ani pořádně neporadí, jak se zabavit na mateřské. Může přijít spousta rad, tipu a nazoru, jak se zabavit někdo jiny, ale jen vy sama vite, co vás udělá šťastnou a co vám vnese trochu slunce do každodenní péče o dítě a vytrhne vas z te nudy a stereotypu....
Přeji hlavně pozitivní pohled na věc a nebrat mateřskou jen jako rutinu a utrpeni, kdy se jen vy sama nudíte. Zkuste se podívat i na to dítě, jemu jednou taky přijde nudné 5x v týdnu sedět v te same kavárně a pit kakako nebo jist dortík, který ochutnalo už 100x....
Život prostě nikdy o stereotypu je, ale přijde čas, kdy bude mít člověk zase ty své dny jen pro sebe 🙃

sudylichozrout
24. říj 2018

@bayt muzu se zeptat, co delas za praci? 🙂

jahodi
Autor odpověď smazal
Zobraz
jahodi
Autor odpověď smazal
Zobraz
bayt
autor
24. říj 2018

@sudylichozrout tak třeba teď jsem dopsala publikaci, ale ještě ji musím upravovat

bayt
autor
24. říj 2018

@sunflowerr já ti nevím jestli to není tím počasím, jak bylo teplo, tak jsme byli furt venku, celý den, minimálně dvakrát třikrát na pár hodin,...a te´d jsem bezradná...navíc v kočárku bejt malej nechce, v nosítku ho to už dlouho taky nebavi

kukokuko
24. říj 2018

No a co se prostě vykašlat na práci a věnovat se jen prckovi a sobě? Přijde mi, že tě stresujou hlavně ty termíny a je pak toho na tebe zbytečně moc. Já se držím hesla, že v práci je každý nahraditelný a za tím si stojím. Jasně, asi pár top manažerů a vědců je téměř nenahraditelných, ale to je zanedbatelné číslo. Je fakt, že tohle piplací období strašně rychle letí. Našemu prckovi bude rok a půl a přijde mi, že se narodil teprve včera. A něco ti řeknu....Já až půjde do školky, tak to zcela určitě obrečím a bude se mi stýskat po tom našem pidikojenci a batoleti..Já si teda takovou tu obyčejně neobyčejnou každodennost snažím užít co to dá, i když samozřejmě, že není každý den posvícení, to prostě ani nejde. Ale jak už tady padlo, je potřeba myslet i hlavně na sebe a věnovat se věcem, které tě baví. Já si třeba užívám, že se pěkně vyspíme a pak jdeme ven. Dost času spolu trávíme i jako rodina, vracíme se pak běžně až večer, přítel pak vaří, já se věnuju prckovi, k tomu posloucháme hudbu atd. atd...Taky bych asi zvážila možnost sehnat si hlídání. Prarodiče nemůžou pohlídat? A vy můžete někam ven atd. atd...Ale asi jsem s ničím novým nepřišla..

blondynka400
24. říj 2018

@bayt nevím jak je dítě staré. Ale co ho dát někam do soukromé školky či si najít chůvu? Stačí dopoledne či pár hodin a člověk se dostane do jiného stavu a čas s dítětem ho potom baví. Já se ti ani nedivím, obdivuji všechny ženy, co dokáží být jenom matkami v domácnosti a ještě je to baví. já bych to nedala a nemyslí si, že bytím moje děti nějak trpěly a nebo jim něco chybělo. Naopak.....

sudylichozrout
24. říj 2018

@bayt take se zivim psanim (ne blogy, ani copy), delam odbornou publicistiku a do toho jeste rozjizdim srocko. Tak vim, jak je narocny se do te prace dostat hlavou, prepnout z rezimu deti do rezimu prace... Ale jde to. Kdyz nezvladam pres den, pisu v noci, kdyz vsichni spi.
Kazdopadne jeste k tem prochazkam... Dej si nejaky cil dostatecne daleko a chod s kocarem pesky, je to bezva relax a zazitek pro prcka 🙂

klllarinka01
24. říj 2018

Me materska fakt bavi. Uzivam si to. Zadny stres, pohdicka. proste chci aby mel malej pekne detstvi. 🙂 kazde pondeli mame s holkama kavicku, nekdy beru maleho s sebou, jindy hlida manzel, jine kamaradky co maji deti vidam venku na hristi ci v kavarnicce pro deri nebo u noch ci u nas, jezdi babicky ci prababicky na navstevu, chodimedo tvorive dilny, v lete na kole na zabradlu ci na vylety, pak uklidit doma uvarit a to malej pomaha, hrajeme si, zpivame, kreslime. on si hraje a ja si ctu u nej na zemi je toho opravdu hodne a porad neco. je to uzasne obdobi. 🙂

sudylichozrout
24. říj 2018

@klllarinka01 me to take bavi, ale na druhou stranu, potrebuju mit taky cas jen pro sebe a obcas mi z tech spuntu tecou nervy. Vseobecne moc nemam rada babince (v realite, Konik je trochu neco jineho), takze se snazim hledat si nejakou jinou napln. Ale samozrejme obcas taky chodim na hriste, do hernicek a tak. Jen to neni muj stredobod vesmiru.

blondynka400
24. říj 2018

@klllarinka01 jenže bohužel ne každému toto stačí.... Každá jsme jiná...

@sudylichozrout souhlas, babinec v souvislosti s dětma pro mne byl vždy noční můra 😀

sudylichozrout
24. říj 2018

@blondynka400 Tak tak... Ale tech moznosti, co s detmi delat, je celkem dost i bez piskovistnich babincu. Nastesti 🙂 Uz jsem tady na Koni i potkala par holek, se kteryma si rozumim a schazime se i v realu. Rikam tomu komorni babinec 🙂 A je fajn, ze vlastne skoro neresime deti. Nachodime kilometry a zvanime o vsem moznem.

normalnimatka
24. říj 2018

@bayt to mi teda řekni, kdy stíháš psát knihu, když ti dítě spí takhle? já na tom byla podobně, v tomhel věku pak synek ještě přešel na spaní jen jednou za den, a jako o nějakejch 2-3 hodinách, jak tuněkdo psal, bych si mohla nechat zdát:-/ aale o to nejde, chtěla jsem ti jen napsat, že jako jsi asi dost dobrá a možná máš trošku roupy, pokud jsi pracovala třeba jako akademik:D no, pak je těžký jen tak plout s tím dětským světem. mně taky prostě přijde na jednu stranu jako ztráta času jen jít ven a plahočit se tady okolo baráku, ale asi jde o to si to udělat nějakejma drobnostma žitelnější a snažit se fakt užívat tu každodennost. páč to fakt děsně letí a už nikdy nemáš čas - a koneckonců děti to ani už nezajímá - aby sis s ním sedla a říkala nějaký básničky a sociální hry.
a byla bych opatrná s tím hrnutím se do práce. jako samozřejmě, ej to tvoje věc a může vám to všem prospět, ale jen tě chci spíš podpořit, protože to, jak rodičák prožíváš, je samozřejmě velkou měrou daný tím, co máš doma za materiál. a v tomhle věku (a ještě pár měsíců po) to bylo prostě dost specifický. jako já v životě nepochopim mámy, který prostě jdou do nějakýho obchodního centra s dítětem v kočáru, a jsou tam třba hodinu a půl...jako pro mě naprostý sci-fi. to samý jít na kafe s kamarádkou. a nejde to ani teď, když je klackoj 2,5. ale je to už hodně o něčem jiným. to dítě pak něco jakoby učíš a vidíš nějaký pokroky na něm, trávíš čas spoustou jinejch aktivit, ne jen říkáním dvou říkanek:D a dost je s těma dětma sranda... a tak si mysllim, že je škoda se o to ochudit. je to spíš taková odměna po tom roce tvrdý fachy, kdy pipláš neustále kňourající na hovno spící mimino. vim, o čem mluvim:D (a to je dítě teda celkem osobnost, žádný kam mě postavíš, tam mě najdeš, tichej, poddajnej... ale i tak, dá se s tím líp pracovat. když ti prostě kňourá kojenec a chce, abys u něj seděla na zemi a do zblbnutí jela kostičky, tak prostě musíš, no. je to trochu jinej svět a teď si to neumíš představit, co všecko je pak jinak.)

blondynka400
24. říj 2018

@sudylichozrout to já též. I když už teď ne zde, bohužel to zde šlo hodně do kytek ☹ Přesně, dá se dělat spoustu věcí i bez typických míst a řečí....

sudylichozrout
24. říj 2018

@normalnimatka mas pravdu v tom, ze se starsima detma uz je vic zabavy. Ale na druhou stranu, starsi dite zas vyzaduje vic pozornosti a aktivit. Uz nestaci mu dat kostky a stavet s nim, pripadne ho nechat hodinku zkoumat kvetinac. Ja mam mozna kliku v tom, ze starsi dcerka se dokaze hodne zabavit sama. Mam na ni ohradu metr a pul na metr a pul, to je takove jeji kralovstvi. Vydrzi si tam sama hrat klidne dve hodiny, nekdy tam pak i usne na hodinku az dve. Takze mam cas na to, abych se venovala te mladsi, pripadne praci, kdyz mimi usne. Kdybych mela zavislacky, tezko by se mi pracovalo a pak bych byla na rodicaku taky asi dost nestastna.

normalnimatka
24. říj 2018

@sudylichozrout tak moje zkušenost naopak je, že čím je dítě starší, tím je míň náročný na zabavování a pozornost, a u autorky mám pocit, že by to mohla mít podobně. to fakt prostě záleží, co máš doma, no🙂 ale však i ty píšeš, že starší dáš do ohrádky a ona si tam 2 hodiny sama hraje. to asi v roce, předpokládám, nesvedla:D

sudylichozrout
24. říj 2018

@normalnimatka ty jo, svedla. Ona je takova uz uplne od miminka, je hrozne spolecenska, ale zaroven si umi vystacit sama. Uz kdyz byla fakt parmesicni pide, jsem ji mela polozenou na hraci dece a sedela u stolu u kompu. Ona si hrala s tou hrazdickou, koulela se kolem a obcas si houkla, at jdu na chvili mazlit. Stacila ji ta pritomnost. Ta mladsi je jina, chce vic byt se mnou, ale taky to jakz takz jde.