Musí mít batole capáčky/botičky na doma?

nikolaamiminko
16. říj 2018

Syn (8,5 měsíce) od 6 měsíce stojí, teďuž i obchází nábytek. Doma máme plovoučky a dávám mu normální nebo protiskluzové ponožky. Dneska mi mamka řekla, že by asi měl mít capáčky. Je to důležité, pro správný vývoj nožičky, nebo jsou v pohodě i ponožky? Když mu to neklouže?

fifina86
16. říj 2018

Je to v poradku, ponozky jsou ok. Capacky slouzi spis pro “teplejsi” nozicky. S detma chodime doma bez bot, casto i ponozek

kvmatonka
16. říj 2018

Rozhodně stačí ponožky, noha musí mít volnost. Capáčky jsou fajn na ven. 🙂

adau
16. říj 2018

Nejlepsi je bosky, kdyz mu to neklouze a nozky nezebou, at si tape v ponozkach 😉

betelgeuzz
16. říj 2018

To se dělalo dřív, sotva dítě stouplo, daly se mu kotníkové boty, kterým se říkalo capáčky. Dnes si pod pojmem capáčky představíme kožené měkké botičky, ale ani ty nejsou potřeba na první krůčky. ty jsou dobré, pokud jsou doma studené podlahy, nebo jako přezůvky, případně v teplých měsících i na chození venku.

nikolaamiminko
autor
16. říj 2018

Super, moc dekuju za odpovedi 😊

leniczka23
16. říj 2018

My meli doma teplicko takze bosky every day..a to mu vydrzelo.dodnes..je mu 5let a prvni co svlika kdyz prijdem domu jsou ponozky😂

1lenuska1
16. říj 2018

Neurolozka mi rekla, ze jakmile se dite postavi, davat okamzite pevnou obuv. Nepraktikuji to, jsem za ponozky a capacky, ale jen pro srovnani. Co odbornik, to nazor. A pak aby se v tom pes vyznal 😄

kittyy17
16. říj 2018

@nikolaamiminko dokud jen obchází nábytek, stačí teplejší protiskluzové ponožky. Až začne chodit dopředu, musí mít papučky s měkkou ohebnou podrážkou, aby se otřesy nepřenášely do páteře. Plovoucí podlaha je tvrdá jako beton, kdybyste měli všude koberce, tak stačí ponožky

priefi
16. říj 2018

@nikolaamiminko nemusi. Kdyz syn zacal tapat, taky chodil jen v ponozkach. Spis mi tekly nervy, kdyz jsem musela neustale vysvetlovat, ze dokud nezacne v pravem smyslu chodit, nic mu na nohy nedam a pak jedine, kdyz pujde ven. No nevysvetlis.... dokonce tchyne nutne mela potrebu koupit v pepcu nejake capacky ala tenisky a hned mu je tam navlekala. Maly rval jak tur, to ze mel o 2 cisla mensi nozku komentovat raci ani nebudu a kdyz jsem rekla ja, at mu to na nohu nedava, bez zajmu, az kdyz to rekl manzel, tak teda prestala... moje mamka se nastesti jen zeptala a nemela blbe napady kupovat neco, co nechci, spis koupila neco od obleceni, co se vyuzilo. Jako ty capacky jsme mezi jinymi pozdeji taky venku vyuzili, ale spis jsem davala prednost tem kozenym, ale kdyz uz byly doma tamty, tak obcas je na nohy taky dostal

vikinkav
16. říj 2018

kdybych mela doma betonove podlahy, tak rovnou pohorky? 😊 doma staci ponozky nebo naboso, stejne tak venku pokud je teplo

nupta
16. říj 2018

@nikolaamiminko Pokud zatim obchází a má zdrave nozicky, staci ponozky. Botky s měkkou podrážkou se davaji, az bude samostatne chodit kvůli prevenci proti plochym noham.

nupta
16. říj 2018

@nikolaamiminko PS: Jiná situace je venku na trávě - to je lepší na boso.

fifina86
16. říj 2018

@nupta jak takova prevence ploche nohy diky bote vypada? Vsak klenba je schovana pod tukovym polstarem casto i u 3letych deti. A bez vysetreni na podoskopu ji ani nelze diagnostikovat ;) Na peknou klenbu je prave potreba nechat nohu pracovat, aby ji svaly pekne udrzely.

zelenaesmolda
16. říj 2018

@1lenuska1 proc neurolozka?

martinka_33
16. říj 2018

Nemusí 🙂 Moje děti chodí bosy nebo v ponožkách

gruyerre
16. říj 2018

Já jsem taky přesvědčená, že ponožky stačí. Ale dávám látkové nebo kožené capáčky kvůli zimě od podlahy. Pokud je podlaha teplá, ponožky stačí.

baraskaska
16. říj 2018

Starsi dcerka chodila jen v ponozkach, myslim si ze je to i lepsi.... Mladsi dcerku az bude chodit taky necham jen v ponozkach. 🙂

rozsi
16. říj 2018

Pres leto ponozky, v zime backurky, na rehabilitaci nam doporucovali backurky. Mame takove ty manzestrove se slabou podrazkou.

tynka9
16. říj 2018

řešila jsem s rehabkou, a v pohodě stačí ponožky nebo naboso... když bych měla pocit, že "vyvaluje kotníky" tak se vůbec prý nemám bát, protože si tak cvičí svaly kolem kotníku, klenbu,... Nožička se prý formuje cca do 3 let a uzavřít jí do pevnější obuvi hned, jak si začne stoupat, je špatně, tak se pořádně svaly neposílí.

1lenuska1
16. říj 2018

@zelenaesmolda Protoze ma syn sledovany motoricky vyvoj kvuli hypertonii... ale to s tim uplne nesouvisi, proste ma doktorka takovy nazor.

nupta
16. říj 2018

@fifina86 Na to jsem se neptala, ale tuto info jsme s kamarádkou dostali na RHB každá od 2 různých lidí. Já od rehábky, ona od rhb doktorky. Domnívám se, že obuv zmírní dopad oproti tvrdé podlaze; my teda kupujeme boty dle doporučení naší rehabky a ty jsou opravdu měkké a ohebné- kupujeme sandály.

zelenaesmolda
16. říj 2018

@1lenuska1 v poradku,ja to nevyvracim.jenom me zarazilo proc se o nohy stara neurolozka 🙂

fifina86
16. říj 2018

@nupta tak ono zalezi na tom, jak obe sleduji svuj obor ;) Kazdopadne pokud neni porusen princip spravneho naslapu, pak noha (telo) tlumi prirozene samo, klenby, ktere na noze mame, to zvladaji bravurne. Ale pokud se noha nenecha pracovat - spatny tvar boty (vrchol boty nad prostrednickem, coz neni anatomicke), tuha podrazka, drop atd. pak noha nefunguje a v podstate zakrni a pridavaji se dalsi problemy, treba bolesti zad.