Náročné dítě - kdy ji to přejde?

sijane
19. čer 2018

Máte taky tzv. náročné dítě? Malej byl teď nedávno rok. A je snad problémová ve všem. Je hrozně moc živá. Alespoň podle místních měřítek. Neustále háže s věcmi. Já vím, že to malé děti dělají, ale naše prtě si hází i s jídlem a lahvičkou od pití. Snažíme se jí naučit, že se s jídlem neháže. Zatím je to jako házet hrách na stěnu. Člověk by čekal, že jí to bude bavit tak měsíc, ale nás to baví furt. Snad s tím ve dvou přestane. Někdy je to o nervy, když absolutně všechno vezme a praští s tím o zem. Tu tak do vypolštářované cimry.

S jídlem máme taky problémy. Nic nejí. 99% jídel ji nechutná. Nejradši by byla jenom mléko, a to ještě bez laktózy. Většinou se odhodí od hlavy k patě a dostat do ní pár lžíček je nadlidský výkon.

Se spánkem jsou taky problémy. Patří k těm nespavcům a k nočním sovám. Kolikrát propláče noc. A to s ní spím v posteli. Dokonce i když usne, jsem stále u ní. Nikam nechodím, kromě záchoda.

Nemůžu s ní chodit na procházky ven. Venku mi brečí. Kolikrát se za ní i stydím. Že to tak řeknu, ale maminky, co vídám, jsou v klídku a v pohodě. Hezky si spolu klábosí a popíjejí pivíčko. To moje mrně ječí jako pavián. Rozdávám pak na všechny strany omluvné rozpačité úsměvy a snažím se s dítětem, co nejrychleji zmizet. Nějaké hřiště či tak nehrozí. Vyndám ji a začne řvát a šplhat po mě.

Malá řve dosti často. Kvůli kde jaké hlouposti. Taky se dost vzteká a je agresivní.

Taky si neumí hrát. Ani nemá zájem o hračky či říkanky. Jedině to rozkousat nebo s tím prásknout. Dokonce ani pohádky sledovat nechce. Jedině, co ještě jakžtakž, je poslouchání starých hitů.

A jako na závěr: okolí má hodné klidné děti a nikomu se takhle dítě nechová. Jsem z toho kolikrát dosti unavená.

sijane
autor
23. čer 2018

@lajla Bohužel ji změnit nemůžu. Za jinou bych musela dojíždět a nezdá se mi být dobré cestovat vlakem/busem s nemocním dítětem k doktoru do jiného města. Alespoň u nás panuje názor, že doktor pro tak malé dítě by měl být ideálně za bukem.

Jinak já tomhle nevěřím. Ex s takovými články furt otravoval, místo toho, aby se postaral o rodinu. To, že má dceru ho nezajímá. Hlavně že ho zajímají tyhle pitomé články. Navíc tyhle články vycházejí z USA, kde děti dostávají kravské mléko přímo od krav ve větším měřítku než je tomu u nás. Další půlka je zase z Asie, kde mají jinou mikroflóru. Takže mám k tomu dosti negativní názor.

@normalnimatka Navíc, by to dceři muselo vadit už od mala. A pak necpe se tím. Těch pět lžiček jogurtu s laktózou, které ve svém věku jí, ji hodně ublíží. Jede ji bezlaktózový, ale jenom um. Ostatní UM ji smrdí. Ale pozor, s kravským bio mlékem nemá problém.

Jinak, malá byla jako malé mimi hodně dráždivé miminko. Už od malička má zvláštní rituály a vyžaduje zvláštní věci. Byla a je ubrečená a kolikrát z hodně divných důvodů. Samozřejmě, malé děti brečí. Ale nečekala jsem, že mi dítě bude brečet zničehonic.

normalnimatka
23. čer 2018

- přidej se do zdejší skupiny náročné dítě, jak už tu někdo psal. je tam spousta holek, co maj podobný zkušenosti za sebou... dost to pomáhá to číst a můžeš i dostat fajn tipy, co s konkrétníma věcma
- jako to soužití s rodičema je síla. já teda nevim, jestli jsem to pochopila správně, tak otec jaksi vůbec nefunguje? ani neplatí? jestli jsi samoživitelka, je to o to těžší, ale nic by mi snad nestálo za to žít v takovým stresu a vůbec...předpokládám, že rozumně se to s tvojí máti vyřešit nedá. buď bych maximálně omezila kontakt, pokud je to jen trochu možný, nebo bych prostě hledala garsónu. je to NUTNÝ kvůli zachování tvýho zdraví a "pohody" - no, aby ses o ni vůbec mohla pokoušet, a v neposlední řadě kvůli tomu, abys mohla nějak aspoň základně "zrežimovat" dítě, půjde-li to. jako jestli ti dítě nemůže usnout a přijde ti máma před ná nadávat, jaktož nespí, tak jako to ti nedochází, že to opravdu je ta nejhorší možná reakce?
- hledala bych záchranný lana: padla tu kinezka, existuje i EFT, který by možná mohlo pomoct, nebo jiný druhy odblokovávání, homeopatie, nějaký věci na zklidnění z čínský medicíny apod. taky ty bys měla hledat způsoby, jak se vyklidnit, ať už různý dýchací a relaxační techniky, jóga, meditace, byliny.. spousta z toho se dá praktikovat i doma, že nemusíš někam zrovna chodit.
- pokud to neomezuješ, omezovala bych cukr, nedávat slazený pití lemtat apod. akorát to to dítě ještě víc naspíduje.
- všechno se to hodně zlepší, dceru čekaj zásadní přelomy, začne chodit, bude chtít objevovat, možná bude potřebovat tvou asistenci, ale nebude chtět tolik nosit a bude časem samostatnější. a bude chtět chodit ven, kde to teda možná bude ze začátku taky pakárna:D ale časem zase o dost lepší, bude i unavenější atd. ale hlavně vás spasí zahrada. pokud zůstanete u vašich, to je obří rozdíl. jesi tam můžeš vypustit dítě, nebo jestli jsi odkázaná na venek před panelákem.
- dítě samozřejmě přebírá vzorce, co okolo sebe vidí. pokud na sebe ječíte s tvejma rodičema, není se čemu divit, že se holka vzteká, ječí, brečí atd... teda spousta dětí to dělá i tak, ale jestli je doma dusno, jak to už xkrát padlo, to dítě to fakt nasaje. ona třeba vůbec nebude mít žádnou diagnózu, ani nebude nijak "zlobivá", ona jen může bejt extrémně citlivá a jednat podle toho.
- je spousta dobrý literatury dneska, která by ti mohla pomoct pochopit psychomotorickej vývoj a pomoct s výchovnejma situacema. doporučuju třeba krátkou a výstižnou publikaci Zkoušeli jsme všechno!, nebo si různě rodiče chválej třeba AHA rodičovství atd...to,co doporučuju já se přímo zaměřuje na ten nejmladší věk a myslim, že by ti to určitě něco dalo. dál by poradily určitě ženy na tom fóru o náročnejch dětech;)
- taky si myslim, že je skoro nutný, abys mohla vypnout, ale nevim, jak to udělat:/ jako fakt na hovno situace. ale tak způsoby by asi byly. třeba bys sehnala přes inzerát nějakou studentku, která by ti dítě dvakrát, třikrát za tejden vyvenčila na hoďku, dvě? jako jesi je na tebe fixovaná, ta k by to zpočátku bylo asi na houby, ale třeba by si nějak zvykla a s cizíma lidma (nebo lépe řečeno ne-rodičema), jsou tyhle děti zpravidla o dost "lepší" :D
- obecně k těm všem možnejm věcem...je potřeba prostě vysledovat tu potřebu dítěte, pochopit ji, vyvěštit a pak se snažit ji naplnit tak, aby to pro tebe bylo schůdný. např. ta voda, že ji vylejvá...(no bóže, mně dítě vylejvá vodu občas ještě teď a jsou mu přes 2 roky.) pak je na místě to udělat tak, aby to nešlo přes nějakou tvoji hranici. fajn, občas vyleješ pití. tak ti budu dávat jen vodu - tam je snad jedno, když občas něco vyleje. jo jako chápu, bez vylití by byl svět lepší, ale než si přidávat 150. důvod, proč se hnedka ráno na dítě nasrat, tak mu dám radši vodu a pustim to z hlavy, řeknu si "dyk je to jedno, tak si to vyleje, no..." a pak se snažit prostě vysaturovat dítěti tu potřebu. fajn, potřebuješ si hrát s vodou. tak ti dám kelímky na přelejvání do vaničky na zahradu, nebo na plech na balkón apod. asi to vždycky budeš mít složitější, protože dítě je evidentně šídlo, tak to třeba nepude vždycky u všeho podle tvejch představ, ale je docela dobrý úplně nejdřív tak nějak zkusit vymazat ten pohled na dceru, jako že je "zlobivá" - sakra, kojenec nemůže bejt zlobivej a dcerce je rok, to je opravdu dost brzo na takovýhle soudy a nálepky! hodně věcí, čím nás děti provokujou, jsou prostě jen období, který souvisej s jejich psychomotorickým vývojem a mnohem dýl, než si lidi běžně myslej, tam není žádnej záměr škodit. a že se vzteká? a jak ti má jinak dát najevo nespokojenost, podráždění...? je dobře, že emoce projevuje. jen děti jsou v tom bohužel tak bezprostřední. netrestej ji, přijmi její emoce. pro děti je fakt životně důležitý (a teď to nepíšu přímo jen k tomu vzteku, ale celkově, k zamyšlení, jak možná uvažuješ nad svou dcerou, že je vlastně s ní něco špatně), aby je jejich rodiče bezpodmínečně přijali, milovali je takový, jaký jsou. jinak budou mít problém v celým životě....se sebepojetím, sebevědomím, se vztahama.

normalnimatka
23. čer 2018

achjo, to je hrozný věštění tohle...může to bejt 1000 a jedna věc. co třeba porod? tam mohlo proběhnout něco špatně s její páteří. napadá mě třeba kiss syndrom, třeba i očkování může způsobit podráždění nervový soustavy. nebo pokud jsi zažívala nějaký velký stresy už v těhotenství, jestli třeba se už cukal otec dcery atd.... snažila bych se prostě na to přijít nějako a pak to řešit. což opět není často levná záležitost, ale někdy taky jo.

sijane
autor
24. čer 2018

@normalnimatka Ano nefunguje. Sice platí, ale je to tak na plenky. Vymohl si, co nejmenší částku. Na tu garsonku bych musela mít peníze. Což bohužel nemám. Můj příjem je i s alimenty dost malej. Do toho ještě musím splácet resty z minulosti. S našima se ohledně stěhování furt hádám. Že jsem hloupá a lidi z internetu, co mi to radí, jak by smet. Tady není podle táty běžné, že by ti dali nájemní smlouvu. Přeci za tebe nikdo nebude platit, že? A tak se tu pronajímá snad jenom na černo.

Pije jen um, čaj a ovocné šťávy od Hippu.

To samé nám bylo řečeno než začala lézt. A nějak se to nezlepšilo :D Rodiče mají i chatu, kde ji lze vypustit. Akorát asi až bude starší. Teď to nějak nedává. Jako novorozeně hodně třeba kopala nožičkou až měla problém s kyčlí a měla tři měsíce peřinku.

No malá se kolikrát probudí a už brečí od rána.

Taky jsem o tom uvažovala. Musela bych i malou přivézt do jiného města. S tím, že by to museli přežít ti lidi v tom dopravním prostředku a i ta slečna. Určitě by malá řvala. K nám by přijet nemohla. Mohli by ji vidět nějací známí rodičů, a pak by doma byl cirkus kvůli tomu, že musím dávat dítě hlídat cizímu. A jak to? Vždyť ji má babička celý den na krku. Což by se matce nelíbilo, kdybych omezila její image dokonalé hlídající babičky. A znamenalo by to další nervy. Nicméně, myslíš, že by ta holka ustála hodinu poslouchat řvát dítě?

Ono ten pohled dělá hodně pohled starší generace. Kdy je dítě podle nich zlobivé a rozmazlené. A neustále poslouchám, že my jsme to nedělaly. Dokonce byla u nás na návštěvě sestra. A sjela mě za to, že malá v roce už nechodí na nočník. Neteř už byla bez plen v téhle době.

Stres jsem v těhotenství zažívala kvůli ex hodně velký i ze strany rodičů kvůli tomu. Očkovaná malá je.

sijane
autor
24. čer 2018

Pokračování:

Malá je taky kolikrát jako utržená ze řetězu. Někdy jako by neznala pud sebezáchovy. Dělá věci hrozně prudce.

luj89
24. čer 2018

Ahoj, nečetla jsem celou diskusi, ale rada bych te uklidnila 🙂. hazeni s jakymikoliv vecmi je v tomhle veku naprosto nprmalni, objevuji tak svet a fyzikalni zakony 😉. S tim nejedenim to je taky casty ,,problem,, materske mlicko + nejake ochutnavani je dostacujici, pokud ditko pribira aspon neco. A ze je ziva a hur spinka verim, ze muze byt problem pro maminku no :-\ Ale hold je kazde ditko jine. Zkusmse s tim nejak vnitrne smirit, ze proste takova je a uvidis, ze ti bude daleko lip 🙂

dofi86
24. čer 2018

Mne prijde vase dcerka uplne v pohode 🙂 Moje je stejna, akorat ja to beru jako normalni chovani....Mozna kdybyste vy zmenila pohled/prisup, nepomohlo by to? ;)

normalnimatka
24. čer 2018

@sijane
- no víšco..jako stěžejní je si to nějak jinak nastavit s rodičema. prostě jim dát mantinely. pokud nevíš, jak na to, budeš se muset s někým poradit. nebo hledat jinou možnost bydlení. to je prostě alfa omega. jinak budeš furt v bludným kruhu sraček.

- jen poznámka, jako je mi do toho hovno, ale jestli jsi ráda, že vůbec vyjdeš, moc nechápu, jestli kupuješ např. výrobky od hippu. to je fakt nechutně předražený a úplně zbytečně. jinak je mi úplně jedno, co dítěti dáváš pít, jen říkám, že pokud tě např. sere, že ti dítě to pití rozlejvá, tak mu prostě dej vodu, ať tě to srát nemusí.

- lezení a chození je dost jiný. bude daleko obratnější, dostane na víc věcí, než jen z lezu, bude i šikovnější čím dál víc na nějaký jemný ruční činnosti...to víš, že tohle nemůže trvat donekonečna.

- je docela průšvih, když pak ale všecko vidíš dopředu jakože nemožný. psala jsem, že se zpravidla děti chovaj s někým jiným jinak. takže není nikde psáno, že bude s někým jiným pořád ječet. jeí v buse? fajn. co nosítko, ječí i v nosítku? třeba bojkotuje kočár jen. já nevim, já bych to prostě zkusila. a pokud by ji viděli známý mámy?:D jako, no a co? jen ať ostatní viděj, že ji nehlídá 24 hodin denně, jak tvrdí i když popravdě nevim, co komu jinýmu do toho je. to spíš řeší tvoje máma a je sama zralá na odborníka. ale hlavně, prostě žij, jak potřebuješ, přece se nemůžeš nechat omezovat tak šíleně každou blbou větou, co ti tvoje máma řekne. to je opravdu psycho.

- tojo, ale to sou kecy...přesně, s tím, jak se všichni odplenkovali v roce a nikdy neřvali a nikdy se tolik nebudili... hovno si pamatujou a vůbec. já si osobně myslim, že jsme jinýt rochu byli...no a co? to znamená, že dnešní mimina bduem řezat od porodnice, abychom je teda srovnali do latě, nebo co?

- a jen tak jsem prolítla ty další diskuze. holka, fakt to nemáš jednoduchý. potřebuješ pomoc, plácáš se v tom šíleně. v tom celým kontextu se přece nemůžeš divit, že se dcera projevuje takhle. nicméně komu není rady....

sijane
autor
24. čer 2018

@normalnimatka Ono to kupuje matka. A ta voda štve matku hlavně, že je to pak samý flek. Jenže, když má malá spát, tak ji nebudu budit a přendavat jinam.

Ono je to s mámou psycho celkově. Co je lepší slečna, co nemá děti nebo co má?

O to víc by se neměla divit matka. Neustále mi to tu předhazuje...

Přiznám se, že jsem jako bláhová prvorodička čekala něco jiného. Četla jsem knížky a časopisy, kde se ti děti chovají zcela jinak. A taky kolikrát malé nerozumím.

normalnimatka
27. čer 2018

@sijane moc nechápu tu návaznost těch prvních vět.... vaděj vám fleky? tak prostě bude pít jen vodu...nechápu, jak s tím souvisí přendávání ji,, když spí...?

jesi je lepší slečna, co má enbo nemá děti, to fakt nevim:D asi je potřeba zkusit. spíš záleží na konkrétní osobě, viď..

tak to ale mámě vysvětli. nikdo to tady za tebe neudělá. a jak jsem psala - a to bych připsala za každej problém, o kterým se tady bavíme, pokud na to nestačíš, nech si psychoterapeuticky pomoct....