Neuspávám dítě, dělám dobře?

majsi
28. pro 2014

Chtěla jsem se Vás zeptat, jaký máte názor na uspávání dětí. Už se mi několikrát stalo, že mi známí co byli u nás přes noc řekli něco v tom duchu: " Ty ho tam necháš chudáčka samotného? Běž za ním!" Když se to stalo už několikrát, říkám si, jestli nedělám něco špatně. Večer máme s naším 1,5 ročním synem rituál, že jak začne jevit známky únavy, což většinou bývá kolem půl osmé, jdeme jej vykoupat, pak sní kaši a jde do postýlky. Já nebo manžel mu zazpíváme nebo řekneme pohádku a pak nekompromisně odcházime. Malý má v pokoji tlumené světlo od chůvičky a spí tam sám. Někdy trvá ale i hodinu než usne. Do pokoje se za prohlazením vracíme jen když hodně pláče anebo déle kňourá. Jinak ho tam necháváme. Teď má novinku a někdy i buší dlaněmi do zdi, což ho ale většinou po chvíli přejde. Většinu času si brouká, přehazuje a vyhazuje peřinu v postýlce, natahuje hrací hračku a chvílemi i vykřikuje. Přes noc spí většinou klidně, občas zakňourá ze spaní nebo se vzbudí a chvíli pláče, ale většinou usne. Někdy si jej ale musím vzít na vedlejší postel aby znova zabral, což po přitulení je téměř ihned. To pak spolu spíme až do rána. Děkuji za odpovědi a názory!

marketa233
30. pro 2014

@lrg To je stihomam. Dá se léčit.

lrg
30. pro 2014

@marketa233 Ty jsi magor.

latkovkybrno
30. pro 2014

Nedokáži si představit, jak tady některé píší, že už od narození neuspávaly dítě.. To jako, že jste to miminko nechaly samotné potmě v pokoji, od narození ? Nebo jak ?? To vás nepotřebovalo ? Nevolalo ?

nasekuratko
30. pro 2014

Já osobně jsem uspávala jen cca do 8 týdnů. Potom syn začal usínat sám v zavinovačce každý den o půl 8. I když jsem ho položila vedle sebe, abych se najedla, vedle manžela, abych si skočila do sprchy atd. Prostě nepotřeboval uspávat. Tak jsme ho začali dávat o půl 8 do postýlky, měl zapnutou chůvičku a kolotoč s promítáním na zeď. Chvilku si "vykládal" a potom vklidu usnul. Naučil se to tak naprosto sám a bez pláče. Takže u nás uspávání nikdy neproběhlo.
A u staršího syna to bylo o něco později. A hlavně jsme ho uspávat nemohli, měl po těle bolestivý ekzem, takže jsme ho moc chovat nemohli. Takže u něj to jít "muselo" bez chování a tulení. Tam to teda ale bylo komplikovanější, jenže to si vyžadovala daná situace.

latkovkybrno
30. pro 2014

@nasekuratko Tak to my jinak - naše druhé miminko, dcerka, je hodně kontaktní, spí nejradši v nosítku nebo u mě v náručí s hlavou přitulenou k mému hrudníku (nekojím). Poté přendávám do postýlky, kde usne v noci i na 6 hodin. Ale že bych ji položila jen tak a usla, to se stane 1* týdně. A plakat ji záměrně nenechávám, NIKDY ! (Vyjma chvil, kdy není jiná možnost (wc, něco se synem apod). Ano, je to únavné, ale nemám na to srdce nechat ji plakat. Je moc a moc hodná a za celou dobu co ji máme jsem ji slyšela zaplakat asi 3krát, spíše jen brouká, volá.

latkovkybrno
30. pro 2014

@mafeska Jen jsem vám chtěla napsat, že pohled na usínající dítě v náručí, a to i starší, je krásný... To, jak se uvolní, usne mi v náručí (starší syn, když chce, umožním mu to, ale je to málokdy, 1 za 3 měsíce třeba).. Ty chvilky jsou nejkrásnější.

nasekuratko
30. pro 2014

@latkovkybrno já taky nenechávala vyplakat. Bohužel jen staršího. Dodnes je mi z toho dobreku a mám výčitky, ale jak jsem psala, u něj jsme neměli na výběr kvůli ekzemu na hrudníku a na zádech. Při chování nebo když spal s náma, tak to pro něj bylo ještě horší. Nesměl se zapotit, vadilo mu teplo, které z nás šlo. ☹ Hrozné.
Ale mladší je zdravý a u něj to bylo celé jiné. Naučil se to sám, aniž bych to nějak plánovala a bylo to bez problémů. Ale každé dítě je originál a hlavně každá maminka by se měla řídit hlavně svým instinktem a nedat na řeči druhých.
To samozřejmě myslím naprosto v dobrém. 😉

latkovkybrno
30. pro 2014

@nasekuratko Souhlasím s vámi🙂

salikova
30. pro 2014

@majsi já to dělala s obouma jak ty;)
Mladšího jsem si ale víc brávala do postele a od cca 6ti měsíců se budíval popůlnoci do šesti co hodinu.. Tak sem ho nechávala vyplakat s tím, že jsem u něho stála a tiše na něho mluvila a po pár dnech se to spravilo.)
Teď jsou kluci velcí a po přečtení pohádky chodí spát sami do postele bez problémů.. Prostě není nad rituály a pravidelnost;)

markyska82
31. pro 2014

Nikdy jsem neuspávala,ani od narození.Když plakal,šla jsem tam,ale to bylo vyjímečně.Většinou po položení do postýlky za chvilku bez breku usnul a bylo to.
Rituál vykoupat,napapat,pomazlit,položit do postýlky,pusinka a spinkat.
Spíš nechápu maminy,co se jako pohoršují nad tím,že při usínání s mimčem nejsme v pokoji.Proč?Když nepláče?Rozhodně z toho žádné trauma dítko nemá a navíc je to o zvyku.Čím déle samostatné usínání zavedete,tím je to horší.
Od 8 měsíců spinkal sám v pokojíčku,bez sebemenšího problému,pláče atd.
Měl svůj klid,nic ho nerušilo.

kaijko
31. pro 2014

Neuspavala jsem nikdy. Malou jsem vzdy polibila a pohladila a usnula. Spinka mi celou noc uz od cca 2m. Az po roce se parkrat probudi (cca 2x do mesice) a to si ji beru pomazlit k sobe a pak znova do jeji postylky 😉 Me tedy vsichni "zavidi" a ptaji se jak jsem to dokazala 🙂 Nam to tak vyhovuje a jsme cela rodina spokojena-usne mi tak krasne i kdyz spime mimo domov 🙂 A myslim si, ze to nicemu neskodi. Umi usnout sama a spanek ma klidny. A i my jsme odpocati a vyspani. Muzu si jit klidne posedet s kamarady a vim, ze se muzu v klidu pobavit.

alboo
31. pro 2014

@majsi děláš celkem dobře, jen teda asi bych začala s koupáním dřví ne až začne být unavený, ale nechci dělat chytrou (1 dítě 4měsíce 🙂 ) já se taky od začátku snažím neuspávat, ale zatím nemáme hotový celý dům a máme v přízemí tak nějak vše v jednom (obývák, ložnici a pokojíček) takže jsme furt v dosahu, ale od začátku jsme položili do postýlky, nechali si ještě chvíli pohrát, pak přikryli, ztlumili světlo a usnula. teď to máme tak, že koupu a večeří cca 17,30-18.30 pak si chvíli pohraje v postýlce a nejdýl do půl osmý spí, sama od sebe, pak vzbudím kolem 22hod na poslední jídlo a pak dám hned do postýlky a chvíli si třeba povídá, ale mi už máme zhasnuto a spíme taky. Vyjímečne se stane, že by brečala nebo tak, ale to jí jen pohladím a ukolíbám v postýlce. a takhle spí ž do rána bez probuzení. Nebo jestli se v noci vzbudí a povídá si, to já nevím, spím 🙂 ted měla horší období, kdy špatně usínala, v noci se budila, tak sem myslela, že je po klid a hodným dítěti, ale bylo to změnou jejíhi režimu, tak jsme přešli zase na starý a pohoda. Sice si občas říkám, že sem fakt hrozná, ale když pak všude slyším, jak chodí se řvoucím dítětem po bytě a nebo jezdí doma v kočáru než usne nebo musí s rodičema spát v posteli, tak sem ráda, že nic takovýho zavedenýho nemáme. Ale to je každýho věc, at si to dělá jak chce. Já mám ráda svůj klid a naše dítě mi přijde, že taky. Ale do budocna bych ráda zavedla čtení pohádky 😉 . a teda kdyby měla svůj pokojíček, tak už tam spí snad od začátku a taky bych neuspáala, jen bych asi počkala v povzdálí než usne

primaska
31. pro 2014

Mě teda překvapuje, že většina maminek tady píše, že dítě nikdy neuspávali.. Žádná z mých kamarádek, včetně mě, nemohla položit novorozence anebo i jen několikatýdenní miminko do postýlky a odejít aniž by plakalo.. Náš malý usínal sám bez breku do pěti minut od položení do postýlky nejdříve tak od půl roku a to jsme považovali za veliký úspěch. Takže mě opravdu překvapuje, že je tolik maminek, které neuspávali již od narození, tzv. nikdy,... tomu se mi až nechce věřit. Spíš bych řekla, že vám nevěřím.. 😀

romca35
31. pro 2014

Dítěti se spánek a usínání časem mění. U nás s první dcerou po dramatickém porodu od miminka šílené problémy, řev, nesnášela postýlku, být sama, pak naučené usínání u prsu, houpání. Dcera to postupně tvrdě vyžadovala. Násilný odsun nastal až po narození druhé dcery, do její nové postele, ale spala se stejné pokoji jako my. Od té doby dítě spí jako špalek dosud (5 a 1/4 let).
Mladší dcera od počátku spala krásně, v postýlce, od půl roku do roku a půl usínala sama !, bezproblémů, říkala jsem si, bože, to je sen ! Následně zlom, nechtěla být v postýlce, začala jsem si jí občas brát ke mě, tím se to urychlylo, že postýlka se zrušila. Teď spí naprosto blbě, budí se co furt a to má 3 roky. 😖 😔

toga25
31. pro 2014

Já od měsíce a půl asi dám malému mlíčko večer, pomazlím, pochovám, taky aby si odříhnul a jdu položit do postýlky kde ho popusuju, pohladím, popřeju dobrou noc, zapnu kolotoč a odcházím. Několikrát ho jdu zkontrolovat a vždycky je do 10 minut tuhý 🙂 Jsem za to ráda, kdyby samozřejmě plakal, což dělal první měsíc a půl, než jsem vzdala kojení a přešla plně na UM, tak jsem ho do té doby chovala dokud neusnul v náručí. Když ho položím do postýlky tak se směje jak měsíček na hnoji a má ze mě srandu, ale spinká krásně a spinká celou noc. Myslím, že pokud se maminky s dětmi mazlí dostatečně přes den, nemají si proč vyčítat že děti neuspávají. S reakcí, proč neuspávám jsem se nesetkala. Právě naopak, každý to chválí. Pro mě je to, čím dřív dítko naučím usínat samotné, samozřejmě bez pláče, spokojené, tím míň komplikací si odpustím až bude větší a můžu ho naučit spát ve vlastním pokojíčku samotné, bez strachu. 🙂 Ale každému miminku i mamince vyhovuje něco jiného a tím by se měl každý řídit 🙂

alboo
31. pro 2014

@primaska jo, kecám, prvních asi 5dní s ní chodil manžel večer po bytě, když řvala, já byla vyřízená a ležela, jenže pak musel na jednu noc odjet a já měla zrovna ne moc hezký šití kuli kterýmu jsem nemohla večer už ani chodit, takže se večerní chození zrušilo. Je teda fakt, že ten večer prořvala celej, ale ne sama v postýlce, ale u mě v posteli a to mě přesvědčilo o tom, že tohle fakt ne. Takže žádný večerní nošení...

latkovkybrno
31. pro 2014

@primaska Přesně to jsem si říkala i já.

zuzana_ka
31. pro 2014

@primaska
Já si taky nepamatuju, že bych někdy vyloženě uspávala.
Osobně si myslím, že je to tím, že malá nemá vyloženě zaběhnutý režim. Prostě jde spinkat až sama chce, proto není potřeba uspávání🙂

lenkavd
31. pro 2014

@primaska taky mi to přijde skoro nereálné dítě nikdy neuspávat 😅 Jak tu někdo psal, ono se to věkem dost mění. Takže u mne to někdy šlo a někdy ne. Třeba druhé dítě usínalo cca od týdne do 2 měsíců zcela samo, pak se to nějak zvtrlo, většinou usínala u prsa a přes den v kočárku a pak zase vrátilo někdy kolem 8 měsíce a usínala sama, přes den ve stojícím kočárku a na noc v postýlce. Se starší jsem si ale užila mnohem víc....
Jak tu ale někdo psal, i když starší mi se spaním dala mnohem víc zabrat, od cca roku spala ukázkově, druhé je 2,5, se spaním nikdy tak neblbla jako starší, ale stále se několikrát za noc budí (usíná tedy stále sama bez jediného problému 😝 😀 )

liduskabalanova
31. pro 2014

Tak ja si treba nedokazu predstavot, ze bych svou rocni holcicku neuspavala m. Vzdyt jento tak nadherny pocit, kdyz u me usne, navic usina u prsicka pri papani, pak ji dam do pelisku a to uz vi, zensenapinka, ale za noc se jeste budi, takze pak si ji bereme uz k sobe, ale na ten vecer, kdyz apinka a my jeste ne chodi do pelisku a pak kdyz jdeme spinkat a vzbudi se na papani, nebo jentak, tak jde k nam, travi s nami vetsinu casu a my si to uzivame 🙂 .. I to uapavani, jak krasne zavira ocicka, tezkne v naruci, vvzdyt je to krasne ..!! A ono Vas pottrbuje a je jedno, jestli je to maly kojenec nebo rocni batole .. Sudte si me tu jak chcete, ale nosite dite v brisku celych 9 mesicu, spinka s Vami, je ve vas, slysi Vas hlas, pije, ji, je s Vami vzhuru, miluje Vas nadevse na svete, veri ve Vas a vy ho po tom vsem jentak odlozite do postylky a nedate mu pocit bezpeci a lasky, kterou tolik potrrbuje ..?? Neni cilem deti ucit samostatnosti, ale vest je k ni, vekem, casem, ony sami si reknou, kdy a jak, malinka uz k nam taky nekdy nechce a radeji se rozvali v pelisku 🙂 .. Ale nechapu, jak nekdo jeste muze rict, ze je OTROKEM ..!!

liduskabalanova
31. pro 2014

Svehp ditete ..!! Proc myslite, ze place, proc nyslite, ze je nestastne a nemuze spat, protoze Vas doprcic potrebuje, potrebuje vasi naruc, od toho tu preci mate byt, pro nej, pro ni a nee jak jsem tu nekde cetla litovat, ze nemuzete sledovat oblibeny film, nebo jit grilovat .. Omlouvam se za uprimny prispevek, ale jsem velmi kontaktni rodic a nekdy se mi opravdu nektere prispevky nelibi .. Ale k Vasi otazce, urcite bych zmenila vecerni navyky, urcite o malinko driv a ten prostor casovy mezi spanim a koupanim, veceri, tak vyplnit ctenim pohadek, jemnym hranim, mazlenim, kolebanim, proste venovat se miminku, ale v klidu, aby se nerozradilo a bylo v klidu, samozrejme jento kazde maminky nazor, ale ja tomu proste nerozumim .. Mejte se moc krasne, nikoho neodsuzuji, jen se na to zkuste nektere podivat ocickama toho detatka, vzdyt jsou to nase zlaticka a potrebuji nas a mame je vezt k tomu, aby chteli spat sami, nebat se byt u babicek, u tatinku, nebat se veci, osamostatnovat se, ale nemame jim to ukazat naprimo a nutit je k tomu, ale tim, ze jim dame tu lasku a bezpeci, ony budou tim vic zvedavejsi a spolecenstejsi a nebudou se bat ten okolni svet zkoumat, nebudou se bat usinat sami, casem, vekem, protoze v srdci budou mit jistotu, v srdci budou mit VAS, SVOU MAM, BEZPECI ..!!!

kvakuska
31. pro 2014

@liduskabalanova předpokládám že váš příspěvek je psaný ironicky ... nebo pod vlivem silvestrovského popíjení ... jinak si totiž neumím představit, že by tohle napsala normální dospělá žena 😎

sarriku
31. pro 2014

V porodnice byla péče o prcka jednoduchá. Napapat, přebalit, položit.
Doma večer usíná u kojení. Vidím, jak se mu klíží očička, tak ho nechám ještě chvíli dudlat, pak ho odtrhnu, chvilku poklepávám na zadeček, aby si brknul, už v té chvíli spí, dám do postýlky, dudlíček a šmitec. Pak jdu z pokoje pryč. Co bych tam ještě dělala?
Problém je to přes den, kdy chce miminko spinkat vždy po hodině bdění a vyžaduje opět na usnutí prsíčko, takže je často kojené. Předtím spalo tři hodinky v kuse, ale asi mám málo mlíčka, tak si teď cucne, hodinu budí, pak si cucne, hodinu spí, pak zase hodinku bdí, cucne si, hodinu spí a furt dokola☹ Ale doufám, že se to zlepší časem.
Naopak, kdybych byla s malým v pokoji, tak ho to obtěžuje, mu se nelíbí ani na rameni, furt se kroutí a mrčí a snaží se uvelebit hlavičku. Zní to blbě, ale fakt se mu spí nejlíp v postýlce.

pkolin
31. pro 2014

@kvakuska Ale no tak, proč by to nemohla napsat normální dospělá žena? @liduskabalanova jen napsala svůj názor na tuto věc, tak proč ne? Je přeci každé maminky věc, jak spinkání praktikuje... Já si myslím, že pokud dítě usíná samo, je to dobře, ale musí to chtít samo, některé děti prostě usínají bez maminky a jiné ne. Každé dítko je jiné, já třeba prvního syna uspávala na ruce (poté co už přestal usínat u prsa) a byla to řehole, to uznávám a druhý usíná v postýlce a stačí mu, abych u něj seděla a držela ho za ručičku a to je podle mě naprosto v pořádku - prostě chce mámu a je malinký (4 měsíce) a když ho ve tmě nechám samotného v pokoji navíc když se mu chce spinkat a je trochu nevrlí, tak je naprsoto logické, že má strach... Takže dle mého usínat v náručí není úplně ideální, ale aby dítě usínalo samo taky ne. Starší syn spal do 3 let s námi v ložnici a vždy jsem čekala, až usne a pak šla pryč (např. na ten vytoužený film - do 20hod. byl vždy tuhej) takže jsem fakt o nic nepřišla a ve 3 letech šel do pokojíčku a to už byl ve věku, že dokázal pochopit, že ho neopouštím, ale jen že si jdu lehnout do své postele a on do své a od prvního dne v pokojíčku usínal sám (po pohádce a mazlení samozřejmě). A myslím si, že jsem úplně normální dospělá žena, to mi věřte!!!

sarriku
31. pro 2014

@pkolin myslím, že dítka ani tak nepotřebují nějaké zvláštní podmínky k tomu, aby usla, jako držení za prst nebo poklepávání po zadečku, to jim vytváříme my, ony si jen zvykají a vyžadují to pak před každým spaním, protože už se to stalo součástí jejich spacího rituálu.Takže pokud my je zvykneme, že usínají v přítomnosti nějaké osoby, tak to budou vyžadovat a maminku volat. Teoreticky pokud jsou pomazlené, napapané, přebalené, by měla usnout sami, protože jim nemůže nic chybět (teoreticky) Snažím se uspávat vždy stejně. Stejně položenou plínku kolem hlavy, trošku zakrýt očička, pořád stejný způsob. Cvaknutí funkční chůvičky, tma, to všechno tvoří podmíněný reflex, který už navozuje dítěti spánek a líp usínají.
Taky máme jednu postýlku,ve které vždy spí a jednu, kam ho přeneseme, když je vzhůru.
Náš malej si zvykl na usínání u prsa a teď to praktikuje i dopoledne. Nakojit, spát, vzhůru, nakojit, spát, vzhůru. Je to na zblbnutí, ale usíná zaručeně.

liduskabalanova
1. led 2015

@kvakuska Kupodivu jsem normalni dospela zena a myslim to naprosto vazne ..!! A nemusite me tu urazet, kazdy sem napise svuj nazor a je na kazde mamine, co tu napise a uprimne nevim, ktera cast meho prispevku se Vam tak nelibi, proste to tak citim, taky neurazim vase metody uspavani nebo neuspavani a ano, myslim to VAZNE ..!!

liduskabalanova
1. led 2015

@pkolin Dekuju za zastani .. Jste hodna ..!! Nikdo nerika, ze to tak bude jak dlouho, jen to tak citim a zkuste si nekdy precist o kontaktnim rodicovstvi, je dulezite diteti duverovat, jeho potrrbam, verit, ze kdyz place, je to pro neco, vzdyt nam skoro ani jinak nedokazi dat najevo, ze je neco trapi, boli, potrebuje Vas 🙂 .. Kdyz v ne dame duveru, budeme ho vychovavat, avy bam nelhalo, aby vse bylo tak, jak rika a vyjadruje, je dulezite dite nevychovavat autoritativne - nechat vykricet v pelisku, ale pratelsky, ma take sve pocity a preci nejsme jeho otrokem, jssme mamy, name tu byt pro ne, meli by citit, ze jsou u nas v bezpeci a potom je to ditko vice zvedavejsi a samo prijde na to, ze chce spat samo v pelisjku, apod. Musime je k tomu ale vezt a dat jim sanci to sami chtit ...Myslim vse, co pisu naprosto vazne, to mi verte ..!!!

kaijko
1. led 2015

@primaska my si to tady vsechny vymyslime 😀 😀 😀 To je jen cira zavyst 😀 🤐 Proste to tak nekdo ma a nekdo ne.. Ja to tak mela dany na zacatku a povedlo se...

kaijko
1. led 2015

@liduskabalanova kazdy dite je jiny, kazdy rodic je jiny..... To, ze malou neuspavam, protoze mi kraaasne usina sama a spi celou noc jsem neuveritelne stastna! Vse co tady pises zvladam odpoledne-mame hodne kontaktu, blbneme spolu, milujeme se... A jsme vsichni odpocati jako bonus 😀 Ano jsme mamy, ale taky porad zeny, osobnosti co potrebuji nacerpat silu a i se pobavit, odpocinout si od mlecka, papinkani, usinanickovani, hovinek, prsicka,.... Kazdemu to vyhovuje jinak, tak nechapu proc kontaktni rodice maji porad potrebu nas ty co jsou i s detmi ok poucovat co deti (pro Vas cizi!!!) potrebuji...

dora13
1. led 2015

@kaijko zavYst 😀 😀 no nic.

Ja zas nechapu, proc maji vsichni pocit, ze kontaktni rodice nejsou zeny, osobnosti, ktere si potrebuji odpocinout a pobavit a hlavne, ze to nemaji. Ja maleho uspavam, odmala, nevadi mi to, proste to tak mame hozeny a vyhovuje nam to, a je to, vcetne vecerni hygieny, hodina casu, takze mam porad dostatek prostoru na odpocinek, seberealizaci, konicky, cokoliv.
Nevim, kde se bere ta predstava, ze uspavat dite (popripade byt jakymkoliv zpusobem kontaktni rodic) znamena zcela rezignovat na svuj odpocinek a osobni zivot.