Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

ciernavila
6. čer 2011

@hamma asi hej, este ze mam tu vyhodu ze on nejak nevyzaduje nosenie, takze sa da pri nom robit cokolvek ak nema nalozene v plienke, on sa zahra sam v kosiku, na hracej deke, rozprava si ... 🙂 Ale musim ho davat do satky aby som sa to ja naucila ak niekam pojdem von, inak v byte mi to ani moc netreba, on zaspi bez problemov vsade momentalne

hamma
6. čer 2011

@ciernavila No jasně, to je potřeba trénovat - já taky nejdřív chodila jenom po bytě, pak na zahradu, pak do obchodu za rohem...🙂 A teď už zas začíná být pěkně težkej, tak už zas využívám i kočárek. Takže si to se šátkem užij, než ti ztěžkne🙂

bubbly
20. črc 2011

Ahoj vsem priznivcum noseni v satku. Planuju ho poridit pro 5 tydenni ditko, chystame se na vetsi cesty. Prosim o vsechny zkusenosti a rady. Diky

romcovaklarka
20. črc 2011

@bubbly Ahoj, já jsem si ho teď taky pořídila, resp. když malému byly 4 týdny, tak jsem si ho napřed půjčila od kamarádky na vyzkoušení a moc se v něm malému líbí, takže už mám vlastní. Předtím se totiž chtělnonstop chovat a na to jsem neměla nervy a na druhou stranu plakat jsem ho taky nechtěla nechat. Takhle mám volné ruce a můžu i něco dělat. Ale nedávám ho tam nějak extra dlouho, tak na 2 hodinky denně. Nosím ho svisle, v kříži s kapsou uvnitř, protože má problém s kyčlemi a tedy nemůžu nosit v kolíbce; jinak bych to asi střídala. Nasvislo je důležité, aby měl kolínka výš než zadeček a aby měl páteř v jedné ose (při pohledu na tebe zepředu) a trochu zakulacená zádíčka. Šátek je potřeba celkem dost utáhnout. Hezké návody jsou na stránkách nosenideti.cz

bubbly
21. črc 2011

@romcovaklarka ja to mam taky tak, mala se chce nechat porad chovat u jinych place. A chce byt porad u prsu.

kaleilah
21. črc 2011

@bubbly šátek je super i na kojení, hlavně kolíbky, můžeš kojit diskrétně venku i za chůze 😀

romcovaklarka
21. črc 2011

@bubbly Jo, to malej taky dělal... byl plačtivej, moc ani nespal - přišlo mi, že je unavenej a z nějakýho důvodu nemůže usnout, ale nemohla jsem přijít na to, proč (horko, zima ani hlad to nebyly). Pak jsme náhodou zjistili, že rád spinká na bříšku a od té doby je mnohm spokojenější 😵 Ale nosit se, to je samozřejmě ještě lepší 😀

druidee
9. srp 2011

Ahoj maminky, jsou i děti, které nošení v šátku nesnáší nebo to chce tréning maminy s uvazováním či si dítě musí zvyknout? Jakou máte zkušenost, nebo co myslíte?
já si šátek pořídila, malému je dnes 7 týdnů a poprvé zkoušíme doma. ale z kolíbky se mi tam vždy začne příčit, narovná se a řve... možná je to dost i mou nešikovností..!?
Moc by mě to mrzelo, pokud se to malému nelíbí-na šátkování se třesu celou dobu těhu 😀 ale lámat ho do toho násilím nebudu samozřejmě 😀

luthien.k
9. srp 2011

@druidee , zkus místo kolíbky kříž s kapsou, obě moje děti v kolíbce řvaly... 😉 Když dostatečně pevně utáhneš, aby se nekřivila záda do boku a hlavišku zafixuješ, tak se může nosit i svisle.

druidee
9. srp 2011

@luthien.k Ahoj, je pravda, že kříž s kapsou (nahoře) jsem zkoušela jako první, obyč kolíbku jako druhé. ale kříž jsem měla málo utáhlý, protože mám pocit, že tam pak malého nenacpu.. a je fakt, že tam byl právě zkroucený do boku a to nemá být. zkouším podle videí na youtube 🙂 budu zkoušet dál. díky! 😵

luthien.k
9. srp 2011

@druidee , já nevím, co je to za kříž, ale tam se dítě necpe, ale utahuje se to na něm... Nemám čas to hledat, ale asi teda kříž s kapsou uvnitř 🙂

druidee
9. srp 2011

@luthien.k nevím, jak to popsat😀 myslím tento úvaz

https://www.youtube.com/watch?v=LvSacFkVHHA

způsob úvazu mi jde, ale asi špatně utahuju.. no, budu zkoušet, nevzdám se 😉

evlyn
9. srp 2011

@druidee ja myslim ze @luthien.k mela na mysli tohle - kriz s kapsou

https://www.youtube.com/watch?v=3McvFdSySJ4

Ten tvuj odkaz sice kriz v nazvu taky ma, ale porad je to kolibka.

evlyn
9. srp 2011

@druidee ještě jsem narychlo našla tohle - je to s opravdu pidi miminkem a na svislo

https://www.youtube.com/watch?v=41jS_02WYwk

Ono je fakt, že některé děti prostě kolíbku rádi nemají (jakkoli je pro ně v daném věku vhodná), můj mrňous je taky ten typ, navíc v kolíbce si zmáčknul bříško a ublinkával ještě víc. I normálně na ruce jsme ho nosili spíš vertikálně, jinak řval a ublinkával.

druidee
9. srp 2011

@evlyn ok 😉

erinka83
10. srp 2011

můžu ten kříž s kapsou vázat s elastickým Mobym?? Jaký úvazy se vám osvědčily na elastickej šátek? Kolíbky asi moc nechci, skrz látkovky...

lukava
11. srp 2011

@erinka83 ten kříž s kapsou se dá stopro vázat i s elastickým šátkem, mám vyzkoušeno na novorozenci, tak nevím, jak to je s větším mimčem

jo a holky dobré návody i s videem jsem našla na stránkách www.medley.cz, není to tam myslím moc dlouho, tak to třeba neznáte, já mám právně od nich ten elastický červený šátek

lukava
11. srp 2011

@druidee dobra instruktaz na www.medley.cz ... kriz s kapsou, taky se to ucim 😉

druidee
11. srp 2011

@lukava děkuju! 🙂 mrknu na to. zkouším to podle youtube, tam jsou videa nošení dětí. jenže malej mi jde pořád do luku a dnes jsem narazila na názor, že když nejde do klubíčka, ale prohýbá se (i v náručí) že je dítě hypertonické ☹

erinka83
11. srp 2011

Zkusila jsem dneska tu kolíbku, malá hnedka usla, ale neměla jsem pocit, že bych ji měla moc dobře navázanou 😒 navíc taky skoro celou dobu vydávala takový mručení 😅 ale nevypadala nespokojeně...

evlyn
12. srp 2011

@erinka83 tohle je kolibka primo v moby satku

https://www.youtube.com/watch?v=T5jivJYD-Wk

a tady jak na sobe mota to co uz ma v prvnim videu umotany

https://www.youtube.com/watch?v=qlKafdP8a-A
evlyn
12. srp 2011

a tohle je jeste noseni na svislo novorozenete primo v moby satku

https://www.youtube.com/watch?v=41jS_02WYwk
lukava
12. srp 2011

@evlyn perfektni videa, diky moc evlyn 🙂

erinka83
12. srp 2011

@evlyn díky 🙂

weweruschka
19. srp 2011

ahojky holky můžu se zeptat, jaký úvaz je vhodný pro kojení 4 měsíčního miminka v šátku ??? Pokud možno úvaz se zátěží na obě ramena. S šátkováním teprve začínám a tak o tom moc nevim. Líbí se mi úvaz kolébka křížem s kapsou uvnitř ale nevím zda je vhodný pro 4 měsíční miminko zda se mu v této poloze nekřiví zádička?

zlilly
19. srp 2011

@weweruschka bez obav 😉 miminko ma pater do tvaru C, určitě mu to neublíží. jakákoliv kolibka bude v pohode. a kříž s kapsou dovnitr i ven jsou dobrý uvazy, dají se opravdu dobře dotáhnout, váha je rozložená, takže nosit by se ti mělo snadno. musis jen trefit výšku, aby miminko snadno dostalo k prsu.

xovicka
20. srp 2011

@weweruschka Já měla z kolébek nejraději "kolébku ve dvojitém kříži", protože se nejlépe dotahovala. Ale chvíli mi trvalo, než jsem se ji naučila slušně uvázat. Nicméně ve čtyřech měsících už jsme s kolébkami pomalu končili a přecházeli na vertikální úvazy. Ne kvůli křivení zádíček, ale kvůli těžišti, prostě v kolébkách už na mě začínal být na delší nošení těžký. Ve vertikálním úvazu je na mě víc nalepený, tím se posune těžiště a působí lehčeji. Nouzově jsem jednou kojila v centru města v ne příliš přívětivé čtvrti v úvazu "smyčka na bok" (zátěž jen na jednom rameni) a nikdo si nevšiml. Ale mám li být upřímná, kojení v šátku jsem nějak nepřišla na chuť. Dítko se mi lépe nosí, když je uvázané výš a speciálně na kojení ho posouvat dolů a pak zase vytahovat nahoru mi připadá trochu neobratné.

weweruschka
21. srp 2011

chtěla jsem se ještě poptat jaký úvaz šátku je podle vás nejlepší na léto aby se miminko příliš nepotilo ale aby mělo oporu v zádíčkách ??? Taky jsem četla jsem že je dobrý nechat miminko jen v plínce. Tuto středu mi má dojít šátek a už se nemůžu dočkat až si svého drobečka zkusím uvázat. Mějte se krásně Věra

xovicka
21. srp 2011

@weweruschka Úvaz podle počasí moc nevybírám. Samozřejmě je asi lepší nevolit úvazy třívrstvé, nicméně třeba u nejrozšířenějšího úvazu "kříž s kapsou uvnitř" se dají boční popruhy nechat shrnuté a vznikne tak úvaz jednovrstvý. Jestli se ti chce, můžeš zkusit úvaz "klokan", který není až tak profláknutý, je jednovrstvý, ale mě se nějak nedaří pořádně uvázat. Má i kolébkovou alternativu "klokánek", která je jednovrstvá a zatěžuje obě ramena, tu jsem nikdy nezkoušela. Maminky, které šátkují opravdu hodně, mají na léto raději šátky s příměsí hedvábí. Nakonec stejně asi budeš vybírat úvaz spíš podle délky svého šátku a schopností a váhy dítěte. Ve čtyřech měsících ti nejspíš v šátku ještě bude často po chvíli usínat, takže budeš volit úvazy, kde se dá dobře zajistit hlavička. Možná ještě vyzkoušíš ty kolíbky, tam bude hlavně záležet na váze dítka. Jde opravdu hlavně o délku šátku. Nejvzdušnější je asi obyčejná jednoduchá kolébka a dá se v ní i nejlépe kojit, ale na tu je potřeba opravdu krátký šátek, jinak budeš tahat cancoury po zemi. Nechat dítě jen v plínečce jsem nezkoušela, v tomhle horku je to zajímavý nápad. Platí pravidlo, že do šátku na sebe i na dítě oblékáme o jednu vrstvu méně. Každopádně dítko určitě pořádně namaž opalovacím krémem a dej mu pokrývku hlavy. Do jednoho roku by nemělo být vystavováno přímému slunečnímu záření.

maly_prcek
21. srp 2011

Ahoj, prodávám Didymos hedvábné vlny ve 3,7m - super cena!
Zítra končí aukce... Víc tu: http://www.nosenideti.cz/aukce.php?volba=zobraz...