Novorozenec, noční pláč, dávkování UM. Poradíte, prosím?

30bar
2. říj 2021

Jdu se poradit. Mám doma šestidenní miminko, dneska první noc za námi a ta byla děsná. Dcera je částečně na UM, kojím, ale po těch cca 3 hodinách už se na Um buď ozve nebo mi bylo řečeno v porodnici, že mám UM dávat. Večer dostala v 9 25 ml Um, kolem jedné v noci pak kojení a dalších 25 ml, od té doby neusla neustále šmejdila pusinkou, sosala mi prst, po dvou hodinách od UM začala hrozně plakat, měla jsem pocit, že má fakt hlad, tak jsem jí dala dalších 30 ml UM o cca půlhodinu dříve, sosala to mléko jak divá, asi měla fakt hlad no jenomže i po tom mléku pak plakala, pomohlo, že jsem jí dala na prso a usla na mě, když jsem jí chtěla dát do postýlky, vzbudila se a zase hrozně plakala, takže znovu na prso, nošení absolutně nepomáhalo. To prso si trošku podudá a pak na mě usne. Včera nekakala, tak jsem si říkala jestli jí nebolí bříško a navíc má frejkovou peřinku, tak si říkám, že se v tom nemůže hýbat a to jí taky asi zřejmě vadí. Počítala jsem s tím, že od těch 5 bude spát do těch sedmi aspoň, ale v šest hodin se zase vzbudila a zase děsně plakala, tak jsem jí v zoufalství tu peřinku sundala, dala vedle sebe, trochu nakojila a ona vedle mě usla.Já jí ale nechci nechávat spávat v posteli, chci ať je na monitoru.. Ted je 8 a ona spinká, měla by dostat dávku Um cca v 7, tak já nevím jestli jí budit nebo nechat spát.. Budu se teda snažit o kojení, ale Um jako určitě vysadit nemůžu, mléka mám strašně málo a ona je spavá, u toho prsa spí, nic si pořádně nevysaje..
Mám už doma syna, ale po těch 7 letech si to už absolutně nepamatuju a nevím si rady ☹

marcicek84
2. říj 2021

@30bar no a co si zkusit udelat rezim, kojeni co 3 h pres den a v noci co 4-6 h a kdyz spocitas kolik mleka ma za den vypit a vis,ze to vypije,tak by hled mit nemela.Jeste nejlip navazit kolik nakojis,at vis kolik dokrmit...jinak bych zkusila na sobe nosit satek nebo plenku a tu pak dat blizko postylky kde spi,aby te citila...

michaela666
2. říj 2021

@30bar Tím usínáním u prsa si vlastně hlídá, že s ní jsi. Cítí tvoji vůni, takže máma je u mě = jsem v bezpečí. Pokud trváš na postýlce, zkusila bych zavinovačku a nechat tam třeba tričko, které jsi měla na sobě.
Z porodnice jsem šla s dokrmem a malou na mléko nebudila. I když bych ji vzbudila, stejně u prsa hned usnula a nepila.

30bar
autor
2. říj 2021

@marcicek84 Já jí kojím co ty 3-4 hodiny, vždycky si něco málo vytáhne a pak jí dám to Um, dělala jsem to tak i dnešní noc. Vážit nemá cenu, já tam nic nenavážím ☹ Jako vidím, že polyka, něco mi teče, ale to je fakt malinko. v pondělí mám schůzku s laktační..no a kolik mléka má vypít. Na obalu je 6x90 ml 1-2 týdenní mimčo a z porodnice jsem odcházela s tím, že mám dávat 30 ml, takže mi těch 90 připadá strašně moc. V pondělí jdu k pediatričce..Jako jedno dítě už doma, ale po té noci jsem úplně vyřízená a nevím si rady ☹

30bar
autor
2. říj 2021

@michaela666 Já jí zavinovat nemůžu, má tu děsnou frejkovou peřinku. Myslím, že i ta jí vadí..a tak jak dlouho ti malá spala. Já jsem včera dala Um v porodnici v 8. doma pak v 11 nakojila a ona spala až do 14:30a to dostala další UM, měla pak ale suchou plenku a já nemám dobrý pocit z toho, že tak dlouho spala a měla um až po 6 hodinách, já toho mléka moc nemám..
a rozkojila ses? Já v to už asi ani nedoufám. I když dneska to bylo tak super, když si u toho prsa v posteli usla...

michaela666
2. říj 2021

@30bar Peřinku jsem u psaní vypustila, promiň. Kojení u nás bohužel padlo po necelých 3 týdnech. Horečky, antibiotika a malá mléko nechtěla. Taky mi v porodnici říkali kojit a potom dát UM přes malíček a stříkačkou 30 ml. Za začátku to stačilo, ale byla u prsa prakticky co hodinu. Po 3 týdnech i chlap viděl, že nikam nemůžeme a padám na hubu, malá pořád plakala hlady, horečky...Donesl mi sám lahvičku, že takhle teda ne. Když byla plně na UM jídlo bylo + - co 3 hodiny a v noci se budila na mléko zhruba ve 23, 2 a 5-6. Do té doby spala buď na rukou nebo na mě.

Určitě kojení nevzdávej, po schůzce s laktační snad bude líp. Já bych ani tvém místě a pro svůj klid ( a hlavně spánek) nachvilku odsunula to spaní v postýlce a vzala si malou do postele. Klidně do hnízdečka jestli máš strach. Já měla v posteli monitor dechu a na něm hnízdečko. Falešný poplach nespouštěl, ale chce to vyzkoušet. Později jsme malou přesunuli i s hnízdečkem do postýlky a nebyl jediný problém. Dokonce od 3 měsíců vyžadovala spát v postýlce, se mnou spát nechtěla.

veritanas
2. říj 2021

Ahoj, když tedy chceš postýlku, nešlo by si ji přitáhnout úplně k posteli, shodit bočnici a natáhnout k ní ruku. U syna mi to zabralo. Já jsem u obou dětí se sice kojila,ale vždycky jenom tři měsíce, nikdy se mi mléko nepřizpůsobilo potřebám, takže potom nestačilo, takže um a potom už nepomohlo nic. Ani svěcená voda, ani laktační poradkyně. Ale obě děti jsou po této stránce zdravé a ani nebývají nemocné. Takže určitě to nevzdávej, den tomu čas, ale není to všechno. Můžeš dát s klidným svědomím sunar a jít si lehnout..🍀😁

skarol
2. říj 2021

Noční kojení je ta nejlepší věc na rozjetí laktace, takže jí měj v noci co nejvíc u sebe a chce to kojit a kojit, klidně co hodinu. Vždyť ti to miminko samo říká, co potřebuje. Chce být u tebe a cítit maminku. Ty jsi totiž pro miminko ten nejlepší monitor dechu. Cítí tvůj dech a podle toho dýchá. Vykašli se na přístroje a dej trošku na svůj mateřský instinkt a věř si. Na tohle vážně není potřeba nějaká příručka, prostě dělej to, co je miminku příjemné. V noci bych UM vážně vůbec nedávala a prostě jen přikládala. Mimčo ti pravděpodobně neřve hlady ale proto, že ho odkládáš a separuješ.

lenka421
2. říj 2021

@30bar Mam doma 14denni miminko a v noci zatim spime tak ze ho vicemene jen prehazuju ze strany na stranu - z praveho na levy prs. Ma vedle me postylku stylu "next2me", ale tam ho prendavam jen pokud u nocniho kojeni usne driv nez ja 😀 jinak vetsinou usneme oba, on se pusti a spinka vedle me az do dalsiho kojeni. A je to to nejspokojenejsi miminko. Monitor dechu je to posledni cim bych se zabyvala.

aaaa15
2. říj 2021

@30bar taky jsme odcházeli s dokrmem - od doktorky jsem měla takové pokyny:
1)přes den budit po 3-3,5 hodinách, v noci nechat až se vzbudi
2) Nejdříve nakojit, ideálně z obou prsou, ale ne déle než 10 minut z každého
3) pak nabídnout UM - připravit si 60ml a dát kolik vypije (ona se jim ta potřeba každý den zveda) + dokrm nedávat z lahvicky, ale strikackou přes prst nebo ideálně přes cevku u prsu
+ jsem urychleně volala laktacni A ta mi poradila: pořídit homeopatika nebo bylinky, naučila mě dokrmovat přes cevku, co nejvíce nosit kůži na kůži, na zvýšení laktace po kojení odsavat ještě odsavackou

Já si kojení vybojovala, ale fakt to bylo náročný. Držím palce! Případně se ještě ptej.

30bar
autor
2. říj 2021

@michaela666 a ty jsi dostala horečky i přesto, že jsi měla mléka málo? Já mám ty prsa už pěkně zničené, dost mě to kojení bolí . To hnízdečko v posteli s monitorem je dobrý nápad

30bar
autor
2. říj 2021

@veritanas Já jsem u ní měla ruku, hladila jsem jí, ale nepomáhalo. Pomohlo fakt jen vytáhnout, dát prso a pak usla na mě..Kdybych kojila aspoň ty tři měsíce byla bych spokojená. K tomu abych dala s klidným svědomím sunar a šla si lehnout jsem se zatím nedostala. Ještě bych chtěla trošku zabojovat..

30bar
autor
2. říj 2021

@skarol Jenomže ona se v noci i od toho prsa odtahovala, pochopila jsem to tak, že tam nic není a je hladová..Jako pak ráno u kojení usla. Mě ty prsa i dost bolí

30bar
autor
2. říj 2021

@aaaa15 Děkuji za rady. Tak to dělám, kojení z obou prsou, pak um, ode dneška budu dávat těch 60, 30 bylo už evidentně málo a dávám sříkačkou přes prst. Cévku proberu v pondělí s laktační. Odsávačku doma ale nemám, měla jsem manuální u syna a nikdy jsem nic neodsála a teď v porodnici jsem měla elektrickou medelu a odsála jsem tak 3 ml. Homeopatika mám a uvidím co mi laktační ještě poradí. Mě ty prsa právě i dost bolí, bojují s tím jak přiložit. Tím, že má dcera tu peřinku na kyčle, tak to jde ještě hůř než bez peřinky...bojuju s tím ať se pořádně přisaje a nedudá jen bradavku..

michaela666
2. říj 2021

@30bar Asi nějaký zánět v těle, jestli od kojení nebo po porodu nevím. Předepsala mi je doktorka po konzultaci po telefonu. Byl leden, covid v plném proudu a nechtěla jsem jít někam na pohotovost...Prsa jsem měla zrasované strašně. Ragády jak hrom, místo mléka už mléko s velkou příměsí krve...na tohle jsem nebyla ani psychicky připravená. Vůbec jsem si před porodem nepřipustila, že by mi kojení nešlo. Laktační poradkyně radila, ale malá vzteklá prso do pusy nechtěla. S horečkou už vůbec, řev jako bych ji vraždila.
Určitě pokud bude malá plakát hlady a laktační neporadí nic, co by to zlepšilo tak UM je v pořádku. Spíš mi přijde, že opravdu pláče kvůli tomu, že není u tebe.

veritanas
2. říj 2021

@30bar určitě, pokud to chceš ještě zkusit..🙂 budu držet palce, třeba se to podaří zlomit a všechno se to upraví. Bohužel u mě nepomohlo nic, a to jsem každou noc vstávala co tři hodiny a odsavala, měla jsem homeopatika, kojila z obou prsů, že začátku dokrmovala přes prst.. nešlo to...ale snad se to vám podaří...🙂🙂

zmrzlinka
2. říj 2021

25 ml je strašně málo.Zkus udělat 60 ml a uvidíš kolik vytáhne.

30bar
autor
2. říj 2021

@zmrzlinka těch 60 ml si dala dneska pokaždé..

30bar
autor
2. říj 2021

@veritanas Děkuji. NO já osobně to vidím poměrně bledě. Kdyby byla dcera trošku aktivnější,, ale ona u toho kojení prostě spí, je hodně spavá. Dělám co ty, kojím z obou prsou, dokrmuji přes prst..

30bar
autor
2. říj 2021

@michaela666 Děkuji za rady...Uvidím co poradí laktační v pondělí. Lámat přes koleno to asi nebudu...☹

aaaa15
2. říj 2021

@30bar U té odsavacky - mně říkala laktacni, že vůbec nevadí, že nic neodsajr, ze jde o tu stimulaci. Jinak bych určitě nechala zkontrolovat techniku prisati pokud jenom dudla. U nás byl třeba problém, že syn málo otevíral pusinku a nebyl tak schopný vytáhnout, kolik potřeboval. Trvalo možná 3 týdny, než se to pořádně naučil.
Jinak pokud by ti vypila těch 60 ml celých opakovaně, tak naše doktorka pak říkala začít nabízet 90ml. Ale výš už bych pak nesla, to bych se poradila s dr.

zmrzlinka
2. říj 2021

@30bar tak můžeš nabídnout i 90 ml....čím víc přibere,tím víc bude mít sílu tahat u prsa.

30bar
autor
2. říj 2021

@aaaa15 ja jdu v pondeli rano k laktační a odpoledne k dětské, tak to tam vse proberu. Ona tech 60 vetsinou nevypije,tak tech 50 da,nekdy 60

30bar
autor
3. říj 2021

@skarol takze dneska v noci jsem dala um v 1,pak jsem si ji vzala ve 4 k sobě, nakojila,ale byla u toho spava a pak jsem si ji dala k sobě. Do 7 spala a o prso neprojevila vubec zajem..