Obavy o vývoj 16měsíčního syna. Autismus?

kyticka569
2. říj 2022

Ahoj. Mám obavy o vývoj mého 16ti měsíční syna. Třeba má někdo zkušenosti a poradí.
Syn je trošku jiný než ostatní děti. Třeba jsme ho nikdy nebyli schopni naučit takovéto "papa" jako mávání na rozloučenou. Nebo paci paci, jak je veliký. Tyhle hry s námi vůbec nechce hrát. Také nemluví. Jediné slovo co říká je "mňam mňam" a přitom ukazuje na jídlo. Neřekne máma, táta, žádné zvuky zvířátek. Ani neukáže věci v knížce. Mám celkově pocit, že mi moc nerozumí. Nebo mě ignoruje, ale nepoznám, co se mu honí v hlavě.
Jeho hra je taky zvláštní. Má rád zvukové hračky, rád točí kolečky u aut. Často kouká na pračku, když pere. Ale umí postavit i 3 kostky na sebe, navlékne kruhy na tyčku. Rád někde něco kramari, vytahuje věci a zkoumá je. Ostatním dětem se nevyhýbá. Na hřišti umí sjet klouzačku, když ho na ni vysadím. Motoricky je trochu opožděný. Teprve ted začal chodit, ve všem byl pozadu. Na jméno reaguje jak kdy, ale většinou se nakonec otočí. Ukazovat začal nedávno, ale většinou jen na věci, co chce podat. Oční kontakt má bych řekla normální. Slabiky žvatlá.
Máte někdo podobné zkušenosti? Měli jste třeba děti, které se chovaly podobně a vyrostly z toho? Nebo mají nějakou diagnózu? U dětské doktorky to asi budeme řešit v těch 18 měsících. Asi stejně neprojdeme tím dotaznikem. Nebo myslíte, že by bylo lepší to řešit už teď?

kyticka569
autor
2. říj 2022

@emillyhk díky za stránky. Proctu si to.
No kéž by byl u nás taky takový pokrok, jako u vás. Můj syn právě moc napodobovat nechce, komunikace a porozumění u nás taky nic moc. Ale je mu teprve 16 měsíců. Tak třeba to dožene.

emillyhk
2. říj 2022

@kyticka569 Ještě k těm pokynům a instrukcím - syn třeba do teď nereaguje na pokyn: "Přines knížku a polož ji na stůl". Ale primárně je to proto, že ho to nezajímá. Když řeknu: "Dones mi boty, jdeme ven", tak je donese, raduje se a ještě se pokusí vyparkovat kočár. Tím chci říct, že občas od dětí očekáváme splnění úkolů, které je nazajímají, proto nás ignorují.
A jestli ti teď syn začal chodit, tak je možné, že se veškerý vývoj soustředil jenom na tuhle novou dovednost. Myslím si, že u nás to tak možná bylo. Dlouho mu trvalo, než se odvážil zkusit chůzi v prostoru. Od prvních pokusů do zvládnutí se vývoj jakoby zastavil (hodně zpomalil), ale to vidím až teď zpětně 🤷‍♀️

kyticka569
autor
2. říj 2022

@emillyhk já mám pocit, že můj syn fakt nerozumí skoro ničemu. Možná úplně základním povelum, když mu řeknu "nedělej to", tak toho nechá. Nebo "dej". Tak mi dá to, co má zrovna v ruce. Ale že by mi něco konkrétního podal, to ne. Myslím, že pokyn "jdeme ven" by nechápal. Taky si říkám, že když doteď jen lezl, tak neměl tolik podnětů k vývoji. A teď to snad bude lepší. Ale uvidíme.

fifinka2020
2. říj 2022

@kyticka569 mně přijde dle popisu naprosto normální... každé dítě nereaguje podle tabulek.... a přijde mi strašně brzy to řešit, podle mě se toho moc diagnostikovat nedá. Věř mi, že tě chápu- syn je odmalička jiný, teď je mu 4,5 a taky řeším, co a jak (a I teď je na některé diagnózy ještě brzy). Či jsem četla, tak dřív jak ve 3 letech to potvrzené mít vetsinou nebudeš...

emillyhk
2. říj 2022

@kyticka569 Ještě má čas, ten dotazník se vyplňuje až v 18m a to už může být všechno jinak. Nebo taky ne, i to je samozřejmě možnost. Mě teda hodně pomohlo to celé vnitřně přijmout, prostě jsem si to v hlavě přepnula, že i kdyby se PAS potvrdilo, není to vlastně žádná tragédie, jen budeme muset najít jiný způsob, jak se synem komunikovat. Našla jsem i nějaké tipy, jako třeba co nejvíc zjednodušit komunikaci. A syna teda hodně posunulo to, že se víc vídáme s o něco málo staršími dětmi. Dokud nechodil, tak to bylo takový o ničem, ale teď chodíme s jednou kamarádkou na hřiště, s další na procházky. Každé dítě je jiné, od každého se naučil něco jiného 😉

kyticka569
autor
2. říj 2022

@fifinka2020 Určitě. Ale zase čím dřív se s takovými dětmi začne pracovat, tím líp pro ně do budoucna. Navíc u těch odborníků jsou šílené čekací doby.

kyticka569
autor
2. říj 2022

@emillyhk Právě. Dokud nebude pořádně chodit, tak je to fakt takové o ničem. Nikam pořádně nevidí. On chodí teprve necelý týden. A to ještě hodně střídá s lezením. Taky doufám, že se pak budeme scházet se staršími dětmi. Nám to všechno ještě komplikuje fakt, že syn je věčně nemocný. Má pořád rýmu, kašel, a vždycky se ho to hrozně dlouho drží.

cilkat
2. říj 2022

@kyticka569 v řádu měsíců... obvykle se zapisuje na poradnik a první návštěva potvrzuje, když se jim uvolní místo.

luciksima
2. říj 2022

@kyticka569 pokud máš normální dětskou doktorku tak by ti měla dr.doporucit.ja bohužel vše schanela na vlastní pěst.podle dr.jsem byla jen hysterická máma je normální že děti brečí...dcera rvala 20 h.denne už od miminka...držím palce🍀

palja
3. říj 2022

@kyticka569 dcera6se chovala podobně dle popisu. Její hlavní hra byla v té době houpat se na konikovi, točit se na židli a prehazovala oblečení z jedné hromady na druhou a zpět. Nebo něco rozhazela. Žádné smysluplné hraní. Nemluvila, jen eeee hehe a smála se. Ještě k tomu měla záchvaty vzteku. Měla jsem podezření na nějakou formu autismu. Já jsem řešila primárně řeč že nemluví. Tak jsem zavolala k dr ta mi napsala zadanky a čekali jsme na různá vyšetření. Ukázalo se, že má opožděný vývoj řeči na podkladě vývojové dysfázie. Autismus nemá. Teď má skoro 4,5, mluví ve větách ale musíme se jí hodně věnovat. Chodí na logo atd. Kdyby tě něco zajímalo, klidně napiš sz.

marcosh
20. bře 2024

@kyticka569 Ahoj, můžu se zeptat, jak to u vás dopadlo? řešíme podobnou situaci. Moc děkuju

kyticka569
autor
20. bře 2024

@marcosh
Ahoj. Teď řešíme psycholožku, logopedku. A ještě nás čeká vyšetření sluchu. Jinak zdaleka to není tak hrozné, jak to vypadalo předtím. Syn se v tom vývoji trochu rozjel až po tom druhém roce. Jinak logooedka i psycholožka se spíš přiklání k vývojové dysfazii.

marcosh
21. bře 2024

@kyticka569 Ahojky, moc děkuju za odpověď. Mohu napsat soukromou zprávu, prosím?

kyticka569
autor
21. bře 2024

@marcosh Ano, klidně napište