15 měsíců a skoro nic neumí 😞 Mám se obávat?

klarak12
6. črc 2022

Dobrý den, poslední dny začínám být nesvá ze syna. Za týden má 15 měsíců a nic moc neumí. Zvířata a knížky nenapodobuje a neukazuje, většinou knížku dá do pusy a zahodí. Zatím na nic neukazuje, snažím se mu vše ukazovat, vybízet, ale nic moc podívá se kam ukážu, ale když mu řeknu ukaž, kde je to a to tak nic :(. Na jméno slyší jen někdy. Občas, jak se mu chce ukáže paci paci, jak je veliky, berany duc, papa, nenene, tany tany tancuje, ale musí se mu chtít, moc na povel nechce 😀ještě teda nechodí, obchází nabytek, jde treba se zidli, nebo mezi mnou a manzelem 3 kroky udělá, ve stojí se pusti, vyleze na postel, sedacku, skluzavku, do schodů i občas dolu, ale sam se neodvazi jít. Oční kontakt udrží chvíli a uhne, cizi lidi mu nevadí, usmeje se, zvuky mu taky nevadí. Nenapodobuje, jen rad teda děla, ze vola s telefonem v ruce, zameta smetakem, vysava vysavacem. Řec má svoji žvatlající( občas řekne mama, tata, dudu, tak, nene, mnam) ostatní děti pozoruje, bere hracky z ruky..Mám ještě 6 letou dceru, ne, ze bych chtěla porovnávat, ale v jeho věku už uměla plno věcí. Myslíte, že se mám obávat nějaké poruchy? Předem děkuji

zrzinda
6. črc 2022

Ne, ničeho se neobavejte. Vy byste přece taky nechtěla dělat věci “na povel” 😊 Pisete, ze mate starší dceru - to vůbec nemůžete porovnávat. Přeci víte, jak to je. Chlapečci bývají lehce opozdenejsi proti holkam, to je normální.

michaela666
6. črc 2022

Na svůj věk toho umí dost. 😊

jako_mala_holka
6. črc 2022

Mě pobavilo to "na povel nechce" 😄 ty bys chtěla? Dcera má dva roky a umí plno věcí, naopak i plno věcí neumí nebo prostě nedělá, nechce... Neznamená to vůbec nic... Ale občas na ni někdo zkouší "udělej tohle a tohle" (myšleno paci paci apod) ... Často to ignoruje nebo zdrhne... Fandím jí, není cvičená opice 🙈

emada
7. črc 2022

Děti přece nejsou cvičené opice, až bude chtít, tak vše udělá🙂

xxx3d
7. črc 2022

prosím tě, přestaň ho i sebe stresovat a pozorovat a nesrovnávej ho, ani se svou dcerou. na nějaké "poruchy" je čas, příliš času.
užívej si jeho objevitelské období.

nijij
7. črc 2022

Však není opice. Základy zvládá. Ne že by jsi chtěla porovnávat ale děláš to!
Dej si večer víno a uklidní se 😉

tasimia
7. črc 2022

@klarak12 umí toho dost a je šikovný. Některé by jste měly přestat mit na děti, větší nároky.
Není v Zoo aby tě poslouchal na povel ;)

malanoha
7. črc 2022

Ja myslim, ze máš uplne normální 15ti mesicni dítě.

klarak12
autor
7. črc 2022

@zrzinda ano já vím , že chlapečci bývají pomalejší,ale už mě na to začalo upozorňovat okolí, že bych to měla řešit s doktorkou proto se prvně ptám ze zajímavosti tady

tasimia
7. črc 2022

@klarak12 na okolí se vyprdni. Víš jak to jw, pořád bude něco co by mělo dítě umět, přitom každé se učí jinak ;).
Musíš se naučit to neřešit a říct takovým svoje ;).

klarak12
autor
7. črc 2022

@jako_mala_holka ono to vyznělo blbě😀nemyslím aby dělal vše na povel, ale okolí mě upozorňovalo, že když mu řeknu paci paci , tak by to měl udělat , nebo by měl ukázat , že něco chce ( třeba pití) a rozumět menším povelům, ale on ignor😀

tasimia
7. črc 2022

Jinak moje malá paci, páči dělala jen jak se to naučila. A pak jsem to na ní zkoušela, hodila na mě pche pohled a odkracela si :D.
A okolí nema co upozorňovat nebo říkat, co by tvé dítě mělo.
Moje mala mi prdi na nějaké říkanky, ale jakmile na ní výplaznu jazyk nebo řeknu něco nehezkého tak to zopakne hned😂.

klarak12
autor
7. črc 2022

@tasimia já nemám žádné nároky , ale když vám okolí začne říkat , že není v pořádku a základy by měl umět , tak jsem dostala strach zda to nemám řešit .Tím nemyslím chůzi, ale třeba to ukazování.

tasimia
7. črc 2022

@klarak12 a proč resis co ti říká okoli? Proč nebereš své dítě, jake je? Aha.. okolí říkalo.. chápu.

nicedaisy
7. črc 2022

Počkala bych na 18m kontrolu a Dr ti sama řekne, jestli se jí něco nezdá. Já jsem si taky myslela, že syn nic neumí pořádně v 18m (vzhledem k tomu co už tenkrát uměla dcera) na 18m kontrole jsem syna "pomluvila", že neumí to a tamto . A Dr byl ze syna nadšený a řekl, že je moc šikovný 🤭. Hele a během měsíce po kontrole byl už někde úplně jinde 👍👌

me_druhe_ja
7. črc 2022

Mě teda pobavilo, že píšeš, že nenapodobuje a hned za tím napíšeš tři činnosti, které dělá typickou napodobou. 🙈🙈🙈🙈 Jak už bylo psáno výše, není to cvičená opice. A jsou prostě děti, který na nějaký udelej paci paci zvysoka serou. 😀

vaseli16
7. črc 2022

Hlavně klid nás starší v září 3 a teď teprve se začíná rozmlouvat ,na svůj věk váš syn zvládá dost,bude se to lepšit měsíc od měsíce 🙂 kluci jsou lenoši😅

jako_mala_holka
7. črc 2022

@klarak12 hele, jestli budeš takhle řešit okolí, tak se brzo zblázníš, věř mi 😉 nějaké kecy ohledně dětí poslouchá každý, teď je to paci paci, za chvíli to bude nočník, mluvení, dudlík, sourozenec moc pozdě, moc brzy, atd atd, zatím jsme se dál nedostali, tak nevím 😄 jedním uchem tam, druhým ven

jako_mala_holka
7. črc 2022

@tasimia jo, přesně, dcera se takhle hned naučila slovo pivo, jen to jednou slyšela a pak furt pivo pivo 😅

daasqua
7. črc 2022

@klarak12 Do těch cca 3 let jsou mezi dětmi obří rozdíly. Někteří se všechno naučí v 18m, někteří postupně. Často jde pokrok ve skocích, jeden den nic děti neumí a druhý den tě překvapí, jak něco bravurně zvládají. Moje dcera byla třeba v 18m dost nadprůměrná, brzy chodila (10m) a od toho se odvíjelo, že se pak hodně věcí naučila brzy. Nicméně, ve věku 2-3 už byla spíš průměrná a v něčem podprůměrná (nemluvila, izolace v covidu ji dost ovlivnila a zabrzdila vývoj). Teď ve 4r je taková průměrná, ve školce myslím že víc rozkvete, tam bude mít víc podnětů. Jsou tam holt často obří skoky ve vývoji.

uzivatelkapetra
7. črc 2022

Ještě že má každá maminka kolem sebe v okolí nevyčerpatelné studnice rad a tipů 🙂
Můj syn začal chodit až v 21m, pohybově celkově hodně pozadu. Ale šlo na něm vidět, že je po mamince flegmoš, viděla jsem, že mu nic není a říkala jsem mu ať není blbý, že se za život ještě nachodí 🙂 a okolí mě nechávalo ledově chladnou a i to okolí to samo vzdalo, když vidělo, že rady nedopadají na úrodnou půdu.
Zanedlouho mu budou čtyři a je zcela akurátní ke svým vrstevníkům ve všech činnostech.

michaela666
7. črc 2022

@jako_mala_holka Pivo máme teď u všeho co je v láhvi. Nezáleží jestli jsou to minerálky, sirup nebo mléko. Jak to v obchodě vidí, hned huláká pivo a sápe se po tom. Oddělení lahváčů se vyhýbám obloukem. A to pochytila během 2 hodinové návštěvy u známých. 😃

jako_mala_holka
7. črc 2022

@michaela666 u nás je všechno pivo nebo olej 😄

kkryplikk
7. črc 2022

@klarak12 doporucuji okoli poslat do p*dele a svet bude mnohem veselejsi😇🤦‍♀️

sherryel
7. črc 2022

@klarak12 : mám syna 2,5roku a je velmi chytrý ale mluvit se mu nechce ( umí ale opravdu nechce ) a vypadalo to podobně i u nás... Teď schválně dělám,že nerozumím co chce, ať mi to řekne . Tak po dlouhé trápení mi řekne " chci kakao " . Používá jen základní slova ano, ne, chci / nechci, jdu/ nejdu atd ... Ale když si myslí že nikdo není v doslechu ( nevidí nás na balkoně ) tak slyším že řekne i složitější věci.

Jsem za to ráda , až začne mluvit, tu papulku otevře v 6rano a zavře večer u pohádek 😅🤣 nemá být po kom tichý typ..

andilekanitka
7. črc 2022

@klarak12 Našemu je 15.5mesice a umí přesně to samé co píšeš,ale chodí od Velikonoc, nekdy se bojím jestli neni hyperaktivni.Mám doma 11letou a 8 letou a ta starší v roce a půl mluvila věty o 3 slovech a celkově byla jak 3 lete dítě, ta mladší začala chodit v 17mesicich, a byla celkově líná a pomalejší. Takže si myslím, že v pořádku jsou všichni tři jen každý má své tempo. Tvůj syn je určitě také v pořádku.

pmendy
7. črc 2022

Mám 15m syna a dělá totéž co váš, jen už normálně od 13m chodí...na nějaký ukazování mi prdí, chápe že když zavolá "máma" a začne hejkat dostane co chce... křupky, pití hračku...starší ségra taky chodila dříve, možná i líp opakovala...nevím, neřeším.... zas syn je manuálně zručnější, rád furt montuje, zkoumá, dává kostky na sebe... myslím že od něj chcete moc, je úplně v pohodě a umí toho dost...a že se rozchodi později se nic neděje. Každé dítě baví něco jiného a jde mu líp/hůř jiné věci 😊

ojo
8. črc 2022

Mám pět dětí, takže opravdu vím, že každé dítě má svůj čas 🙂 To tvoje je úplně v pohodě, moje čtvrté dítko, jediná holčička mezi klukama, byla fyzický pohodář, otočila se až v 7 měsících, lézt začla až po roce a chodit v 18 měsících. Páté dítě pro změnu umělo říkat až do tří let jen citoslovce zvířat, máma, táta, babi a auto. Druhé dítě se pro změnu v noci počůrávalo až skoro do 7 let. Takže to tvoje je oproti mým takový zlatý střed "všeho s mírou" 🙂 nejlepší je neřešit, nesrovnávat