Očkování v 10týdnu - je to nutné?

lastovenka
19. čer 2019

Ahoj holky
Pediatrička chce očkovat moji malou v jejím 10týdnu. Nevím přesně proti čemu.ale je to nějaké to povinné očkování....... Malá je celkově menší, teď má 3,5kg. Můj dotaz je, jestli to není moc brzy. Přijde mi na jakýkoli očkování moc malá když nemá ani 4 kila..... Nevím co dělat...... To se musí očkovat přesně v 10 týdnu?

meesha
9. črc 2019

Cerny kasel je prkotina? Hmmm. V pohode lecitelny? O, zlata nevedomosti. Ano, u zdraveho dospeleho mozna, ne u dvoumesicniho ditete.

babanci
9. črc 2019

My jsme odložili. Očkovat na šest nemocí v 9. týdnu...to je mazec. Máme babičku pediatričku a ta doporučila odložit do 4. měsíce.

puhelin
9. črc 2019

@meesha Dvoumesicni jeste neni chranene, ani pokud ma za sebou prvni davku.

normalnimatka
9. črc 2019

ježiši...jako promiň, ale není lepší třeba nejdřív aspoň zagůglit, co že to za očkování je? tohle mě fakt fascinuje... a napadne tě to radši napsat na koně do fóra....no nic, no...
a odpověď věcná, samozřejmě, že to nutný není. ani v 10 tejdnech, ani nikdy.

meesha
9. črc 2019

@puhelin o tom jsem nepsala ano slovo. Psala jsem, ze v tomto veku neni snadno lecitelny.

verinikki
9. črc 2019

Zjišťovala jsem spoustu info, už před třemi lety u první holky. Je to hexa.
První dávka ve dvou měsících je podle studií téměř k ničemu - imunitní systém není ještě zralý. Mimochodem jak už tady někdo psal, na Slovensku jsou očko povolená až od 3. roku, jiné země EU to mají v různých obměnách - prioritní je doporučení výrobce vakcíny
Zvážila jsem a eliminovala rizika - vzhledem k černému kašli, který se vyskytuje opět v populaci, a to celkem dost. My jsme s takhle malým mimčem nikam do nákupáků nechodili, byli jsme jen v rámci rodiny a nikdy pokud byl někdo nachlazený.
Přes tehdejší systém 3+1 jsem si vyjednala u Dr. nynější systém 2+1 se začátkem 4. mesíc, 6. měsíc (prodleva 2. měsíců umožňuje lepší zmnožení protilátek) a přeočkování ve 12. roce.
MMR jsem podepsala odklad a nechala očkovat až ve dvou letech - opět jsem studovala a je to kvůli jistotě vyvinutější nespecifické imunity lepší možnost, nynější systém velice brzkého očkování mi přijde osobně nevhodný.

veruuu_kubesovic
9. črc 2019

Nechci rýpat, ale ty máš dítě a nezajímala ses ani kapku o něco s názvem "očkovací kalendář"? nebo prostě dětská dr. řekla tak jí bezmezně posloucháš??? Ono totiž je dobré vědět, co se musí/mělo by se očkovat třeba s odkladem (povinné očkování) a pak je i pak nepovinných očkování (nic navíc bych nedávala), protože abys mohla dr. správně argumentovat proč to prostě prozatím očkovat nechceš, nikdo ti totiž nemůže naočkovat dítě pokud ty sama to nedovolíš...

meesha
9. črc 2019

@puhelin ok, ja prekonam lenost a rozepisu to. U tech nejmensich deti (tusim 4m?) nelze pouzit atb. Nebo je to veeelmi problematicke. Nepamatuji se presne, resili jsme pred peti lety. Hledat se mi to nechce. Atb bakterii jen zastavi - tzn z infekcniho jedince udelaji neinfekcniho, nezhorsujiciho se, ale pravdepodobne stale dokaslavajiciho. (Za vsechny astmatiky za takovou super lecitelnou chorobu vrele dekuji. ). Nez se prijde na to, ze ma mimino ev dospely prave cerny kasel, da se predpokladat, ze se u nej uz rozvine akutni faze a tu zadnemu miminu nepreji.
Fakt se chcete na neco takovyho divat?

https://www.youtube.com/watch?v=S3oZrMGDMMw
puhelin
9. črc 2019

@meesha Stale vsak plati, ze jedna davka nestaci a tedy v 9 tydnech neni ockovane miminko chraneno. Proto se na neho i po prvni davce vztahuje pripadna komplikovana lecba, kterou popisujete. Je to smutne v podobe, jakou popisujete, ale zas tolik to neresi. :(

lastovenka
autor
9. črc 2019

@normalnimatka ne googlit jsem záměrně nechtěla......

lastovenka
autor
9. črc 2019

Holky děkuju za všechny příspěvky. Očkovat ji dam, ale rozhodně až dyl. Dokud nemá ani pět kilo tak rozhodně ne.

lastovenka
autor
9. črc 2019

@veruuu_kubesovic Nezajímala. Zajímám se většinou o věci až když přijdou. Bezmezně rozhodně neposlouchám. Kdyby jo, nepíšu sem. Nepovinné očkování jsem ji rovnou odmítla, na povinné mi dala termín. Ten zruším.

lastovenka
autor
9. črc 2019

@merope já ty příbalove letáky snad ani číst nebudu protože to bych malou nenechala nikdy očkovat. A zatím jsem pro očkování rozhodnuta i když se toho bojím. Můj dotaz byl směřovány spíš k tomu kdy a ne jestli očkovat. Ale máš pravdu. Chce si to něco nastudovat. Jen si teda myslím že po tom nastudování v tom budu mít pak akorát tak mega bordel.

meesha
9. črc 2019

@puhelin jde mi o to, odkladat na co nejpozdeji je holy nerozum. Tohle nechces videt ani v pul roce. A tohle je u mimin standardni prubeh, ano dospeli mohou jen pokaslavat. Vis co, on totiz nekdo na te prvni strane psal, ze je cerny kasel proti nezadoucim ucinkum v pohode lecitelna banalita. Mela jsem na to dat odkaz. Ta moje reakce byla primarne na to 😉

puhelin
Autor odpověď smazal
Zobraz
puhelin
10. črc 2019

@meesha Mezi prvni a druhou davkou se dava 2 - 6 mesicu rozestup, tak je stejne bohuzel dost mesicu na to nekde cerny kasel potkat. :( Dokud nebude miminko alespon trochu chraneno po druhe davce (ne uplne ochraneno - to ockovani stejne nezaruci).

merope
10. črc 2019

@lastovenka Tak nemusíš číst všechny nežádoucí účinky - ale třeba kdy neočkovat je docela vhodné. A ono i ty nežádoucí účinky se hodí - třeba proto, abys je poznala a případně hned řešila. A jen si uvědomit jedno - pravděpodobnost 1:1000 je opravdu málo, nižší pravděpodobnost je spíše rarita. To už máš pak pomalu větší pravděpodobnost, že to opravdu chytí 🙂.

@meesha No, antibiotika použít určitě lze 🙂. Já přišla se zánětem spojivek s tím, že mi došly kapky z porodnice (tam už jsme kapali kanamycin, tak když se to během svátků objevilo, nemohla jsem se na ty oči koukat a zkusila kapnout - a do rána totální obrat) a že sem-tam zakašle, ať se na něj MUDr. raději podívá. Té se něco nezdálo, raději udělali výtěr z krku - a stafylokok. Tak máme antibiotika (a je s ním teda s antibiotiky sranda - nejraději by mi sežral celou flašku, jak mu to chutná, vyloženě se začínám těšit na příkrmy od srpna, snad mu to vydrží).

barchen
10. črc 2019

@verinikki Určitě jste chtěla napsat, že na SR je očkování povolené od 3 roku věku dítěte? Je to třetí měsíc, resp. 12 týden, kdy se začíná s obdobou české hexy. Akorát na SR mají jinak rozložené MMR, druhou dávku později než v ČR ale už to budou měnit a snižovat věk kvůli spalničkám. A ještě na SR se povinně očkují pneumokoky a tady ne. Popravdě, jsme mezinárodní rodina, vidím očkování v jiných EU zemích a žádný zázrak to tedy není. V UK to sice povinné není ale očkuje se hodně, protože sankce, (nedostanete dítě do lepší školy, do kroužků, na plavání, na tábory), očkují se klidně i 3-4 vakcíny najednou ročnímu dítěti a už vůbec to neočkuje lékař, - meningitída, pneumokoky, MMR, část hexy pěkně v jeden den. Ve Francii zavedli min. rok zpátky povinné očkování, dávek je víc než v ČR. Vím to, protože často řešíme mezinárodní tábory a tím pádem i očkovací kalendáře. A říkám si, zlatá Česká republika. To jen tak bokem od hl. tématu.

veronikav31
10. črc 2019

@barchen děkuji konečně za názor jak to chodí jinde.často maminky argumentují tím, že v jiných zemích Eu se neočkuje vůbec nebo že se od očkování toho nebo toho upouští

barchen
10. črc 2019

@veronikav31 Často na to taky narážím, nevím, jestli je to nevědomost těch lidí nebo záměrné zavádění až lhaní ale v dnešní elektronické době se dají dohledat relevantní zdroje za pár minut. To, že v pár okolních zemích není očkování povinné, neznamená, že se neočkuje, resp. že neexistují restrikce a omezení. Ano, skupina lidí vidí to, že se očkovat nemusí. Ale ta skupina už nevidí, co to obnáší. Že rodič je dost omezený zejména ve vzdělávacích i volnočasových aktivitách, že školy vyžadují potvrzení zdravotného stavu včetně očkování, že na tyto děti se pohlíží jako na "problémové" kvůli rodičům a jejich rozhodnutí. Můj názor je takový, že lepší to už nebude. Upouštět od množství očkování se nebude, spíš to půjde druhou stranou.

meesha
10. črc 2019

@merope ne, na cerny kasel se podava klacid, ten nelze dat novorozenci

merope
10. črc 2019

@meesha Jasně, ale antibiotika lze 🙂

meesha
10. črc 2019

@merope jezismarja, mluvime o cernem kasli, tak jsem napsala atb na cerny kasel. To je snad jasny 😀
Penicilin ti pri tom bude na prd, ze

merope
10. črc 2019

@meesha Píšeš, že do 4m nelze dát antibiotika (bez udání že proti černému kašli), tak jsem to rozporovala, ať někdo pak vyděšeně neřeší, že mu MUDr. antibiotika předepsala.

Ale v pohodě - jestli jsi na tom podobně jako já, tak navrhuji se nehádat, protože únava a hormony 😀 (navíc jsem doufala, že jsem nastavila noční antibiotika před nočním krmením a on jako kdyby to vycítil a prostě se mi ještě o hodinu posunul, takže ve 2 kojím a ve 3 antibiotika... 😀 ).

meesha
10. črc 2019

@merope ja myslim, ze kazdymu je jasny, ze jinak jsou atb ok, to me teda vazne nenapadlo, ze by si z zoho nekdo mohl odvodit, ze se to vztahuje na vsechna 😱🙈 sry

merope
10. črc 2019

@meesha No vidíš, mě to napadlo 😀. Protože vím, že když jsem hned na začátku řešila, že si pořídím domů dle seznamu nějaké ty léky do běžné lékárničky (teplota...), tak jsem narazila, že poměrně dost je jich až od 3m (třeba neexistuje lék na teplotu pro dítě mladší 3m - u všeho je že jedině při nutnosti a po konzultaci s pediatrem). V podstatě jsem tak skončila i Libenaru jako jediného léku (nepočítám vitamíny).

meesha
10. črc 2019

@merope 😀👍

travnulee
10. črc 2019

@puhelin zas neblbni s tim odkladem jen tady kvuli nazorum par antivex mamin, ktere ani neznas a necti kde jaky blabol na netu (prosla jsem si tim), fakt doporucuji ten odborny pro ockovaci spolek nebo vakciny net. Odkladanim fakt zbytečně ohrozujes zranitelne miminko, kamaradka doktorka před patr lety osetrovala dvouměsíční miminko co na černý kašel umřelo. jo a třeba v italii ockuji mnohem vic jak u nás...

puhelin
10. črc 2019

@travnulee Ale to dvoumesicni miminko opravdu jeste nemuze byt ockovanim chraneno. Tak nechapu, proc tady strasite, kdyz je to neresitelne v tomhle "stari" miminka.

urtica
10. črc 2019

Ahoj. Doporučuji zjistit si maximum informací o očkování, pečlivě vybírat zdroje a udělat si vlastní názor. Počítej s tím, že k úplně objektivním informacím se nedostaneš, protože neexistují - na konci je to vždy o tom, čemu spíš uvěříš Ty sama. Pro začátek bych si určitě zjistila proti čemu se vlastně očkuje a kdy, dál jaké jsou možné alternativy, co vyžaduje zákon a jak je to s odmítnutím očkování. Z tábora "pro očkování" doporučuji nastudovat web vakciny.net - lze napsat i do místní poradny, stránky spravuje M. Petráš. Z tábora proti bych zabrousila na stránky Rozalia, případně doporučuji knihu "Očkování pro a proti", byť její poslední vydání je už staršího data - je zde ale pěkně popsáno, jak funguje odvrácená strana očkovacího lobby a vůbec celý systém očkování. Pokud bych měla vyjádřit svůj názor - pak očko ano, s rozmyslem ,ale ne tak, jak ho vyžaduje právní řád ČR. Hexavakcinu na začátku 3. měsíce považuji za nesmyslnou, stejně jako očko dětí proti hepatitis B, MMR je kapitola sama o sobě - očkování proti dětský nemocem z nichž smysl (u malých dětí) mají pouze spalničky, monovakciny však většinou není k dostání...Pokud chceš dodržet zákon, měla bys naočkovat 1. dávku hexavakciny do 13. měsíce věku.